drukarka do zdjęć

Poradniki

16.11.2021 22:17

Drukarka do zdjęć – jaką wybrać i czym się sugerować? Poznaj nasze propozycje!

Gadżety
16
0
0
16
0

Drukarka do zdjęć to produkt, który stosunkowo rzadko pojawia się na naszej liście zakupów – dlatego warto dowiedzieć się, w jakie urządzenie zainwestować. Czy najlepsza będzie drukarka laserowa, atramentowa – a może termosublimacyjna?

Drukarka do zdjęć – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Drukarka do zdjęć to sprzęt, na którego zakup decyduje się stosunkowo niewiele osób. Przechowywanie zdjęć w fizycznej formie nie jest obecnie tak popularne jak jeszcze kilkanaście lat temu – choć wtedy było wymuszone ograniczeniami technicznymi i dominacją aparatów na kliszę. Dziś, gdy dobrej jakości fotografie możesz wykonać nawet tanim telefonem, natłok zdjęć w serwisach społecznościowych sprawia, że łatwo zagubić najważniejsze z nich. Jeżeli często długo szukasz swoich ulubionych ujęć, domowa drukarka do zdjęć jest właśnie dla Ciebie.

Drukarka do zdjęć
Drukarka do zdjęć to sprzęt, który zawsze nam się przyda

Dostępne na rynku urządzenia różnią się znacznie ceną, możliwościami i wykorzystaną technologią. Dobierając jednak idealną drukarkę do swoich potrzeb, znacznie łatwiej zachowasz zdjęcia z najważniejszych dla Ciebie chwil. Choć rodzinne albumy fotograficzne nieco straciły na popularności, warto dać im drugą szansę. Ich przeglądanie to świetny sposób na przyjemne spędzenie czasu czy podzielenie się z kimś historią swojego życia. Szczególnie dobrze sprawdzają się jednak jako unikalny, spersonalizowany prezent, który ucieszy dziadków czy rodziców.

Najlepsza drukarka do zdjęć – jaką wybrać?

Wbrew pozorom dobra drukarka do zdjęć nie musi być bardzo droga w zakupie czy przesadnie duża. Oczywiście, profesjonalny fotolab w każdej sytuacji zapewnia najlepszą możliwą jakość odbitek, a koszty jego eksploatacji są stosunkowo niskie. Na szczęście odpowiednio dobierając sprzęt i materiały eksploatacyjne, możesz uzyskać zbliżone efekty. Dobrym przykładem jest gramatura papieru – nawet najlepsza drukarka do zdjęć przemoczy zwykłą kartkę, a tanie urządzenie wielofunkcyjne pozwoli uzyskać niezłe wydruki na grubym papierze fotograficznym.

Zobacz: Najlepsze drukarki i urządzenia wielofunkcyjne – TOP 10 drukarek

Wybór drukarki do zdjęć powinien być podyktowany Twoimi potrzebami. Jeżeli szukasz możliwie uniwersalnego sprzętu, na którym wydrukujesz też dokumenty, wykonasz skan czy kserokopię, zwróć uwagę na laserowe i atramentowe urządzenia wielofunkcyjne. Ich zaletą jest też możliwość robienia odbitek w dużych formatach, do A4 włącznie. Drukarka termosublimacyjna do zdjęć to świetny pomysł na uzyskanie dobrej jakości odbitek w podróży czy do weselnej księgi gości. Obsługuje jednak mniejsze formaty papieru i bywa droższa w eksploatacji.

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa do zdjęć od zwykłej przeznaczonej do dokumentów różni się zwykle większą liczbą tuszów – dodatkowe kolory mogą występować w wersjach matowych i błyszczących, zauważalnie poprawiając jakość uzyskiwanych odbitek. Nie oznacza to jednak, że dobrze wyglądającego zdjęcia nie uzyskasz z typowego urządzenia wielofunkcyjnego z marketu. Istotne jest jednak zrozumienie, jak działa ta technologia. Przy pełnym zadruku atramentówką na zwykłym papierze efekt jest daleki od oczekiwanego – kartka się marszczy, jest mokra, a detale są rozmazane.

Drukarka atramentowa Epson
Drukarka atramentowa Epson | Źródło: netland24.pl

Tych problemów pozwala uniknąć papier fotograficzny. Jego specyfika sprawia, że tusz, zamiast wsiąkać i rozlewać się wzdłuż włókien, pozostaje tam, gdzie drukarka je zostawiła. Sprawia to, że uzyskujesz o wiele lepszą rozdzielczość zdjęć (niezależnie od ustawień w systemie), znacznie bardziej dynamiczne przejścia kolorystyczne i przyjemniejszy dla oka efekt. Jeżeli masz już w domu atramentowe urządzenie wielofunkcyjne, koniecznie sprawdź je z papierem fotograficznym. Bardzo możliwe, że okaże się dobrze działać jako drukarka do drukowania zdjęć.

Drukarka termosublimacyjna

Drukarka do zdjęć termosublimacyjna wykorzystuje technologię znaną z profesjonalnych fotolabów. Za reprodukcję obrazu odpowiada specjalna poliestrowa wstęga nasączona barwnikami w trzech kolorach podstawowych. W procesie dyfuzji są one po kolei przenoszone na odpowiedni papier fotograficzny. Co ważne, nie jest to proces postępujący linia po linii jak w innych drukarkach – kolor jest nanoszony na całej odbitce jednocześnie. Częstym rozwiązaniem jest pokrywanie w ten sam sposób zdjęcia dodatkową warstwą chroniącą przed wodą i promieniami UV.

Drukarka termosublimacyjna
Drukarka termosublimacyjna

Ze względu na często niezwykle małe wymiary termosublimacyjny sprzęt świetnie sprawdza się jako mobilna drukarka do zdjęć. Najpopularniejsze urządzenia bez trudu zmieścisz w kieszeni, a do ich zasilania wystarczy przewód USB i ładowarka telefonu lub powerbank. Dużą zaletą drukarek termosublimacyjnych jest świetna jakość i trwałość odbitek. Wada to ich rozmiar (zwykle 10 na 15 cm) i koszt. Poliestrowa taśma z barwnikami potrafi być bardzo droga i wystarczać tylko na parędziesiąt odbitek.

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa do zdjęć nie zapewnia tak dobrej reprodukcji kolorów jak termosublimacyjna czy atramentowa. Jest też od nich większa i często droższa w zakupie. Ponieważ toner lepiej sprawdza się w pracy z tekstem niż obrazem, producenci skupiają swoją uwagę właśnie na biurowym zastosowaniu drukarek laserowych. Nie oznacza to jednak, że nie da się uzyskać z nich wysokiej jakości odbitek. Tego typu sprzęt wyróżnia się bowiem znakomitą rozdzielczością, dużą szybkością pracy i niskimi kosztami eksploatacji.

Drukowanie laserowe
Drukarka laserowa | Źródło: fomei.pl

Jeżeli masz już kolorową drukarkę laserową w domu czy pracy, koniecznie przetestuj ją z odpowiednim papierem fotograficznym, który pomoże podkręcić kolory i wydobyć ze sprzętu maksimum jego możliwości. W wielu przypadkach może się okazać, że kompromisy pod względem jakości uzyskanych zdjęć pozostaną trudne do zauważenia. Jeżeli przy tym wziąć pod uwagę znacznie niższy koszt pojedynczej odbitki niż w przypadku termosublimacji czy atramentu, laserowa drukarka do zdjęć jest idealna dla osób, które dużo ich drukują.

Drukarka do zdjęć z telefonu – co musi mieć?

Drukarka do zdjęć z telefonu nie musi się niczym różnić od tej do aparatu cyfrowego. Wszystko zależy od tego, jak planujesz ją użytkować. Jeżeli nie przeszkadza Ci konieczność łączenia się z komputerem, by zgrać zdjęcia (oraz być może poddać je następnie delikatnej obróbce) i dopiero wtedy je wydrukować, nie musisz dopłacać do urządzeń z dodatkowym sterowaniem. Jest to o tyle istotne, że coraz częściej telefony dysponują sporymi możliwościami ustawień druku i obsługują drukarki podłączone przez Wi-Fi i Bluetooth.

Drukarka do zdjęć z telefonu
Drukarka do zdjęć z telefonu czyli całkiem przydatny gadżet | Źródło: verdykt.pl

Oczywiście nie jest to jedyna opcja. Niezależnie od zastosowanej technologii drukarka zdjęć do telefonu może mieć rozbudowany panel, z poziomu którego wybierzesz zdjęcia do wydruku czy ustalisz ich format. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli poza smartfonem fotografie przechowujesz też na karcie pamięci czy dysku przenośnym. Rozważyć musisz też kwestię, czy Twoja drukarka ma pracować stacjonarnie, czy też planujesz zabierać ją ze sobą w podróż.

A może przenośna drukarka do zdjęć?

Przenośna drukarka do zdjęć praktycznie zawsze występuje w technologii termosublimacyjnej. Te proste urządzenia są sterowane z poziomu smartfona i mają rozmiary niewiele większe od zdjęć, które wywołują. Taka mała drukarka do zdjęć to świetne rozwiązanie dla nieco starszych fanów polaroidów, czy tych młodszych wielbicieli instaxów. W porównaniu do aparatu natychmiastowego tandem smartfon plus mini drukarka do zdjęć pozwala uzyskać lepszą jakość przy tej samej mobilności.

Przenośny sprzęt do drukowania, czyli troszkę o polaroidach
Przenośna drukarka, czyli troszkę o polaroidach

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka drukarka do zdjęć jest najlepsza, musisz wziąć pod uwagę swoje potrzeby i wymagania. O ile tusz do drukarki atramentowej może się wydawać drogi, zwykle pozwala uzyskiwać odbitki znacznie taniej niż przenośne urządzenia termosublimacyjne. Laserowa natomiast drukuje bardzo ekonomicznie, ale nie przyda się podczas wyjazdu. Niezależnie, co wybierzesz, fizyczne odbitki zdjęć pozwolą Ci się cieszyć wspomnieniami z najpiękniejszych chwil bez konieczności szukania ich za każdym razem na Instagramie czy Facebooku.

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *