jak cofnąć aktualizację

Poradniki

08.06.2022 15:53

Cofanie aktualizacji – jak cofnąć aktualizację systemu? Poradnik krok po kroku

Windows
6
0
0
6
0

Podpowiadamy jak cofnąć aktualizację systemu Windows 10. Niestety, aktualizacje oprócz pożądanych usprawnień, potrafią przynosić ze sobą masę błędów. Na szczęście przywracanie systemu nie jest trudne.

Jak cofnąć aktualizację Windows – po co to robić?

Aktualizacja komputera, na którym zainstalowany jest system operacyjny Windows 10, pozwala Microsoftowi na dodawanie poprawek bezpieczeństwa i działania oprogramowania. Niekiedy jednak upgrade Windowsa obarczony jest błędami, których programiści i testerzy nie zdołali wychwycić.

Błędy te mogą skutkować niewłaściwym działaniem zarówno samego komputera, jak i poszczególnych aplikacji na nim zainstalowanych. W takiej sytuacji użytkownik ma do wyboru jedną z dwóch ścieżek. Pierwszą jest poczekanie na kolejną aktualizację, która naprawi błędy poprzedniej. Drugą, poniżej opisaną, jest tzw. rollback, czyli cofanie aktualizacji Windows 10.

Przed opisaniem sposobów na przywrócenie systemu do poprzednich ustawień, konieczne jest zwrócenie uwagi na dwie kwestie. Pierwszą jest ignorowanie aktualizacji. Drugą zaś ich podział ze względu na poziom rozbudowania.

W pierwszym przypadku użytkowników „dziesiątki” czeka niestety rozczarowanie. Starsza wersja Windows, czyli popularny niegdyś Windows 7 pozwalał na pomijanie aktualizacji. Nie występował żaden limit czasowy, który blokowałby dostęp do starszych wersji.

jak cofnąć aktualizację
Czasami, aktualizacja systemu Windows 10 może spowodować nieprzewidziane problemy – jak temu zaradzić?

W Windows 10 nie jest to niestety możliwe. Aktualizacja Windows może być wstrzymana na okres maksymalnie 35 dni. Po tym czasie zostanie zainstalowana automatycznie, niezależnie od tego, czy użytkownik komputera tego sobie życzy, czy nie.

Drugą kwestią są rodzaje aktualizacji. Mają one istotne znaczenie, ponieważ od danego typu zależy czas, po jakim można zrobić cofnięcie systemu i ile czasu ów downgrade zajmie.

Aktualizacje Windows 10 dzielą się na dwa rodzaje: patch i build. Pierwsza z nich, czyli tzw. łatka, zawiera zazwyczaj drobne poprawki bezpieczeństwa. Przesyłane są użytkownikom wiele razy do roku. Ich odinstalowanie jest dość szybkie i proste.

Sprawdź też: Tryb awaryjny w Windows 10. Jak uruchomić komputer w tym trybie?

Build z kolei to duża aktualizacja. Zawiera zwykle korekty błędów systemowych. Nowy build przesyłany jest tylko kilka razy w roku. Niegdyś te aktualizacje wypuszczane były dwukrotnie co rok. Długi czas, jaki zajmował upgrade, skłonił Microsoft do zmiany swojej polityki względem aktualizacji. Obecnie buildy przesyłane są częściej, ale już jako mniejsze pliki. Dzięki temu skrócił się również czas aktualizacji Windows 10.

Cofanie małej aktualizacji systemu

Mając podstawę teoretyczną, można przejść do praktyki. Jak cofnąć aktualizację Windows 10? W pierwszej kolejności należy wejść w Ustawienia systemowe (kółko zębate widoczne po lewej stronie menu Start) i odnaleźć zakładkę Aktualizacja i zabezpieczenia.

Po znalezieniu się we wspomnianej zakładce należy kliknąć Wyświetl historię aktualizacji. Następnie trzeba przejść do znajdującej się w lewym górnym rogu opcji Odinstaluj aktualizacje. System Windows 10 przenosi wówczas użytkownika do Panelu sterowania. Z wyświetlonej listy trzeba wybrać daną aktualizację. Najlepiej wyszukać ją po dacie widocznej z prawej strony okna Panelu sterowania.

jak cofnąć aktualizację - odinstalowanie aktualizacji
W panelu sterowania możemy uzyskać dostęp do poszczególnych aktualizacji

W ostatnim kroku wystarczy zaznaczyć kursorem żądaną aktualizację i nacisnąć umieszczony na górze z lewej strony przycisk Odinstaluj. Proces usuwania plików nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Aby mieć pewność, że cofnięcie aktualizacji się powiodło, najlepiej jest ponownie uruchomić komputer. Czasem może zdarzyć się sytuacja, że o restart poprosi sam system Windows.

Jak przywrócić system do poprzedniego buildu?

W przypadku buildów proces wygląda podobnie. Również tutaj należy przejść kolejno przez menu Start Ustawienia systemoweAktualizacja i zabezpieczenia.

Kolejnym krokiem jest sekcja Odzyskiwanie znajdująca się z lewej strony ekranu. Tam trzeba wybrać Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10, a następnie Rozpocznij. Przywracanie systemu do poprzedniej wersji może wiązać się z pojawianiem się na ekranie różnych komunikatów. W takiej sytuacji trzeba postępować z konkretnymi wskazówkami wyświetlanymi w kolejnych oknach.

Sprawdź też: Resetowanie ustawień do stanu początkowego w Windows 10 – ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o przywracaniu ustawień fabrycznych

Build zawiera znacznie więcej danych niż patch. Z tego powodu odinstalowywanie aktualizacji może trwać znacznie dłużej niż kilka minut. Po zakończeniu tego procesu konieczny może być restart komputera.

Jak usunąć aktualizację Windows, gdy przycisk Rozpocznij jest wyszarzony i nie da się go kliknąć? Niestety, nie jest to w takiej sytuacji możliwe. Oznacza to bowiem, że build został zainstalowany co najmniej 10 dni wcześniej.

Przywracanie systemu do i po 30 dni od aktualizacji

Jak cofnąć aktualizację Windows 10 po 30 dniach lub więcej? W takiej sytuacji nieodzowne jest skorzystanie z narzędzia przywracania systemu. Na początek w polu wyszukiwania (ikona lupy) na pasku zadań trzeba wpisać słowo przywracania.

Z prawej strony wyszukiwarki wyświetli się wówczas Utwórz punkt przywracania. Po kliknięciu ikony tego narzędzia użytkownik zostaje przeniesiony do Właściwości systemu. Ostatnim krokiem jest naciśnięcie przycisku Przywracanie systemu. Tak jak opisane wcześniej procesy, tak i ten może zająć kilkanaście lub więcej minut. Podobnie tak samo może być niezbędne ponowne uruchomienie komputera.

resetowanie do ustawień początkowych
Resetowanie ustawień do stanu początkowego to ostateczność – w tym przypadku pamiętajmy o wykonaniu kopii zapasowej naszych danych

Co ważne, opcja Przywracanie systemu może nie być możliwa do kliknięcia. Nie należy się tym przejmować. Wystarczy bowiem aktywować ochronę systemu. W tym celu wystarczy wybrać znajdującą się poniżej przywracania systemu opcję Konfiguruj, a następnie Włącz ochronę systemu i Zastosuj.

Jeśli powyższa metoda nie przyniosła oczekiwanego skutku, pozostaje już tylko powrót do ustawień domyślnych Windows. Jak cofnąć system z ich użyciem? Ponownie w menu Ustawienia. Potem trzeba wybrać kolejno OdzyskiwanieResetuj ustawienia do stanu początkowegoResetuj.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie swoich prywatnych danych. Przed rozpoczęciem resetu dobrze jest zrobić kopię zapasową (backup) zgromadzonych na dysku komputera plików.

Wiele osób zastanawia się zapewne jak usunąć aktualizację, która doprowadziła do pogorszenia działania komputera. Choć system Windows 10 nie daje możliwości całkowitego ignorowania aktualizacji, to dzięki systemowym narzędziom można w prosty sposób przywrócić sprawność komputera. Pozostaje mieć nadzieję, że programiści Microsoftu będą dawać jak najmniej powodów do wykonywania tych czynności.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *