drukarka laserowa

Poradniki

18.05.2022 10:18

Jaka drukarka laserowa do domu?

Peryferia
4
0
6
4
0

Jaka drukarka laserowa do domu? Oto czym się kierować przy jej zakupie.

W jaki sposób doradzić przy zakupie drukarki? Kryteriów może być całe mnóstwo. Możemy uszeregować je, dla przykładu, pod kątem opłacalności, sprawdzając tym samym, który producent oferuje jak najwięcej w jak najniższej cenie. Możemy również pokierować się funkcjonalnością, jednak wtedy ranking zostanie zdominowany przez urządzenia najdroższe. Najtańsze drukarki laserowe? Oczywiście są w porządku, jednak z całą pewnością ich możliwości nie wystarczą bardzo szerokiej grupie użytkowników.

Co zrobić w takiej sytuacji, gdy wyodrębnienie jednego, najlepszego kryterium wydaje się niemożliwe? Najlepiej skierować się po opinię do ekspertów, którzy doskonale znają potrzeby klientów i są w stanie dobrać odpowiedni produkt do rzeczywistego zapotrzebowania. Kto to taki? Oczywiście sami klienci, którzy swoimi decyzjami zakupowymi wskazują na kilka najpopularniejszych urządzeń, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Takie zestawienia okazują się pomocne, kiedy zastanawiamy się nad tym, jaka drukarka do domu będzie najlepsza. Czy drukarka laserowa Wi-Fi to idealne wyjście w każdej sytuacji? Czy mała drukarka laserowa lepiej sprawdzi się w warunkach domowych niż drukarka atramentowa? Doradzając przy zakupie drukarki laserowej, postaramy się znaleźć odpowiedzi właśnie na te pytania.

Sprawdź, czego potrzebujesz naprawdę

Istnieją biura architektoniczne, dla których tania mała drukarka laserowa, nawet tylko monochromatyczna, będzie najlepsza. Dysponują one dużą przestrzenią biurową i wszystkie projekty oraz materiały wymagające precyzji oraz dobrej jakości drukują na swoim profesjonalnym ploterze. Drukarka będzie służyła tam tylko sporadycznie. Konkurencyjne biuro architektoniczne nie może sobie na to pozwolić i potrzebuje drukarki laserowej o dobrej jakości wydruku. Nie do druku wielkoformatowego, bo ten nadal będzie zlecany, ale drukarka przyda się zawsze, kiedy format nie przekroczy A4.

drukarka laserowa

Nawet w sytuacji, kiedy drukarka laserowa będzie używana w bardzo podobnym miejscu, może okazać się, że sposób jej wykorzystania będzie zupełnie inny. Dla jednego biura dobrym pomysłem będą drukarki laserowe Canon, a dla drugiego drukarki laserowe Brother z tanim tonerem lub zamiennikiem. Dlatego nieważne jest, gdzie i kto będzie używał sprzętu, nad którym się zastanawiasz. Najważniejsze, jak i który producent ma w sprzedaży drukarkę laserową, która będzie najlepsza w eksploatacji.

Żeby ten dylemat był dla Ciebie łatwiejszy do rozstrzygnięcia, warto rzucić okiem na ranking najchętniej kupowanych drukarek laserowych. Znajdziesz w nim informacje na temat tego, jakie drukarki najczęściej spełniają wszystkie wymagania użytkowników indywidualnych oraz biur. Sprawdź, jak głosowali portfelem właściciele sprzętu, którego potrzebujesz.

Najtańsze drukarki laserowe – co potrafią. Jaka drukarka laserowa do domu będzie najlepsza?

Opinie dotyczące cen jednostkowych drukarek laserowych i koszty ich eksploatacji to dwa różne tematy. Drukarki laserowe HP ze skanerem, łącznością Bluetooth i funkcją drukowania z chmury mogą poważnie odstawać od konkurencji. Rozsądniej byłoby kupić drukarkę marki Lexmark, bez skanera, ale z wejściem USB. Jest tańsza i spełnia wszystkie Twoje wstępne wymagania. Tymczasem to sprzęt od HP jest często kupowany, a wypatrzona przez Ciebie drukarka laserowa Lexmark nie cieszy się dużą popularnością.

Dlaczego tak zdarza się bardzo często? Drogie drukarki schodzą na pniu, a tani sprzęt nawet uznanego producenta potrafi bardzo polubić swoją półkę w naszych magazynach. Może nie jest to absolutną regułą, ale nawet Canonowi lub HP zdarzają się modele drukarek laserowych o ciekawych możliwościach, ale niechętnie kupowane. Wszystko zależy od kosztów i jakości eksploatacji. Naprawdę tania drukarka laserowa do biura i domu to ta, która nie będzie Ci drenowała portfela przez cały czas użytkowania.

Profesjonaliści zajmujący się powielaniem dokumentów oraz drukiem twierdzą, że koszt zakupu drukarki laserowej to zaledwie 1/5 wszystkich kosztów, jakie użytkownik poniesie przez cały czas eksploatacji sprzętu. Ta zależność może być jednak mniej lub bardziej znacząca. Niestety, wcale nie jest łatwo ocenić tę kwestię. Ceny papieru są niezależne od Ciebie i modelu drukarki. Jedyne, co możesz w tej kwestii zrobić, to wybrać drukarkę laserową z funkcją duplex. Pozwoli Ci ona wykonywać wydruki dwustronne.

drukarka laserowa

Koszty tonerów oraz serwisu są jednak czymś, co warto gruntownie przemyśleć jeszcze przed zakupem. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że tonery, których drukarka laserowa potrzebuje, mogą zużywać się w zupełnie innym tempie niż określony przez producenta czas. Nieważne, czy chodzi o małą drukarkę do laptopa, kolorową czy czarno-białą. Producent zawsze podaje liczbę stron, które jesteś w stanie zadrukować na jednym wkładzie. Czas nie ma tutaj znaczenia, wkład drukarki laserowej nie zasycha, jak bywa w przypadku drukarek atramentowych.

Ale i tak możesz się spodziewać, że na jednym tonerze nie wydrukujesz tyle, ile deklaruje producent. Standardem jest, że wynik, który znajdziesz w specyfikacji technicznej drukarki, dotyczy strony, która jest zadrukowana w pięciu procentach. Jest to podyktowane ogólnie przyjętą normą, dokładnie ISO/IEC 19 752. Tymczasem strona A4, wypełniona czcionką 12 i to oszczędnego fontu (na przykład Verdana lub Calibri), będzie zadrukowana niemal trzy razy intensywniej, niż sugerują normy uznawane przez producentów. Należy brać ten fakt pod uwagę, obliczając koszty eksploatacji.

Nieważne, że tak jak wielu użytkowników drukarek zdecydujesz się na korzystanie z zamienników. Producenci tego nie zalecają i nie oferują gwarancji dla sprzętu, w którym używane były nieoryginalne kartridże. Mimo to rynek zamienników kwitnie, a właściciele popularnych modeli drukarek nie mają większych oporów, żeby korzystać z jego dobrodziejstwa. Zamiennik zawsze jest tańszy niż wkład oryginalny. Jedyny problem to jakość, z którą bywa różnie.

Dlatego tak ważna jest decyzja jeszcze przed zakupem drukarki. Istnieją bowiem modele drukarek laserowych, które dobrego zamiennika nie mają. Dodatkowo niektórzy producenci, na przykład HP, przy okazji aktualizacji oprogramowania, potrafią w sofcie nałożyć drukarce blokadę korzystania z innego kartridża niż oryginalny. Oczywiście są to problemy, z którymi poradzi sobie każdy wprawny internauta. Mimo to wygoda korzystania z drukarki drastycznie spada, kiedy musisz coś natychmiast wydrukować, a oryginalnego tonera nie masz w zapasie.

Jaka drukarka laserowa do domu będzie najlepsza? Przede wszystkim powinna to być mała drukarka laserowa. Dlaczego właśnie tak? Podejmując decyzję zakupową, musimy zdać sobie sprawę z ograniczonych możliwości przechowywania, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku czy w niewielkim domu. Drukarka laserowa zajmuje sporo miejsca, zwłaszcza jeśli to drukarka laserowa kolorowa. Mała drukarka laserowa może okazać się najlepsza, ponieważ bez trudu umieścimy ją czy to pod biurkiem czy w szafie, wyjmując ją tylko na czas, kiedy będzie rzeczywiście potrzebna.

drukarka laserowa

Ile kosztuje serwis drukarek laserowych?

Serwisowanie drukarek nie jest sytuacją częstą. Ich awaryjność w porównaniu z drukarkami atramentowymi jest dużo niższa. Pomimo że ich tempo pracy jest szybsze, drukarki laserowe nie mają w swoich tonerach tuszu, tylko proszek. Dlatego drukarka laserowa do laptopa, o której istnieniu przypomnieliśmy sobie po kilku miesiącach, nadal będzie sprawna. Jej atramentowej kuzynce w tym czasie zaschnie tusz i będziesz miał szczęście, jeśli przy okazji nie zdążył się wcześniej wylać na podzespoły.

Dlatego dużymi kosztami wynikającymi z częstego serwisowania drukarki laserowej nie musisz się bardzo martwić. Nie znaczy to jednak, że sprzęt będzie zupełnie bezawaryjny, a wymagany sposób serwisowania producent zazwyczaj szczegółowo zastrzega sobie w gwarancji. Warto się z nim zapoznać, ponieważ potrafi on sprawić, że standard korzystania ze sprzętu nie będzie taki, jakiego oczekiwaliśmy, a nawet drobne naprawy i standardowe konserwacje mogą okazać się bardzo drogie.

Producenci często życzą sobie, aby naprawy i konserwacja były dokonywane tylko w ich autoryzowanym serwisie. Jeśli wykonasz ją na własną rękę lub w nieautoryzowanym punkcie, tracisz gwarancję na sprzęt. Markowe serwisy Canona lub HP często nie są najtańsze. Zdarza się, że serwis drukarek ma kilka cenników. Jeden standardowy i kilka wyższych, przeznaczonych dla klientów serwisu producenckiego. Nie ważne, że człowiek za ladą wykonuje za każdym razem podobne czynności.

Jeśli naprawa jest wykonywana na Twój koszt, to nie masz możliwości żadnego manewru pod tym względem. Musisz zapłacić, a drukarka laserowa tania w eksploatacji być przestaje. Szczególnie jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, a najbliższy autoryzowany punkt napraw jest oddalony od Ciebie o kilkadziesiąt kilometrów. W takiej sytuacji samo dostarczenie drukarki do serwisu staje się kosztowne i pracochłonne.

drukarka laserowa

Czarno-biała czy kolorowa drukarka laserowa?

Oprócz tego, która drukarka laserowa jest najtańsza w użytkowaniu, oraz czy akceptuje ona inne formaty papieru niż standardowe A4, warto ocenić, w jakim stopniu potrzebna ci kolorowa drukarka laserowa. Głównie ze względu na koszty czarno-biała drukarka laserowa może być lepszym pomysłem. Wielobarwne wydruki laserowe zdjęć oraz grafik są wygodne, bo w przeciwieństwie do atramentowych od razu dostajesz je kompletnie suche i często w lepszej jakości. Dodatkowo najlepsze kolorowe drukarki laserowe dopuszczają użycie innego materiału niż papier.

Mimo to, kolorowe drukarki laserowe są drogie. Zarówno sama drukarka, jak i kartridże, które podczas drukowania fotografii lub grafik zużywają się błyskawicznie. W ich przypadku nawet zamienniki przestają być tanią alternatywą. Dlatego kolorowa drukarka laserowa ma ekonomiczne uzasadnienie, jeśli przynosi Ci dochód. Do celów prywatnych też jest sens z niej korzystać, ale wtedy warto wybrać model, który bez problemu działa, jeśli incydentalnie nie będzie miał całego zestawu tonerów.

W warunkach domowych kolorowe drukarki laserowe często wykorzystywane są do wydruku zdjęć. Wystarczy, że drukarka ma dostępną łączność WiFi lub Bluetooth, a można współpracować z nią bezprzewodowo i w ten sposób przesłać jej zdjęcie z dowolnego urządzenia mobilnego. Kilka ruchów na tafli ekranu, a udane zdjęcie z wakacji lub rodzinnego spotkania drukarka A4 laserowa zmieni w wydruk odpowiedni do zawieszenia na ścianie. Drukarka laserowa WiFi będzie też zdecydowanie łatwiejsza w przechowywaniu – nie trzeba trzymać jej w bezpośredniej bliskości komputera. W biurze bez problemu umieścimy ją tak, by nie przeszkadzała w wykonywaniu innych czynności, z kolei w domu drukarka WiFi może stanąć w takim miejscu, by nie rzucała się w oczy.

Dlatego zdarza się, że użytkownikom prywatnym polecane są drukarki laserowe, które pozwalają drukować na papierze fotograficznym. Decydując się na taki sprzęt, warto wybrać model radzący sobie z dostępem do danych w chmurze i udostępniać drukarce zdjęcia w jak najwyższej jakości. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w przeznaczony tylko do jednego celu model, drukarka laserowa do domu z opcją drukowania na folii sprawdzi się podobnie.

Polecani producenci drukarek laserowych

Zakup drukarki laserowej niejednokrotnie podyktowany jest marką producenta. Kupujący potrafią nawet zdecydować się na wybór sprzętu pozwalającego na wydruki A3 lub A0, choć pierwotnie zakładali, że najmniejsza drukarka laserowa jest ich celem. Takich działań nikt Ci nie poleca, ale istnieje kilku producentów, których można określić jako marka sama w sobie. Szukając drukarki laserowej dla siebie, nie stracisz czasu, jeśli sprawdzisz asortyment, który oferują najlepsze firmy.

drukarka laserowa

Brother, czyli japoński wkład w europejską modę. To jego logo zapadało w pamięć całym pokoleniom domowych krawcowych oraz profesjonalnych szwaczek. Maszyny do szycia marki Brother prawdopodobnie wbiły igłę w każdą część garderoby, którą posiadasz w szafie. Aktualnie ambicją japońskiego producenta jest także dostarczanie doskonałych drukarek do biur i domów na całym świecie. Plotery, kopiarki oraz urządzenia wielofunkcyjne produkuje z podobną konsekwencją. Inspiracją marki jest angielskie hasło „At your side”, czyli „po Twojej stronie”. Prawdopodobnie Twojej stronie wydruku.

HP, czyli dawne Hewlett-Packard Company. Amerykański styl i dużo komputerów. Naturalnie z Palo Alto. Drukarka laserowa bez dynamicznego logo HP bywa uznawana za nieporozumienie. Złośliwi twierdzą, że przede wszystkim jest to zasługa marketingu, ale niewielu przeczy faktom. Jakość sprzętu drukującego od HP nieodmiennie uznawana jest za przykład dobrego stosunku jakości do ceny.

Canon, bo od fotografii bardzo blisko do drukarni. Przede wszystkim specjalista do zadań specjalnych. Potrafi stworzyć eleganckie, ciche drukarki, które pracują z iście szatańską wydajnością oraz precyzją. Nie możesz zignorować jego propozycji, jeśli Twoim celem jest kolor. Z poważniejszych zainteresowań mocną stroną japońskiego producenta jest też sprzęt medyczny, a dokładnie urządzenia do diagnostyki obrazowej.

Xerox, pionier kopiowania i pomysłodawca drukarki laserowej. Podarował światu wiele bardzo przydatnych rzeczy, takich jak sieć LAN. Co więcej, także on jest odpowiedzialny za upowszechnienie myszy komputerowych. Na drukowaniu i digitalizowaniu dokumentów zna się jak nikt na świecie. Producent nie najtańszy, ale w pełni profesjonalny.

Czegokolwiek nie wymagasz od swojej nowej drukarki, możesz być pewien, że każdy z tych producentów ma w ofercie sprzęt, który jest dla Ciebie. Jeśli szukasz do niedawna popularnych drukarek Samsung, to już nie musisz. Same mogą wpaść w Twoje ręce, ale już nie z Azji, tylko z Kalifornii. Nazywają się teraz HP i wielu twierdzi, że są jeszcze lepsze. Dowiesz się, czy mają rację, jeśli sprawdzisz osobiście.

4
0

Podziel się:

Komentarze (6)

Właśnie szukam drukarki do domu, bo ostatnia odmówiła posłuszeństwa, więc artykuł się przyda. Niby mam mobilną e-mark colop mieszczącą się w dłoni, która jest świetna do małych wydruków, jak etykiety czy druku na różnych powierzchniach, ale taka standardowa też się przydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *