NVIDIA GeForce RTX 3050

Technologia

05.01.2022 11:16

RTX 3050? A komu to potrzebne?

Komputery Newsy
18
3
7
18
3

RTX 3050, czyli podstawowa karta graficzna z serii NVIDIA GeForce RTX 30xx, właśnie ujrzała światło dzienne. Sęk w tym, że gracze woleliby coś zupełnie innego – mocniejsze RTXy dostępne w sugerowanych cenach detalicznych.

Pierwsze prezentacje, towarzyszące rozpoczynającym się targom CES 2022, właśnie dobiegły końca. Wśród nich, również konferencja firmy NVIDIA, podczas której zapowiedziano kilka istotnych nowości. Produkty, które trafią w ręce graczy i pracowników kreatywnych początkiem 2022 roku, to przede wszystkim laptopy, ale też karty graficzne z segmentu, który jeszcze do niedawna uchodził za budżetowy. Karty RTX 3050, bo właśnie o nich mowa, mogły być ciekawą aktualizacją oferty Zielonych. Gdyby nie sytuacja na rynku…

RTX 3050 – to mogłaby być fajna karta dla niewymagających użytkowników. Tylko kto ją kupi w tej cenie?

Czym charakteryzuje się karta NVIDIA GeForce RTX 3050? Najprościej rzecz ujmując, to najbardziej podstawowy układ autorstwa NVIDIA, jaki wspiera sprzętową technikę śledzenia promieni, czyli ray tracing. Co poza RTX ON? 8 GB pamięci GDDR6 i wydajność pozwalająca na komfortową grę w rozdzielczości Full HD. Parametry wydajności karty, zgodnie z opisem NVIDIA, to 9 Shader-TFLOPS, 18 RT-TFLOPS i 73 Tensor-TFLOPS.

Karta pojawi się w sprzedaży już 27 stycznia, a jej rekomendowana cena detaliczna wynosi 249 dolarów amerykańskich. Po przeliczeniu na złotówki i uwzględnieniu podatków lokalnych, RTX 3050 powinien kosztować około 1300-1400 złotych. Czy tak właśnie będzie? Mając na uwadze obecną sytuację rynkową, to bardzo mało prawdopodobne.

Należy powiedzieć wprost: NVIDIA GeForce RTX 3050, podobnie jak jej poprzedniczki – GTX 1650 i GTX 1050, to karta z segmentu budżetowego. Wydawanie tak sporych sum pieniędzy, za jakby nie było, rozwiązanie podstawowe, nigdy nie będzie opłacalne. Problem w tym, że mając na uwadze obecną sytuację na rynku kart graficznych, gracze, po prostu, mogą nie mieć innego wyjścia.

Sprawdź też: Nowe karty graficzne – odpowiedź Nvidii na wysokie zapotrzebowanie na rynku

To koniec budżetowych kart graficznych?

Biorąc pod uwagę bardzo niską opłacalność zakupu karty GeForce RTX 3050, podobnie jak poprzednich, podstawowych układów GTX, należy zadać sobie pytanie, czy jeszcze potrzebujemy tego segmentu kart? W czasach, gdy liczy się każde ziarenko krzemu, bardziej oczekiwanym przez klientów zabiegiem byłoby zwiększenie dostępności już produkowanych kart, co doprowadziłoby do spadku ich cen do akceptowalnego poziomu.

Mając na uwadze obecne pułapy cen, zakup tego typu rozwiązań, jak RTX 3050, z pewnością nie jest opłacalny. Wygląda na to, że przyszedł czas, by budżetowe karty graficzne odeszły do lamusa.

Co poza kartami?

Czym jeszcze pochwaliła się NVIDIA na targach CES? Przede wszystkim kolejnymi laptopami wykorzystującymi karty graficzne GeForce RTX. Zgodnie z deklaracją firmy, jest ich przeszło 160, a część z nich wykorzystuje zupełnie nowe karty – RTX 3070 Ti i RTX 3080 Ti. Standardowo dla konferencji NVIDIA, pojawiły się również nowości dla użytkowników NVIDIA Studio.

Na koniec dowiedzieliśmy się, że to nie koniec nowości, jakie firma NVIDIA zaprezentuje jeszcze w styczniu. Co to będzie? Tego dowiemy się już w najbliższym czasie.

Wszyscy chętni mogą obejrzeć zapis całej prezentacji tutaj:

Sprawdź też:

18
3

Podziel się:

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *