onedrive

Technologia

09.11.2021 07:42

Koniec OneDrive dla Windows 7 i 8 – Microsoft kończy z aktualizacją

Komputery Windows
11
0
0
11
0

Microsoft ogłosił, że z dniem 1 marca 2022 roku użytkownicy Windows 7, 8 i 8.1 nie będą w stanie zsynchronizować swoich treści z chmurą. Aplikacja OneDrive przestanie otrzymywać aktualizację na komputerach z innymi systemami niż Windows 10 i 11.

Koniec aktualizacji dla OneDrive – co dalej?

Po dniu 1 marca 2022 roku nasze pliki wciąż będą dla nas dostępne bez względu na to jaką wersję systemu użytkujemy. Główna zmiana dotyczy przesyłania nowej zawartości na chmurę Windowsa – nie będziemy w stanie wysłać na nią nic nowego.

Firma Microsoft zaleca aktualizację systemu do najnowszej wersji przed upłynięciem wcześniej wymienionej daty.

Dodatkowo OneDrive w systemach Windows 7, 8 i 8.1 utraci wsparcie 1 stycznia. Według Microsoft argumentem do podjęcia takich decyzji jest skoncentrowanie się na najnowszych produktach i zapewnieniu wysokiej jakości dostarczanych usług.

Przypominamy, że firma Microsoft zakończyła wsparcie Windowsa 7 w 2020 roku. Zakończenie wsparcia Windowsa 10 jest planowane na 2025 rok. Może to dobry czas zacząć się przygotowywać do przeniesienia na kolejną, zapowiedzianą wersję systemu? 

Sprawdź też: Microsoft OneDrive – świetne narzędzie w Windows 10. Co to jest OneDrive i czy warto z niego korzystać?

Windows 11 – kiedy premiera?

Premiera nowej edycji systemu nastąpiła 5 października 2021 roku, jednak nie każdy użytkownik może sobie pozwolić na instalację lub aktualizację. Obecnie można pobrać standardowego Asystenta z oficjalnej strony Microsoftu, ale w momencie uruchomienia go na komputerze może okazać się, że nie będziemy uprawnieni do wykonania instalacji w danym momencie. Dlaczego tak jest? 

Aaron Woodman, wicedyrektor Microsoft Marketing odpowiada:

,,Jeżeli chodzi o sam czas, to nikt wewnątrz firmy nie prosi o zrobienie tego super szybko. Prośby dotyczą zrobienia tego dobrze, dlatego to jakość jest czynnikiem decydującym. Dlatego też najpierw dostarczamy nowy system na maszynach wysokiej jakości, z dobrymi podzespołami. Tam musimy rozwiązać wszelkie problemy, zanim pójdziemy dalej. Z czasem system będzie się pojawiał na coraz większej liczbie sprzętów. (…)Większość osób spełniająca nasze wymagania, powinna otrzymać system przed połową 2022 r.”

Sprawdź też: Czy nowy Windows Ci ruszy? Windows 11 – wymagania sprzętowe

Windows 11 będzie również systemem preinstalowanym na komputerach dostępnych w sklepach od 2022 roku. 

Czym jest OneDrive?

OneDrive to nic innego jak dysk umiejscowiony w chmurze od Microsoft. W Polsce jego początek nastąpił w maju w 2008 roku. Każdy posiadacz licencjonowanego systemu posiada 5 GB miejsca, aby przechowywać swoje pliki. Osoby chętne na rozszerzenie miejsca na wirtualnym dysku mają taką możliwość nawet do 100 GB. Bezpośrednią konkurencją dla chmury Windowsa jest Google Dysk oferujący na start, za darmo 15 GB miejsca.

Również firma Apple ma w swojej ofercie wirtualne przechowywanie danych. Usługa iCloud pozwala na udostępnianie dokumentów, zdjęć, ale także kontaktów, poczty i notatek.  

Na przełomie kilku lat przechowywanie zdjęć, filmów, czy dokumentów w wirtualnych dyskach znacznie się rozwinęło. Wszystko za sprawą wygody i mobilności jakie niesie ze sobą przechowywanie zawartości w chmurze. Praktycznie nie potrzebujemy już przy sobie pendrive’ów, by komuś coś pokazać na komputerze – wystarczy zalogować się na dysku w internecie i gotowe! 

Warto wspomnieć, że zauważono globalny wzrost zainteresowania na przechowywanie danych w chmurze, szczególnie w prywatnych przedsiębiorstwach. Dzięki prostemu interfejsowi i mobilności pracownicy mogą łatwo i szybko przesyłać między sobą potrzebne dokumenty. Jest to znacznie lepsze od wysyłania czegokolwiek w mailach, ponieważ nie obowiązują nas limity wielkości załączników i plików znacznie łatwiej się wyszukuje – nawet po upłynięciu dłuższego czasu. 

Źródło zdjęć: tablety.pl

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *