x-men jak ogladać

Rozrywka

24.08.2023 11:05

X-Men: jak oglądać filmy z uniwersum Marvel Comics?

Filmy i seriale
7
1
1
7
1

Jak oglądać filmy z uniwersum X-Men, tak by nie pogubić się w poplątanej fabule tych produkcji? W artykule prezentujemy najlepszą kolejność, w jakiej należy obejrzeć wszystkie 13 produkcji spod szyldu X-Men.

X-Men: jak oglądać, by nie pogubić się w fabule?

Zadajesz sobie pytanie, jak oglądać X-Men? 13 filmów składających się na całą franczyzę produkcji filmowych o superbohaterach Marvela powinno być oglądanych w odpowiedniej kolejności – niekoniecznie według chronologii premier. X-Men ma pewien punkt wspólny z produkcjami Star Wars. Chodzi tu o to, że poszczególne filmy potrafią mocna wybiegać w przyszłość, by wraz z następnym wrócić do historii początku danego bohatera – jak się w tym nie pogubić?

Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby obejrzeć ja po kolei według daty premiery. Podejście to jest jednak dosyć chaotyczne, dlatego odpowiednia kolejność może sprawić, że poznamy całą historię tak, by się w niej nie pogubić. Poniżej zorganizowaliśmy 13 filmów X-Men tak, aby wpasować je w jedną oś czasu. Pozwoli to na pełne doświadczenie uniwersum X-Men i wyeliminuje wszelkie ryzyko zadawania sobie wielu pytań.

x-men jak oglądać
Jak chronologicznie oglądać X-Men? Wyjaśniamy!

X-Men: First Class/X Men: Pierwsza klasa

Fabuła tej produkcji skupia się na czasach kryzysu kubańskiego (1962), stanowiąc w zasadzie idealny początek do rozpoczęcia przygody filmowej z uniwersum X-Men. Choć technicznie rzecz biorąc, nie jest to film, który przedstawia sceny najstarsze pod względem daty (jedna z produkcji cofa się np. aż do 1845 roku), to wciąż będzie najlepszym wyborem. W produkcji zobaczymy początki X-Menów, jak i wrogości między dwoma przyjaciółki: Magneto i Profesorem X.

X-Men: Days of Future Past/X Men: Przeszłość, która nadejdzie

Ten wybór może się wydać fanom nieco kontrowersyjny, jednak sama produkcja sprawia nie lada wyzwanie w odpowiednim umiejscowieniu na osi czasu. Znaczna część opowieści rozgrywa się w roku 1973, jednak ważną częścią są również wydarzenia z alternatywnej wersji 2023 roku. W produkcji tej spotykamy aktorów zarówno z nowszych produkcji, jak i tych z pierwszych odsłon filmowych X-Men. Fabula produkcji jest na tyle elastyczna, że możemy obejrzeć ten film jako drugi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dać go na sam dół listy.

X-Men Origins: Wolverine/X Men Geneza: Wolverine

Wspominaliśmy, że akcja jednego z filmów ma miejsce w 1845 roku. Dokładnie chodzi o X Men Geneza: Wolverine, którego akcja zaczyna się w XIX wieku, jednak dotyczy to zaledwie jednej sceny. Znaczna część filmu rozgrywa się jednak w 1979 roku. Jak pewnie możecie domyślać się z samej nazwy, poznajemy tu początki Logana jako superbohatera. Z produkcji tej dowiesz się jak stał się on posiadaczem szkieletu z adamantium. Omawiany film przedstawia również po raz pierwszy Deadpoola, granego przez Reynoldsa. Bardzo ważny tytuł w kontekście osi czasu Wolverine’a – bez niego lepiej nie zaczynajmy zapoznania się z nim.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

X-Men: Apocalypse

W produkcji tej drużyna bohaterów X-Men mierzy się z superłotrem Apocalypse. Choć zdecydowana większość fabuły rozgrywa się w 1983 roku, produkcję otwiera scena aż z 3600 roku p.n.e. Apocalypse spotkało się z mieszanym odbiorem fanów, paradoksalnie wielu zarzucało mu przesycenie akcją. Nie można odmówić tu jednak tego, że starcie z klasycznym marvelowskim łotrem jest tutaj przedstawione w sposób bardzo ciekawy.

X-Men: Dark Phoenix/X Men: Mroczna Phoenix

To pierwsza produkcja od 2000 roku, w której nie pojawił się Hugh Jackman – również w formie cameo. Opowiada on historię przemiany Jean Grey (graną przez Sophie Turner) w Phoenix. Akcja filmu rozgrywa się początkowo w 1975 roku, jednak zdecydowana jej większość ma miejsce w 1992.

Deadpool 3
Deadpool 3 to jedyna pozycja filmowa z uniwersum X-Man, co do której wiadomo, że powstaje. Premiera filmu planowana jest na maj 2024

X-Men

Produkcja, od której w zasadzie wszystko się zaczęło. X-Men debiutował w 2000 roku i to właśnie w tym momencie rozgrywa się fabuła. Pomimo faktu, że była to pierwsza produkcja z ekipą Profesora X, chronologicznie stanowi ona szóstą odsłonę. Oglądanie najstarszej produkcji może być wyboistym doznaniem, ponieważ w przypadku części bohaterów miała miejsce podmiana aktorów, a sama oś czasu mocno została poplątana od premiery. Największą jest rzecz jasna zmiana Jamesa McAvoya i Michaela Fassbendera na Patricka Stewarta i Iana McKellena, którzy wcielili się w starszych wiekiem Charlesa Xaviera i Erika Lehnsherra.

X2: X-Men United/X Men 2

X Men 2 podejmuje kontynuacje fabuły właściwie zaraz po tym, jak zakończył się poprzedni film. Omawiana część zaczyna się jak u Hitchcocka – od trzęsienia ziemi w formie ataku Nightcrawlera (poddanego praniu mózgu) na prezydenta USA. Pod względem rozwoju wydarzeń, zwłaszcza w końcówce produkcji, mają tu miejsce ważne momenty. Jedną z nich jest zapowiedź pojawienia się Phoenix w nowej odsłonie.

X-Men: The Last Stand/X-Men: Ostatni bastion

Ostatni bastion to pierwsza produkcja ukazująca historię Phoenix, jednak idąc zgodnie z wewnętrzną chronologią produkcji, jest na drugim miejscu. Produkcja z 2006 roku przedstawia powrót Jean Grey, tym razem znacznie potężniejszą niż wcześniej, obracającą się przeciwko X-Menom.

Sprawdź też: Filmowy Wolverine – w ilu filmach X-Men pojawił się Hugh Jackman? Czy Wolverine jeszcze pojawi się w MCU i dołączy do Avengers?

The Wolverine

Fabularnie produkcja ta rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach z Ostatniego bastionu. Opowiadana historia jest więc skupiona na konsekwencjach, jakie zainicjował poprzedni film. Niemniej jednak warto nadmienić, że The Wolverine może być traktowany jako sequel do X-Men Origins: Wolverine.

Deadpool

Pierwsza produkcja poświęcona w całości postaci odgrywanej przez Ryana Reynoldsa, choć ten miał swój debiut w produkcjach spod szyldu X-Men już wcześniej. Należy zaznaczyć, że wydarzenia, jakie rozgrywają się w filmach poświęconych Wade’owi Wilsonowi są oddzielone od głównych filmów X-Men. Deadpool to jednak to samo uniwersum, dlatego znalazł się na naszej liście – po prostu dopełnia obrazu całości. Oś czasu produkcji pozostaje nieznana, ale przyjmuje się, że akcja ma miejsce w 2016 roku, czyli w czasie premiery filmu.

Wolverine
Uniwersum X-Men jest najczęściej kojarzone z postacią Wolverine’a

Deadpool 2

Kolejny film z niesprecyzowaną datą akcji, jednak tok rozgrywanych wydarzeń może sugerować się, że to okolice 2020 roku. Ponownie, wydarzenia w drugiej odsłonie przygód najemnika z „bałaganem na strychu” są oddzielone od głównej osi fabularnej X-Men. To jednak nie było przeszkodą, aby w filmie pojawili się bohaterowie wchodzący w skład zespołu oraz pewne nawiązania do Logana.

The New Mutants/Nowi mutanci

Nowi mutanci i ich akcja ulokowana została w okolicach 2020 roku, ponieważ produkcja ta zawiera liczne wstawki nawiązujące do filmu Logan. Poza tym jednak, mamy tu do czynienia z odrębną opowieścią – produkcja jest więc spin-offem, niepowiązanym z oryginalną serią. Niemniej jednak Nowi mutanci to część uniwersum X-Man, opowiadając o losach takich bohaterów jak Cannonball, Mirage czy też Wolfsbane. Z powodzeniem więc film ten może być obejrzany pod koniec naszej przygody (nawet niekoniecznie jako przedostatni).

Logan

Solidne zwieńczenie filmów spod znaku X-Men, czyli produkcja z 2017 roku, która najbardziej wybiega w przyszłość pod względem fabularnym. Jej akcja rozgrywa się w roku 2029 roku, gdy żywi mutanci stali się prawdziwą rzadkością na Ziemi. Z uwagi na umiejscowienie akcji, powinien to być ostatni film, gdy chcemy zachować poprawną chronologię wewnątrz serii. A co więcej, z pewnością nie będziecie się krzywić podczas seansu z uwagi na intensywną akcję oraz szybkie tempo. Logan to kawał dobrego kina, co zostało zauważone między innymi przez Akademię Filmową.

Sprawdź też: Chronologia filmów Marvela. Jak oglądać filmy Marvela?

X-Man: jak oglądać – kolejność chronologiczna pojawienia się filmów

Poniżej prezentujemy listę filmów X-Men uszeregowaną według roku premiery każdej z produkcji. Na liście wymienionych zostało 13 wyżej opisywanych filmów, wraz z powstającą trzecią częścią Deadpoola.

 • X-Men (2000),
 • X2 (2003),
 • X-Men: The Last Stand (2006),
 • X-Men Origins: Wolverine (2009),
 • X-Men: First Class (2011),
 • The Wolverine (2013),
 • X-Men: Days of Future Past (2014),
 • Deadpool (2016),
 • X-Men: Apocalypse (2016),
 • Logan (2017),
 • Deadpool 2 (2018),
 • Dark Phoenix (2019),
 • The New Mutants (2020),
 • Deadpool 3 (2024).
x-men jak oglądać
Logan to jeden z najwyżej ocenianych filmów spośród wszystkich z całej serii

Filmy X-Men z podziałem na podserie

Siadając po raz pierwszy do seansu filmów z uniwersum X-Men, warto jest mieć na uwadze jeden istotny czynnik. Otóż wszystkie te produkcje nie stanowią jednej opowieści, która jest rozwijana konsekwentnie wraz z kolejno następującymi po sobie premierami. Zamiast tego mamy tu do czynienia z podseriami, które razem składają się na pełne uniwersum X-Men.

Owszem, początkowo nie zapowiadało się, że X-Men wyewoluują do tak bardzo poplątanego uniwersum. Trzy pierwsze produkcje (X-Men, X2: X-Men United/X-Men 2 i X-Men: The Last Stand) stworzyły podwaliny filmowego uniwersum opowieści o superbohaterach. Razem tworzą one integralną strukturę, łącząc w sobie początek, środek i koniec samodzielnej i głównej trylogii. Nie ubija się jednak kury znoszącej złote jaja – trzy lata po premierze Ostatniego bastionu, powraca sam Wolverine.

Sprawdź też: Disney Plus – cena, oferta, najlepsze filmy i seriale

Odgrywana przez Hugh Jackmana postać jest jedyną obok Deadpoola, która doczekała się filmu o historii jego pochodzenia. Owszem, swego czasu głośno było o takim samym koncepcie dotyczącym Magneto, ostatecznie jednak plany zostały pogrzebane. Prócz pierwszej produkcji X-Men Origins: Wolverine, postać ta powróciła jeszcze w dwóch samodzielnych filmach: The Wolverine i Logan. Co ciekawe, ten ostatni jest pierwszym filmem o superbohaterze, który nominowano do Oscara w kategorii scenariusza adaptowanego.

Razem z filmami poświęconymi postaci Jackmana, pojawiała się jeszcze inna podkategoria produkcji. Zapoczątkowana przez X-Men: First Class w 2011 roku to seria filmów, które można traktować jako prequele. Mamy tu do czynienia łącznie z czterema pozycjami, w których oglądamy znanych nam bohaterów, ale odgrywanych przez zupełnie innych aktorów. Ma to związek, z tym że produkcje te prezentują wydarzenia z momentu, gdy bohaterowie byli znacznie młodsi.

Przykładowo X-Men: First Class to fabuła z lat 60. W produkcji jest wyjaśnione to, jak Charles Xavier wraz ze swoim przyjacielem Erikiem Lensherrem powołali do życia X-Menów. Z uwagi na okoliczności, aktorzy, którzy wcielili się w ich rolę, byli odpowiednio młodsi. Obie postacie zostały kolejno odegrani przez Jamesa McAvoya i Michaela Fassbendera. Podseria zapoczątkowana przez X-Men: First Class była kontynuowana jeszcze przez trzy kolejne produkcje. I tu także nie zabrakło kolejnych zabaw czasem, co może rodzić zakłopotanie w trakcie seansu.

x-men jak oglądać
W serii nie brakuje poruszania wątków z różnych linii czasowych – na obu zdjęciach znajduje się postać Charlesa Xaviera. W młodszej wersji bohatera odgrywał James McAvoy, natomiast w postać najbardziej kojarzoną wcielił się Patrick Stewart

Chodzi rzecz jasna o film X-Men: Days of Future Past, w którym rok 2023 przeplata się z 1973. Zabieg ten pozwolił jednak na pojawienie się w nim jednej z największych gwiazd całego uniwersum, czyli Wolverine’a. Tym samym ta produkcja z 2014 roku stanowi zarówno prequel, jak i sequel. A przecież są jeszcze filmy o wygadanym najemniku w czerwonym kostiumie.

To właśnie wraz z premierą filmu Deadpool w 2016 roku, fani doczekali się produkcji poświęconej postaci granej przez Reynoldsa. Od czasów X-Men Origins: Wolverine, gdy Reynolds pojawił się jako postać drugoplanowa, fani naciskali mocno na danie mu szansy w postaci własnej produkcji. Do akcji włączył się sam aktor, któremu udało się zorganizować swoistą kampanię promocyjną, wspomagająca wysiłki ekranizacji filmu całkowicie poświęconemu postaci Wade’a Wilsona. Obecnie podseria ta składa się z dwóch produkcji, z trzecią znajdującą się w produkcji (premiera w 2024).

Od pozostałych filmów należy jeszcze odróżnić The New Mutants, dzieło stanowiące odrębną opowieść. Jest to klasyczny przypadek spin-offu, produkcji mającej pewne cechy wspólne z X-Menami, ale nie będącej w ścisłym kontakcie z jakimkolwiek filmem z tego uniwersum.

Sprawdź też: Najlepsi superbohaterowie – zestawienie najciekawszych postaci z filmów

Oryginalna trylogia X-Men:

 • X-Men,
 • X2: X-Men United/X Men 2,
 • X-Men: The Last Stand/X-Men: Ostatni bastion.

Prequele:

 • X-Men: First Class/X Men: Pierwsza klasa,
 • X-Men: Days of Future Past/X Men: Przeszłość, która nadejdzie,
 • X-Men: Apocalypse,
 • X-Men: Dark Phoenix/X Men: Mroczna Phoenix.

Produkcje poświęcone Wolverine’owi:

 • X-Men Origins: Wolverine/X Men Geneza: Wolverine,
 • The Wolverine,
 • Logan.

Produkcje poświęcone Deadpoolowi:

 • Deadpool,
 • Deadpool 2,
 • Deadpool 3 (premiera w 2024).

X-Men: jak oglądać? Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci wszelkie niewiadome na ten temat. Po jego lekturze nie pozostaje nic innego, jak zasiąść do seansu. Życzymy zatem miłego oglądania.

7
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Niestety uważam, że mówienie o jakiejkolwiek chronologii oglądania filmów o x-menach jest bezsensowne…. W Days of future past następuje reset serii, co za tym idzie, Apocalypse, Dark Phoenix, Deadpool i prawdopodobnie Logan i New mutants nie mają już nic wspólnego z poprzednią linią czasową, tworzą nową historię, nową nitkę czasu… Po co komuś mieszać kolejnością oglądania ????‍♂️ polecam oglądać tak jak były wydawane filmy ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *