1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Next-genowa pamięć DDR5 – najważniejsze informacje

Technologia

17.10.2021 12:36

Next-genowa pamięć DDR5 – najważniejsze informacje

Komputery
12
1
2
12
1

DDR5 to pamięć nowej generacji, dzięki której wkrótce wydajność urządzeń elektronicznych znacznie wzrośnie. Czego dokładnie można spodziewać się po nowej technologii? W czym jest lepszy od DDR4? Oto wszystkie informacje na temat pamięci RAM DDR5.

DDR5 – podstawowe informacje

Pamięć RAM DDR5 już niedługo zastąpi leciwy już standard DDR4, który jest obecny na rynku konsumenckim od 2014 roku. Sygnał do opracowania nowych kości pamięci dała organizacja standaryzacyjna JEDEC w 2019 roku. Opracowała ona wytyczne opisujące jakie wymagania powinna spełniać nowa pamięć RAM. DDR5 próbnie zaczęli produkować już producenci tacy jak Longsys, Micron i Hynix.

Przed przejściem do specyfikacji technicznej DDR5 i porównaniem do DDR4, należy jednak przybliżyć pojęcia związane z pamięcią RAM i poszczególnymi parametrami, które decydują o jej wydajności. Pamięć RAM (Random–Access Memory) jest jednym z podstawowych podzespołów urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer czy smartfon. Jej zadaniem jest utrzymywanie działania programów, które są aktualnie używane.

ddr5

Zobacz: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000

Nie jest to pamięć umożliwiająca trwały zapis. Dane w niej przechowywane są tracone po wyłączeniu urządzenia. W sposób trwały dane zapisywane są na dysku twardym. To, do jakiej ilości danych dostęp uzyska użytkownik, zależy od pojemności pamięci. Nie mniej ważny jest współczynnik opóźnienia, ilość i dostęp do banków pamięci oraz napięcie. Pamiętać należy również o taktowaniu zegara. Możliwość pracy w wyższych częstotliwościach pozwala procesorowi zoptymalizować pracę pamięci RAM, zwiększając tym samym wydajność całego układu.

Specyfikacja techniczna pamięci DDR5

Zwiększona zostanie m.in. gęstość zapisu, która będzie wynosić 64 gigabity (Gb). Rozwiązanie to pozwoli użyć znacznie mniejszej liczby chipów w jednym module dla uzyskania takiej samej pojemności jak w DDR4. Mniejsza liczba chipów o danej pojemności oznacza, że będzie można dodać w module kolejne chipy. Rezultatem jest zwiększenie ilości pamięci.

Pamięć DDR5 ma mieć pojemność wynoszącą minimalnie 4 GB a maksymalnie – nawet 2 TB. Mowa tu nie o połączonej pojemności kilku kości, ponieważ taką konfigurację można stworzyć już teraz, ale właśnie o pojedynczym module. Kolejny element specyfikacji, współczynnik opóźnienia (CAS Latency, CL) zostanie zwiększony. Choć nie brzmi to dobrze, w praktyce nie przełoży się na spowolnienie działania RAM DDR5.

Kontroler pamięci RAM będzie potrzebował między 32 a 40 (zależnie od modelu) cykli zegara na wysłanie żądania dostępu do kolumny pamięci i otrzymania odpowiedzi na nie. Jednak w połączeniu ze znacznie wyższym taktowaniem zegara pozwoli to więc na zachowanie obecnego CL na poziomie 12–13 nanosekund (ns).

Next-genowa pamięć

Samo taktowanie będzie wynosiło między 3200 a 6400 megaherców (MHz). Umożliwi to dwukrotne zwiększenie ilości wykonywanych w ciągu sekundy operacji. Właśnie dlatego zwiększenie CL nie wpłynie na spadek wydajności. Dwukrotnie wyższe CL będzie rekompensowane dwa razy wyższym taktowaniem zegara.

Opóźnienia zredukuje za to zwiększona ilość banków pamięci do 32, co pozwoli na zamontowanie większej liczby kości RAM do płyty głównej. Aby to zrozumieć, najlepiej posłużyć się przykładem. Wykorzystanie kości pamięci w trybie np. dual channel (czyli np. 2 × 8 GB) wpływa pozytywnie na wydajność urządzenia, pozwalając uzyskać np. większą liczbę klatek na sekundę (FPS) w grach w stosunku do konfiguracji 1 × 16 GB.

Innymi słowy, większa liczba banków pamięci pozwala montować RAM w wielu różnych konfiguracjach wpływających na szybkość działania urządzenia. Co więcej, dostęp do nich będzie możliwy także, gdy pozostałe są odświeżane, co zredukuje opóźnienia. W pamięci RAM DDR5 zredukowano także pobory energii. W porównaniu do poprzedniej generacji DDR4, najnowsza będzie potrzebować około 13% mniej zasilania. Dzieje się tak dlatego, gdyż nowa generacja pamięci będzie pracować przy napięciu 1.1 V – DDR4 potrzebują do pracy 1.2 V.

DDR5 vs DDR4 – porównanie

Same liczby prezentujące specyfikację techniczną DDR5 nie powiedzą jednak tyle, ile porównanie DDR5 z DDR4. A to wypada naprawdę korzystnie.

Największa różnica widoczna jest w zwiększeniu gęstości zapisu. Wzrośnie ona aż czterokrotnie, z 16 Gb w DDR4 do 64 Gb w DDR5. Sprawi to, że do lamusa odejdą kości o pojemności 2 GB. Najmniejsze dostępne będą miały 4 GB pojemności. Wiele dobrego dla wydajności zmieni też liczba banków pamięci, która podwoi się z 16 do 32.

Wzrośnie za to CAS Latency. W tym wypadku wartość zostanie więcej niż podwojona z minimalnego 15 CL w kościach starszej generacji do co najmniej 32 CL w nowszej. Na szczęście opóźnienia nie będą dwa razy większe. Będzie to możliwe dzięki taktowaniu zwiększonemu z 1600 MHz – 3200 MHz do 3200 MHz – 6400 MHz. Możliwy jest nawet spadek CL, a to dzięki modelom o taktowaniu zegara dochodzącym do 8400 MHz.

Ceny pamięci DDR5

Kiedy pojawi się DDR5? Premiera, co ciekawe, już miała miejsce. Układy firmy Teamgroup pojawiły się w sprzedaży w USA już w tym roku. Można było je nabyć w sieciach Newegg i Amazon. Ich cena wynosiła 319 USD.

Jest to na razie jednak tylko ciekawostka. Aby wykorzystać te kości, niezbędne są kompatybilne płyty główne i procesory. Na te jednak przyjdzie jeszcze poczekać do 2022 roku i premiery procesorów Intel Alder Lake-S. Ich wprowadzenie na rynek zapewne zbiegnie się z wprowadzeniem na rynek nowych płyt głównych.

Pamięci ddr5

Najnowsza pamięć RAM DDR5 będzie dużym krokiem w zwiększeniu wydajności komputerów i urządzeń mobilnych. Szybsze działanie w połączeniu z niższym zapotrzebowaniem na energię uczyni nowe urządzenia liderami wydajności, a w starsze tchnie nowe życie. Najbliższe lata na rynku elektroniki zapowiadają się więc naprawdę ekscytująco.

Źródło obrazka głównego: purepc.pl

12
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Pamięci DDR5 pojawiają się w naszym sklepie w okolicach początku 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.