Recenzja D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30

Recenzje

22.02.2024 10:11

Recenzja D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30. Nowoczesność w pięknym wydaniu

AGD i IoT Gadżety Online
1
0
1
1
0

Technologia sztucznej inteligencja wdziera się do naszego życia drzwiami i oknami. To była tylko kwestia czasu zanim konkretne algorytmy wejdą również do segmentu routerów, a jednym z pierwszych producentów, który zdecydował się na taki krok jest D-Link. Co potrafi ich nowy sprzęt?

W przeszłości widzieliśmy już naprawdę fikuśne konstrukcje routerów, ale czegoś takiego chyba jeszcze nigdy. Router wygląda bardzo nowocześnie, rodem z filmów sci-fi z charakterystycznie rozpościerającymi się „skrzydłami”, w których ukryto dookólne anteny, zapewniających pokrycie sygnałem bezprzewodowym w 360 stopniach. Według producenta pojedyncze urządzenie jest w stanie zaoferować zasięg w pomieszczeniach do 260 metrów kwadratowych, a na dodatek łatwo można go rozszerzyć, za pośrednictwem wsparcie dla systemu Mesh Wi-Fi.

Specyfikacja

AQUILA PRO AI M30 to urządzenie z segmentu AX3000, oferujące całkowitą przepustowość na poziomie 3 Gb/s, rozdzieloną na 574 Mb/s dla pasma 2.4 GHz oraz 2403 Mb/s dla pasma 5 GHz. Wyróżnia się wsparciem dla 160 MHz szerokości kanału, co jest kluczową cechą standardu Wi-Fi 6. Ponadto, wyposażono je w port WAN o przepustowości gigabitowej oraz cztery gigabitowe porty LAN dla połączeń przewodowych. Urządzenie obsługuje cztery strumienie danych jednocześnie, korzysta z modulacji 1024 QAM, technologii BSS-colouring, MU-MIMO i OFDMA. Zapewnione zostało także zabezpieczenie WPA3, podnoszące poziom bezpieczeństwa sieci.

od razu rzuca się w oczy design routera D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30
Router AQUILA zdecydowanie przyciąga uwagę

Co z tą sztuczną inteligencją?

AQUILA PRO AI M30 wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji w funkcjach takich jak AI Wi-Fi Optimiser, AI Mesh Optimiser oraz AI Traffic Optimiser. Wi-Fi AI Optimizer jest odpowiedzialny za wybieranie najlepszego kanału Wi-Fi, natomiast AI Traffic Optimiser alokuje pasmo dla różnych aplikacji, biorąc pod uwagę priorytety dla danych wrażliwych na opóźnienia, co gwarantuje optymalną wydajność i stabilność sieci. Dodatkowo, AI Mesh Optimiser ma za zadanie zapewnić lepsze pokrycie sieciowe przez automatyczny dobór ścieżek i funkcje samoczynnej naprawy.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Opcje oparte na technologii AI wydają się skutecznie radzić sobie z automatyzacją zarządzania routerem, na przykład poprzez dobór optymalnego kanału czy priorytetyzację przesyłu kluczowych danych (jak streaming filmów w 4K na Netflixie lub granie w gry). Jednocześnie, konkurenci również wykorzystują podobne algorytmy, ale nie promują się jako użytkownicy technologii AI, co prawdopodobnie zmieni się wkrótce ze względu na rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją.

łatwo skonfigurować D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30
Konfiguracja routera jest bajecznie prosta

D-Link oferuje możliwość konfiguracji i zarządzania routerem za pomocą zarówno tradycyjnego interfejsu webowego, jak i aplikacji mobilnej AQUILA PRO AI. Proces ten jest intuicyjny i przebiega płynnie, z prostymi instrukcjami na każdym kroku, ograniczającymi się do wykonania podstawowych poleceń i ich zatwierdzania w oprogramowaniu. Korzystanie z aplikacji jest ułatwione dzięki jej polskiej wersji językowej, ale appka to takie bardziej narzędzie pomocnicze. Cieszy, że jest, ale nawet jakby jej nie było, router nie utraciłby dostępu do poszczególnych funkcji.

Sprawdź też: Co to WiFi Mesh i jak działa? Systemy Mesh WiFi – wyjaśniamy

Budowa i jakość wykonania

Jak już wspomnieliśmy, router prezentuje się bardzo nowocześnie i ewidentnie wyróżnia się na tle innych tego typu urządzeń. To bardzo odważne podejście producenta, ale subiektywnie rzecz biorąc nam się po prostu podoba. Oczywiście tę kwestię pozostawiamy do waszej własnej oceny.

Jeśli chodzi o wyposażenie, na tylnym panelu ukryto cztery ethernetowe porty LAN i jeden WAN – wszystkie w standardzie 1 Gbps (szkoda, że nie 2,5G). Nie znajdziemy tu natomiast żadnego złącza USB, które pozwoliłoby podłączyć nośnik danych w ramach domowego NAS czy drukarkę. Szkoda, bo taki port jest naprawdę przydatny.

Ciężko narzekać na samą jakość wykonania. Mamy do czynienia oczywiście z plastikiem, ale jest on stosunkowo wysokiej jakości.

futurystyczna konstrukcja D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30
Futurystyczny design jest również bardzo praktyczny

Testy

Testy routera D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30 przeprowadziliśmy w domu o powierzchni ok. 165 m2. Nowy sprzęt znakomicie radzi sobie z betonowymi ścianami i to nawet w przypadku oddalenia odbiornika o 10 metrów od routera, gdzie w ramach pasma 2,4 GHz zanotowaliśmy sygnał rzędu -68 dBm, a w ramach 5 GHz – -60 dBm. Szczerze wątpimy jednak, że deklaracja producenta, mówiąca o samodzielnym pokryciu przestrzeni 260 metrów kwadratowych ma jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Może w hangarze, ale raczej nie w normalnym domu.

Sprawdź też: Mercusys Halo H80X – Recenzja wydajnego systemu mesh

Wydajność LAN/WAN

D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30 nie zawodzi, jeśli chodzi o LAN i WAN, ale ze względu na to, że nie znajdziemy tutaj złącza 2,5 G, sprzęt raczej nie zostanie królem wydajności na wykresach. W normalnych okolicznościach, czyli przy wykorzystaniu LAN 1 Gbps, udało nam się uzyskać przepustowość rzędu 940 Mbps.

Wydajność LAN-Wi-Fi

Testowanie sieci bezprzewodowej wiąże się bardzo często z omijaniem wpływu innych sieci wokół. Zagęszczenie sieci w okolicy w tym bardzo przeszkadza i trzeba też pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków routery przez producentów są testowane w warunkach laboratoryjnych, które nijak mają się do rzeczywistych scenariuszy użytkowania. Tak czy inaczej, testy odbywały się na różnych kanałach i o różnych porach dnia i nocy, by sprawdzić, jak faktycznie może zachować się dany router – włącznie z recenzowanym dziś modelem.

Sprawdź też: MSI RadiX AX6600 – recenzja routera znanej marki

Wydajność Wi-Fi – Wi-Fi

Wyniki uzyskane przy użyciu w pełni bezprzewodowych połączeń w paśmie 5 GHz są satysfakcjonujące, jednak oczekiwania były wyższe, zwłaszcza biorąc pod uwagę wykorzystanie przez router kanału o szerokości 160 MHz, co jest przez wielu postrzegane jako kluczowa innowacja w standardzie Wi-Fi 6. W kontekście pasma 2,4 GHz, nie zaobserwowano żadnych nieoczekiwanych wyników, aczkolwiek ostatnie miejsca na wykresach mówią same za siebie.

Podsumowanie

D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30 w ostatecznym rozrachunku wypada dobrze. Może nie jest królem wydajności, ale w ramach naszego dwutygodniowego testy działał bardzo stabilnie z kilkoma komputerami, smartfonami, konsolą, telewizorami i urządzeniami smart home. Szczególnie imponuje zasięgiem i choć spadek siły sygnału wraz z oddaleniem jest widoczny i wyczuwalny, nie jest tak drastyczny, jak w innych tego rodzaju routerach domowych. Całość dopełniają funkcje sztucznej inteligencji, która w zasadzie pozwala na bardzo duży poziom automatyzacji procesów.

warto inwestować w router D-Link AQUILA PRO AI AX3000 Mesh M30
Router pod względem opłacalności wypada naprawdę dobrze

Na plus zaliczamy również design oraz funkcjonalne oprogramowanie sterujące, dostępne zarówno z poziomu przeglądarki, jak i interfejsu mobilnego. Znajdziemy przydatne funkcje typu QoS czy kontrolę rodzicielską.

Sprawdź też: Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? Nowy materiał na moreleTV!

Jakieś wady? Model ten potrafi irytować długim czasem przeładowania przy zapisywaniu wybranych opcji. Zabrakło również funkcjonalnego portu USB, ale ostateczna cena pozwala przymknąć oko na braki w wyposażeniu. Pamiętajmy, że to nie jest router za 1500 zł, ale opłacalny model z opcją łączenia mesh Wi-Fi za ok. 365 zł.

1
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Niestety, wprowadzony ostatnio przez Plusa zestaw to nie to samo co omawiany tutaj i opisywany przez D-Linka (ich dział techniczny też zresztą nie nadąża chyba za swymi produktami i ich oznaczeniem). Ruter w omawianym przykładzie to M30/E, wyposażony w algorytmy AI, natomiast ten w zestawie od Plusa to M30/CP, z brandowanym softem pozbawionym AI. Efekt, o którym nikt nie mówi i chyba mało kto wie (również dział techniczny Plusa i średnio D-Linka) jest taki, że na obecną chwilę brakuje w sprzedaży (i nie wiadomo czy będą) urządzeń do obudowy z tym zestawem sieci MESH – jak się dowiedziałem u D-Linka, na tę chwilę inne urządzenia są niekompatybilne, a tych z dopiskiem /CP na razie w sprzedaży nie ma. Także zong!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *