wolverine

Rozrywka

21.07.2021 09:36

Filmowy Wolverine – w ilu filmach X-Men pojawił się Hugh Jackman? Czy Wolverine jeszcze pojawi się w MCU i dołączy do Avengers?

Filmy i seriale
6
0
0
6
0

Hugh Jackan powróci do roli Wolverine’a? Fani uniwersum na pewno nie mieliby nic przeciwko temu. Niedawne stories na Instagramie aktora wywołało prawdziwą lawinę plotek. Sprawdzamy, czy słynny X-Men znów zjawi się w filmach Marvela.

Kim jest Wolverine? Skąd wziął się najbardziej znany X-Men?

Wolverine, a właściwie James Howlett (nazywany też Loganem) jest mutantem występującym w Marvelowskim uniwersum 616. Wizualnie przypomina człowieka między trzydziestką a czterdziestką, w rzeczywistości ma jednak sporo ponad 100 lat, choć jego dokładny wiek pozostaje nieznany. Mutacja Logana polega na posiadaniu przez niego czynnika samogojącego i przeciwstarzeniowego. 

Wolverine może tym samym ulegać naprawdę ciężkim obrażeniom, z których umie samodzielnie się wyleczyć. Przeżyje między innymi podanie trucizny. Co nie oznacza, że jest w 100% nieśmiertelny, zabije go bowiem zniszczenie na poziomie cząsteczkowym (np. podpalenie, zalanie żrącym kwasem), utrata ogromnej ilości krwi czy istotnych organów wewnętrznych. Logana wyróżniają dodatkowo cechy zwierzyny tropiącej: wyostrzone zmysły węchu, słuchu i wzroku, a także dotyku.

wolverine
Źródło: nme.com

Zobacz też: Chronologia filmów Marvela. Jak oglądać filmy Marvela?

Umiejętności łowne oraz wysoka wytrzymałość to niejedyne kwestie związane z jego mutacją, równie charakterystyczne są bowiem trzy niezwykle ostre pazury, wraz ze szkieletem pokryte adamantium. Wolverine wysuwa je spomiędzy knykci, będąc w stanie przeciąć niemal każdą materię. Aby zostać idealnym zabójcą, brał udział w programie Weapon X, przechodził też szkolenie w CIA (jest byłym agentem) oraz na samuraja w Japonii. A jaka jest geneza postaci Wolverine’a?

Mężczyzna pochodzi z Kanady, gdzie przed stu laty zrodził się ze związku Johna oraz Elizabeth Howlett, choć podejrzewa się, że jego prawdziwym ojcem był ogrodnik rodzinnej posiadłości, Logan. We wczesnym życiu Jamesa doszło do wielu tragicznych zdarzeń, w tym postrzelenia Johna Howletta i zabójstwa ogrodnika Logana, co doprowadziło do aktywacji mutacji oraz ucieczki Wolverine’a, zamieszkania z guwernantką Rose i przybrania nowego imienia – Logan. 

wolverine
Źródło: indiewire.com

Po latach doszło do tragicznej śmierci Rose, nadziała się bowiem na pazury Wolverine’a, co doprowadziło do ponownej ucieczki i zaginięcia Logana na długi czas. Co wtedy się działo, bohater sam do końca nie pamięta. Ostatecznie został on porwany przez przedstawicieli programu Weapon X, gdzie połączono jego szkielet z adamantium i próbowano wyszkolić na śmiertelną broń. Również pazury Wolverine’a zostały pokryte tym niezniszczalnym metalem. Po wprowadzonych zmianach bohater zamordował pracowników i znów uciekł w las.

Logan na skutek wszystkich swoich przeżyć, a szczególnie mieszkania na dziko wśród zwierzyny, zatracił swoje człowieczeństwo, sam zaczął z czasem przypomianać zwierzę. W takim stanie znaleźli go James oraz Heather Hudson, którzy od nowa nauczyli go żyć wśród ludzi. Wolverine chwilę pracował dla rządu w Kanadzie i dołączył do Alpha Flight, by ostatecznie zostać jednym z X-Menów po propozycji złożonej mu przez profesora Charlesa Xaviera.

Hugh Jackman jako Wolverine – wszystkie filmy 

Kiedy w 1999 roku przydzielano rolę Wolverine’a, początkowo planowano, by dostał ją Dougray Scott. Hugh Jackman został aktorem w rezerwowym. Jak się okazało, Scott ostatecznie nie mógł wziąć udziału w produkcji. Jackman jako Logan występował przez 17 lat. Co ciekawe, Jimmy Fallon w swoim programie The Tonight Show podczas rozmowy zdalnej z Jackmanem zaprezentował krótkie nagranie z castingu do pierwszych X-Manów. Do obejrzenia tutaj, min. 7:45.

Jak wspomniano, aktor występował w tej kultowej roli aż 17 lat. Jak nietrudno się domyślić, przez ten czas powstało naprawdę sporo produkcji z „najlepszym Wolverinem”, jak często nazywają go fani uniwersum. Jako Logan wystąpił bowiem również Steve Blum w Avengers: Potęga i Moc, ale to właśnie Jackmana uważa się za ikonicznego odtwórcę potężnego mutanta. W których dokładnie filmach z serii można go zobaczyć?

X-Men

Hugh Jackman był pierwszym Wolverine’em, wystąpił w filmie Bryana Singera z 2000 roku: X-Men. Fabuła skupia się na Loganie oraz Rogue, której zdolnością jest pochłanianie cudzej mocy oraz sił. Mutanci trafiają na siebie przypadkiem i wspólnie biorą udział w walce z Sabretoothem (z ekipy Magneto). Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze, jednak zostają uratowani przez Cyclopsa oraz Storma ze szkoły dla mutantów Charlesa Xaviera. Tam zaczynają życie jako członkowie X-Men.

Hugh Jackman spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem swojej roli. Dostał nominację do Saturnów w kategorii Najlepszy aktor – i wygrał. Otrzymał ją też na MTV Movie Awards (kategoria: Najlepszy ekranowy zespół, bez wygranej) oraz w Blockbuster Entertainment Awards (Ulubiony męski debiut aktorski, bez nagrody). Sequel filmu zaplanowano jeszcze w tym samym roku, a rolę Logana ponownie dostał doceniony Jackman.

X-Men 2

W sequelu Logan powraca do szkoły mutantów. Posiadłość zostaje zaatakowana przez zespół wojskowego naukowca, Wiliama Strykera, celem porwania jak największej liczby jej uczniów. Wolverine, Rogue, Iceman oraz Pyro uciekają przed atakiem pułkownika, a między Loganem a Strykerem dochodzi do konfrontacji. Ten zwraca się do mutanta starym imieniem – Wolverine – dając do zrozumienia, że zna jego przeszłość. 

Wkrótce okazuje się, że to właśnie wojskowy doprowadził do utraty pamięci przez Logana i pokrycia jego szkieletu adamantium, a zamiarem Strykera jest zabicie wszystkich mutantów. Przy kolejnym starciu X-Meni pokonują ludzi pułkownika oraz jego samego, a zakończenie filmu wskazuje na kontynuację. Jackan znów był nominowany do kilku istotnych nagród: Teen Choice Awards jako Ulubiony aktor dramatu/ filmu akcji/ filmu przygodowego, MTV Movie Awards: Najlepsza scena walki oraz Empire Awards: Najlepszy aktor, w każdym przypadku bez wygranej.

https://www.youtube.com/watch?v=XDisQraliNc

X-Men: Ostatni bastion

Ostatni bastion to trzeci film z serii, już bez reżyserii Bryana Singera. Po jego rezygnacji kontynuację przejął Brett Ratner, co nie wpłynęło na udział Hugha Jackmana – ponownie wystąpił jako filmowy Logan. Trzecia część X-Menów dotyczy szczepionki dla mutantów mającej stłumić gen X opracowanej przez Worthington Labs. Laboratorium oferuje podanie jej każdemu zainteresowanemu mutantowi. Entuzjazm wobec niej jest zróżnicowany, część (w tym Rogue) wykazuje chęci do przetestowania, a inni (jak Magneto) nie ufają lekarstwu.

I w tym przypadku nie obyło się bez kilku dobrych nominacji dla odtwórcy Logana. Hugh Jackman otrzymał ją ponownie w kategorii Ulubiony aktor dramatu/ filmu akcji w Teen Choice Awards oraz Najlepszy superbohater w Scream Awards – niestety znów bez wygranej. Ulubiony Logan sprawdził się jednak na tyle, by otrzymać angaż w dalszych planowanych produkcjach z serii w tym uniwersum.

X-Men Geneza: Wolverine

Film Marvel Comics z 2009 roku wyreżyserowany przez Gavina Hooda. X-Man Geneza: Wolverine skupia się na tytułowym X-Menie, opowiadając historię jego młodości. Miłośnicy serii poznają w Genezie brata Wolverine’a, a także Drużynę X pułkownika Williama Strykera i program Weapon X. Tytuł stanowi doskonały spin-off poprzednich trzech części serii. Widzowie dowiadują się między innymi tego, jak doszło do aktywacji mutacji Jamesa oraz dlaczego zmienił imię i dołączył do X-Menów.

W przypadku tej produkcji Jackamn uzyskał kolejną nominację w kategorii Ulubiony aktor filmu akcji/ filmu przygodowego w Teen Choice Awards. Dodatkowo otrzymał ją (bez wygranej) w kategoriach: Najlepszy filmowy wybuch złości, Ulubiony filmowy łomot i w rozdaniach: Scream Awards – Najlepszy aktor w filmie fantasy, Najlepszy superbohater i Najlepsza walka, People’s Choice Awards: Ulubiona drużyna ekranowa oraz MTV Movie Awards: Najlepsza scena walki.

X-Men: Pierwsza klasa

Prequel z 2011 roku w reżyserii Matthew Vaughna opowiadający przede wszystkim o młodym Charlesie Xavierze. Przedstawia prywatną historię profesora, a także backstory założenia przez niego szkoły dla mutantów oraz urazu kręgosłupa zmuszającego go do jeżdżenia na wózku inwalidzkim. Wolverine nie jest istotną postacią w przypadku tej produkcji, akcja ma bowiem miejsce przed jego dołączeniem do drużyny X-Manów. Hugh Jackman pojawia się jednak w roli cameo podczas epizodycznej sceny z Loganem. 

Wolverine

Co sugeruje sam tytuł, Wolverine to film skupiający się przede wszystkim na postaci Logana. Hugh Jackman odgrywał w nim więc główną rolę. Produkcja została wyreżyserowana przez Jamesa Mangolda w 2013 roku i stanowi fabularną kontynuację wydarzeń z filmu X-Men: Ostatni Bastion. Opowiada o podróży Wolverine’a do Japonii i sprawowania tam przez niego ochrony nad Mariko Yashidą, wnuczką żołnierza uratowanego przez Logana podczas II wojny światowej.

Hugh Jackman otrzymał w tym przypadku trzy nominacje (bez wygranej). Podczas ceremonii People’s Choice Awards w kategorii Ulubiony aktor filmowy i Ulubiony aktor w filmie akcji oraz Kid’s Choice Awards: Ulubiony męski kopacz tyłków.

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

Kolejny sequel z X-Menowego uniwersum wypuszczono w 2014 roku, jako reżyser powrócił Bryan Singer. Akcja ma miejsce około 10 lat po Ostatnim Bastionie i skupia się na cofnięciu Wolverine’a w czasie do 1973 roku celem utworzenia Sentineli. Hugh Jackman i w tym przypadku gra główną rolę. Doczekał się nominacji w kategorii Ulubiony aktor w filmie akcji podczas People’s Choice Awards (bez wygranej) oraz Ulubiony aktor filmowy – Kid’s Choice Awards (wciąż bez statuetki).

https://www.youtube.com/watch?v=IRipbm7XHMk

X-Men: Apocalypse

Apocalypse to kolejna z produkcji, które wyszły spod ręki Bryana Singera. Jest opowieścią o starodawnym mutancie En Sabahu Nur (bogu Apocalypse, władcy starożytnego Egiptu) przebudzającym się w 1983 roku. Zawiedziony drogą, którą obrała ludzkość, zamierza on zgładzić ją i stworzyć świat na nowo, zgodnie ze swoją wizją. Przeciwko niemu występuje Charles Xavier. Wolverine nie odgrywa istotnej roli w fabule, w związku z czym Hugh Jackman ponownie pojawia się wyłącznie w formie cameo. 

Logan: Wolverine

Jeden z najnowszych filmów z uniwersum 616. Logan: Wolverine to produkcja Marvela dotycząca tytułowej postaci, główną rolę znowu odgrywa Hugh Jackman, a reżyserią zajął się James Mangold. Opowiada o przyszłości mutanta, w której tuż obok schorowanego Charlesa Xaviera broni młodą mutantkę Laurę przed Donaldem Pierce’em i Zanderem Rice’em. 

Logan: Wolverine jest ostatnim filmem, w którym w roli Wolverine’a wystąpił Jackman (a Patrick Stewart jako Xavier), choć aktor kilka miesięcy wcześniej informował, że „chciałby grać tę postać do końca życia”. Ponownie doczekał się kilku nominacji, a także dwóch wygranych (w kategorii Najlepszy duet w MTV Modie&TV Awards i Najlepszy aktor w Empire Awards).

Deadpool 2

Logan: Wolverine miał być ostatnią produkcją, w której Hugh Jackman wystąpił w roli Logana. W pewien sposób aktor pojawia się jednak ponownie na wielkim ekranie – w Deadpool 2 z 2018 roku, w scenie cameo. Nie została ona nagrana na potrzeby filmu, w produkcji wykorzystano bowiem przerobiony fragment filmu X-Men Geneza: Wolverine. Spełniono więc marzenia fanów liczących na wystąpienie Jackmana w Deadpoolu, jednocześnie wcale ich nie spełniając.

wolverine

Czy Hugh Jackman wróci jeszcze do roli Wolverine’a?

Należy powtórzyć to jeszcze raz: Hugh Jackman w roli Wolverine’a jest postacią absolutnie kultową. Nic dziwnego, że fani nieustannie trzymają kciuki za powrót swojego ulubieńca. A ten okazuje się całkiem prawdopodobny: nową nadzieję wśród obserwujących wzbudził sam Jackman, publikując na instagramowym stories bardzo wymowne treści. Co prawda nie zostały one opatrzone żadną oficjalną zapowiedzią, jednak ukazane sceny sporo sugerują. 

Pierwsza z nich to gif przedstawia zaciśniętą dłoń Wolverine’a z wysuwającymi się szponami. Druga z kolei, zdjęcie – Hugha Jackmana w objęciu z szefem Marvel Cinematic Universe, Kevinem Feige’em. Trzeba mieć przy tym na uwadze drugą możliwość: spotkanie mogło mieć na celu pomoc w wybraniu nowego aktora do roli Logana. W marcu 2017 roku pojawiły się bowiem plotki informujące, że to właśnie Jackman weźmie udział w castingu na nowego Wolverine’a w roli doradcy.

wolverine

Zobacz też: Eternals – to będzie nowy hit Marvela? Wszystko o produkcji Marvel Eternals

X-Men i Marvel – czy Wolverine mógłby dołączyć do Avengers?

Brzmi jak spełnienie marzeń każdego miłośnika MCU oraz X-Menów. Choć mutanci pochodzą z komiksów Marvela, to filmy produkowane były przez wytwórnię 20th Century Fox. Zrelacjonowane na Instagramie spotkanie Jackmana z szefem MCU wywołane lawinę plotek i domysłów. Sugeruje bowiem nie tylko powrót aktora do roli Wolverine’a, lecz także przejęcie przez MCU tego uniwersum. To o tyle prawdopodobne, że Disney wykupił aktywa 21st Century Fox. 

Co więcej, po tej fuzji Jackman w wywiadzie dla portalu Collider powiedział, że „oglądając Avengersów widział Wolverine’a u boku Iron Mana”. Stwierdził też, że teraz to połączenie jest możliwe – ale podkreślił, że bez jego udziału. Marvel, a także sam aktor mocno pobudzili więc wyobraźnię fanów. Pozostaje śledzić dalsze informacje i liczyć na to, że wkrótce pojawi się więcej szczegółowych informacji o tym tajemniczym spotkaniu!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *