windows 10 pudełko

Poradniki

13.10.2023 08:19

Skąd pobrać Windows 10 za darmo? Jaki warunek trzeba spełniać, aby pobrać Win 10 za darmo?

Komputery Windows Zakupy
52
17
13
52
17

Windows 10 za darmo – czy to możliwe? Windows 11 na horyzoncie, jednak wielu użytkowników starszych wydań systemu Microsoftu nadal nie zdecydowało się na aktualizację do Windows 10. Wystarczy kilka prostych kroków, by to zmienić.

Aktualizacja do systemu Windows 10 za darmo – czy to wciąż działa?

Zgodnie z decyzją Microsoft z 2015 roku, każdy posiadacz oryginalnego systemu Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1 mógł bezpłatnie zaktualizować go do Windows 10. Oferta miała być ważna tylko przez rok, jak się jednak okazuje, posiadacze licencji starszych wersji wciąż mogą z niej korzystać. Potrzebne w tym celu narzędzia nie zostały przez Microsoft ukryte i wciąż można znaleźć je w oficjalnej witrynie.

Czy Microsoft ma zamiar wycofać bezpłatne aktualizacje do Windows 10?

Firma z Redmond niejednokrotnie zapowiadała, że promocja zostanie wstrzymana po upływie zakładanego terminu, który początkowo miał mieć miejsce 29 lipca 2016 roku. Odwołanie od tej decyzji jak dotąd nie padło oficjalnie. Microsoft, choć przyznaje, że narzędzie działa, nie pokusił się o żadne bardziej konkretne informacje. Wygląda na to, że daje jednak użytkownikom ciche przyzwolenie na korzystanie z możliwości darmowej aktualizacji. Póki co nic nie zapowiada, by stan ten miał ulec zmianie. Dlaczego? Teorii jest wiele.

Sprawdź też: Różnice między Windows 10 a Windows 11 – jak wypada nowy Windows?

Najpopularniejsza z nich, przedstawiona w serwisie Reddit przez użytkownika podającego się za byłego pracownika Microsoftu, zakłada, że udostępnienie Windows 10 za darmo jako promocji ograniczonej czasowo było jedynie chwytem marketingowym. Umożliwienie bezpłatnego pobrania systemu korzystającym z dotychczasowych jego wydań od początku miało być dostępne znacznie dłużej niż rok. Zagranie to rzekomo miało na celu zmobilizować użytkowników do szybkiego podjęcia decyzji o aktualizacji i nieodkładania jej na później.

-78%
Napompowani rabatami do 78% taniej

W świetle wielu domysłów i niepotwierdzonych informacji trudno stwierdzić, czy i kiedy rzeczywiście możliwość aktualizacji do Windows 10 za darmo zniknie bezpowrotnie. Jeżeli jednak rozważa się pobranie jej, korzystając z dostępnego narzędzia, nie warto się zbytnio ociągać. Dopóki nie doczekamy się oficjalnego przedłużenia trwania promocji przez Microsoft, wciąż może ona przecież zniknąć z dnia na dzień.

Kto może uzyskać dostęp do licencji systemu Windows 10 za darmo?

Z zalet nowoczesnego systemu operacyjnego nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy. Wygląda na to, że Microsoft nadal nie zmienił charakterystyki grupy, której przyznano możliwość uzyskania Windowsa 10 – wciąż są to posiadacze oryginalnych kopii systemów Windows 8, Windows 7 lub Windows 8.1.

Podstawowym warunkiem poprawnego, płynnego i wydajnego działania Windows 10 jest upewnienie się, że komputer spełnia wymagania systemowe do instalacji tego oprogramowania. Są one na szczęście dość niskie. Dzięki czemu system może być instalowany nawet na niektórych sprzętach starszych lub o niskiej jak na współczesne standardy wydajności. Oto, czego Windows 10 potrzebuje do prawidłowego działania:

windows 10 home płyta instalacyjna
Do instalacji najnowszej wersji systemu Windows nie potrzebujesz płyty

Windows 10 wymagania sprzętowe

  • Procesor – minimum 1 GHz lub System on a Chip;
  • Pamięć RAM – 1 GB (dla wersji 32-bitowej systemu operacyjnego) albo 2 GB (dla wersji 64-bitowej);
  • Miejsce na dysku twardym – 32 GB zarówno dla wersji 32-bitowej jak i 64-bitowej; (przed aktualizacją do wersji 1903 z maja 2019 roku było to 16 GB i 20 GB kolejno dla wersji 32-bit i 64-bit)
  • Karta graficzna – biblioteki DirectX 9 lub nowsze ze sterownikiem WDDM 1.0;
  • Rozdzielczość wyświetlacza – minimum 800 x 600.

Ponadto urządzeniu należy zapewnić stabilny dostęp do Internetu, który pozwoli na przykład na konfigurację, założenie konta Microsoft lub pobieranie aktualizacji. Łącze z siecią jest również niezbędne do korzystania z niektórych funkcji systemu.

Skąd pozyskać aktualizację do Windows 10 za darmo?

Na szczęście wciąż bardzo łatwo zyskać dostęp do systemu oznaczonego numerem 10. Windows w jego najnowszej funkcjonalnej odsłonie może być zainstalowany za pomocą Media Creation Tool, czyli oficjalnego narzędzia, dostępnego do pobrania na stronie Microsoft.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: Microsoft OneDrive – świetne narzędzie w Windows 10. Co to jest OneDrive i czy warto z niego korzystać?

52
17

Podziel się:

Komentarze (13)

Lipa. Tytul mowi o pobraniu windowsa a artykul o aktualizacji do windowsa. mam linuxa a chce legalnego, darmowego windowsa – wiem ze jest dostepny

Jak to się ma na obecną chwilę?
Bo próbowałem z 7 tym programem zrobić aktualizację i nie dało rady, nie pobierał ni, cały czas miałem 0% przez cały prawie cały dzień (na pewno ponad 8 godzin – kilka podejść takich robiłem i nic).
Kiedyś miałem zaktualizowany system do Win 10 ale cofnąłem do Win 7.
Wiem, że mógłbym zrobić czystą instalację, ale wtedy musiałbym całe oprogramowanie itp. wgrywać od nowa, a nie chciałbym tego robić.
Czy jest jeszcze jakiś sposób na aktualizację? Taki który działa?

Publikuję ten komentarz, tylko dlatego żeby pochwalić autora artykułu. Naprawdę fajny artykuł i tak powinno się konstruować artykuły. Pozdro 😉

Nalezy zadzwonic na infolinie i odswiezyc klucz ktory jest pod spodem laptopa lub na obufowie komputera stacjonarnego

Witam, mogę prosić o pomoc jak odzyskać oryginalny klucz utracony podczas pprzejścia na Windows 10 i cofnięcie do 7? Po powrocie do Windows 7 system wświetla komunikat jakby był nieoryginalny, klucz już nie działa a internetowe porady nie pomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *