Hiksemi U100 Wave

Recenzje

12.03.2024 14:50

Test HIKSEMI U100 Wave. Znakomity wygląd i przyzwoite osiągi!

Podzespoły
2
0
0
2
0

Do naszej redakcji przybyły moduły pamięci HIKSEMI U100 Wave w wariancie 2x 16 GB DDR4-3600 CL 18 i choć już rzadko spotykamy się z premierą modułów w starszym standardzie, nie mogliśmy ich nie przetestować!

A nie mogliśmy ich tak po prostu zostawić z jednego, prostego powodu – wyglądu. HIKSEMI U100 Wave prezentują się bowiem FENOMENALNIE. To aktualnie nasz absolutny król, jeśli chodzi o design i chyba tak pozostanie już do końca, gdyż, jak już wspomnieliśmy, producenci skupiają się raczej wyłącznie na modułach DDR5 pod platformy Intel 12., 13. i 14. generacji oraz AMD AM5, czyli dla procesorów Ryzen 7000.

HIKSEMI – dlaczego nigdy nie słyszałem o tej marce? Bo jest nowa. Nowa-stara w zasadzie, bo oznacza nic innego jak Hikvision, producenta nie tylko komponentów bazujących na półprzewodnikach, ale również jednego z największych i najbardziej cenionych w świecie monitoringu.

Sprawdź też: Recenzja Hiksemi MH1 i MHF1. Radiatory do dysków SSD? Poproszę!

Portfolio HIKSEMI obejmuje pięć linii pamięci RAM. Podstawową serią jest HIKER, oferująca moduły DDR3, DDR4 i DDR5 bez radiatorów, z wariantami 2666 MHz i 3200 MHz dla DDR4 oraz 4800 MHz do 6400 MHz dla DDR5. ARMOR i AKIRA, skupiające się na DDR4, wprowadzają radiatory i podświetlenie LED RGB, z modułami 8 GB i 16 GB o taktowaniu 3200 MHz. U100 WAVE, opisana jako zestaw 2×16 GB i 2×8 GB przy 3600 MHz, oraz U100 SWORD, dedykowana DDR5 z radiatorami i LED RGB, w wersji 16 GB przy 6400 MHz, uzupełniają ofertę, przy czym tylko U100 WAVE oferuje zestawy modułów.

Specyfikacja

HIKSEMI U100 Wave, jak już wspomnieliśmy, to jedna z najlepiej prezentujących się pamięci RAM DDR4 na rynku. Biała wersja kolorystyczna oferuje biały laminat, podświetlenie LED RGB i uwaga… szklane panele po obu stronach modułów, a nie typowe aluminiowe radiatory. Szczerze powiedziawszy, gdy dowiedzieliśmy się o istnieniu szklanych „radiatorów” od razu mieliśmy przed oczami duży napis UWAGA, ZA GORĄCO. Nie jest to jednak żadna nowość, w XPG też znajdziemy moduły bez aluminiowego radiatora, tyle że tak wykonano je z plastiku, a nie szkła.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Nasza pamięć to konfiguracja 2x 16 GB DDR4-3600 CL 18, więc raczej standardowo, jeśli chodzi o osiągi.

RAM HIKSEMI U100 Wave
HIKSEMI U100 WAVE na żywo prezentują się fenomenalnie!

Budowa i jakość wykonania

Jak już wspomnieliśmy, WAVE nie posiadają radiatora, a przynajmniej metalowego, bo użyte panele boczne są wykonane ze szkła. Ich wysokość wynosi 50 mm, więc mówimy o sporych gabarytach ogólnych. Niestety program do identyfikacji komponentów nie był w stanie ich tym razem rozpoznać, ale na pierwszy rzut oka widać, że do czynienia mamy z kośćmi pamięci marki Hynix o gęstości 16 GB – albo CMR, albo DMR – pracujące w konfiguracji Single Rank.

Sprawdź też: Pamięć DDR5 – najważniejsze informacje. Czy warto dać szansę DDR5

Jakość wykonania jest bardzo dobra. To po prostu designerskie pamiątki, mające przykuwać wzrok. To też czynią. Wśród zapisów SPD znajdziemy jeden profil XMP: DDR4-3600 CL 18-20-20-40 @1,35 V.

Dane z CPU-Z i TestMem5
Ogromny potencjał OC dla HIKSEMI U100 Wave

Metodologia testowa

Wszystkie testy przeprowadzono na platformie opartej o system operacyjny Windows 11 64-bit, sterownik graficzny GeForce Game Ready 496.13 i program monitorujący wydajność w grach – Fraps w wersji 3.5.99. Wartości na wykresach są średnią arytmetyczną rezultatów pochodzących z trzech odrębnych przebiegów, gdzie rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego ustawiona została na sztywną wartość 0,5 ms.

Platforma testowa składała się z procesora Intel Core i9-13900K, płyty głównej ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 , karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti w wersji KFA2 SG, dysku SSD Patriot Viper VPR100 512 GB, zasilacza SPC Supremo M1 Platinum 700 W, chłodzenia MSI MEG CoreLiquid S360 oraz obudowy Antec Twelve Hundred V3.

Sprawdź też: Recenzja Hiksemi Future Pro. Co potrafi budżetowy dysk SSD z pamięcią DRAM?

Wyniki wydajności w grach:

Wyniki wydajności RAMu w BFV i Cyberpunk 2077
Tak prezentują się wyniki wydajności w BFV i Cyberpunk 2077. Spójrzcie na różnicę między ust. fabrycznymi i OC
Wyniki wydajności RAMu w Death Stranding i Dying Light
Potencjał OC uwidacznia się również w dwóch kolejnych grach
Średnia wydajność zestawu Patriot Viper Steel
Średnia procentowa, gdzie wartość bazową prezentuje zestaw Patriot Viper Steel

Podsumowanie

Pamięci Wave na ustawieniach fabrycznych oferują raczej przeciętną wydajność, rywalizując tym samym z zestawem Kingstona o taktowaniu 3200 MHz, a nie z modułami Patriot o zegarach 3600-3733 MHz. Wynika to z faktu, że użyta platforma Intela w taki sposób podchodzi do dobierania parametrów tRFC przy modułach 16 GB, a timing ten ma istotne znaczenie w kontekście gier wideo.

Polecamy zatem sięgnąć po OC, bo tutaj można bez problemu osiągnąć taktowanie powyżej 4000 MHz, a dokładnie 4300 MHz, czyli maksimum, na jakie pozwala platforma testowa w trybie Gear 1. Takie taktowanie jest możliwe przy napięciu równym 1,45 V i z uwagi na brak metalowego radiatora, nie testowaliśmy wyższych parametrów. Tak czy owak, podkręcenie oznacza wzrost wydajności w grach o ok. 12%, więc jak najbardziej na plus.

Sprawdź też: Hikvision U100 – recenzja pamięci RAM dla graczy

Na plus, jak już zresztą wspomnieliśmy we wstępie, zaliczamy również design. Moduły prezentują się po prostu fenomenalnie i są to najbardziej wyglądające „pamiątki”, jakie przyszło nam kiedykolwiek recenzować. Biały laminat idealnie współgra zarówno ze szklanymi panelami, jak i podświetleniem LED RGB.

Jakieś wady? Owszem. Pomimo obecności podświetlenia LED RGB, producent nie udostępnia żadnej aplikacji sterującej i niestety, ale nie można go zsynchronizować z innymi podzespołami (program ASUS nie wykrywa tych modułów, więc można śmiało założyć, że nie będą kompatybilne również z innymi).

Kolejną „wadą” jest cena. 237 zł za jeden moduł 16 GB to dość sporo, jak na dzisiejsze realia, ale to raczej należy w tym wypadku pominąć, ponieważ nietuzinkowy wygląd ma tu znacznie większe znaczenie niż te kilka czy kilkanaście złotych. Wave to bardzo ciekawa propozycja dla fanów charakterystycznego designu i to właśnie im możemy ją polecić. My natomiast czekamy na równie dobrze wyglądające moduły DDR5, bo to na tym rynku znajdują się entuzjaści, dla których liczy się nie tylko wydajność, ale również wygląd.

Sprawdź też: Najdroższe DDR4 vs. najtańsze DDR5 – sprawdź na moreleTV

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *