Rozrywka

26.10.2021 08:13

Polska w pigułce, czyli serial Ranczo. Informacje o jednej z najlepszych polskich produkcji serialowych

Filmy i seriale
18
0
0
18
0

Prawdopodobnie znaczna część Polaków przynajmniej słyszała o Ranczo – to polski serial komediowy, który opisuje perypetie mieszkańców Wilkowyj. Powstawał w latach 2006-2016 i gromadził przed telewizorami rzesze Polaków. Czy jeszcze czymś zaskoczy?

Ranczo — podstawowe informacje

Ranczo to polski serial, którego produkcja i regularna emisja trwała niemal nieprzerwanie przez ponad dekadę – w tym czasie zyskał ogromną liczbę fanów. Krajowa produkcja komediowo-obyczajowa została wyreżyserowana przez Wojciecha Adamczyka, a scenariusz tworzyli Robert Brutter i Jerzy Niemczuk. Za muzykę byli odpowiedzialni Krzesimir oraz Radzimir Dębscy, za zdjęcia Włodzimierz Głodek, a za scenografię – Janusz Sosnowski. 

Przez plan filmowy przewinęło się kilka setek znanych aktorów i aktorek telewizyjnych oraz filmowych, a sama produkcja została nagrodzona licznymi trofeami czy odznaczeniami (Festiwal Dobrego Humoru, Telekamera TeleTygodnia czy nawet Orły). Zdjęcia do serialu były wykonywane w niewielkiej wsi w województwie mazowieckim o nazwie Jeruzal. Ranczo fabularnie rozgrywa się jednak na Podlasiu. W czasach, gdy cykl był na antenie polskiej telewizji publicznej, w wyznaczonych godzinach niemalże pustoszały ulice i podwórka.

Sprawdź też: Polskie filmy i seriale na Netflix – oferta 2021. Sprawdź najwyżej oceniane produkcje

Zarys fabuły

Akcja serialu zaczyna się w momencie, gdy do Polski sprowadza się Amerykanka polskiego pochodzenia, czyli Lucy Wilska. Jest spadkobierczynią pięknego, starego dworku we wsi Wilkowyje. Zdecydowanie nie będzie miała tam łatwo – jeden z głównych bohaterów cyklu, czyli wójt, ostrzy sobie zęby na budynek, dlatego szykuje mały sabotaż. Wraz ze współpracownikiem sprawia, że posiadłość wydaje się zupełnie nieatrakcyjna, w związku z czym liczy, że nowoprzybyła cudzoziemka bez problemu ją sprzeda. 

Tymczasem paradoksalnie urok miejsca do tego stopnia na nią wpływa, że postanawia zostać, wyremontować dworek i osiąść w nim na dobre. W międzyczasie zaprzyjaźnia się z psem, który prawdopodobnie został przez kogoś porzucony i próbuje zadomowić się w Wilkowyjach. Od tego czasu zaczyna się jej wiejska przygoda, a dla widzów – seria ciekawych historii Lucy i innych mieszkańców miejscowości. Jak możesz się domyślić, hermetyczna, lokalna społeczność utrudnia bohaterce życie na różne sposoby. 

Jednymi z najważniejszych osobistości każdej polskiej wsi są oczywiście przedstawiciele władzy świeckiej oraz kościelnej w postaci wójta i księdza. Nie inaczej jest w opowieści o Wilkowyjach – nieustanne utarczki między postaciami (w tym przypadku braćmi) są jednym z fabularnych spoiw całości. W ciągu kolejnych sezonów (a jest ich aż 10) poznajemy coraz to nowe sposoby na wzajemne uprzykrzanie sobie życia przez Pawła i Piotra Koziołów. Przy okazji serial w mocno autoironiczny sposób demaskuje układy między władzą w małych miejscowościach.

Z biegiem czasu i kolejnych sezonów akcja się rozwija, dochodzą nowe postacie, a fabuła zaczyna podążać w mocno rozgałęzionych kierunkach. Widzowie poznają przekrój miejscowych, prowincjonalnych typów charakterów i sami mają szanse wybrać, z kim chcieliby się zaprzyjaźnić, a kogo w realnym życiu woleliby unikać. Serial wykorzystuje sporo stereotypów dotyczących polskiej wsi i ludności, która ją zamieszkuje.

Ranczo można by rzeczywiście nazwać Polską w pigułce, gdyż sposób kreacji postaci i relacji między nimi niejednokrotnie w łudzący sposób przypomina polskie podwórko. Relacje obywateli między sobą oraz stosunek władzy do mieszkańców, a wreszcie – głowy lokalnego kościoła z wójtem to w znaczącej części polskie, krzywe zwierciadło. Alegoria wsi oczywiście wykracza poza ramy realizmu, ale dzięki temu fabuła jest spójna i intrygująca, a widzowie z zapartym tchem czekają na to, co wydarzy się później. A wydarzy się naprawdę wiele!

Obsada serialu Ranczo

Poza tym, że scenariusz jest dowcipny i celny, a mieszkańcy Polski mogą znaleźć w nim wiele analogii do własnego, codziennego życia, całość jest także bardzo zgrabnie odegrana. Na czym również polegał fenomen serialu Ranczo? Obsada to długa lista znamienitych nazwisk, dzięki którym produkcja od strony realizacji aktorskiej była naprawdę solidnie przygotowana. Za sprawą warsztatu osób wcielających się w bohaterów Rancza, forma produkcji zyskała lekkość i niewymuszony humor.

Kluczowymi postaciami dla rozwoju fabuły są wspomniani już wójt oraz ksiądz. Dwaj bracia są w istocie bliźniakami jednojajowymi, a wciela się w nich znany aktor – Cezary Żak. Wraz z rozwijającą się technologią, w ciągu dziesięciu lat, gdy seria powstawała, sceny z udziałem rodzeństwa Koziołów były kręcone w coraz ciekawszy sposób. W obsadzie serialowej znalazła swoje miejsce także Katarzyna Żak, czyli żona aktora, która wcieliła się w postać przedsiębiorczej gospodyni domowej – Kazimiery Solejukowej.

Na tym nie koniec znanych nazwisk. Lucy Wilską odgrywa Ilona Ostrowska, a towarzysza jej licznych przygód o pseudonimie Kusy – szwagier kobiety, czyli Paweł Królikowski. Ponadto obsada Rancza składa się m.in. z takich osobistości aktorskich jak Marta Lipińska w postaci gospodyni z plebanii o nazwisku Michałowa, Artur Barciś w roli sekretarza gminnego Arkadiusza Czerepacha, Franciszek Pieczka we wdzięcznej kreacji wiejskiego mędrca, Stanisława Japycza, czy też Dorota Chotecka jako sklepikarka, Krystyna Więcławska.

Plejada gwiazd zmienia się wraz z kolejnymi sezonami, do załogi dołączają nowe osoby, które także możemy obejrzeć w serialu Ranczo. Aktorzy, tacy jak Leon Niemczyk, Tomasz Sapryk, Sławomir Orzechowski czy Wiktor Zborowski także znajdują się na liście osób zasilających szeregi obsady Rancza. Dzięki temu całość pozostaje interesująca, a jako widz możesz mieć frajdę z poszukiwania ulubionych aktorów na telewizyjnym ekranie.

Ranczo Wilkowyje – film pełnometrażowy

W 2007 roku powstał pełnometrażowy film pod tytułem Ranczo Wilkowyje, także w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Produkcja powstała pomiędzy zdjęciami do 2. i 3. sezonu serialu Ranczo – fabularnie jest częściowo z nimi scalona – jednak opowiada odrębną historię tych samych bohaterów. Można powiedzieć, że sceny, które jako widz mogłeś zobaczyć na dużym ekranie, są alternatywną wizją wydarzeń ze wsi Wilkowyje. Stanowi to ciekawe rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż serial miał być kontynuowany.

Być może na decyzję o nagraniu pełnometrażowego filmu opowiadającego historię bohaterów serialowego Rancza wpłynął fakt ograniczeń wynikających z produkcji realizowanej we współpracy z telewizją publiczną. W realizacji kinowej zastosowano rozwiązania i motywy, które nigdy nie występowały w Ranczu, pojawiły się także akcenty w postaci wulgarnego języka czy nagości, których obrazy familijne raczej unikają. Oprócz znanego już widzom serialowym Jeruzala plan filmowy obejmował także miejscowość Latowicz. 

Film Ranczo Wilkowyje zadedykowano nieżyjącemu już wówczas aktorowi, Leonowi Niemczykowi, który w serialu wcielił się w rolę Jana Japycza. Wracając do fabuły – najpoważniejsza modyfikacja nastąpiła w przypadku losów Lucy – w filmie z Ameryki przyjeżdża jej były mąż, Louis, w którego postać wciela się Radosław Pazura. Całość ma oczywiście bardziej kinową, zwięzłą formę. Zastosowano nieco inne sposoby operowania kamerą i techniki budowania napięcia znane z dużego ekranu. Istotnym punktem wydarzeń jest kontrola antykorupcyjna we wsi.

Gdzie oglądać serial Ranczo?

Przez wiele lat serial Ranczo był emitowany na antenie TVP 1 w nieodpłatnej wersji, w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Aktualnie Ranczo VOD można oglądać w serwisie TVP, jednak nie zawsze dostępne są wszystkie odcinki. Na tym samym portalu istnieje także możliwość obejrzenia pełnometrażowego filmu o przygodach mieszkańców Wilkowyj. Dla dociekliwych fanów znajdą się również dodatkowe zdjęcia i ciekawostki z planu, wywiady z aktorami, a nawet forum sympatyków serii.

Ranczo online od pewnego czasu można także znaleźć w najpopularniejszym internetowym serwisie streamingowym, czyli na platformie Netflix. W ramach dostępu subskrypcyjnego znajdziesz tam wszystkie 10 sezonów, z których każdy liczy po 13 odcinków. Netflixa można wygodnie używać nie tylko z poziomu komputera, laptopa lub smart TV, lecz także z urządzeń mobilnych, takich jak tablet czy smartfon. Jeśli dasz się wciągnąć serialowemu szaleństwu, możesz pobrać kilka odcinków, by komfortowo oglądać je offline – na przykład w podróży.

Ranczo – czy doczekamy się nowego sezonu lub filmu?

Od lat po sieci krążą plotki na temat rzekomego wznowienia produkcji serialu – jeśli zatem czekasz na reedycję, warto śledzić doniesienia. Informacje są regularnie dementowane, dlatego odświeżenie serii jest owiane mgłą tajemnicy. W 2020 zapowiadano kolejną część pełnometrażowego filmu, jednak ze względu na śmierć jednego z odtwórców ważnej roli – Pawła Królikowskiego, czyli Kusego –  produkcję odwołano. Aktualnie istnieje prawdopodobieństwo utworzenia kolejnego filmu oraz miniserialu, jednak nie są to wieści potwierdzone w 100%.

Fani serialu mogą jednak cieszyć się z dostępności wszystkich odcinków Rancza. Netflix oraz TVP VOD zdecydowanie ułatwiają możliwość obejrzenia perypetii Wilkowyjan na własnych warunkach, w domowym zaciszu i o wybranych porach. Tymczasem, jeśli wyczekujesz informacji dotyczących ewentualnych kolejnych odcinków, możesz zadowolić się fanowskimi dodatkami do serii i ciekawymi propozycjami, z którymi twórcy zostawiają nienasyconych widzów. W 2008 oraz 2014 r. powstały dwa teatralne spektakle, także na podstawie serialu.

Sprawdź też: Najlepsze polskie podcasty – zestawienie (2021) najciekawszych i najpopularniejszych podcastów w Polsce

W 2014, z okazji dziesięciolecia wstąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej, powstał spin-off Rancza o tytule Ławeczka w Unii. Odcinków miniserialu było aż 10, zatem jeśli ktoś poszukuje dodatkowych atrakcji związanych z produkcją – może to być niemała gratka. Oprócz realizacji do obejrzenia na małym i dużym ekranie, na fali popularności serialu powstały także dwie części powieści opisującej losy tych samych bohaterów. Autorami książek są sami scenarzyści Rancza, czyli A. Grembowicz (pod pseudonimem R. Butter) i J. Niemczuk.

18
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *