Klocki LEGO znane są na całym świecie. Kolorowe elementy tworzące imponujące konstrukcje uwielbiane są nie tylko przez najmłodszych, ale także przez dorosłych. Fascynuje Cię historia LEGO? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym przedsiębiorstwie!
Ole Kirk Christiansen i początki historii LEGO
Zanim LEGO urosło do największego na świecie producenta klocków, musiało wpierw postawić swoje pierwsze kroki. Te były nadzwyczaj skromne – wszystko zaczęło się w Billund, gdzie późniejszy twórca zabawek zakupił warsztat zajmujący się obróbką drewna (uprzednio poznając tajniki sztuki ciesielskiej). Miało to miejsce w 1916 roku, z czasem jednak Christiansen dorobił się większego warsztatu – stary spłonął w 1924 roku, z powodu pożaru trocin.
Sytuacja skomplikowała się wraz z początkiem lat 30. XX wieku, gdzie cały świat odczuł skutki Wielkiego Kryzysu pustoszącego USA. Z racji wszechobecnej biedy, biznes nie przynosił zysków – coraz mniej było chętnych ma drewniane narzędzia i pomoc stolarską przy konstrukcji domów. Właściciel począł więc zastanawiać się jak uratować swój biznes. Postawił na miniaturyzację, następnie zaś na produkowanie drewnianych zabawek.
Choć kryzys nie przeszedł a biznes wciąż nie był dochodowy (klienci z racji braku pieniędzy „płacili” za zabawki jedzeniem), Ole Kirk Christiansen nie poddał się. W 1934 roku, drogą konkursu zorganizowanego wśród pracowników (nagrodą była butelka wina) wyłoniono nazwę, która towarzyszy firmie do dziś – LEGO. Nazwa ta pochodzi od duńskiej frazy „leg godt” oznaczającego „baw się dobrze”. Co ciekawe, Duńczyk pod uwagę brał także „Legio”, co nawiązywać miało do „legionu zabawek”. Dlaczego ostatecznie wybrano LEGO? Z racji nawiązania do ojczystego języka Christiansena oraz do łaciny – „lego” można interpretować jako „składam”.
Sytuacja zaczęła się zmieniać tuż po wojnie, wraz z pojawieniem się plastiku, dostępnego na rynku duńskim. Z racji rządowego zakazu używania metalu i gumy do produkcji zabawek, Christiansen w 1947 roku zakupił maszynę do odlewania kształtów z plastiku. Początkowo nie były one pozytywnie odbierane, jednak Duńczycy nie zamierzali odpuścić.
Zabawki z tworzywa sztucznego – wielki przełom
Pierwsze plastikowe klocki powstały w 1948 roku. Wbrew pozorom Ole Kirk Christiansen spotkał się z ogromnym sprzeciwem klientów oraz swoich synów, którzy uważali tak radykalną zmianę za błąd. Kolejne lata pokażą, że mężczyźni nie mogli się bardziej mylić. Sam Ole Kirk Christiansen przekonywał swoich synów słowami nie macie wiary? Nie widzicie, że jeśli zrobimy to dobrze, możemy sprzedawać te klocki na całym świecie?
Sprawdź też: Najlepsze gry podobne do Minecraft – ranking top 10 gier dla miłośników budowania
Dwa lata później powstał pierwszy plastikowy traktor od LEGO – uwielbiany przez Duńczyków Ferguson. Wyprodukowanie zabawki było kosztowne, jednak to właśnie ona w znaczącym stopniu przyczyniła się do sukcesu firmy LEGO. Przez pierwsze 3 lata w sprzedaży, zakupionych zostało około sto tysięcy plastikowych traktorów!
Cztery lata po stworzeniu pierwszych plastikowych klocków, firma LEGO podpisała licencję z norweską fabryką, która miała produkować i sprzedawać zabawki na własnym rynku. Nie utrzymała się jednak długo przez restrykcje narzucane przez norweski rząd. W połowie lat 60. amerykańskie przedsiębiorstwo Samsonite podpisało umowę na produkcję i sprzedaż klocków na terenach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Stało się to po zauważeniu przez nich potencjału w Jumbo Bricks – co najmniej trzy razy większych klocków od tych standardowych.
Późniejsze lata były czasem wzmożonego rozwoju i zmian zachodzących w firmie. Wprowadzone zostały nowe zestawy, minifigurki oraz rozwiązania pozwalające na kilkugodzinne zabawy. Z czasem klockami LEGO zaczęli interesować się kolekcjonerzy, którzy dziś mogą pochwalić się modelami nawet sprzed 60 lat!
Ludzik LEGO
Ludziki przedstawiające ulubione postacie z filmów i gier, kolorowe stroje nawiązujące do zawodów czy kultur, breloki z niewielkimi figurkami to jeden ze znaków rozpoznawczych marki LEGO. Minifigurki, znane dziś znacznie różnią się od swoich pierwowzorów. Historia ludzików LEGO sięga początku lat 70. XX wieku…
Pierwsze minifigurki powstały w 1974 roku i szybko okazały się strzałem w dziesiątkę. Wymalowane buzie i ruchome ręce zachwycały najmłodszych, jednak reszta ciała zbudowana była z klocków! Kolejne dwa lata zapoznały miłośników konstrukcji z wyglądem, który z pewnością już lepiej znamy – z tą różnicą, że ludziki nie miały możliwości chwytania drobnych przedmiotów ani poruszania nogami. Twórca, Jens Nygård Knudsen, nazwał je „The Extra”.
Rok 1978 zakończył się dla firmy sukcesem – po wprowadzeniu minifigurek z poruszającymi się częściami i możliwością dobierania elementów ubioru, każdy miłośnik LEGO mógł pozwolić sobie na ciekawsze rozgrywki.
Legolandy
Po powstaniu pierwszego Legolandu wiadomo było, że konieczne będzie otwarcie kolejnych. Parki wypełnione atrakcjami stworzonymi z klocków zachwycają swoją unikatowością. Każdy, kto był w jednym z Legolandów, z pewnością nie zapomni tej wycieczki do końca życia.
Sprawdź też: Wszystko o Lego Star Wars: Skywalker Saga — kiedy premiera, zwiastun, rozgrywka
Pierwszy park powstał w Billund w Danii i po dziś dzień jest największym Legolandem na świecie. W połowie lat 90., po zauważeniu przez właścicieli przedsiębiorstwa zainteresowania produktami, powstał kolejny park – w Windsor. Następnie otworzył się Legoland w Carlsbad, a trzy lata później w Günzburgu. Kolejny miał swoje wielkie otwarcie dopiero w 2011 roku w Winter Haven, a rok po nim park Lego zawitał do Johor w Malezji. Dubaj zyskał Legoland dopiero w 2016 roku, a już rok po nim kolejny park został otwarty w Nagoyi.
Kolejne parki są zaplanowane na otwarcie najpóźniej w 2024 roku. Wszystkie będą znajdować się w Azji. Legoland w Billund cieszy się swoim statusem największego parku, jednak w przyszłym roku otwarte zostanie miejsce rozrywki Lego w Chuncheon, który według doniesień zajmie 1.3 miliona metrów kwadratowych.
Najważniejsze momenty z kalendarium LEGO
Historia LEGO jest fascynująca, ale też dość skomplikowana. Przygotowane przez nas kalendarium najważniejszych wydarzeń przedstawia tę opowieść w przejrzysty sposób. Od początków w niewielkiej fabryce w Billund, przez otwarcie pierwszego Legolandu, aż po zostanie największym producentem opon na świecie.
- 1932 – rozpoczęcie tworzenia zabawek z drewna przez Ole Kirk Christiansena
- 1934 – historia LEGO rozpoczyna się dzięki nadaniu firmie nazwy
- 1942 – pożar pochłania całą fabrykę drewnianych zabawek
- 1948 – wprowadzenie pierwszych plastikowych produktów
- 1951 – firma LEGO odnosi jeden z wielu sukcesów – traktor Ferguson skrada serca tysięcy osób
- 1958 – śmierć założyciela Lego – Ole Kirka Christiansena
- 1961 – Dagny Holm zaczyna pracę jako twórca budowli LEGO
- 1968 – otwarcie pierwszego Legolandu
- 1969 – na rynek zostają wprowadzone klocki Lego Duplo
- 1973 – stworzone zostaje nowe logo do dziś widoczne na kartonach zabawek
- 1978 – powstanie minifigurki LEGO
- 1985 – otwarcie pierwszej fabryki w Korei Południowej
- 1986 – prezesem zostaje Kjeld Kirk Kristiansen
- 2008 – Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzuca wniosek na uznanie kształtu klocków za wspólnotowy znak towarowy
- 2012 – Lego zostaje największym producentem opon na świecie przez ilość wyprodukowanych klocków-opon
Historia LEGO jest dobrym przykładem na to, jak mała firma może osiągnąć światowy sukces. Chyba każdy kiedyś posiadał choć jeden element LEGO, którym się bawił! Kolekcje minifigurek liczą setki wielobarwnych ludzików. Masz swój ulubiony zestaw LEGO? Podziel się tym w komentarzu!