1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. BSoD w Windows 11 będzie niebieski. Microsoft zmienił zdanie

Technologia

16.11.2021 12:30

BSoD w Windows 11 będzie niebieski. Microsoft zmienił zdanie

Windows
5
0
0
5
0

BSoD, czyli popularny niebieski ekran śmierci, wraz z premierą systemu Microsoft Windows 11, przestał być niebieski. Jak się okazało, tylko na chwilę. Już po kilku tygodniach od debiutu, producent wycofał się z wprowadzonych zmian.

Niebieski ekran śmierci napsuł wiele krwi niejednemu użytkownikowi systemu Windows. Mimo że w ostatnich edycjach widywany był coraz to rzadziej, zapisał się w pamięci jako jeden z symboli oprogramowania Microsoftu. Decyzja o tym, by w najnowszej odsłonie systemu, Windows 11, zmienić kolor ekranu z niebieskiego na czarny, spotkała się, tu i ówdzie, z głosami dezaprobaty. Czyżby to właśnie one przyczyniły się do tego, że Microsoft wycofał się z niedawno wprowadzonej zmiany?

Niebieski ekran śmierci – widujemy go rzadziej, niż kilka lat temu

W najnowszych systemach operacyjnych, których wydawcą jest Microsoft, takich jak Windows 10 czy Windows 11, niebieski ekran śmierci, przez typowych użytkowników komputera, praktycznie nie jest oglądany. Spotykają go, przede wszystkim, amatorzy overclockingu, w sytuacji, gdy dobiorą niewłaściwe ustawienia dla posiadanych podzespołów. Zdarza się również graczom, najczęściej w wyniku problemów ze sterownikiem graficznym.

Niestety, są również sytuacje, w których popularny BSoD, świadczy o czymś znacznie poważniejszym – fizycznej awarii sprzętu. Wtedy, o ile nasze podzespoły nie są objęte gwarancją, musimy liczyć się z kosztami.

Microsoft komputery laptopy tablety
Ekranu BSoD, na współczesnych komputerach, praktycznie nie oglądamy | fot. Microsoft

Szybka zmiana decyzji w sprawie BSoD

Wraz z debiutem kolejnej wersji systemu autorstwa Microsoftu, Windows 11, niebieski ekran śmierci przestał być niebieski. Choć komunikat pozostał w systemie, prezentowany jest na czarnym tle. Jaki cel przyświecał producentowi systemu, kiedy decydował się na taką zmianę? Trudno powiedzieć. Można jednak przyjąć, że najprawdopodobniej chodziło o uspójnienie interfejsu systemu i nadanie nielubianemu komunikatowi nowego, świeżego wyglądu.

Jak na tę zmianę zareagowali użytkownicy? W miażdżącej większości pozostali obojętni, wszak BSoD nie jest czymś, z czym mają do czynienia na co dzień. Jedynie garstka entuzjastów oponowała, twierdząc że charakterystyczny, niebieski kolor komunikatu o błędzie jest czymś więcej, niż tylko tłem. To symbol.

windows 10 bsod
BSoD znów będzie niebieski | via Telepolis.pl

Nie wiemy, czy to właśnie z uwagi na nostalgię sympatyków, pracownicy Microsoftu podjęli decyzję o przywróceniu poprzedniego koloru, niemniej, redakcja portalu Ars Technica, w wykazie zmian jednej z przyszłych wersji systemu, doszukała się takiego fragmentu:

Reklama

We changed the screen color to blue when a device stops working or a stop error occurs as in previous versions of Windows.

Zmieniliśmy kolor ekranu na niebieski, kiedy urządzenie przestaje działać, albo występuje błąd krytyczny, jak w poprzednich wersjach Windows.

W praktyce oznacza to nic innego, jak szybki powrót niebieskiego ekranu w jednej z kolejnych aktualizacji systemu Windows 11. Co istotne, zapewne powrót będzie miał miejsce w bardzo nieodległej przyszłości.

Cieszycie się, czy jest Wam to obojętne?

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.