Jak nie składać PC

Poradniki

13.04.2022 12:09

Jak nie składać PC? Co może pójść nie tak? – sprawdź film na kanale moreleTV

Komputery moreleTV Zrób to sam
6
0
0
6
0

Jak nie składać PC? Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na sprawność naszego peceta mają błędy popełnione w trakcie jego montażu? Jeżeli tak i wciąż nie znacie odpowiedzi, polecam Wam nowy film na kanale moreleTV.

Kamil Erdini przygotował specjalny materiał, który obejrzeć możecie na kanale moreleTV. Składanie kompa może nie jest czynnością przesadnie skomplikowaną, jednak wciąż, robiąc to na własną rękę, możemy popełnić kilka istotnych błędów, które skutecznie zdławią potencjał drzemiący w komputerze. Prawdą jest też, że nie każdy z użytkowników musi mieć smykałkę do tego typu rzeczy, stąd popełnione pomyłki wynikać mogą także z niewiedzy. Jeżeli do tej pory obawialiście się procesu składania komputera i potencjalnych błędów popełnionych po drodze – materiał Kamila będzie dla Was jak znalazł.

Składanie komputera wbrew wszelkim zasadom

Pierwsza część nagrania składa się z najczęstszych błędów, które popełniane są przez niedoświadczonych adeptów sztuki budowania pecetów. Autor zaznacza, że świadomie pomija kardynalne pomyłki (w postaci np. niewłaściwie ułożonego procesora na slocie czy pominięcie ściągnięcia folii zabezpieczającej z radiatora coolera CPU), które są najłatwiejsze do wychwycenia.

Zamiast tego przedstawia te najmniej oczywiste, które najczęściej popełniamy z czystej niewiedzy. Jeżeli zastanawiacie się więc, co można zrobić nie tak przy montażu procesora, coolera, karty graficznej, dysku M.2 czy pamięci RAM – obejrzyjcie wideo załączone do tego artykułu. Autor w bardzo przejrzysty sposób przedstawia w nim praktycznie wszystkie potknięcia montażowe. To jednak nie wszystko!

Kamil, po złożeniu swojego komputera wbrew wszelkiej sztuce, poddał go również testom. To, jak komputer poradził sobie w najpopularniejszych grach i benchmarkach, jest całkiem interesujące. Choć wyniki mogą być nieoczywiste, montażowe pomyłki mają wpływ na wydajność oraz skracają żywotność podzespołów. Oprócz tego mamy także wgląd w temperatury osiągane na poszczególnych podzespołach złej konfiguracji.

Korekcja błędów

To jednak nie koniec testów, gdyż druga część nagrania składa się z poprawki wszystkich wcześniej popełnionych pomyłek. Wiązało się to rzecz jasna z ponownym rozkręceniem jednostki, jednak wykonanie odpowiednich testów bez tego byłoby niemożliwe. Zabieg ten pozwolił na porównanie wyników, które dzielą źle złożoną konfigurację z tą poprawną. Jak wielkie różnice mogą mieć tu miejsce? Nie będę psuł Wam przyjemności z nagrania, odpowiedź znajdziecie u Kamila.

Poprawnie złożona jednostka została poddana tym samym testom w grach. Dzięki temu możecie poznać różnice w liczbie osiąganych klatek oraz mieć wgląd w temperatury. Tutaj Kamil podzielił się istotną uwagą – niektóre starsze i popularne tytuły (jak np. CS:GO) działały całkiem wydajnie na złej konfiguracji. W związku z tym czasem trudno jest wychwycić błędy montażowe, opierając swoje wnioski na wydajności w grach. Nie zmienia to jednak faktu, że składanie peceta wbrew zasadom może przynieść nam sporo problemów w przyszłości. Wzrost temperatury i idące za tym przegrzewanie podzespołów to jedna z głównych przyczyn ich przedwczesnej wyprawy do tzw. krainy wiecznego krzemu. Jeżeli można ten proces odwlec w czasie, dlaczego z tego nie skorzystać?

Wiecie już jak nie składać PC, jednak wideo omawiające ten temat, dostępne na moreleTV, to zaledwie kropla w morzu świetnych materiałów z tematów gamingowych, testów podzespołów, porównań i szalonych projektów. Gorąco polecam zapoznanie się z nimi oraz subskrybowanie kanału.

Sprawdź też:

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *