IRIS IRIScan Desk 5 Pro

Recenzje

19.11.2021 09:13

IRIS IRIScan Desk 5 Pro – gdybym miał kancelarię, kupiłbym ten skaner w ciemno

Biznes Gadżety
19
0
0
19
0

IRIS IRIScan Desk 5 Pro to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają skanera do szybkiej, wydajnej i bezproblemowej digitalizacji dużej ilości dokumentów. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu przeznaczanego na obowiązki biurowe, a to bardzo istotne zarówno dla mikrofirm, jak i potężnych korporacji. Dysponujesz pokaźnym księgozbiorem i chciałbyś mieć swoje białe kruki zawsze przy sobie? IRIScan Desk 5 Pro to urządzenie również dla Ciebie!

Przyznam szczerze, IRIScan Desk 5 Pro to mój pierwszy kontakt ze skanerem działającym w ten sposób. Do tej pory bowiem, korzystałem wyłącznie z rozwiązań tradycyjnych, w których skanowany dokument należy położyć na szkiełku, wydać odpowiednie polecenie, czy to z poziomu komputera, czy urządzenia, chwilę poczekać i cieszyć się uzyskanymi rezultatami.

IRIScan Desk 5 Pro a tradycyjne skanery

Takie rozwiązanie, z całą pewnością, ma szereg niekwestionowanych zalet. Wśród nich, między innymi, bardzo wysoką jakość uzyskiwanych rezultatów. Niestety, obarczone jest również kilkoma mankamentami, na czele z niezbyt wygodną i czasochłonną procedurą skanowania, zwłaszcza wtedy, gdy każdorazowo musimy podnosić i opuszczać klapę skanera. O ile, w przypadku pojedynczych czy kilkustronicowych dokumentów, nie ma to większego znaczenia, tak gdy mamy do czynienia z tekstem liczącym kilkadziesiąt czy kilkaset stron, tradycyjne skanowanie może być uciążliwe.

IRIScan Desk 5 Pro
IRIScan Desk 5 Pro gotowy do pracy.

Przeczytaj również: Drukarka do zdjęć – jaką wybrać i czym się sugerować? Poznaj nasze propozycje!

IRIScan Desk 5 Pro, na tle typowych skanerów, wydaje się urządzeniem, po pierwsze, znacznie wygodniejszym, po drugie, zdecydowanie bardziej ergonomicznym. Po złożeniu i zwinięciu maty do skanowania dokumentów zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na biurku, co pozwala na używanie go nawet tam, gdzie powierzchnia biurowa jest sporym ograniczeniem.

Co istotne, sama procedura skanowania przebiega tu znacznie prościej i wiele szybciej, niż w przypadku zwykłego skanera. Wystarczy położyć dokument, wcisnąć przycisk i… gotowe.

Niewielkie urządzenie, spore możliwości

Jak wspomniałem wcześniej, IRIScan Desk 5 Pro to, po złożeniu, urządzenie naprawdę kompaktowe. Jego wymiary to zaledwie 375 x 85 x 75 mm, co pozwala na bezproblemowe przechowywanie go w zwykłej, biurowej szufladzie. Nie będzie również większego problemu, by pozostawić go na biurku – wystarczy tylko zwinąć matę i złożyć ramię skanera.

Mimo kompaktowych wymiarów, wnętrze skanera może robić wrażenie. Najważniejszym elementem wyposażenia jest przetwornik CMOS, o rozdzielczości 12 Mpix, pozwalający na skanowanie obrazu o maksymalnej rozdzielczości 4032 x 3024 pikseli. Wystarczająco, by skanować dokumenty wydrukowane na papierze w rozmiarze A3.

IRIScan Desk 5 Pro
Zasięg pracy skanera to aż A3.

Rozdzielczość wyjściowa testowanego skanera to 300 dpi, a czas potrzebny na digitalizację pojedynczej strony to zaledwie 2 sekundy. Jak łatwo obliczyć, pozwala to na uzyskanie tempa skanowania na poziomie 30 stron na minutę.

Oczywiście, to tylko teoretyczne tempo, w praktyce niemożliwe do uzyskania. Przeszkodą jest tutaj… sam użytkownik, który raczej nie będzie w stanie przekładać kartek w tak wysokim tempie.

Potrafi nagrywać!

Należący do grupy Canon producent deklaruje, że zakładana wydajność skanera to 500 stron dziennie. Urządzenie jest w stanie zapisywać dokumenty w następujących formatach: JPG, PDF (obraz), PDF (indeksowany), PDF (tekst), Word, TXT, Excel, EPUB, AVI, MPEG, FLV, WMV.

Zaskoczyła Was obecność formatów wideo w skanerze? Spieszę z wyjaśnieniem. IRIScan Desk 5 Pro jest w stanie nagrywać to, co dzieje się w jego polu widzenia. W sam raz dla miłośników DIY i majsterkowania, którzy swoją pasją lubią dzielić się z innymi. Może również przydać się do tworzenia pomocy naukowych podczas zdalnego nauczania.

Moim zdaniem, jak na urządzenie, które wciąż pozostaje tylko skanerem, możliwości są naprawdę imponujące.

IRIScan Desk 5 Pro
Wystarczy położyć skanowany dokument i wcisnąć guzik.

IRIScan Desk 5 Pro – zaczynamy digitalizować dokumenty!

Przygotowanie skanera IRIScan Desk 5 Pro do pracy nie należy do szczególnie trudnych zadań. Wręcz przeciwnie, jest dość typowe. Cała procedura sprowadza się do rozpakowania zawartości opakowania, rozłożenia skanera i maty do skanowania, podłączenia dwóch kabelków i pobrania oraz instalacji oprogramowania towarzyszącego.

Na zawartość opakowania składają się:

  • skaner IRIScan Desk 5 Pro;
  • mata do skanowania dokumentów;
  • kabel USB-A – USB-B;
  • przewodowy klikacz aktywujący skaner;
  • dokumentacja.

W zestawie sprzedażowym zabrakło miejsca na kabel zasilający. Stało się tak z uwagi na fakt, że skaner czerpie energię wyłącznie z portu USB w komputerze – nie potrzebuje dodatkowego źródła zasilania.

IRIScan Desk 5 Pro
Repertuar złącz – skromny, ale wystarczający.

Pewną ciekawostką jest wspomniany w specyfikacji klikacz. To urządzenie składające się z przycisku i diody, które do skanera podłączamy przy pomocy kabla USB. Służy znaczącemu przyspieszeniu pracy ze skanerem. Wystarczy nacisnąć znajdujący się na nim przycisk, by skaner zeskanował dokument znajdujący się w jego polu widzenia.

Ostatnim krokiem, do rozpoczęcia przygody ze skanerem, jest pobranie oprogramowania towarzyszącego i sterowników ze strony internetowej producenta. Nie będzie to jednak możliwe bez podania ID produktu, znajdującego się na tabliczce z danymi, umieszczonej na obudowie urządzenia.

Zainstalowane? Zaczynamy pracować!

Rezultaty, które mogą się podobać. I to w jakim czasie!

Dostarczony przez IRIS program zawiera kilka, podstawowych zakładek, dedykowanych poszczególnym trybom skanowania. W podstawowym, co naturalne, skanujemy dokumenty. Mamy również dedykowane tryby do digitalizacji książek, dokumentów tożsamości, kodów kreskowych czy nagrywania materiałów wideo.

By rozpocząć właściwą zabawę z urządzeniem, wystarczy wybrać zadane parametry, takie jak format pliku wyjściowego, czy dokument ma być jedno czy wielostronicowy, czy skanowanie ma odbywać się w kolorze, czy w trybie czarno-białym i można przejść do skanowania. Kładziemy dokument pod skanerem, wciskamy guzik na klikaczu bądź klikamy przycisk w aplikacji towarzyszącej i po dwóch sekundach cieszymy się uzyskanymi rezultatami.

IRIScan Desk 5 Pro
Digitalizować można również dokumenty tożsamości

Oprogramowanie skanera, dzięki inteligentnym algorytmom jest w stanie poradzić sobie z poszarapanymi krawędziami czy wyrównaniem skanowanego obszaru, co tylko potęguje radość z uzyskanych wyników.

W przypadku skanowania dokumentów tekstowych, książek, broszur, ulotek czy odręcznych notatek, nie można mieć żadnych zastrzeżeń do jakości. Na ekranie komputera wszystko wygląda dokładnie tak, jak oczekiwalibyśmy tego od skanera. W dodatku w tempie 2 sekundy na jedną stronę!

IRIScan Desk 5 Pro świetnie radzi sobie z digitalizacją tekstu odręcznego.

Wiele praktycznych trybów

Równie ciekawie działa tryb skanowania książek, gdzie poza standardowymi opcjami, możemy, między innymi, odrębnie zeskanować okładkę.

Nieco więcej uwagi chciałbym poświęcić trybowi skanowania dokumentów tożsamości. Tutaj, z nieznanych mi przyczyn, jakość uzyskiwanych rezultatów odbiega od typowych skanerów. Jest również niższa niż w smartfonowych aparatach. 

Skanowanie książek? Żaden problem!

Owszem, dokumenty w dalszym ciągu pozostają czytelne, a jakość, dla wewnętrznych potrzeb instytucji zobligowanych do ich skanowania, jest wystarczająca. Gorzej, jeśli skanowane są np. dla potrzeb weryfikacji przez instytucję finansową. W takim przypadku istnieje możliwość, że konieczne będzie wykorzystanie innej metody skanowania.

Jakość skanów dokumentów tożsamości nie zawsze będzie wystarczająca.

Po skończonej pracy, wystarczy odłączyć skaner od komputera, złożyć ramię i zwinąć matę do skanowania, by móc cieszyć się odzyskaną przestrzenią biurową. To najprawdopodobniej jedyne tak szybkie i tak wygodne rozwiązanie, które z uwagi na swoje unikalne atuty może znaleźć sporą grupę klientów. Kto, w szczególności, powinien zainteresować się skanerem IRIScan Desk 5 Pro?

Niezbędny w kancelarii, przydatny w domu mola książkowego

W swoim krótkim opisie na niniejszym blogu, wspominam o tym, że z zawodu jestem prawnikiem. Choć tę ścieżkę kariery porzuciłem już wiele lat temu, jestem głęboko przekonany, że gdybym wciąż pozostawał aktywny na tym polu zawodowym, IRIScan Desk 5 Pro byłby dla mnie urządzeniem absolutnie niezbędnym.

To idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba szybkiej i niezawodnej digitalizacji dokumentów, jak chociażby, w kancelarii. Wystarczy kilka chwil, by wszystkie, niezbędne teksty mieć zawsze przy sobie. Oryginały powierzyć można, do bezpiecznego przechowania, archiwistom.

IRIScan Desk 5 Pro
Po skończonej pracy zmieści się w każdej szufladzie.

Podobnie, skaner IRIScan Desk 5 Pro przyda się, gdy trzeba ogarnąć nieporządek w papierowej dokumentacji. Na przykład w biurze małej i średniej firmy.

Co z użytkownikami domowymi? Co do zasady, tego typu skaner raczej nie przyda im się na co dzień, z jednym wyjątkiem. Jeżeli dysponujemy pokaźnym księgozbiorem, w którym udało się zgromadzić prawdziwe perełki, niedostępne w formatach cyfrowych, a chcielibyśmy czytać je w formie ebooków, skaner IRIScan Desk 5 Pro znacząco ułatwi ich digitalizację.

IRIScan Desk 5 Pro
To niewielkie urządzenie ma spore możliwości.

Przeczytaj również: Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem – wszystkie informacje o skanowaniu

Czy warto?

Mawiają, że czas jest wartością bezcenną. W opisywanych zastosowaniach, skaner IRIScan Desk 5 Pro sprawia, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić go naprawdę wiele. Naturalnie, o ile jedną z naszych codziennych czynności jest digitalizacja dokumentów.

Jeżeli prowadzisz kancelarię albo małe biuro i chciałbyś ułatwić codzienną pracę swoim pracownikom, zainwestuj w ten skaner.

Z pewnością się ucieszą!

19
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *