Youtube na laptopie i telefonie

Technologia

08.11.2022 11:29

Kiedy powstał YouTube? Założyciele, pierwszy film – historia YouTube’a w pigułce

Online TV i VOD
27
4
1
27
4

Kiedy powstał YouTube? Jakie były pierwsze filmy opublikowane na tym popularnym serwisie? Kim byli założyciele YouTube’a? Założenie i droga do popularności — tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule, przedstawiającym historię platformy. 

Kto stworzył YouTube? Kim byli założyciele?

Założyciele YouTube’a to Steve Chen, Jawed Karim oraz Chad Hurley, a dzięki prywatnemu inwestorowi serwis miał szansę dynamicznie wystartować i się rozwinąć. Natomiast już w listopadzie 2005 roku firma Sequoia Capital zainwestowała w firmę 3,5 miliona dolarów amerykańskich, co przyspieszyło znacznie fazę rozwoju i platforma zyskała na popularności. Już w 2006 roku portal zajmował 5 miejsce w rankingu Alexa Internet – amerykańskiej spółki kontrolującej ruch na danych witrynach internetowych. YouTube osiągnął wtedy już ponad 100 milionów odwiedzających miesięczne, z czego 65 tys. filmów dziennie było publikowanych przez użytkowników.

Kim byli założyciele YouTube’a? Jawed Karim był informatykiem pochodzenia bengalsko-niemieckiego. Steve Chen był i w dalszym ciągu pozostaje tajwańsko-amerykańskim przedsiębiorcą internetowym, a podczas tworzenia YouTube’a był dyrektorem ds. technologii. Natomiast Chad Hurley to amerykański projektant stron internetowych, a także biznesmen. Lata temu podczas projektowania YouTube’a pełnił funkcję dyrektora generalnego. Założyciele YouTube’a i ich doświadczenie, umiejętności doprowadziły do tak intensywnego rozwoju platformy.

Kiedy powstał YouTube?

Założenie YouTube’a miało miejsce 14 lutego 2005 r. w USA w stanie Kalifornia i praktycznie od samego początku portal zyskał popularność – pierwszy film na YT, autorstwa jednego z założycieli – Jaweda Karima – pojawił się w kwietniu tego samego roku i nosił tytuł me at the zoo.

Pierwszy film po czasie kiedy powstał YouTube

Platforma jednak nie cieszyła się długo niezależnością swoich twórców, co dla Ciebie – internauty – wyszło też na plus, ponieważ dzięki temu mocno się rozbudowała i udoskonaliła. Historia YouTube’a pokazuje, że serwis został przejęty przez Google już w październiku 2006 r. za kwotę opiewającą na 1,65 mld dolarów amerykańskich. Była to wtedy największa transakcja dokonana przez to przedsiębiorstwo. Teraz już wiesz, kiedy powstał YouTube!

Sprawdź też: Najpopularniejszy film na YT — ranking wszechczasów oraz filmy, które w 2021 mają najwięcej wyświetleń na YouTube

YouTube — najpopularniejszy serwis z wideo w Internecie?

YouTube cieszy się popularnością i jest bez wątpienia liderem wśród serwisów internetowych z filmami wideo oraz muzyką. To nic dziwnego – możliwość komentowania, oglądania czy nawet dodawania filmów na platformę jest darmowa, dzięki czemu YT zyskuje rzesze fanów na każdym kontynencie. Co ważne, statystyki YouTube’a według badania Gemius/PBI pokazują, że w Polsce średnio 70% społeczeństwa wyświetliło tę stronę przynajmniej raz, a każdy z użytkowników spędził ok. 2 h 44 min, oglądając klipy wideo.

Jeśli chodzi o najpopularniejszy film wyświetlony na YouTube, to niewątpliwie jest piosenka z teledyskiem Baby Shark, która została wyświetlona ponad 11 mld razy! Jest to angielska piosenka dla dzieci opowiadająca o rodzinie rekinów, która podbiła serca nie tylko najmłodszych użytkowników internetu, lecz także dorosłych.

W 2018 r. platforma została odwiedzona ponad 1,22 mld razy. Z całą pewnością sam słuchasz muzyki czy oglądasz filmy na YouTube, a nawet jeśli nie – na pewno o nim słyszałeś. To tylko potwierdza fakt, że jest to najprężniej rozwijająca się i najbardziej popularna strona internetowa z wideo na świecie. Oprócz tego portal ma również funkcję streamingową, która umożliwia transmitowanie na żywo, dzięki czemu zyskuje sympatię wielu internautów. Co prawda, gdy założyciele YouTube’a posiadali serwis na własność, to takich funkcji nie było, ale nie jest wykluczone, że nie zostały by dodane.

Co ciekawe, na platformie w 2011 r. można było zobaczyć transmisje na żywo z takich ceremonii jak m.in. królewski ślub księcia Williama z Catherine Middleton czy beatyfikacja Jana Pawła II w Watykanie. Dzięki YouTube’owi przeciętni ludzie – w tym Ty – mają możliwość zdalnego uczestniczenia w różnych ważnych wydarzeniach. Potwierdza to tylko genialność pomysłu, na jaki wpadło trzech informatyków, początkowo pracujących w firmie PayPal.

YouTube Shorts, transmisje na żywo i inne nowości

Omawiana platforma streamingowa nieustannie się rozwija, dlatego Google wciąż wprowadza nowości dostępne dla użytkowników. Pierwszą z wartych wspomnienia jest YouTube Shorts, umożliwiająca dodawanie krótkich filmów z telefonów komórkowych, które zobaczy szersze grono odbiorców niż dotychczas. Takie udoskonalenie sprawia, że masz możliwość tworzenia swoich klipów wideo trwających do 60 sekund za pomocą kamery w smartfonie, a następnie pokazania ich nowym widzom.

Jeśli prowadzisz kanał na YouTube, to z pewnością spodoba Ci się również nowa funkcja dodana przez Google, nazwana aplauz. Dzięki niej Twoi odbiorcy mogą aktywnie okazywać Ci wsparcie finansowe poprzez naciśnięcie jednego, odpowiedniego przycisku pod filmem. Takie rozwiązanie sprawia, że masz możliwość zarobienia więcej pieniędzy.

Kolejną innowacją na YouTube jest możliwość obsługiwania nowych formatów wideo, takich jak HD, 4K czy nawet HDR oraz VR. Zatem to udoskonalenie znacząco wpływa na jakość oglądanych przez Ciebie filmów, które zyskują wyrazistość i pełnię kolorów, przez co wydają się bardziej realne.

Wyświetlenia YouTube’a wciąż brną w górę, a youtuberzy mają możliwość tworzenia filmów w jeszcze lepszej jakości, które trafią do coraz większego grona odbiorców. Ponadto serwis daje Ci wiele możliwości – możesz oglądać transmisje na żywo, ulubione produkcje czy nawet słuchać audiobooków. Platforma jest nieustannie udoskonalana oraz wprowadza co rusz to nowe rozwiązania, które ułatwiają Ci obsługiwanie strony.

Sprawdź też: Zobacz pierwszy opublikowany film w serwisie YouTube z 2005 roku!

Czy już wiesz, kiedy powstał YouTube? Ten portal z pewnością nie byłby taki sam, gdyby nie założyciele YouTube’a i ich umiejętności. Daj znać w komentarzu czy często oglądasz filmy na tej platformie!

27
4

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *