1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Najlepsze polskie podcasty – zestawienie (2021) najciekawszych i najpopularniejszych podcastów w Polsce

Rozrywka

29.06.2021 14:12

Najlepsze polskie podcasty – zestawienie (2021) najciekawszych i najpopularniejszych podcastów w Polsce

Online
6
2
1
6
2

Podcasty stały się źródłem rozrywki, wiedzy i humoru dla wielu osób z różnych powodów. Ludzie słuchają podcastów podczas gotowania, sprzątania, biegania lub podczas porannych dojazdów do pracy, często będąc o wiele lepszą alternatywą niż radio. Podcasty dostępne są online na wielu różnych platformach. Jakie są najlepsze polskie podcasty online?

Polskie podcasty w 2021 roku – jakie są najlepsze? Jak wygląda obecnie rynek podcastów

Ze względu na to, że świat staje się coraz bardziej zapracowany, format podcastu stał się niezwykle popularny. Treści audio pozwalają słuchaczowi na wielozadaniowość. Ostatnie badania wykazały, że 49% słuchaczy podcastów słucha ich w domu, 22% podczas jazdy samochodem, 11% w pracy, a 8% podczas ćwiczeń. Długość podcastu zazwyczaj pozwala na dogłębne przeanalizowanie tematu lub dłuższą rozmowę pomiędzy dwojgiem ludzi.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów słuchania pobranych odcinków podcastu jest to, że słuchacz ma kontrolę nad odtwarzaniem. Szczególnie jeśli słuchasz podcastu z wywiadem, o wiele łatwiej jest wybrać własne tempo i być w stanie szybko przewijać do przodu i do tyłu.

Zobacz też: Czym są podcasty? Jak zacząć przygodę z podcastami i jakich nagrań słuchać?

podcasty rmf
Źródło: https://www.rmf.fm/podcasty

Zawartość audio podcastu daje słuchaczom możliwość zanurzenia się w tematy bez konieczności przeznaczania czasu na czytanie lub oglądanie wideo. Podcastem mogą być też artykuły, które idealnie sprawdzą się podczas dojazdów do pracy, a nawet… w pracy. Jeśli tylko szef pozwoli nam pracować w słuchawkach na uszach.

Korzystając z aplikacji podcastów Apple lub Spotify, każdy konsument może wybrać subskrypcję ulubionych programów i mieć możliwość natychmiastowego pobrania każdego nowego odcinka. To ogromna różnica względem platformy YouTube lub mediów społecznościowych, gdzie często trzeba odwiedzić daną platformę, aby zobaczyć nowe treści. Podcasty Spotify, podcasty po angielsku czy ciekawe podcasty to frazy, które wpisuje w wyszukiwarkę internetową coraz więcej internautów.

W 2021 największą popularnością w Polsce cieszą się podcasty takie jak Kryminatorium, Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów, BEczKA, Ja i moje przyjaciółki idiotki, Kwadrans na angielski czy Piąte: Nie zabijaj. Jak widać tematyka najlepszych polskich podcastów jest niezwykle zróżnicowana. Potwierdza to fakt, że forma rozrywki, jaką oferują polskie podcasty trafia w gusta szerokiego grona słuchaczy i świetnie sprawdza się dla osób, które pragną poszerzać swoje horyzonty. 

Najlepsze podcasty radiowe – TOK FM, RMF FM Podcasty, RDC, Radio Kolor

W tej kategorii możesz znaleźć szeroki wybór podcastów na różne tematy, od historii po politykę, sprawy międzynarodowe, kulturę i naukę. Wiele z nich to fragmenty audycji radiowych, których można słuchać o każdej porze dnia. Podcast radiowy to w pewnym sensie audycja, która powstaje z fragmentów oryginalnej audycji radiowej, z których sam składasz gotowy materiał, który Cię interesuje. 

Jest to więc raczej radio na żądanie, którego słuchasz w taki sam sposób, w jaki oglądasz swój ulubiony program – seriami, kawałek po kawałku, odcinek po odcinku. Dzięki podcastom radiowym możesz poznawać świat, ludzi i siebie, robiąc jednocześnie inne rzeczy, takie jak jazda samochodem, zakupy, domowe obowiązki czy nawet praca. 

TOK FM

Oferta podcastów Radia TOK FM to cyfrowa biblioteka zawierająca ponad 75 tysięcy podcastów oraz ponad 200 audycji i cykli tematycznych o różnorodnej tematyce, m.in. politycznej, gospodarczej, społecznej, naukowej i poradniczej. Wśród nich znajdziesz zapisane audycje aktualnie prowadzone przez Radio TOK FM, podcasty dostępne tylko w Internecie, a także ponadczasowe, wartościowe serie archiwalne i podcasty prowadzone w duetach. Codziennie udostępnianych jest około dziesięciu godzin premierowych audycji.

RMF FM Podcasty

RMF FM oferuje możliwość odsłuchania podcastów na swojej stronie internetowej, ale również w osobnej zakładce na RMFon.pl i w aplikacji mobilnej RMF ON. We wrześniu 2020 roku pojawiło się tam 45 autorskich podcastów RMF FM, a ich lista wciąż się powiększa. Najpopularniejszymi podcastami radia RMF FM są Fakty RMF FM, Felieton Tomasza Olbratowskiego, Dorwać bestię, Sceny zbrodni i Poranna rozmowa w RMF FM 

RDC

Stacja radiowa, która realizuje misję radia publicznego poprzez swoje autorskie audycje. Ona również poszła o krok dalej i postanowiła zarchiwizować swoje najlepsze audycje w formie ogólnodostępnych podcastów. Zaprasza do wysłuchania programów o nauce i kulturze, do rozmowy o filmie, teatrze, architekturze i polityce, oraz do wspólnego przeżywania słuchowisk Teatru Radia RDC.

Radio Kolor 

Źródło: https://radiokolor.pl/podcasty

Warszawskie radio, które ze swoich codziennie nadawanych audycji również postanowiło stworzyć archiwum podcastów. Najpopularniejsze audycje, które cały czas dostępne są do wysłuchania to ĄĘ w Kolorze, Biuro piosenek znalezionych, EKOsfera, Frank Help, Gwiazdy. Błyskotliwi prowadzący i ciekawie omawiane tematy doskonale sprawdzą się jako alternatywa do losowych audycji puszczanych w radiu. 

Najlepsze polskie podcasty dostępne na Spotify i innych platformach streamingowych 

Lista najpopularniejszych podcastów w Polsce jest bardzo często aktualizowana, z uwagi na coraz większe powodzenie tej formy rozrywki, która powoduje ciągły wzrost liczby nowych twórców. Jednak od dłuższego czasu, w czołówce, niezmiennie utrzymuje się kilka podcastów, które są najczęściej odtwarzane przez polskich słuchaczy. 


Poniżej prezentujemy aktualną listę najpopularniejszych polskich podcastów. Daj znać w komentarzu, który z nich jest Twoim ulubionym. A może, pomimo tak dużej popularności, któregoś z nich nie znasz? 

 1. Kryminatorium
 2. Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. Imponderabilia
 4. Tu Okuniewska
 5. Dwóch Typów Podcast

Inne popularne podcasty, to m.in.:

 • Kwadrans na angielski
 • Zabójcze opowieści
 • Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
 • 7 metrów pod ziemią
 • Halo, Dziewczyny!

Aby posłuchać swoich ulubionych podcastów wykorzystaj jedną z najpopularniejszych aplikacji w Polsce. Spotify, Pocket Casts, Lecton, Podcasty Google, Castbox – każda z tych platform posiada niezliczoną ilość podcastów, wśród, których każdy znajdzie coś dla siebie.  

Polskie podcasty naukowe

 • Godzina filozofów i kwadrans filozofa 

Jest to podcast prowadzony w radiu TOK FM przez Tomasza Stawiszyńskiego. Poruszane w nim aspekty dotyczą szeroko pojętej tematyki popularno-naukowej i filozoficznej.

 • Uwaga! Naukowy bełkot 

Podcast prowadzony przez Dawida Myśliwca, który z wykształcenia jest chemikiem. W podcaście porusza tematy związane z chemią, biologią i medycyną, ale również skupia się na zagadnieniach socjologicznych, psychologicznych czy historycznych. 

 • Damian Parol 

Podcast, któego prowadzoącym jest Damian Parola – dietetyk z wykszłacenia. Przekazuje on merytoryczną wiedzę o zdrowym i świadomym odżywianiu, ogólnopojętej dietetyce, a także o żywności. Swoją wiedzę podpiera rzetelnymi wynikami badań.

Polskie podcasty motywacyjne

 • Lepiej Teraz, Radosław Budnicki

Radosław Budnicki, licencjonowany mentor i coach, stworzył serię Lepiej Teraz. Podcasty Budnickiego cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie doskonałym materiałem i realizacją. Budnicki jest świetnym mówcą, który motywuje do działania jednocześnie rzeczowo i inspirująco. 

 • Jacek Walkiewicz

Jacek Walkiewicz jest doświadczonym psychologiem, oraz autorem kilku programów szkoleniowych, które mają na celu motywować ludzi do działania. Jacek jest również fantastycznym mówcą i trenerem, który jest specjalistą w swojej dziedzinie już od 20 lat. Sławę przyniosło mu wystąpienie „Pełna Moc Możliwości”, które stało się niemal synonimem jego podcastów. Walkiewicz inspiruje ludzi nie tylko do pracy, ale także do rozwoju w życiu osobistym.

Polskie podcasty kryminalne 

 • Po piąte: nie zabijaj 

Podcast Justyny Mazur podzielony jest na odcinki, z których każdy opowiada przerażającą historię opartą na autentycznych wydarzeniach. Nie brakuje tu niewyjaśnionych zaginięć, morderstw z zimną krwią, związków miłosnych i strasznych rodzinnych tragedii, tak więc nie jest to pozycja dla osób o słabych nerwach.

Reklama
 • Kryminatorium

Historie opowiadane przez Marcina Myszkę w Kryminatorium pochodzą z całego świata. Włączają historie z Archiwum X. Każdy odcinek posiada specjalne efekty dźwiękowe i odpowiednią muzykę, by wywoływał jeszcze większe dreszcze u słuchacza.

Polskie podcasty o sztuce i rozrywce 

 • KinoTalk 

Jest to podcast prowadzony przez Mirosława Bożka, Krzysztofa Majewskiego i Macieja Stasierskiego. Odcinki podcastu udostępniane są raz w tygodniu, w których to Panowie wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych produkcji. Analizują filmy i seriale, które pojawiają się na ekranach i nie szczędząc sobie słów, wyrażają swoje opinie na ich temat. 

 • Ten podcast filmowy

Ten podcast filmowy, prowadzony jest przez Korkosińskiego i Maszorka. Tematy w nim poruszane dotyczą szeroko pojętej kinematografii. Odcinki podcastu skupiają się na najnowszych produkcjach, ale również na recenzjach największych klasyków. W dyskusji prowadzących można usłyszeć pełne pasji zaangażowanie, które z całą pewnością zachęca do poszerzania swojego portfolio obejrzanych filmów.  

Podcasty szybko zyskują popularność wśród różnych odbiorców z wielu powodów. Każdy znajdzie podcast, który jest czymś więcej niż tylko blogiem audio. Są to treści, które w przyszłych latach będą stawały się jeszcze bardziej popularne i powszechne z powodu znakomitego dostosowania się do potrzeb pędzącego świata i ludzi. 

Zobacz też: 3 darmowe programy do nagrywania dźwięku. Zestawienie najlepszych rejestratorów dźwięku

6
2

Podziel się:

Komentarze (1)

2 typów to najlepszy podcast między innymi dlatego, że opowiadają o byku w kanale i ataku dzika którego powstrzymała ławeczka. Zabawa jest przednia. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.