Rebot, remaster, remake, spinoff - star wars

Rozrywka

15.03.2023 09:20

Reboot, remaster, remake — wszystko, co chcielibyście o nich wiedzieć

Filmy i seriale Gry
16
1
1
16
1

Żyjemy w czasach, w których wielu producentów gier, filmów czy seriali używa zwrotów „remake”, „reboot” czy „spin-off”. Wielu z nas może się jednak gubić w tej nomenklaturze. Przychodzimy z pomocą i objaśniamy te zawiłe, na pierwszy rzut oka, pojęcia.

Co to jest remake?

Remake – co to takiego jest? Stanowi on nową wersję istniejącego filmu, serialu bądź gry komputerowej. Termin ten pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: stworzyć coś ponownie. Z założenia remake powinien opowiadać tę samą historię, z identycznymi postaciami, ale granymi przez innych aktorów. W zależności od zapisów umowy licencyjnej obowiązujących twórców remake’u odstępstwa od oryginału mogą być nieznaczne albo bardzo duże. Nierzadko główną różnicą jest osadzenie historii w innych realiach kulturowych.

Udanym remake’iem filmu, który cieszy się większą popularnością niż oryginał, jest horror The Ring z 2002 roku w reżyserii Gore Verbinskiego. To adaptacja powieści Kôji Suzuki, wcześniej pokazanej w dziele Hideo Nakaty o tym samym tytule. W pierwszej wersji fabuła miała miejsce w Japonii, natomiast w remake’u w Stanach Zjednoczonych. To pociągnęło za sobą również zmianę imion postaci z japońskich na amerykańskie (m.in. Rachel zamiast Reiko).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Remake w grze komputerowej to stworzona na nowo gra, w której kluczowe elementy bazują na poprzedniej wersji. Przykładem tego, co to remake w grze komputerowej, jest Counter-Strike: Source. Premiera wersji oryginalnej miała miejsce w 1999 roku, remake zaś pojawił się w 2004 roku. Rozgrywka w obu wariantach jest niemal identyczna – polega na walce terrorystów z antyterrorystami. W Counter-Strike: Source została ulepszona grafika, poprawiono mapy, wzbogacając je o takie elementy jak drzewa czy słupy transmisyjne. Wprowadzono nowe modele postaci i broni, postarano się też urealnić jej obsługiwanie. Projektantami oryginału byli Minh Le i Jess Cliffe, remake zaś stworzył James Ohlen.

Czym jest remaster?

Już wiadomo, na czym polega remake – a co to jest remaster? Stanowi on odświeżenie danej gry od strony audiowizualnej. Tekstury zamienia się na nowe, kosmetycznie poprawia animacje i elementy graficzne. Jest to więc po prostu aktualizacja tej samej gry pod względem dźwięku i obrazu, bez żadnych, nawet niewielkich, zmian w treści.

Przykładem dobrego remastera jest Quake II RTX. Aby oświetlenie gry i map było bardziej realistyczne, użyto ray tracingu. Dzięki użyciu tej techniki widoczne są refleksy świetlne i cienie, dzięki którym świat produkcji zbliżony jest do rzeczywistego. Oprócz tego wprowadzono m.in. możliwość wyboru pory dnia, w jakiej odbywa się akcja.

Najprostszy przykład remasteru to odświeżenie kultowego Super Mario Brosa. Gra dalej jest w 2D i stanowi doskonałą propozycję nie tylko dla najmłodszych. Wciąga w rozgrywkę tak samo, jak wiele lat temu, ale wygląda dużo lepiej. Ulepszona wersja Super Mario Bros została zaadaptowana do nowoczesnych urządzeń. Można w nią zagrać na konsolach Nintendo, komputerach z systemem Windows czy urządzeniach mobilnych z Androidem.

Reboot? Pierwsze słyszę

Co to jest reboot? W przypadku gier komputerowych stanowi on stworzenie danego tytułu na nowo. Może się wydawać, że reboot jest tym samym co remake. Różnica polega jednak na tym, że reboot daje twórcom większą swobodę. Fabuła nowej gry może być zupełnie inna, nierzadko pojawiają się w niej postaci niewystępujące w oryginale. Reboot to reset danej gry i wykreowanie jej na nowo, nieraz dość odbiegające od jej starszej wersji. 

Dobrym przykładem udanego reboota jest gra Tomb Raider. Pierwszy raz gra ukazała się w 1996 roku, reboot zaś wypuszczono na rynek w 2013 roku. Obie wersje mają tę samą główną bohaterkę, inna jest jednak fabuła i historia; istnieją również pewne różnice w jej charakterystyce. W wersji pierwotnej archeolog Lara Croft odbywała podróż do Ameryki Południowej w celu odnalezienia Gałęzi ukrytej w grobowcu w Peru. W reboocie bohaterka jest z kolei wraz z załogą statku Endurance zamierza odkryć zaginione królestwo Yamatai, znajdujące się koło Japonii.

Rebot, remaster, remake, spinoff - batman
Doskonałym przykładem reboota, czyli restartu serii jest trylogia Batmana, którą wyreżyserował Christopher Nolan

Reboot istnieje również w branży filmowej. Tutaj, podobnie jak to ma miejsce w świecie gamingu, polega on na opowiedzeniu historii na nowo. Wykorzystywany jest stary, dobrze znany tytuł, często wraz z głównym bohaterem, który może okazać się zupełnie inną postacią osadzoną w odmiennych od pierwotnych realiów, w nowej fabule. Przykładem rebootu serii filmów będzie Batman: Początek z 2005 roku i jego kolejne części, opowiadające na nowo historię superbohatera znanego z komiksów, seriali oraz filmów produkowanych w latach 90. w reżyserii Tima Burtona (Batman oraz Powrót Batmana) i Joela Schumachera (Batman Forever, Batman i Robin).

Sprawdź też: Gdzie oglądać filmy za darmo? Strony z filmami za free

Przykładem rebootu w produkcjach telewizyjnych jest z kolei zapowiadana na czerwiec 2021 roku nowa wersja serialu Plotkara, której oryginał emitowany był w latach 2007-2012. W obu wariantach fabuła opowiada o grupie zamożnych nastolatków uczęszczających do prywatnej szkoły, których sekrety ujawniane są przez tajemniczą Plotkarę. Zupełnie inni będą jednak nowi bohaterowie. Nowy ma być także sposób działania tytułowej Plotkary, która w wersji pierwotnej publikowała swoje wpisy na stronie internetowej. Jednym z założeń serialu z 2021 r. jest większe skupienie na współczesnych problemach takich jak rasizm. Ze względu na osadzenie w tej samej rzeczywistości nową Plotkarę określa się też mianem sequela.

Spin-off — produkt uboczny, który potrafi przebić oryginał

Osobom, które śledzą nowe filmowe produkcje, odpowiedź na pytanie, co to spin-off nie powinna przysporzyć większych problemów. Pod tą nazwą kryją się filmy lub seriale rozwijające wątki poboczne z innej produkcji.

Spin-off może koncentrować się na historii bohatera, który grał trzecioplanową rolę w filmie bazowym. Świetny przykład udanego spin-offa to film Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie. Opowiada on o grupie rebeliantów, którzy wykradli plany budowy Gwiazdy Śmierci – te wykorzystane przez Luke’a Skywalkera do zniszczenia Gwiazdy Śmierci w IV epizodzie sagi – Nowej nadziei.

Udane spin-offy telewizyjne to The Originals oraz Wampiry: Dziedzictwo, osadzone w świecie Pamiętników wampirów, serialu emitowanego w latach 2009-2017 w amerykańskiej stacji The CW. Pierwszy z nich opowiada historię pierwotnych wampirów, Klausa i jego rodzeństwa, którzy zostali przedstawieni w drugim sezonie serialu bazowego. Z kolei Wampiry: Dziedzictwo to serial, który skupia się na Hope, córce Klausa, oraz innych uczniach szkoły dla wampirów, stanowi więc jednocześnie spin-off Pamiętników wampirów i The Originals.

Sequel i prequel — na czym polegają?

Odpowiedzi na pytania, co to sequel i co to prequel, łączą się ze sobą. Pierwszy termin oznacza kontynuację danego filmu, drugi raz wskazuje na produkcję, który opowiada o wydarzeniach poprzedzających historię z tytułu bazowego. Przykłady tego, czym nazywamy prequel i co to jest sequel, również znaleźć można w uniwersum Gwiezdnych wojen. Pierwszy termin obrazują filmy Mroczne widmo, Atak klonów i Zemsta Sithów, pokazujące, jak doszło do wydarzeń ukazanych w Nowej nadziei – produkcji, która, chociaż stanowi czwartą część sagi, została nakręcona jako pierwsza, w 1977 roku.

Sequelami całej oryginalnej trylogii – czyli wspomnianej Nowej nadziei oraz Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi – są z kolei trzy filmy powstałe w latach 2015-2019, które podejmują historię dziejącą się kilkanaście lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi.

Innym przykładem prequela jest trylogia Hobbit (2012-2014), która opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce przed akcją we Władcy Pierścieni (również składającym się z trzech części, wypuszczonych na ekrany w latach 2001-2003). Skupia się ona na historii krasnoludów wyruszających na Samotną Górę, aby odzyskać swoje skarby, zagarnięte przez smoka Smauga. Przy okazji zaś wyjaśnia, w jaki sposób Bilbo Baggins wszedł w posiadanie pierścienia, którego zniszczenie było we Władcy Pierścieni zadaniem jego krewnego, Froda.

Sprawdź też: Nowe filmy – premiery filmowe i serialowe

Rozbudowana, pochodząca z angielskiego, terminologia ukazująca związki między filmami u wielu osób wywołuje zdezorientowanie. Jak więc należy rozumieć opisywane nazwy? Remake to stworzenie od nowa tego samego filmu, serialu bądź gry komputerowej, zachowujący mniej lub więcej elementów bazowej historii. Reboot stanowi w pewnym sensie bardziej swobodną wersję remake’u – zmiany wprowadzane w fabule są dużo większe. Niekiedy ma on zupełnie innych bohaterów bądź tych samych, ale posiadających inną historię. Remaster to po prostu odświeżenie gry od strony technicznej, bez wprowadzania zmian w historii. A co to spin-off? Film bądź serial, który rozwija wątek poboczny z produkcji bazowej. Ostatnie ze wspomnianych terminów są ze sobą powiązane – sequel stanowi bowiem kontynuację danej produkcji, a prequel opowiada o wydarzeniach poprzedzających jej fabułę

Rebot, remaster, remake, spinoff - Hobbit, Władca Pierścieni
Trylogię Hobbita możemy traktować jako prequel Władcy Pierścieni, bowiem traktuje on o wydarzeniach wcześniejszych
16
1

Podziel się:

Komentarze (1)

W jaką kategorię zaliczyć w takim razie Ghost in the shell z 2017 roku (aktorski) w tym kontekście? Przeniesienie ze świata animacji w realia filmu aktorskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *