KFA2 GeForce RTX 4060

Recenzje

15.11.2023 12:30

Recenzja KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X – tanio i dobrze!

Komputery Podzespoły
2
0
0
2
0

KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X to model karty graficznej, która z poszanowaniem podchodzi do zawartości naszego portfela. Czy z sensowną wyceną wiąże się w tym przypadku sensowna wydajność?

Poszczególne wersje kart graficznych borykają się z problemem opłacalności. Lepsze wersje oferują bowiem kilka dodatkowych udogodnień, ale nie prezentują zauważalnie lepszej wydajności względem wariantu taniego, bazującego na tym samym rdzeniu graficznym. Mieliśmy już okazję sprawdzać oba te segmenty, a dziś ponownie wrócimy do tego drugiego. Czy tania karta graficzna może być zatem dobra?

Brak podświetlenia, prosta konstrukcja i żadnych fajerwerków. Tak w skrócie można opisać kartę KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X, która na tle wersji referencyjnej wyróżnia się symbolicznym OC na poziomie 15 MHz. Zakładamy, że nie przełoży się to nawet na 1-procentową różnicę w realnych zastosowaniach, czyli grach, ale jak to zwykle bywa z funkcją GPU Boost od NVIDII, wszystko zależeć będzie przede wszystkim od jakości zastosowanego chłodzenia. Jeśli to nie daje rady, taktowanie rdzenia automatycznie się zmniejsza.

KFA2 GeForce RTX 4060
KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X to świetny wybór dla każdego miłośnika minimalizmu. Brak krzykliwości w prezencji jest czymś, co może się spodobać

Budowa i jakość wykonania KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X

KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X mierzy zaledwie 250 mm, więc absolutnie nie mamy tu do czynienia z jakąś cegłą. Co ciekawe, karta zajmuje również dwa sloty, więc nie tylko nie będzie problemów z umieszczeniem jej w niewielkiej obudowie, ale również z możliwością korzystania z dodatkowego urządzenia na płycie głównej, zaraz pod kartą graficzną.

Samo chłodzenie składa się z niewielkiego, aczkolwiek nadal użebrowanego radiatora, który wspomagany jest przez dwie rurki cieplne oraz dwa wentylatory o średnicy 92 mm. Jak widać, konstrukcja jest naprawdę kompaktowa. Na szczęście wentylatory pracują w trybie półpasywnym, więc podczas spoczynku czy w trakcie niskiego obciążenia, karta chłodzona będzie pasywnie.

Sprawdź też: Recenzja KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X – karta graficzna średniego segmentu

KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X wyposażona została w aluminiową płytkę usztywniającą, gniazdo zasilające 8-pin i standardowe wyjścia wideo – 3x DisplayPort oraz 1x HDMI. Nie znajdziemy tutaj jednak wspomnianego wcześniej podświetlenia RGB, choć znalazło się miejsce na subtelną, białą iluminację logo GeForce RTX na szczycie obudowy.

KFA2 GeForce RTX 4060
Kartę wyposażono w aluminiowy backplate, który cechuje niezłe wykonanie

Platforma testowa

Do przeprowadzenia testu wykorzystałem platformę składającą się z procesora Intel Core i9-13900K, płyty ASUS ROG Maximus Z790 Hero, pamięci RAM Patriot Viper Venom 2x 16 GB DDR5-6200 CL 40, dysku SSD PNY XLR8 i zasilacza Gigabyte UD1000GM PG5. Cała platforma umieszczona została w obudowie Corsair iCUE 4000D RGB Airflow, a za chłodzenie procesora odpowiadało AiO Corsair iCUE H150i Elite Capellix.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Wydajność KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X

Wydajność
Wydajność 2
Wydajność 3
Wydajność 4

Temperatura, kultura pracy i pobór prądu

Temperatura, kultura pracy i pobór prądu

Podsumowanie – reprezentant Ada Lovelace w bardzo rozsądnej cenie

Zacznijmy może od rzeczy najważniejszej – opłacalności. Temat ten zaczęliśmy poruszać już na początku, ale żeby dobrze go zobrazować, należy porozmawiać sobie o cenie. Ta w wypadku bohatera dzisiejszego artykułu wynosi ok. 1399 zł (cena sugerowana przez producenta), a zważywszy na fakt, że jest niższa niż prezentowana przez konkurencję w postaci marek takich jak MSI czy Gigabyte, KFA2 automatycznie wychodzi na prowadzenie.

KFA2 GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X
Jest trochę głośno podczas obciążenia, ale niska cena to wynagradza

I na tym prowadzeniu jednak już zostaje, gdyż kolejną kwestią podczas analizowania opłacalności jest sprawa dotycząca kultury pracy i temperatury. 37,5 dBA podczas pełnego obciążenia to nieco gorsza wartość niż w wypadku konstrukcji takich jak Gigabyte Gaming OC (o jakieś 2 dBA), ale nadal całkowicie akceptowalna. Szczególnie że w tym samym czasie na rdzeniu notujemy temperaturę rzędu 67 stopni Celsjusza.

Według nas karta wygląda dobrze, po prostu schludnie. Nie zmieści się ona w zasadzie tylko do naprawdę niewielkich obudów komputerowych, więc o kompatybilność byśmy się nie martwili. A zatem, jeśli szukasz wydajności na poziomie RTX-a 4060 i nie masz zamiaru przepłacać za świecidełka w postaci podświetlenia ARGB, jak najbardziej warto się tym modelem zainteresować. Jeśli w ogóle go w podanej przez producenta cenie znajdziecie…

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *