jak sprawdzić czy telewizor ma dvb-t2

Poradniki

25.11.2022 13:13

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Odpowiadamy

TV i VOD Zrób to sam
12
4
10
12
4

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Telewizja naziemna i nowy standard nadawania spowodowały, że właściciele odbiorników zaczęli sobie zadawać to pytanie. W naszym artykule dowiesz się także, jak zwiększyć liczbę kanałów w telewizji naziemnej.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?

Przygotowaliśmy w tym artykule kilka propozycji, jak sprawdzić, czy nasz telewizor ma DVB-T2. Nowy standard telewizji naziemnej wywołał spore poruszenie wśród społeczności. Weryfikacja naszego telewizora na szczęście nie jest trudną czynnością i powinien sobie z nią poradzić każdy.

KODY RABATOWE MORELE

Telewizjaziemna.pl –  jak sprawdzić czy TV ma DVB-T2?

Jedną z trzech metod, aby zweryfikować, czy nasz telewizor ma DVB-T2, jest wejście na stronę www.telewizjanaziemna.pl, która w łatwy sposób sprawdzi, czy Twój sprzęt jest zgodny z najnowszym standardem nadawania. Teoretycznie, każdy telewizor wyprodukowany po 2017 roku powinien spełniać wymogi odbioru, lecz profilaktycznie warto to sprawdzić. W okienku na stronie wystarczy wpisać nazwę producenta oraz model naszego telewizora

jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 dekoder TV
Starszy telewizor w dalszym ciągu może odbierać nowe kanały!

Po uzupełnieniu najważniejszych danych otrzymamy natychmiastową zwrotkę, czy nasz sprzęt odbierze sygnał. Jak sprawdzić, jaki model telewizora posiadamy? To proste, naklejka z konkretnym oznaczeniem producenta znajduje się na pleckach naszego sprzętu. Mieści się ona często w okolicacy portów podłączeniowych. Polecamy zrobić sobie zdjęcie etykiety, a następnie przepisać numer modelu na stronie internetowej.

Sprawdź też: DVB-T2 – co to dokładnie jest, kiedy startuje, czy muszę wymienić telewizor? Wszystko o nowym standardzie

Kanał testowy DVB-T2 – jak go sprawdzić?

Alternatywnym sposobem, aby dowiedzieć się, czy telewizor ma DVB-T2, jest uruchomienie kanału testowego, który został przygotowany w celu weryfikacji naszych domowych sprzętów. Jak znaleźć ten specjalny kanał? To proste! Telewizja naziemna umieściła platformę do testów na pozycji 28. Jeśli wyświetla Ci się obraz z dźwiękiem pod tym numerem, oznacza to, że jesteś gotowy na odbiór sygnału DVB-T2. To jeden z najprostszych sposobów, by zweryfikować swój telewizor.

Sprawdź też: HbbTV – telewizja hybrydowa. Co to jest i jak oglądać?

Jak sprawdzić, czy TV ma DVB-T2 przez numer seryjny?

Ostatnia metoda opiera się na samodzielnej weryfikacji modelu naszego telewizora na podstawie specyfikacji producenta. Pierwszym krokiem jest znalezienie numeru lub kodu seryjnego naszego telewizora, a następnie wyszukanie go w Internecie. Po wejściu na stronę producenta powinniśmy móc odnaleźć specyfikację informującą, czy potrafi on obsługiwać najnowszy standard telewizji naziemnej. 

Brak sygnału telewizji naziemnej – co dalej?

Co zrobić w sytuacji, gdy po uruchomieniu telewizora zastajemy brak sygnału telewizji naziemnej? Jeśli zweryfikowaliśmy powyższymi sposobami, że nasz sprzęt nie jest w stanie wyświetlić wszystkich kanałów, mamy dwa wyjścia z sytuacji. Telewizor bez wbudowanego modułu obsługującego DVB-T2 HEVC można wyposażyć w zewnętrzny tuner DVB-T2, który rozwiąże problem niskim kosztem, a także w szybki sposób! Wystarczy podłączyć kabel antenowy do urządzenia, a następnie przekazać sygnał za pomocą np. przewodu HDMI do naszego telewizora. Dekoder DVB-T2 możesz kupić w sklepie morele.net.

tuner dvb-t2
Tak wygląda przykładowy tuner DVB-T2

Drugim sposobem jest kupno nowego telewizora z wbudowanym dekoderem telewizji naziemnej. Warto jednak dodać, że to znacznie większy koszt od kupna tradycyjnego tunera za ponad 100 złotych. Jeśli jednak chciałeś wymienić sprzęt na nowszy, będzie to świetna okazja. Telewizor z tunerem DVB-T2 także znajdziesz w sklepie morele.net. W sytuacji, gdy wybierzesz zewnętrzny tuner, musisz wiedzieć, że nie jest to trudne zadanie i każdy poradzi sobie z jego konfiguracją. Po zainstalowaniu odbiornika należy przeprowadzić wyszukiwanie kanałów, aby cała lista została dokładnie wczytana przez nasz dekoder DVB-T2.

DVB-T2 HEVC – co to jest?

DVB-T2 to nic innego, jak nowy standard kodowania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Przejście na aktualny format nadawania rozpoczęło się 28 marca 2022 roku i będzie trwało do 27 czerwca 2022 roku. Transformacja systemu odbywała się w kilku terminach, z podziałem na poszczególne województwa. DVB-T2 to standard, który obejmie całą Polskę. Co zmienia nowy sygnał telewizji naziemnej? Przede wszystkim głównym celem tego zabiegu była poprawa jakości odbioru dostępnych kanałów

Aktualny standard wykorzystuje lepiej możliwość kompresji sygnału i danych, a co za tym idzie, obraz przenosi się do jakości HD. Co prawda, grono Polaków zastanawiało się, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2, ale zdecydowanie warto było to zrobić. Nowy standard telewizji naziemnej wprowadza także możliwość obejrzenia obrazu w rozdzielczości 4K, a to ogromna rewolucja. Dla niewtajemniczonych telewizja naziemna jest usługą w pełni darmową i korzystanie z niej nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów.

Sprawdź też: Jak działa telewizja naziemna? Jak ją odbierać i czy idzie z duchem czasu?

To świetne rozwiązanie dla osób mało oglądających telewizję, ponieważ oferta kanałów jest dosyć skromna. Warto dodać, że mimo wszystko znajdziemy w niej najważniejsze i kluczowe stacje, a nawet te rozrywkowe czy muzyczne. Co więcej, z biegiem czasu oferta jest wciąż aktualizowana i poszerzana.

Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?

Wyszukiwanie kanałów DVB-T2 to nic trudnego!

Chcesz się dowiedzieć jak wyszukać kanały w telewizji DVB-T2? To bardzo proste. Można to zrobić na dwa sposoby – przez telewizor albo dekoder DVB-T2. Sama operacja nie jest zbyt skomplikowana i tak naprawdę większość roboty wykonuje za nas TV. Telewizory i dekodery w zależności od marki posiadają różne rodzaje interfejsu, dlatego też funkcja wyszukiwania kanałów może być nazywana inaczej. Większość interfejsów użytkownika jest jednak intuicyjna i łatwa do obsługi, a zasada postępowania jest zwykle podobna.

Zazwyczaj wystarczy wejść w menu i wybrać opcję automatycznego skanowania kanałów. Jeśli jednak to nie skutkuje pozytywnym rezultatem, to zawsze można spróbować wyszukać kanał DVB-T2 ręcznie. Jak to zrobić?

Jeśli korzystasz z telewizora z dekodera DVB-T2 lub TV z wbudowanym już tunerem telewizji naziemnej, to wystarczy, że wybierzesz opcję „wyszukiwania ręcznego”, a następnie wprowadzisz numer kanału danego multipleksu (ich listę możesz znaleźć na naziemna.eu). Wtedy tuner lub telewizor zaczną skanować kanał w poszukiwaniu programów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pojawi Cię lista, którą następnie musisz zatwierdzić. To tyle!

Telewizja naziemna – lista kanałów

Kanały dostępne w telewizji naziemnej dzielą się na kilka multipleksów (MUX), czyli pakietów programów przygotowanych do odbioru. Poniżej możesz zobaczyć, jakie kanały cyfrowe jesteś w stanie oglądać za darmo przy użyciu telewizji naziemnej.

Pierwszy multipleks (MUX 1):

 • TTV
 • Polo TV
 • Eska TV
 • Antena HD
 • TV Trwam
 • TVP ABC
 • Fokus TV
 • Stopklatka TV.

Drugi multipleks (MUX 2):

 • Polsat
 • Super Polsat
 • TVN
 • TVN 7
 • TV Puls
 • TV Puls 2
 • TV 4
 • TV 6.

Trzeci multipleks (MUX 3):

 • TVP1 HD
 • TVP2 HD
 • TVP Info HD
 • TVP3 (Regionalna)
 • TVP Historia
 • TVP Sport HD.

Piąty multipleks (MUX 5):

 • TVP Kultura HD
 • TVP Polonia HD
 • TVP Rozrywka SD
 • TVP Dokument
 • TVP Kobieta.

Ósmy multipleks (MUX 8):

 • Metro
 • Zoom TV
 • Nowa TV
 • WP.

Istnieje także czwarty multipleks (MUX 4), lecz jest on zakodowany dla abonentów cyfrowej telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu. Kanały dostępne na tym multipleksie to m.in.: Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Comedy Central, Nickelodeon czy Polsat Play, a jest tego jeszcze więcej! Istnieją także lokalne multipleksy rozmieszczone w kilku lokalizacjach w całej Polsce, które dodają parę dodatkowych kanałów. Telewizja naziemna obecnie w swojej ofercie pozwala na podstawową rozrywkę, a także na zdobycie najważniejszych informacji ze świata.

Nowe kanały DVB-T2 – jak zwiększyć liczbę kanałów telewizji naziemnej?

Jeżeli nagle zastałeś brak sygnału telewizji naziemnej, to oznacza prawdopodobnie, że Twój telewizor nie jest gotowy na nowy standard DVB-T2. To, jak rozwiązać ten problem, opisaliśmy na początku artykułu. Inaczej wygląda sytuacja, gdy odbierasz już kanały telewizji naziemnej, ale chciałbyś rozszerzyć zakres o kolejne, dodatkowe programy. Nowych kanałów najlepiej szukać z multipleksu ósmego (MUX 8). Jeśli chcesz dowiedzieć się, w którym miejscu obok naszego zamieszkania znajduje się nadajnik, polecamy skorzystać z mapy Emitel. 

antena dvb-t2
Dobór dobrej i mocnej anteny pozwoli na odbiór większej ilości programów telewizji naziemnej

Za pośrednictwem tej strony możemy dowiedzieć się wielu cennych informacji jak np. o polaryzacji (czy jest pionowa czy pozioma). Pod ten detal powinniśmy dobrać naszą antenę, za której pomocą odbieramy sygnał z nadajnika. Brak dodatkowych kanałów może wynikać ze źle dopasowanej anteny bądź zbyt dużej odległości od miejsca wysyłania sygnału. To najczęstszy powód, który ogranicza nam liczbę kanałów. Warto upewnić się także, czy antena, jaką posiadamy, odbiera fale VHF czy tylko UHF. Do odbioru sygnału z multipleksu ósmego będzie niezbędna antena nastawiona także na fale VHF, o tym trzeba pamiętać. Co więcej, zalecamy od czasu do czasu ustawić automatyczne wyszukiwanie kanałów w naszym tunerze lub telewizorze.

Sprawdź też: Jak wybrać TANI telewizor? Uważaj na te pułapki – sprawdź wideo moreleTV

A czy Ty wiedziałeś, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? A może właśnie wymieniłeś stary sprzęt na nowy? Daj znać w komentarzach.

12
4

Podziel się:

Komentarze (10)

Nie wiem co jest grane kiedyś na DVB-T było dobrze a teraz z dekoderem DVB-T 2 jest wielki fajans odbiera tylko tv pis a nie odbiera Polsat TVN i podobne raz jest dobrze raz źle . Kręciłem anteną aż się zrypałem z dachu i miałem operacje połamana pięta i teraz leżę jak Łazarz. Szkoda mi tylko mojej żony że musi wszystko robić w ogrodzie za mnie. A TV jest do dupy.

Czemu nie odbiera u Mnie Metro, Zoom, WP, Nowa. Kupiłam tuner DVBT2 podłączyłam antenę mam pokojową antenę i nie odbiera Mi Metro, Zoon, Nowa, WP pytanie dlaczego?

G.. .o prawda. W moim tv na kanale 28 ludzik machał łapką że tv jest gotowy do odbioru w nowym standardzie. Po przełączeniu 27.06. na nowy standard okazało się że są tylko kanały TVP które zostały w starym systemie nadawania. Po telefonia do Emitela i podaniu modelu tv powiedzieli mi że tan model nie może odbierać w Nowym systemie.

Ściema i tyle. W moim przypadku kanał testowy odbierałem z wizją i fonią,a kanałów brak. Pomogła zmiana lokalizacji na Niemcy i wszystko śmiga. Strona Tvp to porażka. Mojego tv nie ma na liście a wszystkie kanały odbiera. Autorze, przed napisaniem wypadałoby popraktykować. Wbijać ciemnotę to każdy potrafi.

Mój telewizor figurował jako przystosowany na stronie telewizji naziemnej że wyświetlał kanał 28, a po wejściu zmian przestał odbierać.Jest to marka LG,wyprodukowany w marcu 2018 roku i klapa.Dlaczego?

NIE JESTEM W STANIE WYMIENIĆ STAREGO TELEWIZORA NA NOWY BO PAŃSTWO POLSKIE UCZYNIŁO MNIE OSOBĄ BEZDOMNA SW LATACH 2014R

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *