1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Inteligentny dom – od czego zacząć budowę smart home?

Technologia

28.03.2022 13:22

Inteligentny dom – od czego zacząć budowę smart home?

AGD i IoT
2
0
3
2
0

Inteligentny dom to przyjazne miejsce do życia, zapewniające większy komfort, prywatność i bezpieczeństwo, które pomaga też oszczędzać energię. Jak postawić pierwszy krok w świecie smart home? Od czego zacząć? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Inteligentny dom to same zalety!

Dzisiejsze innowacyjne rozwiązania w wielu kwestiach ulepszają i ułatwiają codzienne czynności. W przypadku inteligentnego domu – taka inwestycja podniesie komfort oraz bezpieczeństwo życia. Dzięki smart home możesz sterować zdalnie m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, automatycznymi roletami i innymi elektronicznymi systemami. Nowoczesna technologia pomaga kontrolować, to co dzieje się w domu, nawet jeśli nie jesteś w jego pobliżu. Inteligentny dom jest także wyposażony w czujniki i alarmy, które powiadomią Cię w przypadku np. próby włamania lub pożaru – wszystko poprzez aplikację na smartfonie.

Rozwiązanie w postaci smart home pomoże także zmniejszyć koszty eksploatacji, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze, prąd i ciepło. Obsługa urządzeń inteligentnego domu odbywa się za pomocą mobilnego sterowania, więc nawet jeśli zapomnisz zgasić światło w domu, możesz wyłączyć je zdalnie z każdego miejsca na świecie. Do budowy inteligentnego domu wykorzystuje się także inteligentne gniazdka, które nie pobierają energii, gdy nie korzystasz z danego urządzenia, a mimo to jest ono podłączone do prądu. Inteligentne gniazdka pomogą zapobiec zbędnemu wykorzystaniu energii.

Najpopularniejsze systemy inteligentnego domu

Współczesne rozwiązania do domu pomagają wykonywać zwykłe czynności łatwiej i szybciej. Dzięki konstrukcji inteligentnego domu masz stały wgląd i kontrolę nad tym, co dzieje się w Twoim mieszkaniu. Jadąc na wakacje, nie musisz się stresować, czy przypadkiem nie zostawiłeś włączone żelazko. Od czego jednak zacząć budowę smart home? Co wziąć pod uwagę? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze systemy inteligentnego domu.

inteligentny dom
Inteligentny głośnik – podstawa smart home

Sprawdź też: Alexa po polsku? Amazon Alexa być może niebawem po polsku

Google Home

Rdzeniem systemu inteligentnego domu od Google są inteligentne głośniki produkowane pod markami Nest i Google. Mały i niepozorny głośnik stworzony przez Google to sprzęt, który pomoże Ci sterować urządzeniami kompatybilnymi z technologią Google Home takimi jak np. lampy, odkurzacz, termostat czy telewizor. Posiada także funkcję asystenta głosowego. Do komunikacji z Google Home nie potrzebujesz nawet telefonu. Wystarczy, że zaczniesz zdanie od krótkiego powitania „Hej, Google!” lub „OK, Google”, aby uruchomić urządzenie. Następnie wypowiedz komendę, którą ma wykonać asystent. W ten sposób możesz dowiedzieć się wszystkich informacji, jakich tylko potrzebujesz (np. jaka jest aktualnie pogoda). Premiera polskiej wersji Google Home miała miejsce w 2019 roku. Jednak urządzenie najlepiej przystosowane jest do języka angielskiego. Aplikacja Google Home dostępna jest dla użytkowników Androida oraz iOS.

Apple HomeKit

Aplikacje zarządzające inteligentnym domem dostępne są u wielu producentów. Jednym z popularniejszych jest HomeKit. Do korzystania z inteligentnego domu od Apple potrzebne jest przynajmniej jedno urządzenie z systemem iOS, np. iPhone, iPad lub iPod, aby móc połączyć się z aplikacją „Dom”, za której pośrednictwem będziesz sterować urządzeniami zgodnymi z HomeKit – można je znaleźć, między innymi, w wybranych sklepach meblarskich a także praktycznie we wszystkich dużych sklepach z elektroniką użytkową.

Reklama

Amazon Alexa

Alexa jest najpopularniejszym ekosystemem do domu, który łączy się z wieloma innymi urządzeniami. Działa na takiej samej zasadzie, co HomeKit oraz Google Home. Smart home od Amazona ma jednak znaczną przewagę nad konkurencją, ponieważ największe marki (m.in. Philips i Samsung) posiadają w swojej ofercie urządzenia, które są kompatybilne z Alexą. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób stworzysz inteligentny dom z pomocą głośnika od Amazonu. Bez wstawania możesz wydawać głosowe polecenia, które ma wykonać Alexa, np. zgasić lub włączyć światła, ustawić termostat, włączać muzykę czy nawet złożyć zamówienie na jedzenie.

inteligentne głośniki
Różne elementy inteligentnego domu

Od czego zacząć budowę smart home?

Smart home stworzysz zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu. Najważniejsze jednak jest dopasowanie odpowiednich urządzeń, które faktycznie przynoszą korzyści w danym lokalu. Jeśli mieszkasz w domu, zainwestuj w wideodomofon oraz czujnik ruchu, aby mieć stały podgląd na dom, kiedy wyjeżdżasz na wakacje. Przydatny jest również automatyczny system otwierający bramę i garaż, za pośrednictwem telefonu (bez konieczności wychodzenia z samochodu). Do każdego lokalu przydają się także urządzenia w postaci różnych czujników: dymu, gazu, zalania, ruchu. W tak zabezpieczonym domu możesz czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że nic nie umknie Twojej uwadze. Jakie inne elementy warto wziąć pod uwagę przy budowie smart home?

Oświetlenie

Tworzenie systemu smart home warto rozpocząć od zainwestowania w inteligentne oświetlenie, które pomoże zaoszczędzić prąd, a przy tym koszty rachunków. Inteligentny dom głównie jest oświetlany przez żarówki LED, które pobierają znacznie mniej energii w porównaniu do żarówek tradycyjnych. W sklepach znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, takich jak m.in.:

  • żarówki zmieniające barwę,
  • żarówki zmieniające odcień – na chłodny lub ciepły,
  • taśmy LED,
  • dekoracyjne żarówki.

System oświetlenia inteligentnego domu to prosta i funkcjonalna opcja, którą sterujesz za pomocą dołączonych pilotów do żarówek lub aplikacji na smartfon. Praktyczną zaletą takich żarówek jest możliwość ustawienia harmonogramu oświetlenia zgodnie z Twoimi preferencjami. Pojedyncze źródła światła w Twoim domu możesz zaprogramować, aby włączały i wyłączały się o konkretnej godzinie każdego dnia.

Monitoring

Dla szczególnego poczucia bezpieczeństwa w domu warto także rozpocząć budowę inteligentnego domu od monitoringu CCTV. Kamery możesz rozstawić zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz – co przyda się szczególnie wtedy, jeśli posiadasz duży ogród lub nie masz w pobliżu sąsiadów. Wideonadzór do inteligentnego domu da Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ponieważ w każdej chwili masz 24-godzinny dostęp do podglądu na to, co dzieje się w domu (nawet jeśli wyjeżdżasz za granicę). Monitoring CCTV do systemu smart home składa się zazwyczaj z zestawu rejestratorów w wysokiej rozdzielczości Full HD.

Monitoring na zewnątrz – wideodomofon

Budowa inteligentnego domu wiąże się ze zmianą dotychczasowych rozwiązań na urządzenia, którymi steruje się zdalnie. Tak samo jest w przypadku wideodomofonu, który łączy funkcje zwykłego dzwonka, domofonu oraz kamery. Dodatkowym plusem jest także możliwość zdalnej rozmowy przez wideodomofon (nawet jeśli jesteś poza domem).

Ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie jest bardzo praktyczną alternatywą dla tradycyjnego. Tak samo, jak inne elementy składające się na smart home, inteligentne ogrzewanie również sterowane jest za pomocą aplikacji na telefon. Warto zainwestować w nowoczesny sprzęt (sterownik, termostat, głowice termostatyczne, regulatory pogodowe), dzięki któremu zaoszczędzisz energię i pieniądze, ponieważ masz stałą kontrolę nad tym, w jakim pomieszczeniu utrzymywana jest temperatura. Dzięki aplikacji na smartfonie możesz także ustawić harmonogram systemów grzewczych na następne dni, tak aby ogrzewanie w domu było dostosowane do Twoich potrzeb.

smart home
Sterowanie ogrzewaniem może być bardzo intuicyjne

Gotowy system inteligentnego domu – czy warto?

Nowoczesne urządzenia pomagają każdego dnia w zwykłych czynnościach. Gotowe systemy inteligentnego domu pozwalają na sterowanie sprzętem RTV i AGD za pomocą smartfona, nawet z dala od mieszkania. Są to wygodne i praktyczne ekosystemy, dzięki którym masz wszystko pod kontrolą. Producenci proponują w swojej ofercie zestawy smart home, które nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku, np. kucia ścian. W większości urządzenia łączą się ze sobą z pomocą fal radiowych lub Wi-Fi.

Do budowy inteligentnego domu coraz częściej wybiera się systemy marki Fibaro. Są proste w instalacji i obsłudze, zawierając wszystkie zalety, które powinien posiadać smart home. W dowolnym momencie możesz dołączać kompatybilne urządzenia marki, które pomogą Ci w sterowaniu inteligentnym domem. System Fibaro działają na zasadzie modułów Z-Wave (bezprzewodowo), dzięki czemu nie musisz się martwić o wystające kable i uciążliwy montaż. Fibaro daje możliwość ustawiania harmonogramów oraz automatycznych reakcji na pojedynczy ruch.

Obecna technologia coraz bardziej zaskakuje. System smart home jest funkcjonalny i znacznie pomaga w wielu czynnościach. Dodatkową zaletą jest także oszczędzanie prądu, a przy okazji obniżenie kosztów rachunków. Jednak decydując się na budowę inteligentnego domu, musisz się liczyć z kosztami zakupu wszystkich urządzeń, a w niektórych przypadkach – ich profesjonalnego montażu. Najlepiej zaplanować wbudowanie systemu smart home jeszcze na początkowym etapie budowania domu. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ urządzenia będą także działać w budownictwie wielorodzinnym. Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt do możliwości budynku.

inteligentny dom
Inteligentny dom – możesz nim sterować z aplikacji

Sprawdź też: Amazon kończy z Alexa! Najświeższe informacje od źródła.

Smart home ułatwia życie osobom z niepełnosprawnościami

Technologia inteligentnego domu może okazać się zbawienna dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wielu udogodnieniom można sterować światłem, ogrzewaniem, a nawet bramą wejściową z poziomu aplikacji na smartfonie. Nawet gdy domownicy mają ograniczone możliwości ruchowe, ale spodziewają się gości – mogą przez inteligentny domofon sprawdzić, kto puka do ich drzwi i otworzyć zamek smart poprzez jedno kliknięcie. Równie pomocne będą czujniki ruchu i oświetlenia, które automatycznie zapalą światło. Smart home posiada wiele zalet, które przyczynią się do ułatwienia codziennego życia osoby z niepełnosprawnością. Sterowanie poprzez aplikację na telefonie czy też komendy głosowe sprawią, że zwykłe czynności będą jeszcze łatwiejsze.

Systemy smart home są świetnym przykładem tego, jak technologia może pomóc społeczeństwu. Dzięki inteligentnym urządzeniom bez obaw możesz wyjechać na wymarzone wakacje, nie martwiąc się, czy wszystkie kontakty zostały odłączone, a światło w łazience ciągle się świeci. Całą kontrolę nad swoim mieszkaniem masz w jednej aplikacji, dzięki której nawet z dala o tysiące kilometrów możesz sterować inteligentnym domem. Posiadasz już urządzenia smart home? A może masz zamiar zainwestować w nowoczesną technologię do domu? Daj znać, co myślisz o takim rozwiązaniu!

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też:

2
0

Podziel się:

Komentarze (3)

Inteligentny dom to ciekawa sprawa. Ja mam światła oraz rolety na pilot. A z inteligentnych urządzeń mam pralkę, lodówkę i iRobota. Ale pewnie to nie koniec, bo coraz bardziej wkręcam się w ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.