1. Scroll
 2. /
 3. Technologia
 4. /
 5. macOS – co to jest? Czym system Apple macOS różni się od Windows 10?

Technologia

11.10.2021 18:26

macOS – co to jest? Czym system Apple macOS różni się od Windows 10?

Online Windows
11
0
0
11
0

macOS to system operacyjny Apple będący głównym rywalem Microsoftowego Windowsa. Przez posiadaczy komputerów MacBook i iMac jest chwalony za intuicyjność, bezpieczeństwo i dbałość o szczegóły. Jaki jest macOS? Oto pojedynek macOS kontra Windows 10!

macOS – jak działa system stosowany w MacBookach?

Charakteryzując system operacyjny macOS, warto rozpocząć od tego, na jakich komputerach jest zainstalowany. W przeciwieństwie do Windows macOS można spotkać tylko na urządzeniach firmy Apple. Są to komputery stacjonarne iMac oraz laptopy MacBook. Z tego powodu w oficjalnej dystrybucji nie ma możliwości zakupu komputerów z macOS od innych producentów niż Apple.

Komputery Apple z macOS odznaczają się również bardzo dobrą optymalizacją, czyli szybkością działania. Wynika to m.in. z modelu dystrybucji ograniczonego wyłącznie do niewielkiej ilości iMaców i MacBooków. Optymalizacja jest tym łatwiejsza, im mniej jest modeli sprzętu, na którym działa dany system.

macos

Sprawdź też: Najprzydatniejsze skróty klawiszowe, które ułatwią Ci pracę. Na Windows, w przeglądarkach, w Wordzie, macOS, Linux

Nie bez znaczenia jest również oparcie działania MacBooków i iMaców o autorskie procesory Apple M1. Wszystko to sprawia, że komputery z macOS działają szybko – nawet pomimo specyfikacji, która na papierze często jest słabsza niż w komputerach PC z Windowsem.

macOS, podobnie jak pozostałe systemy Apple (iOS oraz iPadOS), charakteryzuje także długi okres wsparcia aktualizacyjnego. W zależności od modelu wynosi ono 4 lub 5 lat. Dzięki temu użytkownik komputera Apple raz do roku otrzymuje najnowszą wersję systemu operacyjnego prosto od producenta.

macOS vs Windows – czym się różnią i który jest lepszy?

Systemy z rodziny macOS mogą poszczycić się wieloma przydatnymi funkcjami. Mają jednak również pewne ograniczenia. Decydując się na wybór konkretnego systemu, warto najpierw zastanowić się, jakie wymagania ma on przede wszystkim spełniać.

Reklama
macOS vs Windows

Zalety macOS

Zaczynając od plusów macOS, należy wspomnieć o jego spójności graficznej. Wpływa ona nie tylko na lepsze wrażenia wizualne, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Programy, które można pobrać z oficjalnego sklepu z aplikacjami App Store, są certyfikowane przez Apple.

Dzięki temu przykładowo menu danej aplikacji zawsze znajduje się na górze ekranu – tak samo, jak w natywnych aplikacjach takich jak Safari czy Mail. To bez wątpienia duża przewaga względem aplikacji dla systemu Windows. Programy z Microsoft Store mocno się od siebie różnią wizualnie, co może utrudniać korzystanie z nich.

Kolejną cechą wyróżniającą macOS jest przynależność do tzw. ekosystemu Apple, na który składają się oprogramowanie oraz sprzęt. Jednym z przykładów działania ekosystemu Apple jest synchronizacja danych pomiędzy powiązanymi tym samym kontem urządzeniami Apple, takimi jak iPhone lub iPad.

Szybkość i intuicyjność tego procesu jest uznawana przez zwolenników macOS za jedną z największych zalet systemu Apple. Przykładem może być możliwość odbierania połączeń z iPhone’a na Macu, co nie jest możliwe na komputerach i smartfonach od Microsoftu. Synchronizacja pozostałych powiadomień jest również mniej zawodna niż w przypadku połączenia telefonu z komputerem Windows przy użyciu aplikacji Twój telefon.

Dużo wygodniejsze niż na Windows jest także aktualizowanie systemu. W przeciwieństwie do systemu Microsoftu macOS nie aktualizuje się automatycznie. Wyświetlany jest jedynie komunikat informujący o tym, że nowa wersja oprogramowania jest dostępna. Jest to jedna z największych przewag macOS nad Windowsem. Wymuszone aktualizacje mogą być bardzo irytujące dla niektórych użytkowników PC.

Aplikacje w systemie od Apple

Wady macOS

Prostota obsługi, za którą chwalony jest macOS, nie dotyczy wszystkich aspektów funkcjonowania systemu. Użytkowników Windowsa zdziwić może sposób zamykania programów. W obu systemach użytkownicy mogą skorzystać z białego krzyżyka (X) na czerwonym tle. O ile w Windows służy do zamykania programu, o tyle w macOS przełącza aplikację na działanie w tle. Zamknięcie aplikacji jest możliwe jedynie z poziomu paska znajdującego się na górze ekranu.

Problematyczne jest również otwarcie nowej instancji programu, czyli więcej niż jednego okna tej samej aplikacji. Jest to możliwe wyłącznie po wpisaniu komendy Open -n -a „przykładowa nazwa”. W Windows jest to łatwiejsze – wystarczy jeden skrót klawiszowy (Shift + kliknięcie ikony aplikacji).

Choć iMac i MacBook z pewnością nie są urządzeniami gamingowymi, to małą bibliotekę tytułów również można zaliczyć do minusów sprzętu Apple. Problem ten pogłębia brak obsługi pakietów do obsługi grafiki i dźwięku DirectX, które są kluczowe dla działania wielu gier.

Nie oznacza to, że gry na macOS w ogóle nie powstają. Na urządzeniach Apple zagrać można zarówno w tytuły znane ze zmagań e–sportowych (Counter–Strike: Global Offensive), gry AAA (Hitman) i wiele gier indie. Niemniej jednak pod tym względem Windows ma zdecydowaną przewagę nad macOS.

Dla osób, które chcą grać na MacBooku lub iMacu, najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z jednej z usług grania w chmurze, takich jak GeForce Now czy Steam Cloud.

Macbook z Macos

Wirusy na sprzęcie Apple – czy macOS jest bezpieczny?

Niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego każdy sprzęt podłączony do internetu jest narażony na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Z tego powodu nie można powiedzieć, że macOS jest stuprocentowo bezpieczny. Przy tym system Apple jest jednak bezpieczniejszy niż Windows.

Główną linią obrony przed wirusami jest możliwość instalowania wyłącznie programów certyfikowanych przez Apple. Dzięki temu użytkownik macOS pozostanie chroniony przed nieświadomym pobraniem wirusa.

W redukcji liczby ataków na komputery Apple pomaga również brak wtyczek Java i Flash na macOS. Tym samym ryzyko zainstalowania ich zawirusowanych wersji jest ograniczone.

Przed atakiem hakerów chroni również sam system. Jego budowa utrudnia całkowite unieruchomienie przez złośliwe oprogramowanie. Wirus może jednak uszkodzić lub zablokować dostęp do plików i programów zainstalowanych przez użytkownika. Zabezpieczenia chronią za to najważniejsze pliki systemowe, niezbędne do jego działanie.

Nie bez znaczenia jest też mniejsza liczba użytkowników macOS. Z tego powodu cyberprzestępcom bardziej opłaca się tworzyć złośliwe programy na Windows. Atak hakerski na użytkowników „Okienek” pozwala zainfekować większą liczbę komputerów, co potencjalnie może przynieść przestępcom większe zyski.

Wirus na sprzęcie Apple

Wersje systemu MacOS – na jakich urządzeniach zainstalujesz MacOS Monterey?

Najnowsza wersja systemu macOS nosi nazwę Monterey i pojawi się jesienią 2021 roku. Prezentując nowy OS, koncern z Cupertino będzie kontynuował swoją politykę długiego wsparcia aktualizacyjnego swoich produktów. Aktualizacja do macOS Monterey będzie dostępna dla posiadaczy następujących urządzeń:

Reklama
 • MacBook – z początku 2016 roku i nowsze;
 • MacBook Air – z początku 2015 roku i nowsze;
 • MacBook Pro – z początku 2015 roku i nowsze;
 • Mac mini – z końca 2014 roku i nowsze;
 • Mac Pro – z końca 2013 roku i nowsze;
 • iMac – z końca 2015 roku i nowsze;
 • iMac Pro – z 2017 roku i nowsze.

Jak sprawdzić wersję komputera Mac? W tym celu z menu Apple (ikona z logo firmy) w prawym górnym rogu ekranu należy wybrać opcję „Ten Mac”. Otworzy się wtedy okno zawierające m.in. nazwę modelu oraz rok wydania systemu.

Kupując komputer z systemem Windows mamy większy wybór jeśli chodzi o dostępne konfiguracje i podzespoły

Aktualizacja MacOS – jak sprawdzić wersję systemu i pobrać najnowszą?

W taki sam sposób można sprawdzić aktualnie zainstalowaną wersję systemu macOS. Poniżej zestawienie najnowszych wersji systemów z ostatnich 5 lat:

 • macOS Sierra 10.12.6;
 • macOS High Sierra 10.13.6;
 • macOS Mojave 10.14.6;
 • macOS Catalina 10.15.7;
 • macOS Big Sur 11.6.

System można zaktualizować, wchodząc w menu Apple, a następnie w Preferencje systemowe. Obecną wersję OS można zmienić, wybierając opcję „Uaktualnij teraz”. Po premierze nowej wersji systemu (macOS Monterey) pojawi się przycisk „Konwertuj teraz”.

macOS to interesująca alternatywa dla najpopularniejszego Microsoft Windows oraz wciąż niszowego systemu Linux. System Apple jest chwalony za prostotę obsługi, dopracowane aplikacje, wysoki poziom zabezpieczeń i doskonałą synchronizację z innymi urządzeniami Apple.

Z tych wszystkich powodów wybierają go zarówno osoby poszukujące komputera do rozrywki, jak też profesjonalistów. Rozważając zakup komputera, można się więc zastanowić, czy nie dać szansy największemu konkurentowi Microsoftu.

wersja systemu macOS
11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.