1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Zestawienie ekranizacji Sherlocka Holmesa. Sherlock Holmes – najlepsze filmy i seriale

Rozrywka

28.09.2021 09:06

Zestawienie ekranizacji Sherlocka Holmesa. Sherlock Holmes – najlepsze filmy i seriale

Filmy i seriale
5
1
0
5
1

Czy jest jakiś słynniejszy, fikcyjny detektyw niż Sherlock Holmes? Czy znasz najlepsze filmy z tym bohaterem? Jacy aktorzy wcielili się w rolę geniusza z Baker Street? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kim był Sherlock Holmes?

Sherlock Holmes jest najsłynniejszym fikcyjnym detektywem w historii. Tego bohatera stworzył szkocki pisarz, Arthur Conan Doyle, prezentując go czytelnikom w powieści Studium w szkarłacie wydanej w 1887 roku. Postać Sherlocka Holmesa stała się niezwykle popularna dzięki jego geniuszowi dedukcyjnemu, niezwykłym umiejętnościom, ale też swoistemu wyobcowaniu ze społeczeństwa. Do dziś jest on uosobieniem detektywa, przysłowiowym przykładem logicznego myślenia, spostrzegawczości i zdolności analitycznych.

Ponieważ opowiadania o Sherlocku Holmesie znajdują się w domenie publicznej, stał się on bohaterem niezliczonej ilości przeróbek, parodii i adaptacji. Nawet najbardziej znane atrybuty tego detektywa: fajka i charakterystyczna czapka myśliwska pochodzą z adaptacji – sam Doyle nigdy o nich nie wspominał. Szczególnie godne uwagi są ekranizacje o Sherlocku Holmesie. Już trzynaście lat po wydaniu pierwszej powieści o tym śledczym, pojawił się pierwszy film – niemy i trwający zaledwie dwie minuty.

Sprawdź też: Enola Holmes 2 – wszystko o filmie Netflixa. Enola Holmes powraca!

Sherlock Holmes – najlepsze filmy i seriale

Nie sposób wymienić wszystkich dzieł, których bohaterem był Sherlock Holmes. Filmy i programy telewizyjne z jego udziałem należą często do klasyki kina. Księga Rekordów Guinnessa podaje, że powstało ponad 250 filmowych adaptacji jego przygód – pod tym względem Holmes ustępuje jedynie hrabiemu Draculi. W postać geniusza dedukcji wcielali się aktorzy jak Sir Christopher Lee, Roger Moore, John Cleese, Benedict Cumberbatch i Robert Downey Jr. 

Poniżej znajdziesz najlepsze produkcje, w których pojawił się Sherlock Holmes. Wszystkich filmów z jego udziałem nie sposób wymienić – dlatego w tym artykule przedstawimy oficjalne adaptacje (które zaakceptowali spadkobiercy Doyle’a) oraz te najbardziej cenione przez fanów. Filmy z Sherlockiem Holmesem opisane na niniejszej liście to wyłącznie klasyczne ekranizacje: nie przeróbki, w których Holmes występuje jako robot, krasnal ogrodowy czy animowana mysz.

Pies Baskerville’ów (1939)

Pies Baskerville’ów to amerykańska adaptacja powieści Doyle’a, przez wielu krytyków uważana za jedną z najlepszych. W postać detektywa wcielił się Basil Rathbone – producent filmu nie mógł sobie wyobrazić nikogo innego w tej roli. To kreacja Rathbone’a ukształtowała wizję Holmesa w umysłach wielu widzów, a po sukcesie Psa Baskerville’ów powstało jeszcze trzynaście sequeli. To właśnie te filmy z Sherlockiem Holmesem utrwaliły wizję postaci Watsona jako nierozgarniętego naiwniaka.

Późniejsze filmy z serii Sherlock Holmes można jednak określić jako dzieła klasy B. Choć dwie pierwsze ekranizacje osadzone były w epoce wiktoriańskiej, to już w późniejszych częściach Holmes rozprawiał się np. z nazistowskimi szpiegami. Wiele z tych filmów doczekało się później parodii i przeróbek. Sam Pies Baskerville’ów i jego pierwszy sequel, Przygody Sherlocka Holmesa do dziś cieszą się uznaniem zarówno krytyków, jak i fanów.

Prywatne życie Sherlocka Holmesa (1970)

W komedii Prywatne życie Sherlocka Holmesa detektyw rozwiązuje zagadkę zaginionego inżyniera, w sprawę zamieszany jest też potwór z Loch Ness. W jednym z wątków pobocznych Holmes unika zalotów primabaleriny chcącej mieć z nim dziecko i ponownie wpada w nałóg kokainy. To historia z przymrużeniem oka, ale fani często uważają ją za jeden z najlepszych filmów z Sherlockiem Holmesem, między innymi ze względu na celne żarty Roberta Stephensa w roli detektywa. Na uwagę zasługuje też kreacja Christophera Lee jako Mycrofta.

Morderstwo na zlecenie (1979)

W wielu adaptacjach najsłynniejszy wiktoriański detektyw jest na tropie Kuby Rozpruwacza – najbardziej przerażającego przestępcy ówczesnych czasów. Morderstwo na zlecenie jest uważany za jeden z najlepszych filmów z Sherlockiem Holmesem, opartych o ten pomysł. Krytycy chwalili mroczną, brutalną atmosferę całej historii, wątki polityczne i związane z teoriami spiskowymi. Fani zaś do dziś cenią przedstawienie postaci Watsona (w tej roli James Mason), zrywające z wizją stereotypowego, naiwnego pomocnika z filmów Rathbone’a.

Sherlock Holmes (2009)

Ta przebojowa adaptacja w komiksowym stylu zdobyła sobie spore uznanie i liczną rzeszę fanów. Odeszła od wizji eleganckiego dżentelmena, którą ugruntowały poprzednie filmy. Sherlock Holmes (w tej roli Robert Downey Jr.) stał się na powrót mistrzem sztuk walki i wyobcowanym geniuszem… Nie nosił także myśliwskiego kapelusza. Także późniejsze przygodowe filmy z serii Sherlock Holmes w reżyserii Guya Ritchiego były wysoko oceniane przez krytyków i widownię.

Sherlock (2010)

Ten brytyjski serial przeniósł Sherlocka do współczesności. Cieszy się olbrzymim gronem fanów i fanek, prawdopodobnie ze względu na złożoną kreację Benedicta Cumberbatcha – jego bohater jest złośliwym geniuszem, zdradzającym symptomy syndromu Aspergera. To chyba najbardziej egoistyczny, ale mimo wszystko sympatyczny Sherlock Holmes – filmy przedstawiały go najczęściej jako bohatera bez skazy. Choć po czterech sezonach i odcinku specjalnym fani nadal nie mają dość Cumberbatcha jako Holmesa, szanse na kontynuacje są raczej niewielkie.

Sprawdź też: Lupin sezon 2 – kiedy premiera? Wszystkie informacje o 2. sezonie serialu Lupin

Pan Holmes (2015)

Pan Holmes to stonowany dramat osadzony w 1947 roku – całkowicie inny niż te nowe, pełne akcji adaptacje. Sherlock Holmes jest 93-letnim emerytem, który mierzy się nie tylko z tragicznymi skutkami swej ostatniej sprawy, ale też z samotnością, popularnością, słabnącą pamięcią oraz II Wojną Światową. Sir Ian McKellen jako emerytowany detektyw powrócił do wykreowanej przez poprzednie filmy o Sherlocku Holmesie wizji uprzejmego dżentelmena.

Enola Holmes (2020)

Enola Holmes to siostrzenica Sherlocka, wychowana przez matkę, sufrażystkę i emancypantkę chcącą, by jej córka przewyższała każdego mężczyznę. W rolę tej młodej protagonistki wciela się Millie Bobby Brown, samego detektywa gra zaś Henry Cavill. Ta przygodowa adaptacja stała się jednym z najczęściej oglądanych filmów na Netfliksie. Być może dlatego, że oferuje nową postać, z którą młodzi widzowie mogą się utożsamiać, a także zupełnie odmienne spojrzenie na „mitologię” Baker Street.

Dlaczego ten legendarny detektyw jest tak popularny? Być może dlatego, że można go przedstawić na wiele sposobów – jako bohatera, dżentelmena, wyalienowanego narkomana. Każdy może zdecydować, jaki jest jego Sherlock Holmes. Filmy, seriale, książki, gry komputerowe przedstawiają przeróżne wizje tego bohatera, a także pozwalają Ci rozwiązywać zagadki wraz z mistrzem dedukcji.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.