lego nasa wahadłowiec

Recenzje

19.04.2022 13:40

LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA – recenzja. LEGO leci w kosmos!

Gadżety Nauka
33
0
0
33
0

LEGO i NASA dostarczają wspólnie jedne z najlepszych zestawów klocków. Miałem okazję złożyć Wahadłowiec Discovery i dzielę się wrażeniami. 

LEGO Creator pozwalają nam złożyć wiele kultowych zestawów, a wśród nich znajdziemy m.in. ciekawe pojazdy oraz obiekty. W zdecydowanej większości zachwycają one szczegółami i rozbudzają wyobraźnię. Nie inaczej jest ze złożonym przeze mnie Wahadłowcem Discovery, który powstał przy współpracy NASA i LEGO. 

Prom kosmiczny LEGO i teleskop Hubble’a, czyli 2w1

Zestaw LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA dociera do nas w gigantycznym pudle, informującym nas, że w środku na złożenie czeka ponad 2300 elementów. Jeśli te cyferki nie robią na kimś wrażenia – nawet doświadczeni LEGO-maniacy powinni spędzić z nim dobrych kilkanaście godzin. Po złożeniu model promu kosmicznego ma ponad pół metra długości

-47%
Przerwa na kawę z rabatami do 47%

Oprócz samego pojazdu ten zaawansowany zestaw klocków LEGO pozwala zbudować nie tylko Discovery, ale też kosmiczny teleskop Hubble’a, wyniesiony na orbitę przez prom NASA w 1990 r. podczas misji STS-31. Dzięki stosownym podstawom i tabliczkom informacyjnym możemy oba elementy wystawić osobno. Teleskop Hubble’a da się także „upchnąć” wewnątrz wahadłowca lub zamontować na wysuwanym ramieniu, dzięki czemu możemy odtworzyć przebieg historycznej misji STS-31.

LEGO NASA prom i teleskop
Wahadłowiec NASA z LEGO po złożeniu prezentuje się rewelacyjnie

Sprawdź też: Wszystko o wahadłowcach kosmicznych. Najsłynniejsze wahadłowce kosmiczne

Warto bowiem wiedzieć, że cały zestaw został stworzony właśnie z myślą o upamiętnieniu tego arcyważnego dla badań kosmosu wydarzenia. Umieszczenie teleskopu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej zaowocowało wieloma epokowymi odkryciami, które zmieniły nasze postrzeganie wszechświata. Przypomina o tym także instrukcja składania LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA, w której znajdziemy całe mnóstwo ciekawostek, zdjęć oraz faktów dotyczących orbitera, teleskopu Hubble’a oraz misji STS-31.

Wahadłowiec Discovery NASA z LEGO – składamy!

Zabawę z klockowym wahadłowcem Discovery zaczynamy od złożenia podstawek i tablic informacyjnych. To dobra forma rozgrzewki przed prawdziwym wyzwaniem, a do tego dodatkowo zwiększa apetyt na danie główne. Dalej pięknie wydana instrukcja w formie albumu pokazuje nam krok po kroku, jak złożyć kosmiczny teleskop Hubble’a

LEGO NASA składanie
Składanie zestawów LEGO NASA daje masę frajdy

Ukończenie tego pierwszego etapu zajęło mi jeden wieczór i mówiąc szczerze: bardzo pozytywnie mnie on nastawił. LEGO teleskop Hubble’a jest na tyle rozbudowany, że spokojnie mógłby stanowić odrębnie sprzedawany zestaw klocków. Niektóre jego części pomalowano specjalną farbą, nadającą mu metaliczny połysk; otrzymujemy też klapkę osłaniającą optykę oraz ruchome panele słoneczne, co zwiększa ogólny realizm tego elementu. 

Sprawdź też: NASA – sprawdź co widział Hubble w dniu Twoich urodzin

Kiedy już skończymy przystawkę, przyjdzie czas na właściwe danie główne, czyli sam wahadłowiec Discovery. Jak łatwo się domyślić, składanie zaczyna się od spodu pojazdu i czeka nas dobrych kilka godzin, zanim konstrukcja zacznie nabierać sensownego kształtu. Poziom wyzwania nie jest tutaj przesadnie wysoki, ale w przypadku ruchomych elementów należy zachować czujność

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA – instrukcja

Jak to zwykle z klockami LEGO bywa, niezależnie od stopnia skomplikowania zestawu, zawsze należy bardzo sumiennie i dokładnie podążać za instrukcją. Problemy zaczynają się naturalnie w momencie, gdy znajduje się w niej jakiś błąd – co na szczęście nie jest sytuacją częstą. Jak to wygląda w przypadku recenzowanego wahadłowca NASA? 

LEGO NASA Hubble
Teleskop Hubble’a z klocków mógłby stanowić osobno sprzedawany zestaw LEGO NASA

Jak już wspominałem – instrukcja zestawu oznaczonego numerem 10283 to całkiem spora cegła. Opatrzona jest dodatkowo licznymi zdjęciami i ciekawostkami na temat promów kosmicznych i samej misji STS-31, która wyniosła teleskop Hubble’a w przestrzeń kosmiczną. W całym procesie składania tych 2354 klocków znalazł się jeden moment dość problematyczny, przy czym nie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to ktoś w LEGO popełnił błąd. Tak czy owak, po złożeniu wahadłowca okazało się, że przednie podwozie nie wysuwa się w sposób prawidłowy i że nie jestem jedyną osobą, która się w takiej sytuacji znalazła. 

Sprawdź też: Klockowe imperium: historia LEGO. Jak przebiegła droga na szczyt z klocków?

Powrót do problematycznego miejsca zajmuje niestety bardzo wiele czasu, bowiem nieprawidłowo złożony mechanizm składamy w jednym z początkowych etapów budowy. Choć instrukcja teoretycznie pokazuje wszystko prawidłowo, to bardzo łatwo popełnić błąd podczas mocowania przedniego kółka, o czym świadczy kilka wpisów na reddicie od użytkowników, którzy popełnili tę samą gafę co ja. Największym problemem w całej tej sytuacji jest fakt, że o działaniu wysuwania podwozia dowiadujemy się dopiero po zakończeniu budowy – wiedza o możliwości przetestowania mechanizmu przydałaby się znacznie szybciej. Nie mam jednak tutaj pretensji bezpośrednio do twórców wahadłowca z LEGO, nakreślam całą sytuację, żeby pokazać, jak wielkiej uwagi wymaga recenzowany zestaw NASA. 

Stare klocki w nowym wydaniu?

Zarówno weterani LEGO, jak i osoby z mniejszym doświadczeniem w budowaniu z klocków powinny być pod dużym wrażeniem tego zestawu. Podczas składania i po zakończeniu pracy widać dużą umiejętność chociażby w tworzeniu przez autorów plastikowego wahadłowca NASA licznych zaokrąglonych wykończeń i drobnych elementów charakterystycznych dla oryginalnego pojazdu. A to wszystko przy użyciu w zdecydowanej większości standardowych klocków. 

LEGO NASA składanie
Ze względu na sporą ilość ruchomych elementów, poziom trudności składania LEGO wahadłowca NASA jest dość wysoki

Cieszy też spora liczba detali, które twórcy mogli sobie spokojnie odpuścić, ale poświęcono im czas, aby zwiększyć realizm wahadłowca NASA z klocków LEGO. Dla przykładu – możemy zdjąć pokrywę kabiny promu, aby zobaczyć miejsce dla czterech członków załogi. Ten pokład jednak również możemy łatwo wyjąć z modelu, dzięki czemu naszym oczom ukazują się miejsce dla piątego astronauty oraz właz prowadzący do ładowni. 

Podczas budowania wahadłowca Discovery rzucił mi się w oczy jeden element, o którym jestem przekonany, że nie spotkałem go w żadnym innym zestawie LEGO. Chodzi o pokrywę ładowni orbitera, której kształtu raczej nie dało się odtworzyć za pomocą zwykłych klocków. Podejrzewam zresztą, że ten element został przygotowany specjalnie na potrzeby recenzowanego modelu.  

Sprawdź też: Teleskop Hubble’a dostrzegł najodleglejszą gwiazdę

Wahadłowiec z LEGO po złożeniu

Już gotowy Discovery potrafi zachwycić: rozmiarami, dbałością o szczegóły oraz możliwościami konfiguracji. Sam nie mogę się zdecydować, czy zestaw najlepiej wygląda, gdy wahadłowiec NASA i teleskop Hubble’a stoją obok siebie, czy kiedy zamontujemy jeden w drugim, aby symulować przebieg misji STS-31. Kosmiczny teleskop da się także ukryć w ładowni, a sam orbiter zaparkować na wysuniętym podwoziu. 

Dlatego, choć LEGO wahadłowiec Discovery jest zestawem dla dorosłych i nie jest zabawką, to potrafi dać całą masę… no właśnie, zabawy! Po złożeniu wygląda najzwyczajniej w świecie obłędnie i czasem fajnie jest tak sobie na niego popatrzeć. W tej kwestii jest to jedna z najlepiej wyglądających propozycji od LEGO, a konkurencja w tym zakresie jest przecież bardzo duża. 

LEGO NASA wahadłowiec discovery
Warto się trochę namęczyć dla TAKIEGO widoku!

Ta „dorosłość” promu kosmicznego z klocków wynika oczywiście z poziomu trudności jego składania. Jeśli bowiem chodzi o samą zabawę, to mój egzemplarz klockowego wahadłowca Discovery przeszedł ciężką próbę wytrzymałości i wyszedł z niej zwycięsko. Kilka godzin z pełnym energii sześciolatkiem nie zrobiły na nim większego wrażenia – ot, odpadł nos orbitera oraz silniki manewrowe, co nie jest wielkim zaskoczeniem, bo trzymają się one reszty zestawu na „słowo honoru”. 

Trudno mi wyobrazić sobie, aby coś dało się w LEGO Discovery zmienić, żeby go ulepszyć. Z pewnością byłby jeszcze bardziej epicki, gdyby zawierał także rakiety zewnętrzne i zbiornik na paliwo, wykorzystywane podczas startów z przylądka Canaveral na Florydzie. Sęk w tym, że pewnie podwoiłoby to wielkość zestawu i liczbę wchodzących w jego skład klocków. 

LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA (10283) składanie
Dbałość o detale jest mocną stroną zestawu LEGO 10283

LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA – czy warto? 

Jeśli z uwagą przeczytałeś(-łaś) moją recenzję, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że pytanie zadane przeze mnie w nagłówku jest pytaniem retorycznym. Nieważne, czy jesteś maniakiem duńskich klocków, czy też pragniesz kupić jeden fajny zestaw, aby udekorować nim otaczającą Cię życiową przestrzeń. Orbiter i dołączony do niego teleskop Hubble’a wyglądają rewelacyjnie, a składanie ich to bardzo przyjemna forma relaksu na dobrych kilka wieczorów. 

A jeśli ktoś zapyta, co to za „biały samolot” u Ciebie zaparkował w salonie, będziesz mieć do zaoferowania całą masę ciekawostek na temat programu promów kosmicznych, NASA i misji STS-31.

LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA (10283)
Zestaw LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA (10283) daje sporo możliwości konfiguracji i ustawiania elementów

Sprawdź też: LEGO Star Wars: Skywalker Saga – recenzja gry. Klocki, których szukaliśmy!

33
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *