1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Co to teaser? Teaser a trailer – różnice

Technologia

16.11.2021 06:52

Co to teaser? Teaser a trailer – różnice

Filmy i seriale
15
0
0
15
0

Teaser – co to jest i jakimi cechami się wyróżnia? Poznaj definicję tej krótkiej zajawki, która obok trailera jest najpopularniejszą formą promocji filmów, seriali czy gier. Dowiedz się, jakie funkcje marketingowe spełniają teaser i trailer.

Teaser – co to jest?

W dzisiejszym języku funkcjonuje wiele anglicyzmów, które stały się powszechne w codziennym użyciu. Nie każdy jednak wie, co dokładnie oznaczają wszystkie zagraniczne sformułowania. Jednym z tajemniczych terminów jest słowo teaser. Co to oznacza?

Jest to zwrot określający krótkie wideo, którego długość nie przekracza jednej minuty. Często teaser trwa nawet krócej – ok. 20 lub 30 sekund. Teasery wykorzystuje się do promocji filmów, seriali oraz gier. Duża uniwersalność tego gatunku reklamowego i brak sztywnego schematu tworzenia sprawiają, że teaser można wykorzystać również przy zapowiedziach teledysków czy wydawnictw muzycznych; teasery muzyczne często występują również pod nazwą „snippet”.

Warto zgłębić kwestię pochodzenia terminu teaser. Tłumaczenie tego słowa można przedstawić, sprowadzając je do angielskiego czasownika to tease. Oznacza ono „droczyć się” lub „drażnić”. Teaser po polsku oznacza więc zajawkę zwracającą uwagę potencjalnego odbiorcy, która może go jednocześnie „drażnić” – m.in. przez jej okrojony format.

Głównymi zadaniami krótkiego filmiku promocyjnego jest wzbudzenie ciekawości i zapoczątkowanie rozmowy na temat produkcji. Ze względu na swoje przeznaczenie teaser publikowany jest na długo przed premierą finalnego produktu. Teaser przedstawia zazwyczaj jedną scenę, która ma zaintrygować i pchnąć odbiorcę do samodzielnego zgłębienia tematu. W krótkim wideo mogą znaleźć się również fragmenty oryginalnego soundtracku promowanej produkcji oraz data jej premiery.

Czym jest trailer?

Wiedząc, co to jest teaser, warto znać też termin „trailer”. Co to jest? Podobnie jak w przypadku zajawki, trailer to materiał promocyjny w postaci wideo. Jest jednak dłuższy i z tego względu nosi miano zwiastuna. Takie nagranie trwa kilka minut – zazwyczaj około dwóch-trzech.

Trailer ma nieco inny cel od teasera. Materiał ten powinien nie tylko zaciekawić, ale i zachęcić widza do obejrzenia całego dzieła. Dlatego też wideo tworzą różne sceny zaczerpnięte z docelowej produkcji. Trailery wypełnione są najbardziej efektownymi ujęciami, prezentując przy tym zarys fabuły oraz główne postaci, osadzając zarazem akcję w czasie. Fabuła w zwiastunie powinna zostać ukazana w sposób intrygujący i zachęcający do obejrzenia całości produkcji. Aby trailer spełnił swoje zadanie, nie może więc zdradzać zbyt dużo treści.

Reklama

Sprawdź też: Wszystko o Morbius – kiedy premiera, obsada, trailer

Trailer a teaser – różnice

Wiesz już, co to jest trailer oraz czym charakteryzuje się teaser. Znasz również podstawowe założenia dotyczące założeń obydwu rodzajów materiałów promocyjnych. Dowiedz się również, co sprawia, że te spoty spełniają odmienne funkcje komunikacyjne.

  • Teaser nie zdradza zbyt dużo wątków, za to trailer prezentuje zarys całej fabuły. Pomimo tej różnicy obydwa typy materiałów muszą pozostać intrygujące i nie powinny ujawniać najważniejszych spoilerów.
  • Trailery zawierają informacje o reżyserze oraz obsadzie aktorskiej. Tych danych nie musi prezentować teaser, którego krótka forma ma jedynie pobudzić ciekawość odbiorcy.
  • Materiał, z którego składa się trailer, tworzą sceny znajdujące się w finalnej wersji filmu, serialu czy gry. Dlatego też zwiastun montuje się dopiero po zakończeniu prac nad produkcją. Natomiast teaser powstaje znacznie wcześniej – jeszcze przed końcem zdjęć na planie i ostatecznym montażem.
  • Zadaniem teaserów jest wprowadzenie widza w klimat produkcji, zaś trailery odpowiadają za ukazanie najciekawszych fragmentów i efektownych ujęć.

Co to teaser trailer?

Choć można wyróżnić kilka cech odróżniających trailer i teaser, to część producentów odchodzi od publikowania dwóch odmiennych spotów reklamowych. Niektórzy twórcy stawiają na swego rodzaju hybrydę promocyjną i wypuszczają do sieci materiały zatytułowane jako teaser trailer. Takie klipy stanowią formę pośrednią pomiędzy zwiastunem oraz zajawką, łącząc w sobie elementy obydwu.
Trailer i teaser to ciekawe materiały promocyjne, które pozwalają twórcom ze świata filmu, gier czy muzyki zwrócić uwagę odbiorców. Krótkie filmiki spełnią swoje zadanie, jeśli będą intrygować i zachęcać widza do zapoznania się z całą produkcją. Ciekawy teaser opublikowany w internecie lub efektowny trailer wyświetlany na ekranie kinowym mogąwpłynąć na zainteresowanie i wzrost popularności promowanego wydawnictwa.

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.