Jak usunąć hasło w Windows 10

Poradniki

13.07.2021 08:01

Logowanie bez hasła? Jak usunąć hasło Windows 10

Komputery Windows
12
9
0
12
9

Jak usunąć hasło w Windows 10? Oto poradnik jak w prosty sposób usunąć lub zmienić szyfr logowania do systemu.

Jak usunąć hasło Windows 10, kiedy znasz obecne?

Wielu użytkowników irytuje się koniecznością powtórnego wprowadzania hasła za każdym razem, gdy zajdzie potrzeba wyjścia z trybu uśpienia bądź włączenia komputera. Szczególnie gdy trzeba zrobić to kilka razy dziennie. Jeśli Ty również należysz do tych osób, a co za tym idzie, chciałbyś wiedzieć, jak usunąć hasło systemu Windows 10, ten poradnik został stworzony dla Ciebie. Na szczęście jest to możliwe, a jednocześnie bardzo łatwe. Także odwrotna akcja – przywrócenie ochrony przez logowanie szyfrem – nie stanowi wielkiego wyzwania.

Likwidowanie hasła Windows 10, gdy je znasz, przebiegnie szybko. W pasku „Start” wpisz: „Opcje logowania”, w wyniku tego działania otworzy się ustawienie systemowe, w którym możesz skasować lub zmienić klucz zabezpieczeń. Podaj aktualne hasło aktywnego użytkownika, a pole „Nowe hasło” pozostaw puste. Wyeliminowanie szyfru spowoduje, że system będzie za każdym razem włączał się automatycznie. 

Sprawdź też: Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie? Poradnik dla zielonych

Co zrobić, jeśli chcesz całkowicie usunąć konto Microsoft? Musisz wiedzieć, że profil konta Microsoft umożliwia logowanie do komputera z Windowsem 10, a przy okazji wprowadza kilka udogodnień, np. synchronizację plików oraz ustawień różnych komputerów. Jeśli jednak nie chcesz już korzystać z tego systemu, najpierw musisz utworzyć profil lokalnego administratora. W menu start wybierz „Ustawienia”, następnie kliknij zakładkę „Konta” – w lewej części pojawi się „Rodzina i inni użytkownicy”, na dole zaś wyskoczy opcja „Dodaj kogoś innego do tego komputera”.

W menu pokaże się sekcja „Jak ta osoba będzie się logować?”. Zaznacz: „Nie mam informacji logowania tej osoby”. Zakładając konto, nie zapomnij wybrać „Dodaj użytkownika bez konta Microsoft”. Umożliwi Ci to stworzenie konta lokalnego bez potrzeby uwierzytelniania profilu. Wprowadzając nazwę usera, pamiętaj, że hasło jest nieobowiązkowe. Kliknij: „Zmień typ konta”, wybierz opcję: „Administrator”, następnie zatwierdź ją przyciskiem OK. Potem uruchom ponownie komputer i usuń konto Microsoft w panelu ustawień „Rodzina i inni użytkownicy”. Gotowe.

Usuwanie hasła Windows 10 za pomocą Hiren’s BootCD

Czy wiesz, jak wyłączyć logowanie Windows 10, gdy nie znasz hasła? Wydaje się, że ten proces jest skomplikowany, na szczęście można skorzystać z pomocy. W tym celu pobierz program Hiren’s BootCD, po czym zainstaluj go na bootowalnym pendrivie i zrestartuj sprzęt z podpiętym wcześniej dyskiem USB. W trakcie włączania systemu przytrzymaj klawisz F5 lub F8, ewentualnie F12. Pojawi się menu z listą urządzeń, które komputer ma uruchomić jako pierwsze (ang. boot device). 

Wybierz opcję rozruchu z podpiętego dysku zewnętrznego, wtedy uruchomi się system Hiren’s. Wskaż aplikację pozwalającą zmienić lub usunąć hasło Windows 10. Następnie przejdź do „Security”, „Passwords” oraz „NT Passwords Edit”. Zaznacz użytkownika i dokonaj zmiany klucza zabezpieczeń, pozostawiając puste pola. W ten sposób hasło zostanie usunięte. Zresetuj komputer, wtedy system zaloguje się automatycznie. Jeśli nie jesteś pewny, że sobie poradzisz, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią wszystko za Ciebie.

Jak usunąć hasło w Windows 10 - umowa
Wpisywanie hasła podczas logowania ma zwiększać nasze bezpieczeństwo, ale czasem jest zwyczajnie uciążliwe

Hiren’s BootCD to zbiór aplikacji umożliwiających diagnozowanie i naprawę PC, funkcjonujący jako Live CD. Pakiet zawiera mnóstwo narzędzi połączonych w kilka kategorii. Dostępne aplikacje umożliwiają m.in. likwidowanie problemów z systemem Windows, Linux oraz DOS, a także zarządzanie partycjami dyskowymi. Część programów ma przypisaną licencję shareware, niektóre freeware, a reszta freeware z zastrzeżeniem niepozwalającym na korzystanie z tych programów komercyjnie – firmy muszą wykupić dostęp do oprogramowania.

Jak zmienić hasło w systemie Windows 10?

Ustawienie opcji logowania komputera sprawia, że nikt nie ma dostępu do zdjęć, plików czy też historii przeglądania użytkownika. Warto pamiętać o regularnej zmianie szyfru. Aby to zrobić, w menu Start kliknij „Ustawienia”, następnie wybierz „Konta”, a potem „Opcje logowania”. Naciśnij „Hasło” i wpisz to dotychczas używane oraz dwukrotnie wprowadź nowe, a także uzupełnij wskazówki niezbędne, aby ewentualnie je odzyskać.

Jeśli obawiasz się, że zapomnisz danych dostępowych, istnieje wiele dedykowanych aplikacji, jak chociażby Keeper. Menedżer Haseł, dzięki którym odzyskasz potrzebne informacje. Należałoby także wspomnieć, iż zmiana klucza zabezpieczeń Windows 10 nie zamyka konta. Logowanie do pulpitu nawigacyjnego jest możliwe przez witrynę Microsoft. Zachowanie tego profilu pozwala na synchronizację danych różnych urządzeń. 

Zatem wiesz już, jak wyeliminować proces uwierzytelniania Windows 10, zarówno gdy znasz hasło, jak i w momencie, gdy gdzieś się zawieruszyło. Włączanie urządzenia może być teraz znacznie szybsze i mniej frustrujące. Zdecyduj jednak, czy warto to robić. Bezpieczeństwo danych jest bowiem niezwykle istotne. 

Sprawdź też: Program rozruchowy, czyli Bootloader – co to jest i jak go odblokować na smartfonach

12
9

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *