PES

Rozrywka

12.10.2021 16:23

Seria gier Pro Evolution Soccer (PES) od Konami. Historia serii.

Gry
14
0
0
14
0

Jak wyglądały początki największego konkurenta dla serii gier FIFA? Ile odsłon PES-a wydano? Prześledźmy dziś historię piłki nożnej od Japończyków — seria gier PES od Konami.

PES — podstawowe informacje o serii

Pro Evolution Soccer wydawana jest od 1996 roku przez studio Konami. Początkowo produkcja znana byłą pod nazwą International Superstar Soccer Pro i wydawana była tylko na konsolę PlayStation. 

Obecna, tak wszystkim dobrze znana nazwa zaczęła obowiązywać dopiero od 2001 roku i to tylko na terenie Europy i Ameryki Północnej. Ciekawostką jest, że seria w Japonii i Korei Południowej nazywa się World Soccer: Winning Eleven.

PES
Źródło: gry-online.pl

PES należy do czołówki najlepiej sprzedających się gier sportowych i to pomimo kontrowersji wśród graczy związanych z brakiem poprawnych nazw lig i grających w nich zespołów (brak licencji).

Seria gier Pro Evolution Soccer (PES)

Czas zatem przyjrzeć się dokładniej poszczególnym pozycjom z serii Pro Evolution Soccer. Obiecuję, że się nie rozczarujecie!

Pro Evolution Soccer

W 2001 roku flagowy produkt Konami zyskał nowe życie. Gra dostała nową oprawę graficzną oraz dźwiękową. Zmianom uległ również model rozgrywki. 

W tamtym czasie studiu Konami udało się uzyskać również licencje FIFApro, dzięki czemu w grze zaczęły pojawiać się pierwsze prawdziwe twarze i nazwiska niektórych piłkarzy oraz koszulki zbliżone do prawdziwych. W tej odsłonie PESa występowały już 54 reprezentacje narodowe, w tym reprezentacja Polski.

Pro Evolution Soccer 2

Po ogromnym sukcesie PESa twórcy poszli za ciosem i w 2002 roku doczekaliśmy się kolejnej odsłony gry. Z miejsca zdobyła ona uznanie wśród graczy i recenzentów. Do plusów tej odsłony można zaliczyć szybsze rozgrywanie meczu oraz lepsze reakcje zawodników na polecenia gracza. 

Zmianie uległ również model fizyczny, dzięki czemu piłka przemieszczała się po boisku bardziej realistycznie. Pro Evolution Soccer 2 otrzymał równie edytor, co pozwalało graczowi wprowadzać własne poprawki do nazw klubów oraz zawodników. 

Do minusów zaliczyć zaś możemy nadal brak wielu licencji oraz dominującą w ścieżce dźwiękowej muzykę techno. W tej odsłonie parę komentatorską stanowili Peter Brackley i Trevor Brooking.

Pro Evolution Soccer 3

W 2003 roku PES zrobił krok milowy. Po raz pierwszy gra ukazała się na komputerach PC. Wtedy właśnie uznano, że FIFA doczekała się godnego rywala. Szczególnie że PES 3 zbierał dużo lepsze recenzje niż wydana w tym samym roku FIFA. 

Do takiego obrotu sprawy przyczyniła się całkowita zmiana silnika graficznego oraz fizyki rozgrywki. Zmianom uległa również animacja samych graczy oraz zadbano o odtworzenie całego otoczenia — trybun wraz z kibicami. 

Pro Evolution Soccer 4

W tej odsłonie serii postawiono na jeszcze lepsze oddanie cech charakterystycznych gry poszczególnych zawodników. W związku z tym gra otrzymała wiele nowych trików oraz charakterystycznych zagrań. Ulepszeniu uległ również system rzutów karnych oraz wolnych. 

Twórcy PESa skupili się też mocno na stronie graficznej produktu. Sylwetki znanych piłkarzy zaczęły prezentować się bardzo dobrze. Tak, wreszcie dało się ich rozpoznać!

Pewnie Was to zdziwi, ale w Pro Evolution Soccer 4 po raz pierwszy na boisku pojawił się sędzia! Dodatkowo jego sztuczna inteligencja została dobrze dopracowana. Po raz pierwszy wykupiono również licencje zawodników grających w lidze hiszpańskiej, angielskiej, włoskiej, francuskiej, holenderskiej i niemieckiej.

Pro Evolution Soccer 5

Ta odsłona serii zdecydowanie zwolniła tempo, jeśli chodzi o wprowadzanie znaczących zmian i nowości. Twórcy skupili się bardziej na doszlifowaniu swojego dzieła. Stadiony oraz modele zawodników prezentują się niezwykle okazale, a twarze zawodników są już dopracowane w każdym detalu. Oczywiście tych bardziej znanych…

W piątej odsłonie PESa dalszemu ulepszeniu uległ system poruszania się sportowców na murawie, co daje nam naprawdę wysoki poziom realizmu.

Pro Evolution Soccer 6

Wydany w 2006 roku PES 6 doczekał się kolejnych nowych i licencjonowanych drużyn. Do gry weszły drużyny Holandii, Anglii, Hiszpanii oraz Trynidad i Tobago, a klubowe szeregi zasiliły m.in. Bayern Monachium, czy Manchester United. 

Wprowadzono również tryb International Challenge, który możemy potraktować jak odpowiednik Mistrzostw Świata. Sama meczowa rozgrywka zdecydowanie przypomina tą znaną z PESa 4, a mecz uatrakcyjniają dodatkowe animacje. Oprawa graficzna gry przeszła tylko drobny lifting. 

Pro Evolution Soccer 2008

2007 rok przynosi fanom PESa nie lada wyzwanie. Tak, to w tym roku sztuczna inteligencja drużyn przeciwnych zyskała nowy wymiar. Nasz przeciwnik zaczął uczyć się na błędach i to nie tylko swoich, ale również naszych. Co za tym idzie, gracz musi zacząć myśleć o ustawianiu swojej drużyny, jak i odpowiedniej taktyce. Dalszym ulepszeniom uległa również fizyka gry, co wpłynęło na większą naturalność wszystkich zagrań zawodników. 

Warto również dodać, że w tej odsłonie dostajemy zdecydowanie bardziej rozbudowany tryb edycji, który pozwala nam na zmianę aparycji sportowców, charakterystyk drużyn i układu klas rozgrywkowych.

Pro Evolution Soccer 2009

W 2008 roku PES miał już tak mocno ugruntowaną pozycję na rynku, że twórcy nie musieli wprowadzać spektakularnych zmian, żeby sprzedać swój produkt. W tej odsłonie serii można zauważyć wręcz kosmetyczne zmiany. 

Modyfikacji uległy elementy sterowania i mechanika rozgrywki. Dzięki temu zauważamy, że nasi zawodnicy szybciej reagują na nasze polecenia i potrafią dużo, dużo więcej. Co więcej, aby jeszcze bardziej, umilić sam mecz usprawniono system podań i strzałów.

Gra wprowadza też nowość w samym trybie gry. PES 2009 proponuje nam drogę od zera do bohatera w systemie Become a Legend. 

Pro Evolution Soccer 2010

Konami nie próżnuje i w 2009 roku dostajemy kolejną odsłonę cyklu piłkarskiego symulatora. Tym razem studio postawiło na jak największy realizm. Gracz musi się wykazać nie tylko większą zręcznością, ale również podejściem taktycznym. Tak, nawet kopanie w piłkę wymaga taktyki! 

Zmianie uległy również dwa tryby rozgrywki — multiplayer oraz Master League, w którym rozbudowie uległy nasze możliwości menadżerskie. W PES 2010 po raz pierwszy firma Konami nabyła prawa do licencji Ligi Europejskiej. 

Pro Evolution Soccer 2011

PES 2011 pokazał, że studio Konami nie boi się zmian w swoim flagowym produkcie. Do już znanych trybów rozgrywki dołączają kolejne dwa — puchar Copa Libertadores oraz Master League Online (budowanie i kierowanie zespołem w rozgrywkach sieciowych). 

Dużą rewolucję w PES 2011 przeszła mechanika gry. Już nie wystarczy nacisnąć guzika i wskazać kierunek, w którym ma podać nasz zawodnik, teraz musimy wskazać, z jaką siłą ma to zrobić, a to jeszcze nie koniec zmian. 

Twórcy dodali również szereg opcji do taktycznej strony meczu, a sama rozgrywka zyskała nowe animacje, które jeszcze bardziej podkręcają mechanizm gry. 

Pro Evolution Soccer 2012

Dobijamy do roku 2011 i kolejnej odsłony Pro Evolution Soccer. Seria z tytułu na tytuł nabiera rozpędu i widać, że dąży do perfekcji ukazania meczu piłkarskiego. Tym razem skupiono się na poprawie gry zespołowej naszej drużyny oraz na bardziej instynktownym podejściu do rozgrywki. 

Dodatkowo PES 2012 wprowadził znaczące zmiany w mechanice sztucznej inteligencji. Twórcy skupili się również na poprawie ataku i defensywy naszej drużyny. W tej odsłonie PESa zagrać już możemy zarówno w Lidze Mistrzów, jak i w Pucharze UEFA.

Pro Evolution Soccer 2013

Pewnie się zastanawiacie, co po tylu latach wydawania serii gier sportowych można jeszcze zmienić? Okazuje się, że bardzo dużo. PES 2013 skupia się na trzech systemach gry — PES FullControl, Player ID oraz ProActive AI. 

Pierwszy z nich daje nam większą kontrolę nad piłką i zagraniami. Drugi to panowanie nad indywidualnymi cechami naszych zawodników, a trzeci to zbalansowanie poziomu trudności, zwiększenie znaczenia taktycznych zagrań oraz  podrasowanie zachowań piłkarzy. 

Oczywiście w tej odsłonie gry znalazł się stały punkt zmian serii, czyli podrasowanie animacji.

Pro Evolution Soccer 2014

Jak mawiają weterani serii — rok bez nowego PESa to rok stracony! Ta odsłona PESa przyniosła zmiany w sterowaniu. Dodatkowo zauważalny jest nowy model animacji strojów piłkarskich. Tym razem, jeśli przeciwnik nas wkurzy, zwyczajnie możemy go pociągnąć za koszulkę! 

Jednak największą i najbardziej znaczącą zmianą PES 2014 jest specjalna wersja silnika graficznego — Fox Engine. Dzięki nowemu silnikowi twórcy mogli postawić na fotorealizm w odwzorowaniu piłkarzy, jak i całego boiska.

Pro Evolution Soccer 2015

Pro Evolution Soccer wchodzi w nową erę technologiczną i wita się z konsolami ósmej generacji! Dopiero teraz Konami mogło w pełni wykorzystać siłę swojego nowego silnika graficznego, wprowadzając szereg nowości i usprawnień. 

Na pierwszy ogień poszła sztuczna inteligencja. Przeciwnicy znacznie lepiej reagują na nasze zagrania i uczą się naszej taktyki gry. Dodatkowo zaczynamy otrzymywać znaczące wsparcie od kolegów z drużyny. 

Dzięki ulepszeniom zachowań kibiców atmosfera na wirtualnym stadionie jest równie gorąca, co podczas prawdziwego meczu. Ulepszenia dostała również mechanika rozgrywki. PES 2015 dostał nowy system oddawania strzałów. Liftingowi uległo również zachowanie naszego bramkarza.

Pro Evolution Soccer 2016

Wraz z pojawieniem się PESa 2016 marka obchodziła również swoje dwudzieste urodziny. Kawał czasu, jeśli chodzi o jedną serię gier, prawda? 

W zasadzie tytuł nie wprowadzał jakichś rewolucyjnych zmian i nowości, ale nadal dostarcza sporą dawkę dobrej zabawy i sportowych emocji. Pewnie nie będzie to dla Was zaskoczeniem, ale gra otrzymała kolejny nowy zestaw animacji oraz sztuczna inteligencja przeszła delikatny lifting. 

Udoskonalenia wprowadzono również w kwestii kolizji, które obliczane są w czasie rzeczywistym i zależą od położenia ciał zawodników w czasie zderzeń.

Pro Evolution Soccer 2017

PES 2017 wprowadza do gry system Precise Pass. Odpowiada on za zachowanie piłki podczas podań. Wymaga on od gracza dużej precyzji oraz wyczucia. 

Twórcy wprowadzają również zmiany w kwestii taktyki. Dostajemy tryb zaawansowany, który nazywa się Advanced Instructions oraz dostajemy możliwość przeskoczenia z tryby ofensywnego na defensywny w czasie meczu. Oczywiście i tym razem nie zabrakło nowych animacji.

Pro Evolution Soccer 2018

Przez ostatnie kilka lat seria Pro Evolution Soccer „faworyzowała” posiadaczy konsol. To na nie gracze otrzymywali najwięcej usprawnień i nowości. Posiadacze komputerów PC zostawali daleko w tyle i ciężko porównać ze sobą kopię tej samej gry na PS4 a komputer PC. Pecetowcy odstawali i to widocznie.

Wraz z nastaniem ery PES 2018 wszystko się zmieniło. Wreszcie gracze PC dostali te same doznania wizualne oraz technologiczne, co konsolowcy. PES 2018 od strony mechaniki to rozwinięcie dobrze znanych nam już pomysłów, a jeśli chodzi o kwestie techniczne to twórcy z Konami tym razem postawili na technologię Real Capture, która wiernie oddaje ruchy poszczególnych piłkarzy. 

Pro Evolution Soccer 2019

Tym sposobem dotarliśmy do roku 2018. Kolejna odsłona PESa trafia na sklepowe półki, a gracze dalej kłócą się między sobą, co lepsze — FIFA, czy bohater tego artykułu? 

Jak się już pewnie domyślacie PES 2019 przeszedł tylko drobne zmiany i ulepszania w stosunku do swojej poprzedniczki. Gra podczas meczu stała się zauważalnie szybsza, co wiąże się z systemem przyjmowania oraz gry z pierwszej piłki. W PES 2019 niestety musimy się pożegnać z Ligą Mistrzów i Ligą Europy. Konami nie udało się uzyskać przedłużenia licencji. 

eFootball PES 2020 – początek nowej ery

Pewnie jesteście teraz trochę zdziwieni i zdezorientowani. Może zadajecie sobie też pytanie, czy kolejny raz Konami postanowiło zmienić nazwę swojej serii. Spokojnie, nie zmieniliby nazwy, którą zna prawie każdy gracz na planecie. 

Jednak Konami od 2019 roku postanowiło bardziej skupić się na trybie wieloosobowym pod kątem rozgrywek e-sportowych, stąd mała zmiana w nazwie. 

Zmiany, jakie zostały wprowadzone w tej odsłonie to przede wszystkim ulepszenie systemu przyjmowania i prowadzenia piłki oraz poprawa mechaniki kreowania akcji. Poprawie uległ również system transferów. Teraz wycena naszych zawodników jest bardziej realistyczna. 

https://www.youtube.com/watch?v=_89i5H1zAeU

Zobacz: Rewolucja w eFootball PES 2022? Czy nowa odsłona gry piłkarskiej przejdzie na model F2P?

Reszta produkcji to nasz stary dobry PES, który zostanie z nami jeszcze na długie lata. Widać jednak, że Konami nie spoczywa na laurach i z każdą odsłoną serii dostajemy jeszcze lepszy i bardziej dopracowany produkt. 

Dajcie znać w komentarzach, który tytuł jest Waszym ulubionym!

Źródło obrazka głównego: apkapp.com

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *