1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Zalety i wady wirtualizacji systemu operacyjnego. Co to jest wirtualizacja i do czego służy?

Poradniki

2 miesiące temu

Zalety i wady wirtualizacji systemu operacyjnego. Co to jest wirtualizacja i do czego służy?

Komputery Windows
4
0
0
4
0

Co to jest wirtualizacja? Zastanawiasz się, jak włączyć wirtualizację w Windows 10? Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych informacji o tym, co to jest maszyna wirtualna oraz jej plusy i minusy. Poznasz także programy do jej uruchomienia.

Co to jest wirtualizacja?

Wirtualizacja jest procesem polegającym na uruchomieniu wirtualnej instancji systemu komputerowego w warstwie odbiegającej od rzeczywistego sprzętu. Najczęściej odnosi się to do jednoczesnego uruchamiania wielu systemów operacyjnych na jednym systemie komputerowym. Aplikacje działające na wierzchu maszyny wirtualnej mogą sprawiać wrażenie, jakby znajdowały się na własnej, dedykowanej maszynie. System operacyjny, biblioteki i inne programy są unikalne dla wgranego gościa (guest operation system) i niepowiązane z systemem operacyjnym hosta, który znajduje się pod nim.

Wirtualizacja systemu operacyjnego – do czego służy?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wykorzystują wirtualizację w informatyce. Dla użytkowników komputerów stacjonarnych najczęstszym zastosowaniem jest możliwość uruchamiania aplikacji przeznaczonych dla innego systemu operacyjnego bez konieczności przełączania komputerów lub restartowania do innego systemu. 

Dla administratorów serwerów wirtualizacja systemu operacyjnego oferuje możliwość uruchamiania różnych systemów operacyjnych oraz zapewnia możliwość segmentacji dużego systemu na wiele mniejszych części, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie serwera przez wielu różnych użytkowników lub aplikacji o różnych potrzebach. Umożliwia również separację, utrzymując programy uruchomione wewnątrz maszyny wirtualnej bezpieczne od procesów zachodzących w innej maszynie wirtualnej na tym samym hoście.

Zalety i wady wirtualizacji systemu operacyjnego - tablet
Dzięki wirtualizacji możemy uruchomić kilka systemów operacyjnych na jednym urządzeniu

Sprawdź też: Jak szybko przesłać duży plik? Przesyłanie plików przez Internet krok po kroku

Korzyści płynące z wirtualizacji

 • Efektywne wykorzystanie sprzętu

Wiele firm wydaje dużą część kapitału na konfigurację swoich systemów i serwerów, ale ostatecznie wykorzystują efektywnie tylko jego ułamek. Jeśli zamiast tego zdecydujesz się na wirtualizację, możesz stworzyć wiele instancji na tym samym sprzęcie i wydobyć z niego maksymalną wartość. W ten sposób można zaoszczędzić koszty sprzętu i osiągnąć wysoki poziom wydajności.

 • Dostępność w każdej chwili

Jedną z istotnych zalet wirtualizacji są jej zaawansowane funkcje, dzięki którym wirtualne instancje mogą być dostępne przez cały czas. Największą korzyścią jest możliwość przeniesienia wirtualnej instancji z jednej lokalizacji serwera do drugiej. Możesz to zrobić bez konieczności zamykania i ponownego uruchamiania procesów, które już działają. Zyskujesz również pewność, że Twoje dane nie zostaną utracone podczas procesu migracji.

 • Proste odzyskiwanie danych

Z wirtualnymi instancjami na zdalnych serwerach łatwiejsze jest również tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych. Z nowymi dostępnymi narzędziami, które zapewniają tworzenie kopii zapasowych i lustrzanych w czasie prawie rzeczywistym, możesz być pewien, że nie utracisz żadnych danych. W przypadku przestoju lub awarii możesz po prostu skorzystać z ostatniej zapisanej pozycji lustrzanej na innej instancji wirtualnej i uruchomić ją. Zapewni Ci to ciągłość działania w każdym momencie. Użytkownicy mogą dzięki temu osiągnąć najwyższą wydajność.

 • Migracja danych do chmury

Wraz z obecną falą cyfrowej transformacji, wielu użytkowników i organizacji szuka możliwości przeniesienia się do chmury w celu uzyskania różnych korzyści. Wyzwaniem jest jednak migracja tak dużej ilości danych dostępnych lokalnie. Wirtualizacja znacznie ułatwiła to zadanie, ponieważ większość danych jest już dostępna na serwerze. Stąd też migracja całości do chmury okazuje się łatwa do przeprowadzenia.

Zalety i wady wirtualizacji systemu operacyjnego - chmura
Wirtualizacja przy pomocy danych w chmurze pozwala nam na skorzystanie z plików czy całych systemów na różnych maszynach

Wady wirtualizacji

 • Wysoka inwestycja początkowa

Wirtualizacja Windows 10, Linuxa czy innych systemów operacyjnych jest bardzo pomocna, ale ma też pewne wady. Jedną z nich jest wysoka inwestycja początkowa. W ujęciu długofalowym pomoże Ci obniżyć koszty operacyjne. Musisz się jednak liczyć z tym, że początkowy koszt konfiguracji serwerów i pamięci masowej jest wyższy niż w przypadku zwykłej konfiguracji.

 • Dane mogą być zagrożone

Praca na wirtualnych maszynach o współdzielonych zasobach sprzętowych oznacza, że Twoje dane są hostowane na zasobach innych użytkowników. Może to sprawić, że dane będą podatne na ataki lub nieautoryzowany dostęp. Jest to problemem, jeśli Twój dostawca usług nie posiada odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa, aby chronić wirtualną instalację i dane.

 • Szybka skalowalność to wyzwanie

W przypadku konfiguracji fizycznej można szybko skonfigurować nowy sprzęt i go skalować, nawet jeśli wiąże się to z pewnymi początkowymi komplikacjami. W przypadku wirtualizacji systemu Windows 10 istnieje konieczność zapewnienia całego wymaganego oprogramowania, bezpieczeństwa, wystarczającej ilości pamięci masowej i dostępności zasobów. Może być to trudnym zadaniem.

Pochłania to więcej czasu, niż można by się spodziewać, ponieważ zaangażowany jest zewnętrzny dostawca. Co więcej, dodatkowe koszty związane ze zwiększonym wykorzystaniem zasobów to kolejne wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć, chcąc korzystać z maszyny wirtualnej.

 • Spadek wydajności

Zasoby w wirtualizacji są współdzielone. Te same zasoby, które mógł zużywać jeden użytkownik, są teraz dzielone pomiędzy trzech lub czterech użytkowników. Ogólnie dostępne zasoby mogą nie być rozdysponowane po równo lub podzielone w pewnym stosunku w zależności od wykonywanych zadań. Wraz ze wzrostem złożoności zadań, wzrasta zapotrzebowanie na wydajność systemu. Skutkuje to znacznym wydłużeniem czasu potrzebnego do wykonania zadania.

Najlepsze laptopy z systemem Windows

Programy do wirtualizacji systemów operacyjnych

Istnieje wiele programów, które są przydatne w instalacji maszyny wirtualnej i są przeznaczone dla różnych systemów operacyjnych. Poniżej znajduje się zestawienie 10 najlepszych programów.  

Program do wirtualizacjiHost OSGuest OS
SolarWinds Virtualization ManagerWindowsKażdy inny
V2 CloudWindowsWindows
VM Ware FusionMacWindowsLinuxNetWareSolaris
Oracle VirtualizationWindowsLinux
MacSolaris
Każdy inny
VM Ware WorkstationWindows
Linux
Każdy inny
QEMUKażdyKażdy inny
Wirtual PCWindows 7Windows XP
Windows Vista
Redhat VirtualizationLinuxWindows
Apple-Boot CampMacWindows
Microsoft Hyper-VWindows 64-bit
ProfessionalEnterpriseEducation 8
Windows
Linux

Wirtualizacja wykorzystuje oprogramowanie, które symuluje funkcjonalność sprzętu w celu utworzenia systemu wirtualnego. Pozwala to organizacjom IT na obsługę wielu systemów operacyjnych, więcej niż jednego systemu wirtualnego i różnych aplikacji na jednym serwerze. Korzyści płynące z wirtualizacji obejmują większą wydajność i korzyści skalowania działania. Chcąc wykorzystać oprogramowanie, które umożliwia uruchomienie na danym sprzęcie wielu obrazów systemów operacyjnych w tym samym czasie, warto skorzystać z wirtualnej maszyny. Dzięki rozwojowi technologii i rozwiązań korzystających z open source istnieje na rynku wiele programów do tego pomocnych. Co warte podkreślenia, wiele z nich działa za darmo!

Sprawdź też: Jak powstał pierwszy komputer? Historia komputerów w pigułce

Zalety i wady wirtualizacji systemu operacyjnego - windows 10
Windows to przydatne narzędzie pracy, a dzięki stosownym aplikacjom pozwala wirtualnie uruchomić także inne systemy operacyjne
4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.