Raptor Lake

Technologia

29.09.2022 16:01

Raptor Lake nadciąga – omówienie 13. generacji na moreleTV

Komputery Podzespoły
11
0
0
11
0

Trochę ponad 3 tygodnie pozostały do oficjalnego pojawienia się w sklepach procesorów Raptor Lake. Kamil Erdini z moreleTV przyjrzał się bliżej reprezentantom najnowszej generacji z dinozaurem w nazwie.

Wrzesień to naprawdę intensywny czas dla fanów nowinek technologicznych. Jak zaznaczył to Kamil, nie opadł jeszcze kurz po oficjalnej premierze RTX 4000, nowych procesorach AMD, a już Intel wyłożył swoje asy z rękawa. Chodzi o to, co wydarzyło się podczas konferencji Intel Innovation, gdzie oficjalnie przedstawiono 13. generację procesorów Intel Core – Raptor Lake. Kamilowi udało się zdobyć dwa przedpremierowe modele reprezentujące nową generację – chcecie wiedzieć o nich więcej? Sprawdźcie materiał zamieszczony poniżej!

i9-13900K – najsilniejszy Raptor ze stada i nowy dominator

Intel nie wyłamuje się z tradycji, która zakłada, że premiera nowej generacji zawsze zaczynać się będzie od najpotężniejszych modeli procesorów. Na początek, bo jeszcze w tym roku, zadebiutują i9-13900K, i7-13700K oraz i5-13600K i ich odpowiedniki oznaczone jako KF (pozbawione układu graficznego). Model i9-13900K jest jednym z dwóch nowych procesorów, które wylądowały w studiu u Kamila. Czego możemy się po nim spodziewać?

Autor porównał go do flagowca z 12. generacji, czyli i9-12900K. Wzrosty są i to całkiem niemałe – zmiany nastąpiły w liczbie rdzeni E, podbito liczbę pamięci cache L2, jednak największe wrażenie robi pobicie zegarów w trybie Boost. Ciekawi jesteście dokładnych wartości? Odsyłam Was do materiału Kamila, jednak warto zaznaczyć już teraz, że nie ma wątpliwości, iż 13900K wyraźnie zaznaczy swoją dominację.

i7-13700K – nowy-stary flagowiec z poprzedniej generacji?

Choć reprezentant i7 Raptor Lake nie trafił w ręce Kamila, nie powstrzymało go to przed omówieniem jego specyfikacji. Co ciekawe, i7-13700K bardzo mocno będzie przypominać osiągami flagowiec Alder Lake. Czy Intel zapomniał o usprawnieniu tej i7? Nie do końca – różnice omówił sam autor, sugerując, że w teorii możemy spodziewać się lepszej wydajności.

Sprawdź też: Oznaczenia i generacje procesorów Intel – jak się w tym odnaleźć?

i5-13600K – drugi reprezentant Raptor Lake w studio moreleTV

Drugim procesorem, który trafił do Kamila, jest najsłabszy (przynajmniej na razie) procesor trzynastej generacji z tych, które zostały oficjalnie zaprezentowane. Oczywiście ulegnie to zmianie w 2023 roku, gdy Intel oficjalnie zaprezentuje słabsze modele z generacji Raptor Lake. Jego specyfikacja została również poruszona przez Kamila, a zmiany są widoczne – dotyczą m.in. liczby rdzeni, wyższych zegarów oraz większej pamięci podręcznej.

Raptor Lake
13. generacja procesorów Intel Core zadebiutuje już w październiku

Inne, najważniejsze informacje dotyczące procesorów Raptor Lake

Specyfikacja nowych procesorów to jednak nie wszystko, co zostało przygotowane w tym materiale. Nie zabrakło również istotnych informacji, takich jak data premiery (już wkrótce, bo 20 października – teraz możemy składać zamówienia w formie przedsprzedaży), przewidywana wydajność (procesory nie mogły być jeszcze poddane testom z uwagi na embargo), omówienie cen i poruszenie kwestii nowego chipsetu Z790. Oprócz tego Kamil informuje również o tym, kiedy zadebiutują słabsze procesory z 13. generacji.

Jak już wspominałem, już teraz możecie składać zamówienia przedpremierowe na procesory Raptor Lake. W kwestii wydajności widać, że nowe procesory AMD nie odjechały szczególnie mocno 12. generacji. Pytanie więc nie czy 13. generacja pokona nowe Ryzeny 7000, ale jak bardzo to zrobi. O tym przekonamy się już w przyszłym miesiącu.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *