ChatGPT

Technologia

26.09.2023 13:31

ChatGPT – najważniejsze informacje o narzędziu od OpenAI

Komputery Nauka Online
5
0
0
5
0

Czym jest ChatGPT i jakie są jego możliwości? Jeśli szukasz najważniejszych informacji, zapoznaj się z naszym artykułem. Omawiamy kluczowe kwestie, które pozwolą Ci zrozumieć istotę narzędzia, jakim jest ChatGPT.

ChatGPT to narzędzie od OpenAI, które w ostatnim czasie zyskuje coraz większe zainteresowanie. Mimo że nie jest jedynym narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję, to zyskał on ogromną popularność i uznanie milionów użytkowników. Dlaczego tak się stało? Czym w ogóle jest ChatGPT? Na jakich zasadach z niego korzystać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to nic innego jak chatbot stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. Jest to jednostka badawcza specjalizująca się w obszarze sztucznej inteligencji. ChatGPT bazuje na modelu GPT, który jest najbardziej zaawansowanym modelem uczenia maszynowego – o czym nieco szerzej piszemy w innej części artykułu. Opiera się na ogromnych zbiorach danych i na ich podstawie generuje odpowiedzi na wprowadzane przez użytkownika pytania.

ChatGPT dysponuje danymi, które pozwalają prowadzić z użytkownikiem swobodną konwersację na różne tematy, zachowując naturalny i „ludzki” charakter wypowiedzi. Serwis został uruchomiony 30 listopada 2022 roku i szybko stał się numerem jeden wśród narzędzi AI.

ChatGPT
Pytania zadawane sztucznej inteligencji powinny być zwięzłe i precyzyjne

ChatGPT – zasada działania. Jak ChatGPT udziela odpowiedzi?

Za ChatemGPT, podobnie, jak za innymi chatbotami stoi sztuczna inteligencja, która została wyszkolona na gigantycznych zbiorach danych tekstowych. Dane są pozyskiwane ze stron internetowych, książek, a nawet napisów filmowych. W czasie szkolenia model GPT uczy się rozpoznawać kontekst wypowiedzi. Dzięki temu konwersując z chatem, można odnieść wrażenie rozmowy z wirtualnym asystentem, który ma gotową odpowiedź na niemal każde zadane pytanie. Rozpoznaje słowa kluczowe, kontekst i zależność między użytymi słowami, na podstawie których tworzy odpowiedź.

Wpisywane przez użytkownika polecenia określane są nazwą: prompty. Mogą przybrać formę pytania, wytycznych lub instrukcji. Aby otrzymać precyzyjną odpowiedź, należy sformułować prompty w sposób jasny i zrozumiały. Skomplikowane słowa i zawiłe zdania mogą utrudnić zrozumienie pytania przez SI.

Najprościej ujmując, ChatGPT tworzy odpowiedzi na prompty na podstawie danych, na których został wytrenowany.

Czy ChatGPT jest za darmo?

Obecnie dostępna jest wersja zarówno płatna, jak i bezpłatna. Dzięki darmowej wersji firma OpenAI zbiera informacje od użytkowników, na podstawie których wprowadza poprawki i ulepsza swój produkt. Drugą płatną wersją jest ChatGPT Plus, którego subskrypcja wynosi 20 dolarów na miesiąc. Oferuje więcej korzyści niż darmowa wersja chatu, a wśród nich m.in. priorytetowy dostęp do nowych funkcji i ulepszeń, szybszy czas odpowiedzi, a nawet nieograniczona dostępność.

Podstawowa wersja chatu pozwala każdemu zainteresowanemu użytkownikowi internetu, zmierzyć się ze sztuczną inteligencją. Z pewnością jest to ciekawe doświadczenie, a także okazja do przetestowania wiedzy chatbota.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Darmowy generator odpowiedzi dostępny jest tylko i wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Aby móc z niego korzystać, należy założyć konto w serwisie lub zalogować się przy użyciu konta Google. ChatGPT to aplikacja przeglądarkowa, która nie wymaga pobrania oprogramowania na komputer. Występuje też w wersji aplikacji mobilnej na smartfony.

W jakim języku napisany jest ChatGPT?

ChatGPT to interfejs, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie rozmowy z dużym modelem językowym LLM (Large Language Model) określanym sztuczną inteligencją. Natomiast zastosowany model GPT to rodzaj LLM, który opiera się na architekturze Transformer. Użyta w modelu GPT technologia (architektura) bazuje na sieciach neuronowych, które próbują naśladować działanie ludzkiego umysłu. GPT wykorzystuje technologię przetwarzania języka naturalnego (NLP) i głębokie uczenie, aby tworzyć tekst naturalny i zrozumiały dla człowieka. Uczy się języka na podstawie danych tekstowych, jakimi mogą być książki, artykuły prasowe czy teksty na Wikipedii.

W 2018 roku powstał pierwszy model GPT (GPT-1). Rok później OpenAI wydało kolejny model GPT-2, a w 2020 roku GPT-3. Najnowszy w tym czasie model GPT-3 był przełomowy – wykonywał proste zadania oraz tworzył fragmenty kodów. Najnowsza generacja modelu (płatna) GPT-4 została wprowadzona 14 marca 2023 roku. W porównaniu do darmowej wersji GPT-3.5 charakteryzuje się m.in. o 40% większym prawdopodobieństwem udzielania odpowiedzi zgodnych z prawdą.

ChatGPT
Czy AI wkrótce będzie na tyle „uczłowieczone”, że nie będziemy w stanie rozpoznać, że z nią rozmawiamy?

Czego nie potrafi ChatGPT?

ChatGPT jest narzędziem komputerowym, który może bazować na nieaktualnych informacjach. Z tego powodu należy być ostrożnym i do generowanych tekstów podchodzić z nutką niepewności. Na pewno w takich przypadkach podwójny research jest wskazany. Poza tym może się zdarzyć, że chatbot nie zrozumie zadanego pytania lub udzielona odpowiedź będzie niezadowalająca, a nawet nieadekwatna do wpisanego polecenia.

Dodatkowo OpenAI wprowadził zabezpieczenia, które zapobiegają wykorzystaniu chatbota do niewłaściwych praktyk. Poza tym ChatGPT jest apolityczny, nie może przeklinać, przewidywać przyszłości, omawiać informacji zastrzeżonych i prywatnych, nie popiera przemocy, nie promuje nienawiści i dyskryminacji, nie podpowiada w nielegalnych działaniach, a także nie hakuje i nie tworzy złośliwego oprogramowania.

Jest jeszcze jedno ważne ograniczenie chatbota, o którym każdy użytkownik serwisu powinien wiedzieć. Informacje, na których bazuje ChatGPT kończą się na 2021 roku. Oznacza to, że wszelkie wydarzenia po czerwcu 2021 roku są dla niego nieznane.

Sprawdź też: Sztuczna inteligencja i jej kontrolowanie – czy Skynet to kwestia czasu?

Kto stworzył ChatGPT?

ChatGPT został stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI, które zostało powołane w 2015 roku. Założycielami OpenAI, a także inwestorami byli: Sam Altman, Greg Brockman, Reid Hoffman, Jessica Livingston, Peter Thiel, Elon Musk, Amazon Web Services, Infosys i YC Research. Do tej grupy dołączyli światowej klasy naukowcy – Illya Sutskever, Trevol Blackwell, Vicki Cheung, Andrej Karapathy, Durk Kingma, John Schulman, Pamera Vagata i Wojciech Zaremba. Pierwsza siedziba OpenAI mieściła się w Pioneer Building w Mission District w San Francisco.

W 2018 roku Elon Musk zrezygnował z zasiadania w zarządzie. Powodem był potencjalny konflikt interesów. W tym czasie Musk pracował nad rozwojem sztucznej inteligencji Tesli dla samochodów samojezdnych.

W 2019 roku powstała spółka córka for-profit OpenAI LP. Ten ruch pozwolił legalnie zbierać inwestycje z funduszy venture oraz przyznawać pracownikom udziały w firmie.

W 2023 roku OpenAI wydało zalecenia dotyczące zarządzania superinteligencją. Co ciekawe, twórcy OpenAI uważają, że superinteligencja może pojawić się już w ciągu najbliższych 10 lat.

Oprócz ChatGPT firma oferuje m.in. generator obrazów Dall-E2. Od 2021 roku badania OpenAI skupiają się na RL – uczeniu przez wzmocnienie.

Skynet
Skynet zbliża się wielkimi krokami? Tak dramatyczny scenariusz jest wątpliwy, ale według specjalistów samo opracowanie superinteligencji nie zajmie wiele czasu

Popularność ChatGPT

Popularność chatu GPT doskonale odzwierciedla liczba użytkowników. W ciągu 5 dni ich liczba wynosiła ponad milion, a w zaledwie dwa miesiące wzrosła do 100 milionów. Dziennie ChatGPT odwiedza około 13 milionów osób. Trudno przypomnieć sobie, aby jakakolwiek aplikacja osiągnęła aż tak szybki wzrost.

Co ciekawe, w pierwszym pełnym miesiącu działania chat miał 57 milionów aktywnych użytkowników. W styczniu 2023 roku zanotował 590 milionów odwiedzin. Liczby te doskonale obrazują, z jak dużą skalą i dużym przedsięwzięciem bazującym na SI mamy do czynienia. ChatGPT, mimo że istnieją na rynku inne boty, jest produktem nowym, świeżym oraz atrakcyjnym dla wielu użytkowników internetu.

Aby zrozumieć fenomen wzrostu popularności, warto przytoczyć dane dotyczące innych aplikacji. Na przykład Netflix do przekroczenia miliona użytkowników potrzebował aż 41 miesięcy, Facebook 10 miesięcy, a Instagram 2,5 miesiąca.

Korzystanie z ChataGPT – jak zrobić to poprawnie?

Jeśli chcesz wypróbować ChatGPT, wejdź na stronę chatu i załóż konto. Po pomyślnie zakończonej rejestracji zaloguj się do serwisu. Od teraz możesz korzystać z bezpłatnej wersji chatu. Interfejs strony jest bardzo prosty i intuicyjny. Na dole znajduje się pole przeznaczone do wpisania promptów, czyli pytań. Polecenia możesz wpisywać w języku polskim lub innym. Program rozpozna język i udzieli odpowiedzi w tym samym języku.

Sprawdź też: Deep blue vs Kasparov. Sztuczna inteligencja według Kasparowa – szachisty, który przegrał z AI

Pamiętaj, aby formułować pytania w sposób jasny i zrozumiały. Nie stosuj skomplikowanych wyrażeń, które mogłyby wprowadzić model w błąd lub utrudnić zrozumienie pytania. Przy zadawaniu pytań czy poleceń wykorzystuj słowa kluczowe. Pozwalają modelowi GPT zidentyfikować temat i wygenerować właściwą odpowiedź.

Korzystając z ChatGPT, kieruj się zasadą double check, czyli podwójnego sprawdzenia. Sięgnij po inne wiarygodne źródło i porównaj dane z tymi uzyskanymi przez chat. Pozwoli Ci to uniknąć szerzenia nieprawdziwych informacji lub przeinaczonych faktów.

Alternatywne rozwiązania dla ChataGPT

Oprócz ChataGPT istnieją inne chatboty. Do najbardziej znanych należą m.in.:

  • AI-Writer,
  • DeepL Write,
  • Perplexity AI,
  • YouChat,
  • LLaMA,
  • ChatSonic,
  • Open Assistant,
  • Rytr,
  • Google Bard.

Duża popularność ChatGPT sprawiła, że inne firmy przyspieszyły wypuszczenie swoich chatbotów na rynek – m.in. Google wypuścił wcześniej Google Bard, a MetaAI chatbot LLaMA.

ChatGPT na laptopie
ChatGPT może być skutecznym wsparciem, ale nie powinniśmy w pełni pokładać w nim zaufania – zdażają się mu liczne pomyłki

TRURL – polski chatbot

Polska firma technologiczna VoiceLab.AI jako pierwsza w kraju opracowała autorski model językowy zbliżony do GPT. Co ciekawe, twórcy zainspirowani twórczością Stanisława Lema nazwali opracowaną technologię TRURL.

Stanisław Lem w cyklu opowiadań Cyberiada opisywał losy głównych bohaterów, którymi były roboty. Jak można się domyślić, jeden z robotów miał na imię Trurl. Był konstruktorem i budował maszyny inteligentne. Podobnym narzędziem ułatwiającym pracę ludziom ma być tworzony przez VoiceLab.AI TRURL.

Sprawdź też: Nowe technologie – najważniejsze wiadomości technologiczne

Co ciekawe, TRURL to model językowy, który zna język polski, a także kulturę i kuchnię, czyli istotne aspekty identyfikujące kraj i zamieszkującą go społeczność.

Z roku na rok sztuczna inteligencja jest rozwijana oraz dostarcza coraz nowsze i lepsze rozwiązania. Od ery botów, po chatboty generujące odpowiedzi na pytania, a nawet obrazy. Edukacja w tym obszarze jest ważna podobnie, jak postęp technologiczny. ChatGPT jest ułatwiającym wiele kwestii narzędziem, ale jeszcze nie na tyle dopracowanym, aby móc mu ufać w 100%.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *