polskie seriale kryminalne

Rozrywka

25.01.2024 15:37

Polskie seriale kryminalne – poznaj 16 polecanych tytułów

Filmy i seriale TV i VOD
16
0
1
16
0

Polskie seriale kryminalne w ostatnich latach zaskakują pozytywnie. Dla fanów zagadek kryminalnych na szklanym ekranie przygotowaliśmy zestawienie tytułów z różnych platform streamingowych, które trzeba obejrzeć.

Polskie seriale kryminalne na platformie Netflix

Polskie seriale kryminalne, takie jak 07 Zgłoś się, Komisarz Alex czy Ojciec Mateusz, zna chyba każdy. Na telewizyjne produkcje można nierzadko natknąć się podczas przełączania kanałów w tv. Jednak dziś mało kto wyczekuje na kolejne, emitowane o stałych porach odcinki seriali w telewizji. Tego typu polski serial kryminalny może się przejeść. Na prowadzenie w tej kwestii wysuwają się platformy streamingowe, a największą z nich jest oczywiście Netflix. Poza całą masą zagranicznych, znanych na całym świecie produkcji, można tam znaleźć także polskie seriale kryminalne. Przekonaj się, które z nich warto zobaczyć.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Rojst – z Showmaxa na Netflixa

Pierwszy sezon polskiego serialu kryminalnego Rojst został wyemitowany przez nieistniejącą już platformę Showmax. Po tym, jak serwis wycofał się z Polski, produkcję udostępniono na Netfliksie i to właśnie Netflix odpowiada za drugi sezon, czyli Rojst ‘97. Słowa „rojst” używa się do określania terenów podmokłych i bagiennych, co stanowi metaforę świata przedstawionego w serialu. Akcja pierwszego sezonu rozgrywa się w latach 80. XX wieku w Polsce. W nieokreślonej miejscowości dochodzi do podwójnego morderstwa, wskutek którego życie traci prostytutka i działacz komunistyczny. Milicja rozwiązuje sprawę, a niedługo później w tej samej miejscowości dwie osoby popełniają razem samobójstwo. Tym razem sprawą interesują się dwaj dziennikarze – Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) i Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik). Odkrywają oni przerażające powiązania i tajemnice, całkowicie zatracając się w sprawie.

Akcja drugiego sezonu rozgrywa się w 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia. Po pęknięciu wału przeciwpowodziowego w mieście dochodzi do niecodziennego odkrycia – okazuje się, że w tamtejszym lesie były zakopane ludzkie szczątki. W międzyczasie ginie też młody chłopak, a sprawą tą zajmuje się para policjantów – Anna Jass (Magdalena Różczka) i Adam Mika (Łukasz Simlat). Do akcji serialu dołącza powracający do miasta Piotr Zarzycki, dziennikarz znany z pierwszego sezonu. Ma on zostać redaktorem naczelnym lokalnej gazety. Reżyserem serialu Rojst jest Jan Holoubek, który, co ciekawe, tworzy dla Netflixa kolejny serial osadzony w czasach powodzi tysiąclecia. Wielka woda zadebiutuje na platformie w 2022 roku. Zdecydowanie polecamy zobaczyć ten polski serial kryminalny, zwłaszcza, gdy lubujemy się w czasach komunistycznej Polski.

W głębi lasu – serial na podstawie powieści Harlana Cobena

W polskiej ekranizacji znanej powieści Harlana Cobena wystąpili m.in.: Agnieszka Grochowska, Grzegorz Damięcki, Arkadiusz Jakubik, Wiktoria Filus czy Hubert Miłkowski. Reżyserami produkcji są Leszek Dawid i Bartosz Konopka. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1994 i 2019 roku. Głównym bohaterem serialu jest prokurator Paweł Kopiński, którego siostra zaginęła 25 lat wcześniej podczas obozu. Nagle dochodzi do zaskakującego odkrycia ludzkich szczątków, które najprawdopodobniej należą do chłopaka zaginionego wraz z siostrą Kopińskiego. Bohater ma nadzieję, że odnajdzie siostrę jeszcze żywą. W głębi lasu składa się z sześciu odcinków.

W głębi lasu
Polski serial kryminalny, na który warto zwrócić uwagę!

Paradoks – zwycięzca konkursu TVP

Paradoks to serial, który w 2012 roku emitowany był na drugim kanale Telewizji Polskiej. Jego reżyserami są Grzegorz Zgliński, Igor Brejdygant i Borys Lankosz. W obsadzie pojawili się m.in. Anna Grycewicz, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik czy Witold Dębicki. Anna Grycewicz wcieliła się w podkomisarz Majewską, która otrzymuje zadanie przeprowadzenia śledztwa dotyczącego inspektora Komendy Głównej Policji. W roli inspektora występuje Bogusław Linda. Pomiędzy rozwiązywaniem kolejnych spraw kryminalnych młoda policjantka prowadzi śledztwo na temat pracy przełożonego. Paradoks powstał po tym, jak scenariusz na serial zwyciężył w konkursie organizowanym przez Telewizję Polską. Całość składa się z trzynastu odcinków.

Sprawdź też: Filmy dla dzieci na Netflix – podpowiadamy, jakie wybrać

Ultraviolet – detektywi XXI wieku

Ultraviolet z pewnością nie przypadnie do gustu każdemu – wielu odbiorców wytyka tej produkcji sporo infantylności. Nie powinniśmy jednak pochopnie stawiać na nim krzyżyka, choćby na obsadę serialu. A ta jest iście doborowa, ponieważ w produkcji pojawili się tacy aktorzy, jak Sebastian Fabijański, Marek Kalita, Agata Kulesza, Bartłomiej Topa, Piotr Stramowski czy Michał Żurawski. Głośnych nazwisk więc zdecydowanie tu nie brakuje.

Serial skupia się na losach Aleksandry, która po latach emigracji wraca do rodzinnego miasta. Praca jako kierowca Ubera rzuca ją w ciąg dramatycznych wydarzeń – przypadkowo staje się świadkiem morderstwa młodej kobiety. Powiadomiona policja szybko klasyfikuje zdarzenie jako samobójstwo, czemu usilnie stara się zaprzeczyć sama bohaterka. Nawiązuje więc kontakt z grupą Ultraviolet, składającą się z detektywów-amatorów, którzy podejmują się różnorakich spraw. I robią to w iście nowoczesnym stylu, korzystając z wielu nowinek technologicznych.

ultraviolet polskie seriale kryminalne
Choć serial Ultraviolet nie odbił się szerszym echem, jego podejście do samego gatunku jest całkiem interesujące

Grupa podejmuje się zagadek, które przerastają policję. Służby mundurowe same w sobie z niesmakiem patrzą na ich poczynania, starając się ująć członków Ultraviolet. Ciekawym zabiegiem tej produkcji jest to, że każdy odcinek to kolejna sprawa kryminalna, a wątek Oli jest tu niejako tłem. Niestety, produkcja miewa słabsze momenty, a tempo w wielu momentach bywa zbyt intensywne. Warto jednak dać mu szansę, to dosyć świeże podejście do gatunku kryminalnego.

Polskie seriale kryminalne na HBO

Polskie seriale kryminalne są też wyraźnie obecne na platformie HBO Max. Jedna z czołowych platform streamingowych w Polsce ma w swojej bibliotece cenione produkcje kryminalne i sensacyjne. Poniżej najlepsze polskie seriale kryminalne HBO.

Ślepnąc od świateł – polski serial kryminalny bez hamulców

W 2014 roku Jakub Żulczyk wydał bestsellerową powieść Ślepnąc od świateł, a cztery lata później zadebiutował serial na podstawie opisanej w niej historii. Produkcję HBO wyreżyserował Krzysztof Skonieczny, który wraz z Żulczykiem współtworzył scenariusz tytułu. W roli głównej w serialu wystąpił Kamil Nożyński, a poza nim w obsadzie znaleźli się też: Jan Frycz, Robert Więckiewicz, Janusz Chabior czy Cezary Pazura. Nożyński wcielił się w tajemniczego dilera, dostarczającego towar klientom z wyższych sfer. Bohater na co dzień ma do czynienia z największymi gangsterami w mieście. Znużony swoim dotychczasowym życiem postanawia uciec do Argentyny. Wtedy z więzienia wychodzi gangster Dario. Ten polski serial kryminalny można oglądać nie tylko na HBO Max, ale także na Playerze – zdecydowanie pozycja godna polecenia.

Ślepnąc od świateł
Kreacja Jana Frycza w serialu Ślepnąć od świateł zapada w pamięć | Źródło: mat. prasowe

Wataha – a gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Wataha zadebiutowała w 2014 roku. Opowiada o losach pracowników Straży Granicznej w Bieszczadach. W pierwszym sezonie dochodzi do wybuchu, wskutek którego giną oficerowie pewnej jednostki. Jedynym ocalałym jest Wiktor Rebrow. Od razu staje się głównym podejrzanym w śledztwie. Zaczyna własne dochodzenie na temat tego, co wydarzyło się przy polsko-ukraińskiej granicy. Akcja drugiego sezonu rozgrywa się cztery lata później, gdy dochodzi do wielu nielegalnych przekroczeń granicy, a Rebrow ukrywa się w tamtejszych lasach. Trzecia odsłona Watahy skupia się natomiast głównie na głośnej zbrodni, ale codzienne wydarzenia na granicy wcale nie słabną. Ten polski serial kryminalny jest dostępny na HBO Max i Playerze występują m.in.: Aleksandra Popławska, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa czy Andrzej Zieliński.

Pakt – odkrycia dziennikarza śledczego

Głównym bohaterem Paktu jest Piotr Grodecki, w którego wcielił się Marcin Dorociński. Mężczyzna jest dziennikarzem śledczym i postanawia opublikować tekst dotyczący głośnej afery finansowej. Artykuł wzbudza ogromne zainteresowanie, a tymczasem autor odkrywa drugą stronę sprawy. Sytuacja bohatera jest coraz bardziej zawiła i skomplikowana. Drugi sezon dotyczy afery seksualnej związanej ze znanym politykiem. Podczas gdy Grodecki bada tę sprawę, w śląskiej kopalni dochodzi do wypadku, który zamiesza na scenie politycznej kraju. Poza Dorocińskim w Pakcie występują też Witold Dębicki, Magdalena Cielecka czy Sebastian Fabijański. Za reżyserię odpowiadają Leszek Dawid i Marek Lechki.

Sprawdź też: Najlepsze seriale kryminalne na Netflix – ranking Top10 kryminałów Netflixa

Odwilż – polski hit doceniony poza granicami kraju

Produkcja Xawerego Żuławskiego spotkała się nie tylko z pozytywnym odbiorem w naszym kraju. Swego czasu serial ten był jednym z najchętniej oglądanych na platformie HBO Max w Europie, jak i poza nią. Nie powinno to dziwić, gdyż specyficzny klimat został to doprawiony naprawdę solidną intrygą. Dodajmy do tego pokaźną liczbę gwiazd polskiego kina i otrzymujemy naprawdę godną polecenia produkcję.

Akcja serialu rozgrywa się w Szczecinie (swoją drogą, czy ktoś z Was kojarzy rodzimą produkcję, której akcja ma miejsce właśnie tam…?). Główna bohaterka to policjantka, która zmaga się z trudami samotnego wychowywania dziecka po śmierci swojego męża. Zostaje ona skierowana do sprawy odnalezienia zwłok kobiety w Odrze. Intryga zagęszcza się, gdy okazuje się, że ofiara urodziła dziecko przed swoją śmiercią. Na miejscu odnaleziono jedynie ciało kobiety – obsesyjnym celem bohaterki staje się chęć rozwikłania zagadki śmierci i odszukanie dziecka zabitej. Czy uda się doprowadzić sprawę do końca?

Odwilż
W rolę głównej bohaterki Odwilży wcieliła się Katarzyna Wajda

To rzecz jasna pozostawiamy Wam do przekonania się na własne oczy. Trzeba jednak zaznaczyć, że Odwilż to niezwykle solidny kryminał i jedna z najmocniejszych pozycji na naszej liście. Zdecydowanie warto!

Polskie seriale kryminalne na Player.pl

Player.pl to polski serwis VOD, który stanowi jedną z najpopularniejszych platform w kraju. Abonentom oferuje dostęp do filmów, seriali oraz programów telewizyjnych. Wśród dostępnych produkcji znajduje się całkiem sporo godnych uwagi polskich seriali kryminalnych.

Sprawdź też: Najlepsze komedie na Netflix, HBO GO i innych VOD. Obejrzyj najlepsze komedie wszech czasów

Chyłka – o prawniczce stworzonej przez Remigiusza Mroza

Chyłka to bardzo popularny polski serial kryminalny na podstawie serii powieści jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy w Polsce – Remigiusza Mroza. Pierwszy sezon zadebiutował w 2018 roku, a obecnie na Playerze emitowana jest już piąta odsłona produkcji. Magdalena Cielecka wciela się w tytułową bohaterkę, Joannę Chyłkę, prawniczkę. Bezkompromisowa i pewna siebie kobieta podejmuje się rozwiązywania najbardziej skomplikowanych spraw. Wraz z rozwojem akcji w kolejnych sezonach jej pozycja zawodowa słabnie, co rozpoczyna falę zawirowań w życiu prywatnym. Reżyserami Chyłki są Łukasz Palkowski i Marek Wróbel. Na ekranie poza Cielecką można zobaczyć także Filipa Pławiaka, Jakuba Gierszała czy Olgę Bołądź. Serial cieszy się tak dużą popularnością wśród widzów, że Player tworzy dokument opowiadający o jego fenomenie.

Chyłka
Joanna Chyłka – w tej roli Magdalena Cielecka | Źródło: tvn.pl

Skazana – Agata Kulesza jako sędzia

W 2021 roku na Playerze pojawił się serial Skazana z Agatą Kuleszą w roli głównej. Jest to polski serial kryminalny, w którym aktorka wciela się w postać surowej sędzi Alicji Mazur. Bezwzględna dla przestępców kobieta zostaje oskarżona o zabójstwo, którego nie popełniła i trafia do więzienia, gdzie przebywa ze skazanymi przez siebie więźniarkami. Czy uda jej się udowodnić swoją niewinność? Produkcja powstała na podstawie książki Skazane na potępienie autorstwa Ewy Ornackiej. W 2022 roku ma pojawić się drugi sezon Skazanej. W pierwszym poza Kuleszą wystąpili m.in.: Bartłomiej Topa, Aleksandra Adamska, Tomasz Schuchardt czy Michał Czernecki.

Szadź – morderstwa na tle religijnym

Polskie seriale kryminalne często powstają na podstawie powieści i nie inaczej jest w przypadku Szadzi. Ekranizacja książki Igora Brejdyganta zadebiutowała w 2020 roku na TVN. W rolach głównych w serialu wystąpili Maciej Stuhr i Aleksandra Popławska. Aktor wcielił się w postać mordercy, natomiast kobieta zagrała policjantkę prowadzącą śledztwo w jego sprawie. Do zbrodni dochodzi w okolicach Opola. Seryjny morderca, Piotr Wolnicki, jest religioznawcą zabijającym wierzące dziewczyny. Serial w reżyserii Anny Kazejak, Sławomira Fabickiego i Macieja Bochniaka składa się z dwóch siedmioodcinkowych sezonów.

Nieobecni – gdy rodzina znika bez śladu

Ten polski serial kryminalny z Playera z 2020 roku opowiada o tancerce Mili Gajdzie, która przyjeżdża do rodzinnego domu na święta. Okazuje się jednak, że mieszkanie jest puste, a jej bliscy gdzieś zniknęli. Kobieta zgłasza zaginięcie, a w śledztwo angażuje się podkomisarz z zespołem Aspergera – Filip Zachara. Wspólne dochodzenie Zachary i Mili sprawia, że na wierzch wychodzą rodzinne sekrety, o których kobieta nie miała pojęcia. W rolach głównych wystąpili Justyna Wasilewska i Piotr Głowacki. Oprócz nich, w produkcji można zobaczyć też Izabelę Kunę, Danutę Stenkę, Tomasza Włosoka czy Annę Dymną. W 2022 roku ma pojawić się drugi sezon Nieobecnych.

polskie seriale kryminalne
Piotr Głowacki i Justyna Wasilewska grający główne role w serialu Nieobecni | Źródło: tvn.pl

Polskie seriale kryminalne na Canal+

Canal+ to jedna z dynamiczniej rozwijających się platform streamingowych, która w szybkim tempie poszerza swoją bibliotekę o kolejne jakościowe produkcje. Wśród nich nietrudno o warte obejrzenia polskie seriale kryminalne.

Belfer – ciekawy polski serial kryminalny o nauczycielu

Akcja pierwszego sezonu Belfra z 2016 roku rozgrywa się w Dobrowicach. W miejscowości dochodzi do tajemniczej śmierci nastolatki. W liceum, do którego uczęszczała dziewczyna, zaczyna pracę nauczyciel z Warszawy, Piotr Zawadzki. Mężczyzna mocno angażuje się w rozwiązanie zbrodni. W drugim sezonie belfer przenosi się do wrocławskiego liceum, w którym musi stanąć do walki o własne życie. W roli tytułowego bohatera występuje Maciej Stuhr, a poza nim w serialu pojawiają się m.in.: Magdalena Cielecka, Sebastian Fabijański, Piotr Głowacki, Paweł Królikowski, Eliza Rycembel czy Michalina Łabacz.

Sprawdź też: Zestawienie ekranizacji Sherlocka Holmesa. Sherlock Holmes – najlepsze filmy i seriale

Polski serial kryminalny w trakcie emisji cieszył się ogromną popularnością, a pierwszy sezon zdobył m.in. statuetkę za najlepszy serial fabularny podczas 19. ceremonii wręczenia Orłów. Za reżyserię pierwszego sezonu odpowiada Łukasz Palkowski, a drugiego Krzysztof Łukaszewicz i Maciej Bochniak. W obu sezonach jednym ze współscenarzystów był Jakub Żulczyk. Pierwszy sezon napisał z Moniką Powalisz, a w drugiej części dołączył do nich Bartłomiej Ignaciuk.

Żmijowisko – wakacje zakończone tragedią

Produkcja na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza pod tym samym tytułem opowiada o grupie znajomych, którzy wyjeżdżają razem ze swoimi dziećmi na wspólne wakacje. Przebywają w miejscowości wypoczynkowej nad jeziorem, a podczas jednego z wieczorów znika 15-latka. Dziewczyny nie udaje się odnaleźć, a rok po tragedii jej ojciec wznawia własne dochodzenie w tej sprawie. Mężczyzna odkrywa nowe, zaskakujące fakty. W rodziców zaginionej Ady (Hanna Koczewska) wcielili się Paweł Domagała i Agnieszka Żulewska. W serialu wystąpił też Cezary Pazura i Piotr Stramowski.

polski serial kryminalny żmijowisko
Żmijowisko zostało nakręcone na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza pod tym samym tytułem | Źródło: mat. prasowe

Kruk. Szepty słychać po zmroku – opowieści z Podlasia

Głównym bohaterem tej produkcji Canal+ jest Adam Kruk, w którego wcielił się Michał Żurawski. Na co dzień pracuje on w wydziale kryminalnym w Łodzi, jednak na jakiś czas zostaje przeniesiony do rodzinnego Podlasia. Tam musi zmierzyć się ze sprawą porwania chłopca, jednocześnie walcząc z własnymi traumami z przeszłości. W serialu wystąpili też Cezary Łukaszewicz, Andrzej Zaborski czy Mariusz Jakus. Drugi sezon dotyczy morderstw rudowłosych kobiet oraz porachunków mafijnych. Adam Kruk poznaje policjantkę Justynę, z którą zaczyna współpracować. W roli funkcjonariuszki wystąpiła Magdalena Koleśnik, aktorka pochodząca z Białegostoku. Kruk to serial wyróżniający się czerpaniem z folkloru Podlasia i fantastyki.

Sprawdź też: Najlepsze filmy i seriale na podstawie gier [TOP 10]

Klangor – o bohaterze w żółtej zbroi

Klangor to polski serial kryminalny, do którego zdjęcia powstawały w dużej mierze w Świnoujściu. Nadmorska opowieść skupia się na zaginięciu córki psychologa więziennego, Rafała Wejmana. Bohater, w którego wcielił się Arkadiusz Jakubik, próbuje dowiedzieć się, co stało się z jego dzieckiem. Podczas prowadzenia własnego śledztwa musi mierzyć się także z burzliwą sytuacją rodzinną i kłopotami w pracy. Symbolem serialu stała się żółta kurtka głównego bohatera. W Klangorze poza Jakubikiem wystąpili także Maja Ostaszewska, Wojciech Mecwaldowski czy Maciej Musiał. Scenariusz stworzył debiutujący Kacper Wysocki, a za reżyserię odpowiedzialny jest Łukasz Kośmicki.

Jak wynika z powyższego zestawienia, warto oglądać nie tylko stare, ale też śledzić nowe polskie seriale kryminalne. Ostatnie lata udowodniły, że ten gatunek w Polsce staje się bogatszy o coraz mocniejsze pozycje. Najnowsze produkcje dostępne na platformach VOD to szansa na poznanie niezwykle wciągających historii. Daj znać w komentarzu, który polski serial kryminalny jest Twoim ulubionym.

morele w google news
16
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Skazana mi się mega podobała, cieszę się, że w tym roku ma być drugi sezon 🙂 obsada chyba nie ma się za bardzo zmieniać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *