1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Kody QR – kompleksowy poradnik. Czym są, jak działają, jak skanować kody QR?

Technologia

5 miesięcy temu

Kody QR – kompleksowy poradnik. Czym są, jak działają, jak skanować kody QR?

Android i iOS Online Programy i aplikacje
12
1
0
12
1

Kody QR, czyli kody zapisane na niewielkim obrazku, mogą być Ci znane ze stron internetowych, banerów, aplikacji czy billboardów. Niewątpliwie są one rozwiązaniem, które usprawnia nasze codzienne czynności oraz pozwala dużym firmom szybciej docierać ze swoimi usługami do odbiorców. Kody QR znajdują także swoje zastosowanie w szkole. Jak skanować kody QR? Czym dokładnie są? Ten artykuł podpowie Ci, w jaki sposób możesz użyć ich do własnych potrzeb.

Kod QR – definicja

Kod QR (ang. Quick Response) to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy kod kreskowy, który pozwala na zakodowanie informacji tekstowej i ujęcie jej w postaci kwadratu z czarno-białym wzorem graficznym. Został opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso Wave w 1994 roku. Pozwala na zapis danych w alfabetach kanji, arabskim, greckim, hebrajskim oraz cyrylicy. Kody QR zwykle odczytywane są za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w specjalną aplikację.

Kody QR – podstawowe informacje i zastosowanie kodów

W obecnych czasach zastosowanie kodów QR jest bardzo szerokie, gdyż, aby je odczytać, nie musisz posiadać specjalnego skanera – wystarczy Ci do tego telefon z aparatem i prostą aplikacją do skanowania kodów. 

Co mogą zawierać kody QR? Zastosowanie ich jako przekierowanie do adresu mailowego, strony internetowej czy wirtualnej wizytówki to bardzo często podejmowane działania. Budując akcję marketingową możesz umieścić jeden kod QR w wielu miejscach, co znacznie usprawni Twoją pracę. Dzięki temu ten sam odsyłacz znajdzie się na ulotce, stronie www czy nawet T–shircie. Oprócz tego możesz udostępnić taki kod podczas kampanii SMS–owej lub e–mailowej. Wystarczy wygenerować użytkownikowi przygotowaną wiadomość.

Kody QR
Kody QR możemy dzisiaj napotkać na każdym kroku

Jak działają kody QR i jak dokładnie są zbudowane?

Kody QR  są dwuwymiarowe, dlatego mogą być stosowane na produktach szybko przemieszczających się względem skanera lub w miejscach, które będą odsyłały użytkownika i przenosiły go do wybranych adresów URL. 

Kod QR ma postać modularną i składa się z czarno-białych kwadratów. Wypełniony jest modułami, czyli jasnymi i ciemnymi punktami, w których zakodowane są znaki oraz pomocne do odkodowania informacje.

Jak skanować kody QR?

Odczytywanie kodów QR znacznie usprawnia życie, a także pomaga konsumentom łatwiej poruszać się po asortymencie sklepowym. Sama czynność nie jest skomplikowana, a odpowiednie przygotowanie się do niej może ułatwić Ci przyszłe zakupy. 

Jest kilka sposobów, aby odczytać kody QR. Warto wiedzieć, czym jest skaner kodów. Do odczytania kodu QR możesz użyć terminala, który przemieni światło odbite od kodu kreskowego na sygnał elektroniczny. W tym celu wystarczy zbliżyć skaner na odpowiednią odległość do produktu, a następnie skierować wiązkę światła laserowego na dany kod QR. 

Czy istnieje łatwiejszy sposób na odczytanie kodu QR? Aby to zrobić, możesz użyć zwykłego telefonu komórkowego z aparatem. Jeżeli posiadasz takie urządzenie, należy pobrać i zainstalować wybraną aplikację do skanowania kodów. Gdy już to uczynisz, wystarczy, że w aplikacji umieścisz obiektyw aparatu na kod QR. W ten sposób odczytasz zawarte w nim dane, a na ekranie telefonu zobaczysz zakodowane wcześniej informacje. 

Kody QR - instrukcja
Korzystanie z kodów QR jest bardzo proste

Generatory kodów QR, czyli jak stworzyć własny kod

Generowanie własnych kodów QR to prosta i przyjemna czynność, którą może wykonać właściwie każdy. W Internecie znajdziesz narzędzia, które pozwalają budować własne kody QR. Generator online daje Ci możliwość zawarcia w kodzie dowolnej treści. Może to być odsyłacz do Twojej strony internetowej, adresu emailowego czy danych do przelewu bankowego. Na rynku dostępne są także aplikacje na telefon, które w szybki sposób pozwalają generować kody QR.

Stworzony kod jest zapisany jako plik graficzny (JPG, PNG, GIF, TIFF). Dzięki temu możesz zamieścić go nie tylko w Internecie, ale również wydrukować na kartce papieru lub umieścić na kubku czy billboardzie.

Kody QR w szkole – jak można je wykorzystać?

Kody QR w szkole to dobry element urozmaicenia zajęć. Mogą być wykorzystane w formie ciekawostki lub jako zadanie do rozwiązania. 

Przed zaangażowaniem uczniów w zajęcia z wykorzystaniem kodów QR należy z wyprzedzeniem poprosić ich o pobranie aplikacji do odczytywania kodów – dzięki temu uczniowie będą odpowiednio przygotowani do zajęć oraz wzbudzi to w nich ciekawość i chęć do działania. Jednym z pomysłów na lekcję z użyciem kodów QR jest zawarcie w nim współrzędnych z map, które następnie powinny być odczytane przez uczniów na atlasie geograficznym. W tym celu można w różnych miejscach w pomieszczeniu rozkleić kartki z wydrukowanymi kodami, podzielić uczniów na kilka grup i dać im możliwość rywalizacji w odczytywaniu współrzędnych. 

karta esim orange

Kody QR w Grecji i Hiszpanii oraz inne zastosowanie kodów

Hiszpańskie i greckie władze zdecydowały się na wprowadzenie wymogu posiadania kodu QR dla turystów chcących wjechać do kraju. Jest on generowany po wypełnieniu formularza, w którym należy podać telefon kontaktowy, adres oraz ostatnie miejsca podróży, a także wymienić choroby, które się w ostatnim czasie przebyło.

Jak widać, istnieje wiele zastosowań na kody QR. Grecja i Hiszpania wprowadziły taką konieczność dla wszystkich wjeżdżających do kraju, bez względu na wiek, płeć czy narodowość. Świadczy to o popularyzacji kodów QR w nowoczesnym świecie.

Kody QR są stosowane w przeróżnych miejscach i sytuacjach. Nie muszą być jedynie nośnikiem łącza WWW. Pełnią też funkcję pomocy w medycynie, gdzie do próbki laboratoryjnej dołączony jest kod QR, w którym zakodowany jest wynik. Oprócz tego możemy je spotkać również w muzeach czy na wystawach, gdzie po zeskanowaniu kodu ukażą Ci się informacje o danym eksponacie.

Rozwój technologii mobilnej sprawił, że szybkość odczytu to duża zaleta, jaką posiadają kody QR. Zastosowanie ich w pracy, marketingu czy życiu codziennym to nieskończona liczba pomysłów. Istota sprawnego przekazywania informacji, którą dają nam kody QR – online oraz w świecie rzeczywistym – ma ogromne znaczenie w życiu codziennym.

Najlepsze okazje na smartfony znanych producentów

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.