ddr5

Technologia

24.03.2022 13:23

Pamięć DDR5 – najważniejsze informacje. Czy warto dać szansę DDR5 w 2022 roku

Komputery
27
1
5
27
1

Choć pamięci DDR5 są już od kilku miesięcy dostępne na sklepowych półkach, wciąż stanowią zagadkę dla wielu osób, które składają swoje zestawy komputerowe. Zatem czy warto pójść w kierunku nowej generacji pamięci czy cierpi ona jeszcze na zbyt wiele przypadłości wieku dziecięcego?

Każda nowa technologia wchodzi na rynek na zasadzie ruszającej z peronu lokomotywy. Wpierw wolno, niezgrabnie, zbierając siły, by następnie rozpędzić się i zmieść całą poprzednią generację. W krótkich słowach tak właśnie można byłoby opisać pierwsze kroki DDR5 na rynku. Bo choć jest ona dostępna w wielu sklepach już od miesięcy, wszystko jest jeszcze niestety w powijakach. Czy w związku z tym lepiej jest dać sobie spokój i skupić się na DDR4? Nie do końca, choć ma to rację bytu, jeżeli weźmiemy pewne rzeczy pod uwagę. Temat jest jednak bardziej złożony, w związku z tym zapraszam do lektury niniejszego artykułu. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy na koniec trzeciego kwartału 2022 roku inwestowanie w kierunku DDR5 jest dobrym posunięciem.

Czy zakup DDR5 ma sens?

Zaczniemy od najważniejszego pytania, które trapi wiele osób stojących obecnie przed wymianą swoich komputerów. Czy to dobry czas na przesiadkę na nową technologię? Czy DDR4 nie będzie wciąż lepsze? Z jakimi kosztami wiąże się przejście na nową technologię? Niestety, nie mam dla Was jednej i konkretnej odpowiedzi „tak, brać w ciemno” lub „nie, lepiej się wstrzymać”, gdyż ostatecznie będzie to uzależnione od kilku zmiennych, które dla każdego z nas mogą być zupełnie inne. Koniec końców to właśnie one powinny decydować o ostatecznej decyzji.

Nim jednak zaczniemy, pragnę jeszcze raz zaznaczyć jedną rzecz: przesiadka na DDR5 wiąże się z kosztami, całkiem sporymi, należy dodać. I nie mówię tu tylko o zakupie samych kości pamięci, gdzie wciąż zakup dwóch modułów z CAS Latency na poziomie 38 to wydatek 1400 złotych. Nowy standard będzie wymagał również płyty głównej obsługującej nową generację pamięci oraz procesora, który będzie z nią współpracował. Zatem na „dzień dobry” stajemy przed koniecznością zakupu trzech podzespołów i każdy z nich (z racji nowej technologii, do której jest przystosowany) ma odpowiednio podbitą cenę. No cóż, DDR4 po premierze doświadczyło tego samego problemu, warto jest zatem pozostać cierpliwym i pozwolić się przyjąć nowej technologii.

ddr5
DDR5 to spora rewolucja na rynku pamięci operacyjnych, musi tylko nabrać wiatru w żagle | Źródło: hwcooling.net

Co w przypadku, gdy finanse nie stanowią problemu i koniecznie chcemy przejść na DDR5? Wciąż sugeruję przemyśleć temat dokładnie. Jeżeli koszty, możliwe problemy ze stabilnością (choć w przypadku RAM praktycznie nie mają one miejsca, warto mieć to z tyłu głowy) i niska dostępność nie stanowią przeszkody, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich zastosowań chcemy przeznaczyć kości DDR5. Mam na myśli przeznaczenie stricte pod gaming lub aplikacje (np. pod montowanie filmów, programy graficzne, etc.).

Jeżeli jesteście graczami, polecałbym inwestycję w topowy model DDR4 lub wstrzymanie się. Po pierwsze, większość z Was nie stanie przed koniecznością zakupu CPU i płyty głównej, dwa duże wydatki odchodzą zatem w niebyt. Jednak co najważniejsze, najlepsze modele pamięci DDR4 mają opóźnienia nieosiągalne dla DDR5, choć sytuacja z pewnością ulegnie zmianie. Spotkałem się z głosami, że producenci nowych kości poszli w złym kierunku, podbijając zegar pamięci przy równoczesnym ignorowaniu timingów. To tylko przypadłość wczesnej fazy, która z pewnością będzie się zmniejszać – pewnie pod koniec roku (lub nawet wcześniej) zobaczymy moduły z CL 16. Z DDR4 było dokładnie to samo, gdy pamięci cierpiały na wysokie opóźnienia, które wraz z kolejnymi modelami były sukcesywnie zmniejszane. W testach walka pomiędzy dobrymi modelami DDR4 a „wstępną” ofertą z DDR5 jest wyrównana.

Dość powiedzieć, że wyżyłowany zegar do prędkości 5600 Mhz potrafi ustępować modelom czwartej generacji z prędkością na poziomie 3800 Mhz! Czy oznacza to, że nowy standard to klapa? Wprost przeciwnie, ośmielę się stwierdzić, że pokazuje to, jak wielką nadzieją jest DDR5, choć jeszcze nie teraz. Podstawowe modele nowej pamięci potrafią bić się jak równy z równym z mocnymi przedstawicielami DDR4. To roztacza wspaniałe perspektywy przed tym standardem, który już w początkowej fazie swojego istnienia nawiązał wyrównaną walkę z DDR4, który osiągnął już swoje szczyty i wytoczył przeciwko niemu najcięższe działa.

ddr5 vs. ddr4
Porównanie wyników starcia DDR4 vs. DDR5. Jak widać, pamięci DDR4 nie odstają mocno, a trafiają się testy w których pokonują nową generację | Źródło: Patriot Memory

Zatem jeżeli jesteś niecierpliwym graczem, który potrzebuje platformy gamingowej na cito, doradzam inwestycję w mocne DDR4 (zakładając, że posiadasz mobo i CPU, które wycisną z topowego modelu cały potencjał). Jeżeli jednak jesteś cierpliwy i wolałbyś przesiąść się na nowy standard, doradzałbym kilka miesięcy wstrzymać się z zakupem. Wojna toczona na terenach Ukrainy, choć może być czynnikiem spowalniającym, nie powinna mieć wielkiego wpływu na pojawianie się na rynku nowych modeli, mających niższe opóźnienia i niższe ceny. Nadchodzi czas dominacji DDR5 w świecie gamingu.

Co jednak w przypadku, gdy komputer jest Waszym narzędziem pracy, a jego głównym przeznaczeniem jest obsługa obciążających aplikacji do zastosowań profesjonalnych? Cóż, w tym przypadku często wielką rolę odgrywa duża przepustowość pamięci, stąd też DDR5, które posiadają wyższe taktowania radzą sobie zwyczajnie lepiej. W praktycznym zastosowaniu przy renderowaniu, kompresji, transferze zdjęć etc. przewaga DDR5 jest znacząca. Jeżeli komputer jest Waszym narzędziem pracy, docenicie możliwości nowej generacji, jednak wciąż staniecie przed koniecznością dokonania odpowiedniej modernizacji dwóch innych podzespołów.

DDR5 cierpi wciąż na przypadłości wieku dziecięcego, których rozwiązanie jest kwestią czasu. Przed zakupem sugerujemy jednak dokładne przemyślenie sprawy, mamy nadzieję, że nasze rady będą dla Was pomocne.

Sprawdź też: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta

Specyfikacja techniczna pamięci DDR5

Double Data Rate 5, czyli DDR5, w przyszłości stanie się głównym typem technologii DDR RAM, skutecznie wypierając swojego poprzednika. W obecnej sytuacji jednak nowy standard musi uznać wyższość swojego „starszego brata”. Czy oznacza to, że zmiany, jakie zostały wdrożone z nową technologią, są marginalne i producenci sami wymuszają na nas przejście na piątą odsłonę DDR? Otóż nie, a sprawę należy postawić jasno: rynek pamięci operacyjnych doświadcza właśnie rewolucji, która dopiero nabiera tempa.

Zmian jest tu dużo i to nie tylko takich jak zwiększenie taktowania zegara, podwojenia przepustowości czy zmniejszenia napięcia. Pierwszą dużą nowością jest umiejscowienie regulatora napięcia – do tej pory znajdował się on na mobo, wraz z nowym standardem został przeniesiony do kości pamięci (układ PMIC). Zmiana ta to trochę obosieczny miecz, ponieważ wpłynie ona na poprawę czystości sygnału, jednak skutecznie będzie podbijać temperatury pracy modułów (nie wspominając o cenie, gdyż jest jednym z czynników, który ją winduje). Zmiana nastąpiła także na magistrali przesyłowej – DDR5 posiada je dwie 32-bitowe (w odróżnieniu od DDR4, który posiadał jedną magistralę 64-bitwą). Rozwiązanie to nie zwiększa przepustowości per se, pozwala jednak na zwiększony dwa razy przesył mniejszych bloków informacji. Standard DDR5 to także większa ilość sygnałów wyjściowych, XMP 3.0 oraz korekcja przekłamania jednego bitu (ECC). W pamięci RAM DDR5 zredukowano także pobór energii. W porównaniu do poprzedniej generacji DDR4 najnowsza będzie potrzebować około 13% mniej zasilania. Dzieje się tak, gdyż nowa generacja pamięci będzie pracować przy napięciu 1.1 V – DDR4 potrzebują do pracy 1.2 V. Jak sami widzicie, zmian jest tu zatem całkiem sporo.

Patriot Viper Steel
Póki co, mocne pamięci DDR4 (jak np. widoczny na zdjęciu Patriot Viper Steel) będą lepszym wyborem jeżeli idzie o gaming

Podsumowanie: DDR5 ma spore widoki na przyszłość

Najnowsza pamięć RAM DDR5 będzie dużym krokiem w zwiększeniu wydajności komputerów i urządzeń mobilnych. Szybsze działanie w połączeniu z niższym zapotrzebowaniem na energię uczyni nowe urządzenia liderami wydajności, bijącymi na głowę poprzednią generację. Nadchodzące miesiące będą niezwykle interesujące, jeżeli idzie o rozwój technologii pamięci operacyjnych. DDR5 zdecydowanie będzie krokiem naprzód.

Słowo klucz: będzie. Obecnie zalecałbym uważne śledzenie tematu i podchodzenie do niego z chłodną głową. Pierwsze moduły nowych pamięci RAM walczą na równi z modelami DDR4 z wyższej półki. Będąc od nich droższymi! Myślę więc, że w większości przypadków wskazane będzie wstrzymanie się z zakupem nowych kości, po pewnym czasie technologia okrzepnie, ceny spadną, a ilość modeli w nowym standardzie ulegnie zwiększeniu.

27
1

Podziel się:

Komentarze (5)

35 tygodni to 8 miesięcy – zdecydowanie nie, ta technologia już puka do naszych drzwi.

Pamięci DDR5 pojawiają się w naszym sklepie w okolicach początku 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *