Rozrywka

28.03.2022 11:36

Deezer – co potrafi konkurent Spotify i Apple Music?

Programy i aplikacje
13
0
0
13
0

Deezer to jeden z najpopularniejszych serwisów streamingowych, służących do udostępniania muzyki. Choć nie jest tak popularny, jak Spotify, Apple Music czy Tidal, również potrafi wiele. Co dokładnie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Deezer – przede wszystkim rozbudowana biblioteka

Francuski serwis streamingowy Deezer to prawdziwy weteran na rynku portali oferujących dostęp do słuchania piosenek online. Choć powstał zaledwie dwa lata później niż YouTube, w roku 2007, nie jest tak popularny, jak inne tego typu serwisy. Warto się nim jednak zainteresować – jednym z powodów jest baza 73 mln utworów. Pod względem ilości piosenek Deezer jest liderem wśród portali muzycznych.

Nie tylko jednak ilość, ale również jakość usługi jest mocną stroną serwisu Deezer. Muzyka dostępna jest w kilku formatach plików, do których dostęp zależny jest od wykupionej subskrypcji. Albumów można słuchać w podstawowej jakości, czyli z przepustowością 128 kb/s, podwyższoną 320 kb/s lub w bezstratnym formacie FLAC 1411 kb/s.

Deezer oferuje ponadto wiele funkcji wzbogacających obcowanie z muzyką. Część z nich to opcje znane także z innych serwisów streamingowych. Jest jednak kilka takich, które wyróżniają Deezer na tle konkurencji.

Standardowy wachlarz opcji obejmuje m.in. tworzenie playlist – spersonalizowanych lub wspólnych z innymi użytkownikami konta; Flow, czyli odkrywanie podobnych zespołów na podstawie polubionych artystów i płyt oraz zapisywanie utworów, których można później słuchać offline.

podsumowanie roku
Podobnie jak Spotify, Deezer oferuje podsumowanie roku z usługą

Sprawdź też: Niespodzianka! Amazon Music Unlimited w jakości HD już w Polsce. Jest NAJTANIEJ!

Subskrybenci mogą wybierać także spośród tysięcy tematycznych stacji radiowych. Do dyspozycji są także podcasty, choć w ich przypadku ujawnia się nie najwyższa popularność Deezera w Polsce. Niewiele podcastów prowadzonych jest w języku polskim. Osoby znające język angielski nie powinny mieć jednak problemu, by znaleźć coś dla siebie.

Co powinno wyróżniać dobry serwis streamingowy z muzyką? Ekskluzywne treści i dodatkowe funkcje. Deezer oferuje jedno i drugie. Uwagę warto zwrócić na Deezer Sessions. Są to występy nagrywane przez artystów specjalnie dla tego portalu. Odbywają się przed niewielką publicznością. Dzięki temu użytkownicy serwisu mogą słuchać koncertowych wersji swoich ulubionych piosenek.

Kolejną wartą zainteresowania funkcją są playlisty. W przeciwieństwie do tych układanych samodzielnie lub przez algorytmy, te wyjątkowe dla Deezera tworzą zawodowcy – inni artyści i dziennikarze muzyczni.

Miłym dodatkiem jest także opcja wyświetlania tekstu do utworów, która zainteresuje wszystkich, którzy lubią śpiewać wraz ze swoimi idolami. Jest też coś dla fanów aplikacji Shazam. Funkcja SongCatcher oferuje to samo, czyli możliwość rozpoznawania odtwarzanych, np. w radio, piosenek.

Co ważne, możliwości serwisu Deezer w niniejszym artykule zostały wymienione zbiorczo. Podobnie jak w przypadku dostępnej jakości muzyki, poszczególne funkcje są dostępne w zależności od wybranego planu subskrypcyjnego. Co jest do wyboru?

Deezer – dostępne plany i ceny

Istnieją 4 warianty korzystania z serwisu Deezer. Pakiety te to Free, Premium, Family i HiFi. Co ważne, plan Premium wyróżnia się na tle pozostałych dostępnością dwóch, dodatkowych opcji. W ich ramach możliwe jest skorzystanie ze zniżek – miesięcznej dla studentów lub specjalnej, obowiązującej przy wyborze rocznego planu.

Zainteresowani sprawdzeniem możliwości portalu mogą wybrać plan Free. Jako że jest on darmowy, pozwala na sprawdzenie i porównanie oferty Deezera z innymi serwisami bez żadnych konsekwencji. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami. Deezer Free jest dostępny tylko dla jednego konta. Dostępna jakość muzyki to tylko 128 kb/s. Utwory są przerywane reklamami. Piosenek nie da się ponadto pobierać na telefon. Można za to tworzyć własne playlisty i słuchać tych ułożonych przez algorytm.

Subskrypcje płatne pozbawione są reklam pomiędzy piosenkami. Oferują również funkcje opisane w poprzednim akapicie. Różnice sprowadzają się do jakości odtwarzanej muzyki i ilości kont, które mogą być podłączone do jednego planu Deezer. Ceny, niezależnie od pakietu, można uznać za przystępne.

Sprawdź też: Aplikacja Spotify – co to jest? Jak działa? Najważniejsze informacje

W przypadku Deezer Premium jest to jedno konto. Cena podstawowa to 19,99 zł za miesiąc. Wykupując plan od razu na rok, miesięczna opłata spada do 14,99 zł. Jest także dodatkowa oferta dla studentów w cenie 9,90 zł za miesiąc. Dostępna jakość muzyki to 320 kb/s.

W tej jakości utworów słuchać mogą także użytkownicy planu Family. Kosztuje on 29,99 zł miesięcznie. Podpiąć do niego można do 6 kont. Pozwala to na jednoczesne słuchanie muzyki z maksymalnie 13 urządzeń.

Za 29,99 zł za miesiąc dostępny jest też Deezer HiFi. To właśnie w nim możliwe jest słuchanie muzyki niczym z płyty CD – funkcję zapewnia bezstratny format plików FLAC w jakości 16-bit (1411 kb/s). Jest to pakiet zarówno dla użytkownika indywidualnego, jak i kilku osobnych. W ramach Deezer Family HiFi najwyższą jakością muzyki może cieszyć się do 6 osób na 13 urządzeniach jednocześnie.

Na jakich platformach dostępny jest Deezer?

Słuchać muzyki z Deezera można na wiele różnych sposobów. Oprócz możliwości korzystania z niego przez przeglądarkę internetową dostępne są również aplikacje na różne rodzaje urządzeń. Wśród nich są m.in. smartfony i tablety z systemami Android i iOS. Deezera można pobrać także na komputery PC Windows i Apple Mac.

Deezer dostępny jest również na telewizory z systemami Android TV oraz Vidaa Smart OS dla urządzeń firm Toshiba, Hisense i innych. Nie zapomniano także o systemach producentów takich jak Samsung, Sony, LG, Panasonic, Philips i Bang & Olufsen. Deezer kompatybilny jest również z przystawkami Chromecast i Facebook Portal.

Dostęp do Deezera możliwy jest też z poziomu konsoli Xbox One oraz Series S i X, smartwatchacha Apple Watch, Garmin, Fitbit i z systemu Google Wear OS. Inne urządzenia zgodne z aplikacją to inteligentne głośniki (m.in. Apple HomePod i Amazon Echo), systemy samochodowe (np. Android Auto i Apple Carplay) i asystenci głosowi Siri, Google i Alexa.

Czy czegoś tu brakuje? Niestety tak. Wielkim nieobecnym jest Sony. Deezera można używać tylko na telewizorach tego producenta. Nie jest to możliwe na konsolach PlayStation.

Skąd pobrać aplikację?

Smartfon to zapewne jeden z najpopularniejszych sprzętów pozwalających na dostęp do serwisu Deezer. Platformy mobilne Android i iOS umożliwiają instalację aplikacji z poziomu oficjalnych sklepów Google Play i App Store. W ten sam sposób można pobrać Deezera na tablety i inteligentne zegarki.

W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów również istnieje możliwość instalacji klienta Deezer. Pobieranie możliwe jest repozytoriów z Microsoft Store dla PC Windows i App Store dla urządzeń MacBook i iMac. Również oficjalna strona serwisu przekierowuje do tych sklepów.

deezer
Deezer – ciekawa alternatywa dla Apple Music i Spotify

Sprawdź też: Midomi – strona do rozpoznawania muzyki. Lepsza od Shazam?

Inne urządzenia, czyli telewizory i konsole Xbox oraz systemy infotainment samochodów również umożliwiają instalację aplikacji Deezer z poziomu danego urządzenia. Pozostałe sprzęty, głośniki i asystenci głosowi wymagają pobrania aplikacji na urządzenie mobilne.

Deezer to serwis o wielu możliwościach. Choć konkurencja ze strony Tidala, Apple Music, YouTube i Spotify jest mocna, to francuski portal nie daje za wygraną. Co więcej, nie stoi w miejscu, dodając nowe, ekskluzywne funkcje, których pozazdrościć mogą mu rywale. Warto dać szansę Deezerowi i sprawdzić jak sprawdza się w praktyce.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *