upgrade komputera

Poradniki

16.02.2023 13:41

Upgrade komputera – komponenty do grania w 1440p i 4K

Komputery Podzespoły Zrób to sam
13
0
0
13
0

Upgrade komputera podnosi jego wydajność i dodaje możliwości. Wybieramy komponenty do grania w 1440p i 4K.

W niniejszym materiale przyjrzymy się temu, co należy zrobić, by komputer, z którego obecnie korzystamy, nadawał się do grania w gry w rozdzielczości 1440p i 4K. Jak przeprowadzić upgrade PC by uzyskać satysfakcjonujące efekty? Co zrobić, by upewnić się, że zabieg był udany i pozwolił na osiągnięcie założonego celu? Właśnie na te pytania odpowiadamy poniżej.

Starsi gracze z pewnością pamiętają czasy, kiedy rozwój wydajności komputerów osobistych następował wręcz błyskawicznie. Komputer, który w momencie zakupu pozwalał na uruchomienie wszystkich dotychczas wydanych gier, już po kilkunastu miesiącach okazywał się być niewystarczający. Gracze, którzy chcieli mieć możliwość grania we wszystkie najnowsze produkcje musieli regularnie wymieniać posiadane zestawy komputerowe na nowsze.

gracz komputerowy upgrade komputera
Jeśli chcesz grać w Dziedzictwo Hogwartu na max detalach i w 4K, pewnie będziesz potrzebować mocniejszego komputera…

Współcześnie posiadanie wydajnego komputera do gier nie wiąże się już z tak częstym ponoszeniem wydatków. Zamiast wymieniać cały zestaw komputerowy wystarczy modernizacja posiadanych komponentów, czyli zastąpienie tylko jednego bądź kilku z nich nowszym modelem. Upgrade komputera jest zauważalnie tańszy od wymiany całej jednostki, co pozwala na zauważalne ograniczenie kosztów sprzętu. Skoro można na tym sporo zaoszczędzić, przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Upgrade komputera – co chcemy osiągnąć?

Zanim w ogóle postawimy pierwszy krok do upgrade PC, zastanówmy się przez chwilę nad tym, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Nie jest sztuką po prostu wymienić podzespoły na nowsze. W całej operacji chodzi o to, by każda wydana złotówka zaowocowała konkretnym przyrostem wydajności. Bez jasnego określenia celu modernizacji nie będzie to możliwe.

Jako że modernizacja sprzętu, której chcemy się podjąć, dotyczy wydajności w grach komputerowych, wyznaczenie jej celu jest relatywnie proste. Chcemy, by posiadany komputer pozwalał na komfortowe granie w rozdzielczości wyższej niż Full HD. Przyjrzymy się zatem sprzętowi, na który warto się zdecydować by uruchomić najpopularniejsze gry w rozdzielczości 1440p i 4K. Naturalnie również tytuły AAA wydane w ciągu ostatnich miesięcy.

Co oczywiste, podstawowym komponentem odpowiedzialnym za wydajność komputera w grach jest karta graficzna. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ona może okazać się skutecznym ograniczeniem w drodze do wyznaczonego celu. Może się okazać, że dysponujemy zbyt słabym procesorem, który mógłby ograniczać GPU tworząc tzw. bottleneck. Podobnie dysk może okazać się zbyt mały i zbyt wolny, a zasilacz zbyt słaby by podołać zapotrzebowaniu nowej karty graficznej. Podejdziemy zatem do tematu w sposób kompleksowy.

Komponenty do wymiany – szukamy najsłabszego ogniwa

Kiedy już wiemy, jaki cel chcemy osiągnąć przy pomocy upgrade komputera, pora pomyśleć nad tym, jak to osiągnąć. W tym celu musimy dokładnie przeanalizować specyfikację dotychczas używanego komputera i odnaleźć najsłabsze ogniwa. Będą to wszystkie te elementy, które uniemożliwiają osiągnięcie celu, jakim jest wygodne granie w wysokiej rozdzielczości.

Najczęściej takim komponentem będzie karta graficzna, zwłaszcza gdy model, z którego korzystamy, liczy sobie już kilka lat. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że wymiany domaga się procesor. Zwiększenie pamięci RAM? Jeśli dysponujemy zaledwie kilkoma gigabajtami to również przydatny zabieg. Nie możemy jednak ograniczać się tylko do najbardziej podstawowych komponentów, ponieważ najsłabsze ogniwo może kryć się dosłownie w każdym z nich.

Czy przeszkodą w modernizacji komputera może okazać się obudowa? Jak najbardziej! Współczesne karty graficzne są coraz dłuższe, dlatego wymagają odpowiednio większej ilości wolnej przestrzeni wewnątrz obudowy. Trzeba zatem koniecznie sprawdzić, czy nowa karta graficzna zmieści się w dotychczas używanej obudowie. A to tylko pierwszy z brzegu przykład ilustrujący to, jak bardzo istotna jest analiza specyfikacji komputera przeznaczonego do modernizacji.

podzespoły komputerowe
Czasami wymiana jednego podzespołu pozwala znacznie zwiększyć wydajność komputera w grach

Kompatybilność – słowo-klucz do udanego upgrade komputera

Upgrade PC, co do zasady, wcale nie jest złożoną procedurą. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o kompatybilności między poszczególnymi podzespołami. O ile karty graficzne od wielu lat korzystają z tego samego gniazda PCI-Express (z pewnymi różnicami w przepustowości), tak w innych miejscach mogą pojawić się pewne komplikacje. O problem z kompatybilnością najłatwiej w trójkącie płyta główna-procesor-pamięć RAM. Procesor wymaga określonego typu socketu dostępnego na płycie głównej, a pamięć RAM występuje w różnych standardach (DDR4 i DDR5), które nie są ze sobą kompatybilne. Kiedy dodamy do tego różnice w częstotliwości taktowania pamięci może się okazać, że temat modernizacji PC będzie wymagał nieco bardziej pogłębionej analizy.

Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to trudne. Wystarczy podstawowa wiedza na temat budowy komputera i parametrów poszczególnych komponentów, by szybko upewnić się, czy dany podzespół będzie pasował do pozostałych. Boisz się działać samodzielnie? To również nie problem. Na stronie sklepu internetowego Morele znajdziesz konfigurator zestawu komputerowego, który automatycznie dopasowuje pozostałe komponenty do już wybranych.

Modernizacja PC – szukamy komponentów do grania w rozdzielczości 1440p i 4K

Pora zatem przejść od ogółu do szczegółu i zastanowić się nad poszczególnymi podzespołami, które mogłyby posłużyć do upgrade komputera, by ten nadawał się do grania w rozdzielczości 1440p i 4K. Zacznijmy od tego, co w grach najistotniejsze.

Karta graficzna

Jaka karta graficzna powinna znaleźć się w komputerze, którego zadaniem jest komfortowa rozgrywka w rozdzielczości 1440p? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta, zwłaszcza gdy przyjrzymy się testom wydajności poszczególnych GPU właśnie w tej rozdzielczości. Mamy jednak kilka wskazówek, które mogą ułatwić podjęcie decyzji.

Przeglądając ofertę kart z układami firmy NVIDIA natkniemy się na kilka modeli, które z całą pewnością poradzą sobie z rozdzielczością 1440p, a przy tym nie okażą się nadmiernym wydatkiem. Najtańszą kartą NVIDIA, której warto przyjrzeć się bliżej, jest NVIDIA GeForce RTX 3070. Warto również rozważyć zakup nieco mocniejszego modelu – NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti. Pamiętajmy jednak o tym, by uważnie sprawdzać ceny produktów i aktualne promocje. Może się bowiem okazać, że trafimy na kartę o jeszcze wyższej wydajności dostępną w atrakcyjnej cenie. Mamy tu na myśli model NVIDIA GeForce RTX 3080, który stanowi gwarancję, że granie w rozdzielczości 1440p nie będzie sprawiało problemów przez kilka najbliższych lat.

upgrade komputera monitor
Zakup monitora pracującego w wyższej rozdzielczości może nas zmusić do rozbudowy komputera

W portfolio AMD warto przyjrzeć się karcie AMD Radeon RX 6700 XT i wydajniejszym. Sposób na tanie granie w 1440p? Akceptowalną wydajność w niektórych tytułach osiąga Intel Arc A750, jednak stabilność osiągów tej karty wciąż pozostaje sporą niewiadomą.

Karty graficzne do rozdzielczości 4K? Tu również model NVIDIA GeForce RTX 3080 będzie właściwym wyborem, choć można pokusić się o jedną z nowszych kart. Przykład? NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti, GeForce RTX 4080. Nieźle sprawdzi się również przedstawiciel poprzedniej generacji – GeForce RTX 3090.

Decydując się na zakup karty graficznej należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest jej rozmiar. Z uwagi na to, że współczesne karty to bardzo długie konstrukcje, wymarzony model może nie zmieścić się w już posiadanej obudowie, co może wiązać się z koniecznością jej wymiany. Druga to moc zasilacza. Istnieje możliwość, że ten, z którego korzystamy obecnie, nie będzie w stanie dostarczyć wystarczająco dużej mocy, by nowa karta pracowała stabilnie. Przed zakupem karty należy sprawdzić, jakiego zasilacza potrzebuje.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest standard PCI-Express na płycie głównej. Starsze modele mogą ograniczyć wydajność najnowszych kart graficznych, a tego chcielibyśmy uniknąć. Znaczenie może mieć też rozmiar płyty głównej, zwłaszcza dla kart o szerokości większej niż dwa sloty.

Powyższe problemy dotyczą jednak niemal wyłącznie nieco starszych komputerów. Zestawy zakupione 3 czy 4 lata temu powinno udać się zmodernizować bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat GPU? Sprawdź materiał, który poświęciliśmy wyłącznie kartom graficznym: Ranking kart graficznych – jakie modele wybrać?

Procesor

Komputer, który ma służyć do grania w rozdzielczości 1440p bądź 4K, musi być wyposażony w odpowiednio wydajny procesor. Choć to karta graficzna gra pierwsze skrzypce w kwestii wydajności w grach, część obliczeń wciąż pozostaje po stronie procesora. Gdy ten nie zdąży wykonać swojego zadania na czas, powstanie tzw. efekt bottleneck, czyli ograniczenie wydajności karty graficznej przez procesor.

Po jaki procesor warto sięgnąć, gdy budujemy komputer do gier? Dla rozdzielczości 1440p może to być Intel Core i5 12. bądź 13. generacji. Bardzo dobrym wyborem będzie również analogiczny układ AMD Ryzen 5.

Do rozdzielczości 4K przyda się odpowiednio mocniejsza konstrukcja. Ponownie warto zainteresować się procesorem Intel Core 12. albo 13. generacji, jednak lepszym wyborem będzie Intel Core i7. Tak samo w przypadku konkurencji – warto rozważyć procesor AMD Ryzen 7.

O czym warto pamiętać przy upgrade komputera o nowy procesor? Zacznijmy od posiadanej płyty głównej, a konkretnie socketu i chipsetu, które znajdują się na jej wyposażeniu. Zarówno w przypadku firmy Intel jak i AMD istnieją sockety o zastosowaniu znacznie szerszym niż tylko jedna generacja procesorów. Dla przykładu ten sam socket obsługuje procesory Intel Core 12. generacji i Intel Core 13. generacji, co oznacza, że możliwa jest wymiana procesora na znacznie wydajniejszy bez konieczności inwestowania w nową płytę główną.

procesor chłodzenie procesora
Przy przesiadce na procesor Intel 13. generacji warto zainwestować w chłodzenie cieczą

Czy nowy procesor powinien posiadać możliwość podkręcania? To zależy od chipsetu zastosowanego na posiadanej płycie głównej. Może się okazać, że co prawda zakupiony procesor nadaje się do podkręcania, jednak nie pozwala na to płyta główna, czy to z uwagi na wspomniany chipset, czy niezbyt rozbudowaną sekcję zasilania.

Podobnie jak w przypadku karty graficznej, tu również warto zapoznać się z możliwościami posiadanego zasilacza. Nowsze procesory, co do zasady, potrzebują nieco więcej energii, zwłaszcza te mocniejsze.

Nie wiesz jaki procesor kupić? Sprawdź nasz Ranking procesorów – TOP 10 najwydajniejszych CPU

Pamięć RAM

Wybór pamięci RAM w przypadku komputera do gier jest stosunkowo prosty. Do rozdzielczości 1440p wystarczy nam standardowe 16 GB RAM, a w przypadku 4K rozsądnym wyborem będzie 32 GB pamięci RAM.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, by pamięć RAM była kompatybilna z płytą główną i procesorem. Warto również sięgnąć po jeden z szybszych modułów, w zależności od posiadanego procesora. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że obecnie w sprzedaży znajdują się dwie generacje RAM – DDR4 i DDR5. Co istotne, nie są one ze sobą wzajemnie kompatybilne. Jeśli dotychczas korzystamy z DDR4, nie możemy przejść na DDR5 bez wymiany płyty głównej i prawdopodobnie również procesora.

Poszczególne modele pamięci RAM różnią się od siebie również częstotliwością taktowania. Co do zasady im droższa pamięć, tym szybsza, jednak należy uważać na ewentualne obniżki cenowe. Optymalnym wyborem zawsze będzie najszybsza pamięć wspierana przez posiadany procesor i płytę główną.

Sprawdź też: Ranking pamięci RAM . Top 10 najlepszych modeli. Którą pamięć RAM wybrać?

Płyta główna

Modernizacja płyty głównej pod kątem grania w gry w wysokiej rozdzielczości? Ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy decydujemy się na zakup nowszego procesora, z którym obecnie posiadana płyta nie będzie już kompatybilna.

W wyborze płyty głównej trzeba kierować się kompatybilnością z procesorem, rozmiarem płyty a także liczbą dostępnych portów. Warto również rozważyć zakup modelu wyposażonego w WiFi zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu, w którym ma stanąć modernizowany komputer nie ma przewodowego podłączenia do sieci.

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą płyty głównej na nowszy model? Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy kupić nowy procesor, jednak nie jest on kompatybilny z dotychczas użytkowaną płytą główną. Zmiana może okazać się niezbędna również wtedy, gdy posiadamy procesor z możliwością przetaktowania, a nasza płyta na to nie pozwala. Nowa płyta główna będzie konieczna również wtedy, gdy obecnie używana nie posiada gniazd M.2 na dyski, a chcielibyśmy z nich korzystać z uwagi na bardzo wysoką szybkość transferu danych.

Zmiana płyty głównej okazuje się niezbędna również w opisanym wyżej przypadku, gdzie chcielibyśmy wymienić pamięć operacyjną z DDR4 na DDR5.

Sprawdź też: Ranking płyt głównych – top 10 najlepszych modeli. Jaką płytę główną wybrać?

Obudowa

Obudowa to komponent komputera, który nie odpowiada bezpośrednio za wydajność, dlatego niekoniecznie trzeba brać ją pod uwagę przy modernizacji komponentów znajdujących się wewnątrz. Należy jednak pamiętać o tym, że nowe karty graficzne bywają naprawdę długie, co może oznaczać, że wybrane GPU nie zmieści się w naszej dotychczasowej obudowie.

karty graficzne
Najmocniejsze karty graficzne zajmują w obudowie więcej miejsca, o czym warto pamiętać podczas zakupów

Wybierając nową obudowę pamiętajmy nie tylko o gabarytach podzespołów (płyta główna, karta graficzna, chłodzenie), ale również o tym, by była przewiewna, ładna i oferowała sporo przydatnych wejść na przednim panelu.

Sprawdź też: Jaka obudowa komputerowa najlepsza? Ranking obudów do komputera

Dysk SSD

Współczesne gry komputerowe zajmują coraz więcej miejsca, dlatego przyda się odpowiednio duży dysk. Naturalnie, mówimy już wyłącznie o dyskach półprzewodnikowych czyli SSD. Miejsce HDD, tych wykorzystujących wirujące talerze już od jakiegoś czasu znajduje się daleko poza komputerami osobistymi.

Jaki dysk SSD wybrać do komputera do rozdzielczości 1440p i 4K? Przyda się spora pojemność, na przykład 1 TB albo 2 TB. Warto również pamiętać o tym, by był to dysk NVMe, oczywiście o ile nasza płyta główna jest z nimi kompatybilna.

Co zyskujemy montując szybki dysk SSD NVMe? Przede wszystkim znaczący wzrost prędkości odczytu i zapisu danych. W praktyce oznacza to, że komputer będzie się szybciej uruchamiał, a wczytywanie kolejnych etapów gry przebiegnie znacznie sprawniej.

dysk ssd
Szybszy dysk nie zwiększy ilości FPS w grach, ale może np. zmniejszyć czas wczytywania kolejnych poziomów

Istotne jest również to, że zauważalny wzrost wydajności odczujemy nie tylko wtedy, gdy przesiądziemy się z dysku HDD na SSD. Nawet między dyskami SSD potrafi zaistnieć prawdziwa przepaść w wydajności, zwłaszcza wtedy, gdy zestawimy ze sobą dysk podłączany do komputera przy pomocy interfejsu SATA z dyskiem SSD NVMe, podłączanym bezpośrednio do płyty głównej.

Sprawdź też: Najlepsze dyski SSD – Ranking top 10 modeli

Zasilacz

Jeśli przez dłuższy czas nie wymienialiśmy zasilacza w komputerze, może okazać się, że ten, którym dysponujemy, jest zbyt słaby, by obsłużyć mocną kartę graficzną. Przyda się wówczas wymiana na nowszy model.

Jaki zasilacz wybrać? Pomocne będą kalkulatory mocy dostępne na stronach internetowych wszystkich wiodących producentów PSU. Do kalkulatora wprowadzamy dane o posiadanych komponentach, a ten automatycznie doradza optymalny zasilacz do konfiguracji, którą dysponujemy. Szybkie w obsłudze i bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu zawsze wybierzemy właściwy zasilacz.

Sprawdź też: Ranking zasilaczy komputerowych. Najlepsze zasilacze do komputera

Chłodzenie wodne

Chłodzenie wodne, czyli najczęściej popularne chłodzenie AIO coraz częściej zastępuje stosowane od lat chłodzenie powietrzem. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy nadać komputerowi unikalnego wyglądu, ale służy przede wszystkim do tego, by umożliwić bezpieczne przetaktowanie procesora przy zachowaniu rozsądnej temperatury pracy CPU.

Warto się nim zainteresować zwłaszcza wtedy, gdy sięgamy po mocny procesor z możliwością podkręcania.

Sprawdź też: Chłodzenie wodne procesora – ranking. TOP 10 najlepszych modeli

Chłodzenie CPU

Nie każdy procesor dostępny w sprzedaży posiada dołączone chłodzenie. Jeśli kupujemy procesor bez chłodzenia w zestawie, najlepiej sięgnąć po jeden z popularnych modeli dostępnych w sklepie internetowym. Chłodzeniem CPU warto zainteresować się nawet wtedy, gdy producent dołączył do zestawu własną konstrukcję. Sprawdzone modele kosztują często niewiele ponad 100 złotych, oferując przy tym zauważalnie wyższą kulturę pracy.

Sprawdź też: Ranking chłodzenia CPU 2023. Top 10 chłodzenia procesora

Upgrade komputera – jak sprawdzić, czy się powiódł?

Kiedy upgrade komputera udało się pomyślnie zakończyć, przyszła pora na jego weryfikację. Jak ją przeprowadzić? Są dwa sposoby, a najlepiej wykonać obydwa. Pierwszym z nich jest sprawdzenie komputera w testach syntetycznych, takich jak 3DMark. Wyniki powinny być zauważalnie wyższe niż przed modernizacją.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Drugim, zdecydowanie ważniejszym, jest praktyczny test w ulubionych grach. Przyrost wydajności z reguły zaobserwujemy gołym okiem.

Czy warto przeprowadzić upgrade komputera? Jeszcze jak!

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *