Teaser a trailer - różnice

Technologia

19.08.2024 06:45

Teaser a trailer – jakie są różnice? Tłumaczymy!

Filmy i seriale
17
0
0
17
0

Teaser – co to jest i jakimi cechami się wyróżnia? Poznaj definicję tej krótkiej zajawki, która obok trailera jest najpopularniejszą formą promocji filmów, seriali czy gier. Dowiedz się, jakie funkcje marketingowe spełniają teaser i trailer oraz czym mogą się różnić. 

Teaser – co to i do czego służy?

W dzisiejszym języku funkcjonuje wiele anglicyzmów, które stały się powszechne w codziennym użyciu. Nie każdy jednak wie, co dokładnie oznaczają wszystkie zagraniczne sformułowania. Jednym z tajemniczych terminów jest słowo teaser. Co to oznacza?

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jest to zwrot określający krótkie wideo, którego długość nie przekracza jednej minuty. Często teaser trwa nawet krócej – ok. 20 lub 30 sekund. Teasery wykorzystuje się do promocji filmów, seriali oraz gier. Duża uniwersalność tego gatunku reklamowego i brak sztywnego schematu tworzenia sprawiają, że teaser można wykorzystać również przy zapowiedziach teledysków czy wydawnictw muzycznych.

Co oznacza słowo snippet?

Teasery muzyczne często występują również pod nazwą „snippet”. Snippet to inaczej krótki fragment utworu, który zamierza wydać artysta. Snippet pomaga zbudować muzykowi rozgłos wokół wydania piosenki. Fragment utworu zazwyczaj dobiera się tak, aby ukazać jego najbardziej atrakcyjną i wpadającą w ucho część. Dzięki temu potencjalny słuchacz często chce więcej.

Warto zgłębić kwestię pochodzenia terminu teaser. Słowo to można przetłumaczyć od angielskiego słowa tease. Oznacza ono „droczyć się” lub „drażnić”. Teaser po polsku oznacza więc zajawkę zwracającą uwagę potencjalnego odbiorcy, która może go jednocześnie drażnić. Dlaczego tak jest?

Wyobraź sobie, że właśnie wychodzi teaser nowego odcinka Twojego ulubionego serialu. W ciągu tego krótkiego filmiku widzisz, że twórcy dodali nową postać i zafundowali kilka istotnych zwrotów akcji. Zanim dowiesz się, jaką rolę odegra nowy bohater, teaser się kończy. W tym momencie na ogół czujesz, że to za mało i koniecznie chcesz już obejrzeć odcinek. Teraz słowo drażnić nabiera w tym kontekście sensu, prawda?

Funkcje filmów promocyjnych

Głównymi zadaniami krótkiego filmiku promocyjnego jest wzbudzenie ciekawości i zapoczątkowanie rozmowy na temat produkcji. Ze względu na swoje przeznaczenie teaser publikowany jest na długo przed premierą finalnego produktu, np. w oczekiwaniu na nowy sezon serialu. Sam teaser przedstawia zazwyczaj jedną scenę, która ma zaintrygować i pchnąć odbiorcę do samodzielnego zgłębienia tematu. W krótkim wideo mogą znaleźć się również fragmenty oryginalnego soundtracku promowanej produkcji oraz data jej premiery.

Wierni fani produkcji z pewnością będą zwracać uwagę na każdy szczegół teasera, aby wyłapać z niego jak najwięcej niuansów. Ci, którzy dopiero będą zaznajamiać się z danym dziełem, powinni być zaciekawieni.

Każda zajawka filmowa powinna być wysokiej jakości tak, aby dobrze wyświetlała się na monitorze komputera czy telewizorze.

Czym jest trailer?

Wiedząc, co to jest teaser, warto znać też termin „trailer”. Podobnie jak w przypadku zajawki, trailer to materiał promocyjny w postaci wideo. Jest jednak dłuższy i z tego względu nosi miano zwiastuna. Takie nagranie trwa kilka minut – zazwyczaj około dwóch-trzech.

zwiastun filmu inside out 2
Jaki trailer najlepiej zapisał Ci się w pamięci?

Trailer ma nieco inny cel od teasera. Materiał ten powinien nie tylko zaciekawić, ale i zachęcić widza do obejrzenia całego dzieła. Dlatego też wideo tworzą różne sceny zaczerpnięte z docelowej produkcji. Trailery wypełnione są najbardziej efektownymi ujęciami, prezentując przy tym zarys fabuły oraz główne postaci, osadzając zarazem akcję w czasie. Fabuła w zwiastunie powinna zostać ukazana w sposób intrygujący i zachęcający do obejrzenia całości produkcji. Aby trailer spełnił swoje zadanie, nie może więc zdradzać zbyt dużo treści.

Sprawdź też: Wszystko o Morbius – kiedy premiera, obsada, trailer

Trailer a teaser – jakie są różnice?

Wiesz już, co to jest trailer oraz czym charakteryzuje się teaser. Znasz również podstawowe założenia dotyczące założeń obydwu rodzajów materiałów promocyjnych. Dowiedz się również, co sprawia, że te spoty spełniają odmienne funkcje komunikacyjne.

  • Teaser nie zdradza zbyt dużo wątków, za to trailer prezentuje zarys większości fabuły. Pomimo tej różnicy obydwa typy materiałów muszą pozostać intrygujące i nie powinny ujawniać najważniejszych spoilerów.
  • Trailery zawierają informacje o reżyserze oraz obsadzie aktorskiej. Tych danych nie musi prezentować teaser, którego krótka forma ma jedynie pobudzić ciekawość odbiorcy.
  • Materiał, z którego składa się trailer, tworzą sceny znajdujące się w finalnej wersji filmu, serialu czy gry. Dlatego też zwiastun montuje się dopiero po zakończeniu prac nad produkcją. Natomiast teaser powstaje znacznie wcześniej – jeszcze przed końcem zdjęć na planie i ostatecznym montażem.
  • Zadaniem teaserów jest wprowadzenie widza w klimat produkcji, zaś trailery odpowiadają za ukazanie najciekawszych fragmentów i efektownych ujęć.

Teaser a trailer – czym się różnią? Jak widzisz, między poszczególną zajawką jest dość istotna.

Czytaj także: Co obejrzeć na Netflix? Lista filmów i seriali na lipiec 2024

Co to teaser trailer?

Choć można wyróżnić kilka cech odróżniających trailer i teaser, to część producentów odchodzi od publikowania dwóch odmiennych spotów reklamowych. Niektórzy twórcy stawiają na swego rodzaju hybrydę promocyjną i wypuszczają do sieci materiały zatytułowane jako teaser trailer.

Takie klipy stanowią formę pośrednią pomiędzy zwiastunem oraz zajawką, łącząc w sobie elementy obydwu. Trailer i teaser to ciekawe materiały promocyjne, które pozwalają twórcom ze świata filmu, gier czy muzyki zwrócić uwagę odbiorców. Krótkie filmiki spełnią swoje zadanie, jeśli będą intrygować i zachęcać widza do zapoznania się z całą produkcją. Ciekawy teaser opublikowany w internecie lub efektowny trailer wyświetlany na ekranie kinowym mogą wpłynąć na zainteresowanie i wzrost popularności promowanego wydawnictwa.

Dlaczego wypuszczanie zajawek filmów czy gier, to nie tylko świetna forma promocji?

Wbrew pozorom, trailery i teasery to nie tylko okazja do promowania swojego dzieła. Ponieważ zajawki wypuszcza się na kilka miesięcy przed wydaniem ostatecznego produktu (czasami są to nawet lata, warto posłużyć się tu przykładem gry „CyberPunk 2077”), autorzy mogą przekonać się, czy ich produkcja naprawdę wstrząśnie Internetem.

To dobra okazja do badania gruntu i sprawdzenia opinii na temat samego dzieła. Jeśli promocja nie pójdzie zgodnie z planem i twórcy otrzymają negatywny feedback, to doskonały czas na wprowadzenie poprawek przed oficjalnym wypuszczeniem dzieła. Stało się tak m.in. z filmem „Sonic. Szybki jak błyskawica”. 

sonic szybki jak błyskawica kartonik film
Przyjęcie krytyki w związku z wyglądem Sonica to najlepsze, co przydarzyło się temu dziełu

Wielu internautów zwróciło uwagę na animację twarzy sympatycznego zwierzaka. Nie pasowała im ona do obrazu Sonica, do jakiego się przyzwyczaili. Niektórzy internauci twierdzili nawet, że nowy wygląd bohatera zwyczajnie ich… przeraża. Studio zareagowało na falę krytyki i ostatecznie zmieniło image Sonica przed premierą filmu.

Sprawdź również: Pokemon Legends Arceus otrzymało nowy trailer. Premiera już niebawem!

Kiedy używać teasera, a kiedy trailera?

Teaser używany jest zazwyczaj na samym początku kampanii promocyjnej filmu czy gry. Ma bardzo krótką formę – przeważnie poniżej 1 minuty. Publikuje się go na długo przed premierą danej produkcji. Taka zajawka nie zawiera za wiele informacji, jednak na tyle, bo przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy.

Trailer z kolei może mieć długość nawet do 3 minut i zdradzić więcej o fabule: postaciach, miejscu i zarysie akcji. Taka forma skutecznie buduje napięcie i zachęca odbiorcę do pójścia do kina lub zamówienia preorderu gry. W przypadku jeśli nie zamierzasz wybrać się do kina, a seans zamierzasz odbyć w domu, pomocna okaże się platforma streamingowa i projektor.

Źródło zdjęć: Adobe Stock

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *