tv box

Technologia

01.11.2021 19:11

Czym jest TV box? Jak działa? Wszystko o przystawkach Smart TV

Gadżety TV i VOD
4
0
0
4
0

Czy posiadając starszy model telewizora jesteś w stanie korzystać z popularnych serwisów streamingowych? Okazuje się, że tak, a odpowiedzialny za to jest nowoczesny odtwarzacz multimedialny, czyli TV box. Jak działa ten innowacyjny dodatek?

TV Box — co to jest? 

Chcąc poszerzyć możliwości swojego telewizora, powinieneś  się dowiedzieć, co to TV box. To małe, wielofunkcyjne urządzenie w różnych (w zależności od producenta) kształtach, które ma swój własny system operacyjny, umożliwiający korzystanie z aplikacji nawet na starszych telewizorach. Ten odtwarzacz multimedialny pozwoli Ci na oglądanie filmów czy seriali za pośrednictwem serwisów streamingowych bez konieczności zakupu Smart TV, którego koszt jest znacznie większy od TV boxa.

Przystawka do telewizora, bo pod tą nazwą również występuje ten produkt, daje ogrom możliwości. Dostęp do internetu, aplikacji czy programów to zaledwie początek funkcji, jakie oferują TV boxy. Te niepozorne urządzenia pozwolą Ci na odtwarzanie wysokiej jakości materiałów oraz ich nagrywanie. Możesz też wybrać model dający dostęp do gier, a całość jest w stanie zsynchronizować się z Twoim smartfonem.

TV box
Wielofunkcyjne urządzenie czyli TV Box

Przystawki smart TV różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też systemami operacyjnymi i dodatkowymi funkcjami czy sposobem łączności. Niektóre pozwalają na sterowanie za pomocą smartfona — załączane są do nich specjalne piloty. Ilość złącz i wyposażenie są inne w zależności od producenta, którego sprzęt postanowisz kupić. 

W przeciwieństwie do zwykłych smart TV, przystawki są znacznie częściej aktualizowane, przy czym zakup Boxa wiąże się ze znacznie niższym kosztem niż co sezonowa wymiana telewizora po to, by mógł obsługiwać wszystkie nowe aplikacje. Zakup TV Boxa to z reguły koszt zaledwie od 150 do 500 zł, a przy tym może zmienić Twój dotychczasowy sprzęt w najnowocześniejszy pod względem oprogramowania model.

Konstrukcja TV Boxa

Smart TV box jest niczym innym jak miniaturową wersją komputera, dającą szereg dodatkowych opcji i funkcji. Urządzenia tego typu mimo różnych wyglądów powinny mieć port podłączenia do internetu oraz telewizora. Niektóre z nich mają również slot na kartę pamięci SD, co na pewno spodoba się fanom przerzucania zdjęć i filmów na duży ekran, np. aby pokazać znajomym zdjęcia zrobione na wakacjach.

Istnieją też modele obsługujące dyski zewnętrzne, kontrolery do gier, a nawet kamery, tak więc w zależności od modelu podrasujesz swój telewizor do poziomu jeszcze wyższego, niż standardowy smart TV, który w starszej wersji może nie mieć nawet połowy tych funkcji. Możesz też dzięki bogatej ofercie odnaleźć skonkretyzowany model, wyposażony w odpowiednie dla Ciebie specyfikacje takie jak złącza Ethernet czy wiele innych.

Wielofunkcyjne urządzenie
Smart TV Box

Tv boxy wyposażone mogą być także w pamięć RAM i swoją własną, wewnętrzną. Dodatkowo miewają także mikrofony, piloty i różne wersje systemów operacyjnych, na jakich pracują oraz własnych asystentów głosowych (np. Asystent Google). Zyskujesz wówczas opcję sterowania urządzeniem zdalnie: głosem, smartfonem bądź pilotem dołączonym do przystawki. Jak widzisz, każdy sprzęt jest inny i warto dobrze przemyśleć, czego od niego oczekujesz.

Systemy operacyjne na TV Boxach

TV Boxy to komputery, muszą więc mieć wgrany jakiś system operacyjny, dzięki któremu są w stanie spełniać wszystkie swoje funkcje. Zdecydowana większość działa na systemie Android (np. Chromecast czy Xiaomi mi box), choć istnieje też system tvOS znany fanom marki Apple. Znacznie rzadziej wbudowany bywa system Linux. Wybierając urządzenie, warto zdecydować się to, które będzie można połączyć z resztą urządzeń w domu (smartfony, tablety). Jeśli jednak po prostu chcesz rozbudować funkcje swojego telewizora — nie ma to większego znaczenia.

Przystawkę od Apple połączysz za pomocą wejścia HDMI. Pozwala ona na przewodowe (Ethernet) lub bezprzewodowe połączenie się z telewizorem, lub innymi sprzętami. Umożliwia pobieranie z APPstore aplikacji popularnych serwisów streamingowych (Netflix, Amazon Prime Video, etc.), aplikacji sportowych pomagających utrzymać formę, czy też gier. AppleTV możesz połączyć również z urządzeniami zgodnymi z Apple HomeKit i mieć dostęp do kamer, świateł czy stacji pogody w swoim domu.

Apple TV na wszystkich urządzeniach
Apple TV na wszystkich urządzeniach

Jeżeli chodzi o Androidy, są kompatybilne z niemal każdym dostępnym na rynku smartfonem, co znacznie ułatwi łączenie się z boxem. Zaletą przystawki z systemem Android niewątpliwie może być jej cena, której zakres jest dość rozbieżny i bez problemu znajdziesz sprzęty budżetowe, jak i te droższe. TV boxy wyposażone w Androida mają także dostęp do sklepu Google Play, odnajdziesz tam wiele aplikacji VOD, sportowych czy gier, w zależności od posiadanego urządzenia. 

Wady i zalety TV boxów

Jak każdy sprzęt, TV boxy także mają swoje wady i zalety, choć tych drugich jest znacznie więcej. Jedną z najczęściej wymienianych przez użytkowników wad bywa fakt, że niektóre modele nie mają fabrycznie zainstalowanej przeglądarki i trzeba to zrobić ręcznie, co w przypadku braku połączenia ze smartfonem może zająć trochę czasu. Doinstalowaną przeglądarkę powinno się również samodzielnie umieścić na liście aplikacji (lub w szybkim wybieraniu).

Kolejne znane użytkownikom wady to zbyt wolny rozwój aplikacji (choć jest on w przypadku przystawek szybszy niż na Smart TV) i wygląd poszczególnych programów, które w wersji na telefony i tablety są po prostu ładniejsze. Skargi wpływają też odnośnie do asystenta Google — choć teoretycznie to ten sam, co na telefonach, wydaje się bardziej ograniczony w wersji przystawkowej.  Jak widzisz, wady są małe i nie ma ich wiele, a rozwój ciągle trwa i w przyszłości znane dotąd błędy prawdopodobnie znikną.

Skupmy się w takim razie na zaletach, bo tych jest znacznie więcej. Wiesz już, że zakup przystawki pomoże Ci ulepszyć i zwiększyć możliwości Twojego telewizora. Do najważniejszych atrybutów TV boxa zalicza się fakt, że przedłuży on żywotność sprzętu, a Ty zaoszczędzisz pieniądze, które przeznaczyłbyś na zakup telewizora z funkcjami, jakie i tak daje przystawka. Nie wyprodukujesz również dodatkowych elektrośmieci, będących problemem dla środowiska i klimatu.

Nowoczesne urządzenie czyli TV Box
Nowoczesne urządzenie czyli TV Box

Przystawka to też dobre rozwiązanie, jeżeli chodzi o poprawienie jakości obrazu w telewizorach. Ma ona wbudowaną własną rozdzielczość, która w przypadku starszych modeli tv może być o wiele słabsza. Podłączając TV box do takiego modelu, zwiększysz jakość i zmienisz odbiór oglądanych przez siebie filmów czy seriali, jeszcze bardziej wczuwając się w ich klimat. Niektóre odtwarzacze mają nawet opcję wyświetlania w 4K HDR. Imponujące, prawda?

Część urządzeń tego typu jest na tyle małych rozmiarów, że możesz zabierać je ze sobą w plecaku, np. odwiedzając rodzinę, która nie ma sprzętu oferującego wyświetlanie zdjęć na dużym ekranie, bądź by po prostu obejrzeć razem serial na opłacanej przez siebie platformie. To też dobry pomysł, by przekonać bliskich do takiego rozwiązania, mogącego odmienić również ich telewizję.

TV Boxy mają większą lub mniejszą pamięć, co pozwoli Ci na pobieranie i przechowywanie różnych plików, takich jak seriale czy zdjęcia bezpośrednio na urządzeniu. Możesz w ten sposób pobrać ulubiony film i obejrzeć go później, bez konieczności łączenia się z aplikacjami lub obejrzeć go mimo tego, że Twój internet nie daje danego dnia rady z przetwarzaniem danych.

Wygląd to kolejna zaleta tego rozwiązania. Nie musisz martwić się o to, że urządzenie może zabierać dużo miejsca czy psuć design pomieszczenia. TV Boxy wyglądem przypominają albo dekodery, które większość ludzi ma w domu, albo nieco większe pendrive czy okrągłe ładowarki indukcyjne, jak np. w modelu Google Chromecast 4.

Najnowszy TV Box od Google czyli Chromecast 4
Najnowszy TV Box od Google czyli Chromecast 4 / Źródło: hejdom.pl

Wielkim plusem jest też fakt, że znane firmy wypuszczają już swoje platformy streamingowe, np. Play Now TV, Jackbox TV (mający nawet gry), TV Box Livesport, Apple TV czy nawet własne TV Boxy, na co wpadła firma UPC. Dekoder ten to połączenie tradycyjnego modelu z opisywaną przystawką, co daje jeszcze większe możliwości. Warto więc pomyśleć nad tą opcją i połączyć usługi telewizyjne z dodatkowymi, na które pozwala przystawka.

Nie powinno się także pomijać popularności serwisów streamingowych i tego, dlaczego dobrze mieć do nich dostęp. Dzięki nim możesz oglądać swoje ulubione filmy i seriale, a nawet słuchać muzyki. Wykupując abonament, dostajesz dostęp do biblioteki filmów 24/7, a jeśli wolisz opcję wypożyczalni, kupisz dostęp do pojedynczych tytułów bez konieczności włączania comiesięcznej subskrypcji. Jest to świetny sposób na spędzanie czasu i odkrywanie nowych dzieł filmowych lub ponowne odtwarzanie tych, które od dawna kochasz.

Istotna oczywiście jest też cena, sprawiająca, że zakup przystawki opłaca się zdecydowanie bardziej od kupna nowego telewizora. Najtańsze modele dostępne są za nieco ponad 150 zł i mają podstawowe funkcje. Bardziej rozbudowane wersje, wyposażone w lepszą pamięć czy rozdzielczość mogą być droższe, jednak ich cena również bywa przystępna. Np. Mi Box kupisz już za ok. 250 zł, a dostaniesz dobrej jakości sprzęt, który posłuży Ci przez lata.

Najlepsze TV Boxy

Jeżeli nie wiesz, jaki Smart Box kupić, koniecznie zrób rozeznanie na rynku. Podpowiadamy, na które parametry zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy dla siebie sprzęt. Do wyboru masz Android TV Box, AppleBox lub urządzenie oparte na systemie operacyjnym Linux. System to ważny element i warto dobrać go pod swoje urządzenie. Dla przykładu: mając smartfona z Androidem, pomyśl nad przystawką z tym samym systemem. Nie jest to jednak warunek, ponieważ istotne przy wyborze powinny być  także inne  aspekty techniczne urządzenia.

Po pierwsze: łącze. Choć większość Smart TV Boxów ma złącza HDMI pasujące do zdecydowanej większości telewizorów, istnieją także modele mające kartę Wi-Fi lub moduł Bluetooth, które będą dodatkowo wspierać łączność z urządzeniem, a przy okazji pozwalają na podłączenie dodatkowych akcesoriów. Kolejnym ważnym elementem są również podzespoły, np. pamięć RAM, flash i dyski umożliwiające zapisywanie danych oraz sprawne używanie aplikacji. Im większa, tym lepsza. Dla przykładu Nvidia Shield TV PRO ma aż 16 GB pamięci dysku twardego, a 3 GB RAM.

Nvidia Shield PRO
TV Box od Nvidii

Zobacz: GeForce NOW – jak działa granie w chmurze od Nvidii? Wszystko na temat GeForce NOW

Ważny jest też oczywiście procesor, jakim dysponuje urządzenie. Większa liczba rdzeni sugeruje, że urządzenie będzie lepsze, choć zdecydowana większość sprzętów wbudowanych ma wersję czterordzeniową, która jest optymalna i wystarczająca. Weź również pod uwagę jakość obrazu. Czy urządzenie obsługuje rozdzielczość  4k? Jaką oferuje rozdzielczość maksymalną? Czy produkt ma asystenta głosowego i wyszukiwanie głosowe? A może producent dorzuca do niego dodatki?

Popularne w zestawach TV Boxów są piloty, które nieco różnią się od tradycyjnych m.in. tym, że często mają przyciski typu „Netflix” włączające od razu platformę czy guziki odpalające asystenta głosowego. Pilot taki znacznie usprawnia też pracę z aplikacjami, jeśli nie masz podłączonego urządzenia typu smartfon. Jeśli wybierzesz sprzęt z łącznością Bluetooth (np. pad, głośnik), możesz połączyć go z przystawką i cieszyć się dodatkowymi korzyściami, takimi jak gra na wielkim ekranie czy muzyka wprost z platformy streamującej.

Apple TV
Apple TV

Który model wybrać, by mieć wysokiej klasy sprzęt? Najlepiej ten najnowszej generacji, bo będzie on miał zaktualizowane i poprawione elementy. Fani Apple powinni zdecydować się na Apple TV trzeciej bądź czwartej generacji. Zwolennicy Androida – postawić na Xiaomi bądź Chromecasty z nową wersją oprogramowania. Jeśli jednak szukasz znacznie niższej budżetowo opcji, wybierz sprzęt z podobnymi parametrami, ale innej, mniej znanej firmy.

Jak widzisz, na rynku dostępnych jest wiele różnych przystawek. Od Mi Boxa z najnowszym Androidem, po słynny Chromecast stworzony przez giganta, jakim jest Google. Jest też AppleTV, mający dodatkowo własną platformę streamingową — od Apple. Dostępne są również urządzenia innych marek, takich jak SAVIO, Nvidia czy TESLA, a nawet UPC, które stworzyło urządzenie 2 w 1. Uniwersalność tego sprzętu sprawia, iż zdecydowanie warto mieć go w swoim domu, zwłaszcza że pozwala się podłączyć nie tylko do telewizora,  ale także monitora, tabletu czy laptopa.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *