Alexa po polsku

Technologia

28.06.2021 09:10

Alexa po polsku? Amazon Alexa być może niebawem po polsku

Online
17
7
10
17
7

Alexa po polsku? Wygląda na to, że asystent Amazon Alexa może być wkrótce dostępny w języku polskim. Sprawdzamy najnowsze doniesienia, przecieki i plotki, a także e-maila, w którym Amazon zdradza co nieco – oraz jego wiarygodność. 

Alexa po polsku – czym jest Amazon Alexa?

Alexa firmy Amazon to asystent głosowy cieszący się niezwykłą popularnością. Nie jest dostępny ani w smartfonach, ani komputerach – można z niego skorzystać, używając specjalnego głośnika. Chcąc więc przetestować tego asystenta, należy kupić odpowiednie urządzenie – występujące pod nazwą Alexa Echo (np. modele Echo Plus, Echo Dot), choć imię asystenta (a w zasadzie asystentki) zostało spopularyzowane na tyle, że przejął ją sam głośnik. 

Alexa służy do obsługi głosowej prostych czynności, takich jak uruchomienie muzyki ze sparowanego sprzętu lub zarządzanie domem przez system Smart Home. Decydując się ją kupić, zostaniesz posiadaczem niewielkiego, zwykle okrągłego głośniczka na Bluetooth obsługującego komendy głosowe. Na przykład, gdy sparujesz Alexę ze Spotify albo platformą Amazon Music i powiesz: Alexa, play Despacito, po chwili będziesz słuchać hitu Luisa Fonsiego odtwarzanego przez kino domowe albo samo Echo.

Alexa po polsku - zbliżenie amazon dot
Alexa po polsku? Sprawdzamy czy to może stać się wkrótce prawdą

Bez wątpienia zauważyłeś, że przytoczona komenda głosowa została zapisana po angielsku – nie bez przyczyny. Obecnie asystent Amazona obsługuje bowiem kilka języków, w tym właśnie angielski, francuski, hiszpański czy niemiecki, ale wśród nich nie ma jeszcze polskiego. Umiejętności Alexy są ogromne, liczy się je w dziesiątkach tysięcy (asystent obsługuje ponad 60 tys. urządzeń, np. iRobota Roomba), dlatego nic dziwnego, że Polacy nieustannie pytają: kiedy wyjdzie Alexa po polsku? Niedawny przeciek podpowiada, że trwają prace nad naszą wersją językową!

Alexa po polsku – wyciek maila

Inżynierowie ciągle rozwijają funkcjonalność asystenta marki Amazon, dzięki czemu stale rośnie liczba możliwości, które daje Alexa. Dostępne języki niestety wciąż jednak nieco rozczarowują. Kiedy więc pojawiły się screenshoty e-maili otrzymywanych przez testerów firmy, na forach, facebookowych grupach i Twitterze wręcz zawrzało. Ich treść sugeruje bowiem, iż Amazon poszukuje osób chcących wesprzeć korporację w programie Alexa Preview mającym kształtować przyszłość Alexy.

Sprawdź też: Facebook Dating – jak działa, jak używać, czy to najlepsza aplikacja randkowa?

Z treści e-maila nie wynika bezpośrednio, że marka planuje wprowadzenie do obsługi swojego asystenta głosowego również polskiej wersji językowej, zawarte w nim informacje mogą natomiast sugerować podjęcie takiego kroku. O tym, iż inteligentny głośnik prawdopodobnie będzie dostępny po polsku, świadczy np. fragment (w wolnym tłumaczeniu): poprawimy usługi, które oferujemy w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że największą poprawą byłaby właśnie nasza wersja językowa.

Zaproszenie zostało rozesłane pod koniec 2020 roku – nie zawiera ono jednak planowanej daty rozpoczęcia testów. Co więcej, ta dalej nie wyciekła, pozostaje więc tajemnicą, czy grono szczęśliwców już jakiś czas pracuje nad nauczeniem Alexy wypowiadania „gżegżółka”, czy temat wciąż oczekuje na wdrożenie. Biorąc pod uwagę częstotliwość przecieków z takich działań i fakt, że dalej nie miały miejsca, można podejrzewać, iż operacja jeszcze nie wystartowała. Pomimo tego w sieci mówi się, że być może prace rozpoczną się ok. 2021 albo 2022 roku.

Alexa po polsku - urządzenie amazon
Urządzenia obsługujące Alexę są bardzo popularne na całym świecie

Amazon Alexa a Asystent Google – który jest lepszy?

Bez względu na to, czy Alexa od Amazona ma być dostępna po polsku, warto przed zakupem porównać ją z innymi popularnymi asystentami. Wśród nich zdecydowanie króluje Google Assistant. Który będzie lepszy? Niewątpliwą zaletą asystenta firmy Google jest fakt, że od dłuższego czasu obsługuje on język polski – i to nie tylko celem przyjmowania oraz wykonywania podstawowych komend (np. sprawdzenia pogody), lecz także śpiewania prostych piosenek (Wlazł kotek na płotek), opowiadania dowcipów lub zagadek.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak zmienić hasło na Facebooku

Asystent łączy się z ogromną liczbą urządzeń działających na Androidzie, począwszy od smartfonów, przechodząc przez pralki i samochody, a dochodząc do inteligentnych żarówek albo termostatów (już nawet bez Androida, ale po prostu kompatybilnych). Natomiast Alexa w Polsce nie oferuje jeszcze naszej wersji językowej, mówiącym po angielsku czy niemiecku daje jednak ogromne możliwości. Asystentka włączy dla Ciebie ulubioną playlistę, opuści rolety, zgasi światło, zadzwoni do mamy, a także zamówi pizzę z sieci współpracującej (np. Pizza Hut).

Alexa po polsku - amazon na stole
Wielu Polaków liczy na rychłą premierę Alexy w języku polskim

Choć więc Alexa po polsku pozostaje pieśnią przyszłości, to najprawdopodobniej bardzo bliskiej. Wszystko wskazuje na to, że polscy fani robota będą mogli niedługo cieszyć się dobrze znanym głosem, który bez żadnych kłopotów zarapuje polskie utwory – bo choć już teraz wykona takie zadanie, to raczej mało zrozumiale. Pewne jest jedno: Amazon coraz więcej inwestuje w polski rynek, o czym doskonale świadczy między innymi otwarcie w naszym kraju wielu stanowisk pracy oraz uruchomienie Amazon Prime. Alexa po polsku to całkiem prawdopodobny kolejny krok w rozwoju.

Sprawdź też: Instrukcja jak zmienić nazwisko na FB

17
7

Podziel się:

Komentarze (10)

Witam, zaprzyjaźniłem się z Alexa no trzeba się niestety nauczyć kilku zdań po angielsku i to cała filozofia zgadzam się, że po polsku byłoby łatwiej, dlaczego nie ma bo amazon nie bierze nas za potencjalnego nabywcę. Co do google mówi po polsku ostatnio szukałem coś w tv i wyraziłem się niezbyt kulturalnie odpowiedział tak jakoś ta mimo że jestm maszyną ostrzega mnie przed konsekwencjami 🙂

Czytam o tym, że „Alexa już niebawem po polsku” od 2017 roku a tu mamy już 2022 i ani widu ani słychu o wprowadzeniu obsługi. Jednocześnie konkurencja tak samo tkwi w średniowieczu – Google na głośniczkach Home wciąż nie ma obsługi polskiego, to samo Siri, nawet głupia klawiatura ekranowa w iOS nie ma wszystkich opcji w porównaniu z angielską wersją. Niestety jesteśmy Meksykiem Europy i nie ma się co dziwić, że giganci mają nasz rynek w głębokim poważaniu.

Tu nawet nie chodzi o sam sposób komunikacji, bo język angielski już właściwie jest standardem na równi z ojczystym w pokoleniu młodych dorosłych tylko o rozpoznawanie nazw własnych przy dzwonieniu do kontaktów, wyzwalaniu odtwarzania polskiej muzyki na spotify czy nawigowania do polskich miejscowości. Problemem nie jest „Hey Siri, let’s drive to…” tylko to, że nie jest w stanie zrozumieć, że celem mojej podróży są Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody. W zasadzie to przekreśla sens asystentów głosowych w Polsce poza wąskim zakresem zabawek jak pytanie o godzinę czy pogodę (tylko lokalną!).

Dziwię się że Polacy którzy stworzyli Alexe nie zadbali o język ojczysty tylko sprzedali Niemcom a teraz to możemy sobie czekać i czekać …. Ludzie w Niemczech się dziwią takiemu idiotyzmowi .Alexa wymyślona przez Polaków , w Polskim mieście Gdańsk i bez języka Polskiego. …żenada

(Niewątpliwą zaletą asystenta firmy Google jest fakt, że od dłuższego czasu obsługuje on język polski) tak to prawda Asystent Google posiada język Polski ale Google Home nie obsługuje jezyka Polskiego miał przez chwile wersję testową w języku Polskim ale juz niestety nie ma i nie będzie mieć 🙁 dlatego czekam na Alexe by ona posiadała wersję językową po Polsku.

Mimo, że język angielski jest coraz bardziej popularny w naszym kraju to jednak do dwujęzyczności jest nam dalej niż bardzo daleko.
Nawet jeśli umiem trzy słowa na krzyż powiedzieć w języku obsługiwanym przez Aleksę to nie wyobrażam sobie mówić do niej po przyjściu z imprezy lub będąc zaspany rano: „Alexa, close all blinds and switch lights on” 🙂
Czekam na język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *