1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Resetowanie ustawień do stanu początkowego w Windows 10 – ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o przywracaniu ustawień fabrycznych

Poradniki

18.05.2021 11:12

Resetowanie ustawień do stanu początkowego w Windows 10 – ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o przywracaniu ustawień fabrycznych

Windows
11
2
0
11
2

Przywracanie ustawień systemu Windows 10 do stanu początkowego może pomóc, gdy komputer wolno pracuje lub ma awarię. Jak przywrócić ustawienia fabryczne? O czym pamiętać? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania – sprawdź nasze porady, zanim przystąpisz do resetowania systemu.

Przywracanie fabrycznych ustawień – po co się to robi?

Przywracanie systemu Windows 10 wykonuje się najczęściej wtedy, gdy:

 • doszło do uszkodzenia rejestru systemu Windows,
 • użytkownik chce cofnąć system operacyjny do początkowego stanu i usunąć wszystkie zapisane pliki, aby móc na przykład sprzedać komputer,
 • sprzęt przestał poprawnie działać po aktualizacji,
 • komputer został zawirusowany i bardzo wolno pracuje.

System operacyjny Windows 10 posiada wiele narzędzi, które umożliwiają jego reinstalację. Zanim jednak uruchomisz przywracanie ustawień fabrycznych, przygotuj się odpowiednio na to, ile trwa proces, jak go przeprowadzić oraz z czym się to wiąże.

Ile trwa przywracanie początkowych ustawień w Windows 10?

Resetowanie ustawień do stanu początkowego Windows 10 można przeprowadzić bez płyty DVD ani nawet pamięci USB. W nowych komputerach procedura ta odbywa się automatycznie, można ją uruchomić np. z poziomu Panelu Sterowania. Jeśli Twój sprzęt nie pracuje tak jak kiedyś, może go uratować resetowanie ustawień do stanu początkowego Windows 10. Ile trwa cały proces? Przygotuj się na oczekiwanie od kilkudziesięciu minut do nawet godziny i więcej.

Przywracanie systemu windows 10

Resetowanie ustawień do stanu początkowego Windows 10 – krok po kroku

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Windows 10? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest tzw. System Restore, czyli przywracanie systemu do konkretnego punktu w jego historii. Inna metoda to przywracanie z zachowaniem zapisanych plików – oprogramowanie systemowe jest restartowane, natomiast nie dochodzi do utraty dokumentów i ustawień. Ostatnia, najbardziej drastyczna opcja to totalny reset i format całego dysku twardego w celu reinstalacji.

Przywracanie systemu Windows 10 – System Restore

Przywracanie systemu Windows 10 (System Restore) to wbudowana funkcja, dzięki której można przywrócić pliki systemowe, ustawienia oraz programy do określonego punktu w przeszłości (tzw. punktu przywracania). Punkty przywracania mogą być tworzone ręcznie przez użytkownika lub generowane automatycznie. Po zastosowaniu tego rozwiązania często udaje się rozwiązać problem z niedziałającymi sterownikami lub niestabilnością systemu.

Aby przywrócić system Windows 10 do poprzednich działających ustawień, wystarczy otworzyć pole wyszukiwania i wpisać tam frazę „przywracanie”. Po wybraniu opcji Utwórz Punkt Przywracania, można cofnąć komputer do określonego momentu w przeszłości (np. tuż przed zainstalowaniem konkretnej aktualizacji, która spowodowała awarię). 

Proces przywracania do punktu jest krótszy niż resetowanie ustawień do stanu początkowego Windows 10. Ile trwa? Wystarczy około kilka, kilkanaście minut, w zależności od parametrów technicznych komputera. Aby zarządzać punktami przywracania, można otworzyć Ustawienia systemu i zakładkę Odzyskiwanie. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego tworzenia punktów przywracania na przyszłość. Jeśli brak punktów przywracania lub system napotyka błąd, pozostaje przywracanie ustawień fabrycznych i reinstalacja Windows 10.

Przywracanie ustawień fabrycznych z formatowaniem

Jak sformatować system Windows 10 i wrócić do punktu zero? W tym celu trzeba wybrać Start > Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Zabezpieczenia Windows i następnie: Otwórz usługę Zabezpieczenia Windows. W oknie Wydajność i kondycja urządzenia można kliknąć Rozpocznij lub Resetuj ten komputer (w zależności od posiadanej wersji Windows).

Przywracanie ustawień fabrycznych jest dość drastyczne, ponieważ usuwa wszystkie aplikacje oraz pliki, zmienia także ustawienia na domyślne. Użytkownik może jednak zadecydować, która część dysku podlega formatowaniu. Jeśli nośnik został podzielony na partycje, można skasować tylko te dane, które są na tym samym obszarze co system operacyjny.

Resetowanie ustawień do stanu początkowego Windows 10 można uruchomić także z poziomu logowania. W tym celu trzeba wykonać następujące czynności:

 • użyj skrótu klawiaturowego Windows + L,
 • uruchom ponownie komputer z poziomu ekranu logowania, trzymając cały czas wciśnięty klawisz Shift,
 • po włączeniu się środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE) wybierz opcję Rozwiązywanie problemów oraz Resetuj ten komputer,
 • podejmij decyzję, jak drastyczny ma być cały proces i czy chcesz wykonać formatowanie.
Przywracanie systemu windows 10 BSOD
Coraz częściej doświadczasz BSOD? Warto zatem rozważyć opcję przywracania systemu.

Po zakończeniu odzyskiwania systemu Windows należy wybrać przycisk Uruchom ponownie teraz. System operacyjny zostanie zainstalowany bezpośrednio z ukrytej partycji (niektóre modele komputerów posiadają takie zabezpieczenia) lub z zewnętrznego nośnika (np. płyty DVD).

UWAGA: przywracanie ustawień fabrycznych powoduje skasowanie wszystkich plików, aplikacji, ustawień oraz partycji znajdujących się na dysku. Po tym etapie nie będzie już możliwości zmiany decyzji, dlatego, zanim przystąpisz do realizacji formatu, zgraj wszystkie ważne dokumenty na pendrive, zewnętrzny dysk lub do chmury. Warto także spisać hasła, wyeksportować dane z przeglądarki internetowej oraz sporządzić listę aplikacji, które były zainstalowane na poprzedniej wersji systemu Windows 10.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne zachowując pliki?

Wiesz już jak sformatować Windows 10 i przywrócić system do stanu początkowego. Czy da się zapobiec utracie zapisanych danych? Tak – przed rozpoczęciem procedury przywracania użytkownik może wybrać pomiędzy dwoma opcjami:

 • zachowaj moje pliki (programy oraz ustawienia zostaną odinstalowane, ale nie dojdzie do utraty plików osobistych, np. dokumentów lub zdjęć),
 • usuń wszystko (usuwa wszystko, włącznie z plikami osobistymi).

Jak więc widać, reinstalacja Windows 10 nie musi się wcale wiązać z utratą zapisanych plików. Przed rozpoczęciem reinstalacji system poinformuje, które aplikacje zostaną usunięte. Tymczasem jeśli chodzi o dane użytkownika, pozostaną te pliki, które znajdują się na pulpicie oraz w katalogach Dokumenty, Pobrane i Ulubione.

WARTO WIEDZIEĆ: jeśli system Windows 10 był regularnie aktualizowany, użytkownik może skorzystać z opcji Rozpoczęcie od nowa. Kreator działa podobnie jak przywracanie systemu, z tym że zachowuje ustawienia konta użytkownika, aplikacje pochodzące z Microsoft Store oraz programy, które są dostarczane razem z Windows (np. Internet Explorer lub podstawowe narzędzia do ochrony). Dodatkowo kreator instaluje najnowszą wersję 10 z pakietem poprawek, dzięki czemu nowo postawiony system jest stabilny i gotowy do pracy.

Co zrobić, gdy wystąpi problem podczas resetowania ustawień?

Jeśli podczas przywracania systemu Windows 10 wyskakują błędy, warto spróbować innych metod, na przykład cofania do ustawień fabrycznych z BIOS-u. W wielu modelach laptopów oraz komputerów stacjonarnych obraz systemu operacyjnego jest zapisany na ukrytej partycji i można go łatwo otworzyć lub nagrać na dysk i zainstalować na nowo. Aby włączyć przywracanie z BIOS-u, trzeba wyłączyć komputer i ponownie go uruchomić, naciskając odpowiedni klawisz funkcyjny (np. F8 lub F11). Każdy producent używa innego skrótu. Następny krok to wybranie opcji Rozwiązywanie problemów i zakładki Przywrócenie systemu z partycji Recovery.

UWAGA: jeśli komputer, na którym został zainstalowany system Windows 10 miał pierwotnie system operacyjny Windows 8.1, przywracanie z BIOS-u może doprowadzić do cofnięcia do oryginalnego oprogramowania, z jakim zakupiono komputer. W takiej sytuacji warto przygotować sobie płytkę lub dysk zewnętrzny z właściwym programem.

Resetowanie ustawień do stanu początkowego w Windows 10 może być bardzo pomocną procedurą. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie ją przeprowadzić, by nie stracić ważnych danych.

Sprawdź: Jak szybko i skutecznie odinstalować program na komputerze? Instrukcje krok po kroku dla systemu Windows i Mac

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.