ranking chłodzenia cpu

Technologia

12.04.2022 11:43

Ranking chłodzenia CPU – zobacz nowy film od moreleTV!

Komputery moreleTV Podzespoły
9
0
0
9
0

Czas na ranking chłodzenia CPU! Jeśli stoisz przed dylematem, jaki cooler wybrać dla Twojego procesora, to świetnie się składa, ponieważ moreleTV przygotowało ogromny ranking, w którym znalazło się aż 16 różnych zestawów!

Ranking chłodzenia CPU – co porównywał Kamil?

Aby dobrze przeprowadzić ranking chłodzenia CPU, Kamil Erdini z moreleTV na początku wspomniał o tym, jak przygotował swoją platformę do testów. Chłodzenie będzie sprawdzane na procesorze Intel i5-11600K, który będzie zablokowany na częstotliwości 3,4GHz, a o obciążenie zadba zapętlony program Cinebench.

Jakie chłodzenie znalazło się w rankingu? 16 różnych modeli wybrano w oparciu o popularność, a nie cenę – wyniki są dosyć zaskakujące, zaczynajmy. Kamil na początku stwierdził, że zapewne chłodzenie CPU Noctua NH-D15 wypadnie najlepiej, a najsłabiej cooler od Arctic (model Alpine 12). Jak się szybko okazało, dokładnie tak się stało.

Arctic Alpine 12 to małe chłodzenie, które w istocie nie powinno się znaleźć w rankingu chłodzenia CPU, ponieważ to zamiennik coolera stockowego od Intela, ale jeśli mieliśmy wybierać po popularności, to musiał się tu znaleźć. Z tego względu nie należy zbytnio na niego zwracać uwagi.

Sprawdź też: Budowa komputera: jak złożyć komputer na przykładzie Scroll PC

Ranking chłodzenia CPU – na co warto zwrócić uwagę?

Kamil Erdini przygotował trzy warianty testów. Pierwszy polegał na sprawdzeniu temperatury procesora przy chłodzeniu włączonym na 100%. Drugie podejście było weryfikacją temperatur przy wentylatorach ustawionych na 42 dB. Kamilowi zależało, aby zobaczyć, jak poradzi sobie chłodzenie CPU przy niewielkim szumie, który jesteśmy w stanie tolerować podczas dłuższych sesji. Trzeci test polegał na sprawdzeniu hałasu generowanego podczas 100% prędkości wentylatorów, a na koniec otrzymaliśmy zestawienie z opłacalnością wybranych coolerów CPU.

Pierwszy test wygrał zdecydowanie cooler Noctua NH-D15, ponieważ utrzymał temperaturę procesora na poziomie 52°C, ale warto zwrócić uwagę, że to chłodzenie znacznie odstaje cenowo od reszty testowanych chłodzeń. Tańszą i dobrą alternatywą wydają się Arctic Freezer 34 eSports DUO oraz SPC Fortis 5. Należy pamiętać, że to benchmark przy pracy wentylatorów na 100%!

Tak prezentują się temperatury testowanych coolerów

Drugi test wypadł całkiem podobnie do pierwszego. Przy zablokowanej prędkości wentylatorów na cichym poziomie Noctua NH-D15 ponownie zdeklasował konkurencję, utrzymując temperaturę 54°C! To bardzo przyzwoity wynik! Tuż za nim ustawili się poprzednicy z pierwszej rundy testów. Jeżeli szukasz chłodzenia, które będzie najbardziej wydajne i zdecydowanie obniży temperatury CPU – już wiesz, gdzie go szukać.

Co ciekawe, ranking chłodzenia CPU wygląda nieco inaczej w trzeciej kategorii. Najcichszym coolerem przy maksymalnej prędkości wentylatorów został SPC Spartan 4 Max wraz z be quiet! Dark Rock 4 oraz Pure Rock 2 wygenerowały hałas o sile 46 dB. Teoretycznie najlepsza Noctua pracowała w hałasie wynoszącym 49 dB, a to zauważalna różnica. 

Podsumowanie – co kupić?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie z nagłówka. Wybór należy dokonać w oparciu przede wszystkim o zakładany budżet. Jeżeli pieniądze nas nie interesują, a zależy nam na cichej pracy i niskich temperaturach, to dobrym wyborem będzie Noctua lub Arctic Freezer 34 eSPorts.

Jeżeli jednak nie chcesz wydawać majątku na cooler CPU, a jednocześnie chcesz utrzymać zarówno przyzwoitą kulturę pracy, jak i niską temperaturę – w mojej opinii słusznie rozważyć zakup SPC Fera 5 Dual Fan lub SPC Fera 5. To coolery warte uwagi do 200 zł. Dość budżetowym, choć ciągle trzymającym dobre temperatury, jest chłodzenie Cooler Master Hyper H412R.

Chłodzenie CPU jest ważnym aspektem, jeśli mamy na uwadze kondycję naszych podzespołów. W cenie 220 zł warto rozważyć SPC Grandis 3 EVO, ponieważ wydatek nie nadszarpnie naszej kieszeni, a cooler zapewni cichą pracę i niskie temperatury. W mojej opinii to byłby najlepszy wybór. Wszystkie chłodzenia, które sprawdzał Kamil znajdziecie tutaj.

Czy ranking chłodzenia CPU spełnił Twoje oczekiwania? Już wiesz, jaki cooler procesora wybrać do swojego zestawu? Daj znać w komentarzach!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *