Recenzje

02.09.2022 09:38

Patriot Viper Steel RGB – recenzja pamięci RAM DDR4-3600 CL 18

Komputery Podzespoły
6
1
0
6
1

Dziś na warsztat ląduje pamięć Patriot Viper Steel RGB, należące do rodziny Viper Steel od Patriota, która znana była z niezłego stosunku wydajności do ceny. I tak jak wcześniej opierała się ona dodatkom, tak teraz uległo to zmianie. Czy model RGB różni się jednak od podstawowej wersji?

Patriot nie próżnuje, jeśli chodzi o wzbogacanie posiadanego portfolio o nowe urządzenia. Wcześniej mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wypadają pierwsze moduły z rodziny Viper Steel RGB, a dziś otrzymaliśmy najwydajniejszego jej przedstawiciela, czyli pamięć RAM DDR4-3600 MHz CL 18. Jak sprawdzi się na tle naprawdę mocnej konkurencji?

W skład rodziny Viper Steel RGB wchodzą moduły o pojemności 8 GB, 16 GB i 32 GB, które są dostępne pojedynczo lub w parach. Praktycznie dowolnie można wybierać nastawy fabryczne, ponieważ Patriot stworzył moduły DDR4-3200 CL 18, DDR4-3600 CL 20, DDR4-3200 CL 16, DDR4-3600 CL 18 oraz DDR4-4133 CL 19, który bazuje na najlepszych kościach DDR4, czyli Samsung B-Die. Można zatem przebierać do woli.

Patriot Viper Steel RGB
Patriot Viper Steel RGB w całej okazałości

Budowa i potencjał OC Patriot Viper Steel RGB

Testowane moduły wyposażone zostały w kości pamięci Hynix DJR, a więc typowa, średnia półka, która w odpowiedniej cenie całkiem dobrze radzi sobie, jeśli chodzi o możliwości OC. Elementy PCB pokryte zostały z dwóch stron aluminiowym, anodowanym na kolor czarny radiatorem, które zwiększyły wysokość samych modułów do 48 mm. Należy zatem powoli zacząć martwić się o kompatybilność z zastosowanymi układami chłodzenia CPU na płycie głównej. Jak na Patriota jest tu całkiem elegancko i minimalistycznie (przynajmniej dopóki nie włączymy podświetlenia, o którym nieco później). Z głównej strony widać jedynie logo marki Viper Gaming. Na szczycie modułów zainstalowano matowy, plastikowy element, który ma za zadanie rozpraszać generowane przez diody oświetlenie.

Wśród zapisów w SPD znajdziemy jeden profil XMP – DDR4-3600 CL 18-22-22-42 @1,35 V. Poniżej znajdziecie wykres, który ukazuje stosunkowo niewielkie możliwości OC testowanych pamięci. Nie jest to poziom Samsung B-Die, choć należy wspomnieć, że pod uwagę należy brać przede wszystkim opłacalność.

Patriot Viper Steel RGB OC
Oto jak Patriot Viper Steel RGB wypada w przypadku OC

Jaki RAM DDR4 wybrać w 2022 roku dla Intela 12. generacji? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu.

Metodologia i wydajność

Wszystkie testy przeprowadziliśmy z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit, sterowników graficznych GeForce Game Ready 496.13 oraz programu Fraps w wersji 3.5.99, za pomocą którego mierzyliśmy wydajność w grach wideo. Wyniki na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, a rozdzielczość zegara rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość wynoszącą 0,5 ms.

Komputer testowy wyposażony został w procesor Intel Core i9-12900K, płytę główną ASUS ROG Strix Z690-A Gaming WiFi D4, kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti w wersji KFA2 SG (1-Click OC), dysk SSD Patriot Viper VPR100 o pojemności 512 GB, zasilacz SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W oraz chłodzenie procesora MSI MEG CoreLiquid S360. Całość umieszczona została w obudowie Antec Twelve Hundred V3.

Procesor pracował z parametrami 5,1 GHz dla rdzeni P (Golden Cove), 4,1 GHz dla rdzeni E (Gracemont), a taktowanie uncore wynosiło 4,2 GHz. Próby podkręcania polegały na znalezieniu maksymalnego, stabilnego zegara przy różnych ustawieniach opóźnień CL. W ich trakcie moduły były zasilane napięciem w zakresie 1,3-1,435 V i miały zapewniony nawiew wentylatora. Stabilność zagwarantował nam program TestMem 5.

Battlefield V
Cyberpunk 2077

Sprawdź też: Kingston FURY Beast RGB 2x 16 GB DDR5-5200 CL 40 – test pamięci RAM

FC6
Watch Dogs: Legion
Patriot Viper Steel RGB średnia wydajność

Patriot Viper Steel RGB – podsumowanie

Prawdziwe déjà vu. Błąd Matriksa. Jeśli wydaje się wam, że już gdzieś to widzieliście, to będziecie mieli rację. Patriot Viper Steel RGB ma bowiem dokładnie te same parametry techniczne jak analogiczny model bez podświetlenia, czyli Viper Steel, stąd wydajność na ustawieniach fabrycznych jest identyczna. Osiągi są więc przyzwoite, głównie za sprawą wysokiego zegara, choć należy tu wspomnieć, że zestaw ten przegrywa z modułami, które mogą pochwalić się mniejszymi opóźnieniami (na przykład popularne CL 16).

Jeśli chodzi zaś o potencjał do OC, jest przyzwoicie. Dzięki kościom Hynix DJR moduły są podatne na wszelkie próby przetaktowania. Osiągnięte tutaj parametry, czyli 3800 MHz CL 18-20-20-38 w połączeniu z tRFC obniżonym do 430 oraz optymalizacją reszty timingów zapewniły ponad 11% przyrostu wydajności i właściwie jest to wynik, którego nie powstydziłyby się zestawy bazujące na tak uwielbianych przez amatorów taniego overclockingu kościach Micron Rev. E.

Patriot Viper Steel RGB na płycie głównej
Wizualnie jest lepiej, szkoda jednak, że jakość wykonania odstaje odrobinę od zwykłych kości Viper Steel

Wygląd na pewno może się spodobać, bo choć zwykła wersja Viper Steel nie wyróżniała się na tle konkurencji niczym szczególnym, tak tutaj producent przyłożył się do aspektu wizualnego znacznie bardziej. Ciemna kolorystyka i minimalizm idą w parze, a całość dodatkowo dopełnia podświetlenie RGB. Szkoda jedynie, że ucierpiała na tym nieco jakość wykonania, ponieważ termopady nie pokrywają w 100% komponentów zainstalowanych na płytce drukowanej.

Pozostała jeszcze kwestia najważniejsza, czyli cena. Testowany zestaw można aktualnie nabyć w kwocie ok. 440 zł, co oznacza, że względem wersji bez podświetlenia zmuszeni jesteśmy dopłacić ok. 120 zł, czyli całkiem sporo. Dodatkowo konkurencja niestety nie śpi i możemy dziś nabyć równie dobre, a czasem nawet i lepsze zestawy z RGB, które prezentują bardzo zbliżony potencjał OC. Mało tego… znany przede wszystkim z wysokiej ceny Corsair wycenił swoje moduły Vengeance RGB Pro SL DDR4-3600 CL18 na 419 zł. Jest więc drogo i warto zaczekać na obniżki, które są według nas nieuniknione. Jeśli natomiast nie macie parcia na RGB w pamięci RAM, sięgnijcie po prostu po starego, dobrego Patriot Viper Steel.

Sprawdź też: Hikvision U100 – recenzja pamięci RAM dla graczy

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.