najlepsze polskie filmy

Rozrywka

12.02.2024 13:39

Oto najlepsze polskie filmy 2024 roku na Netflix i nie tylko! 

Filmy i seriale Rankingi TV i VOD
13
0
0
13
0

Jakie są najlepsze polskie filmy w 2024 roku, które można obejrzeć na Netfliksie lub w kinie? Specjalnie dla Ciebie wybrałem 10 fajnych filmów. Co jest w nich takiego, że warto dać im szansę? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Miłej lektury! 

Obecnie często się słyszy, że te nowe polskie filmy to takie sobie są i nie robi się ich tak, jak kiedyś. Cóż, po części to prawda – technologia jednak mocno poszła do przodu, więc trudno byłoby, gdyby wszystko stało w miejscu.

Niemniej nie zgodzę się z pierwszym stwierdzeniem. Dobrych i rodzimych produkcji nie brakuje i ostatnio pojawia się ich coraz więcej. Specjalnie dla Ciebie wybrałem kilkanaście tytułów wartych obejrzenia. Jakie są najlepsze filmy w 2024 roku, które znajdziesz na Netfliksie lub innych platformach? 

Najlepsze polskie filmy na Netfliksie i nie tylko!

W dobie platform streamingowych naprawdę nie można narzekać na brak filmów i seriali do oglądania. Pełno jest też na nich polskich produkcji – w tym stworzonych specjalnie na zlecenie którejś z usług! Na Netflix, HBO Max czy Canal+ można znaleźć takie oryginalne tytuły, ale w większości to jednak seriale. Jakie za to są najlepsze polskie filmy, które można tam znaleźć? 

Ostatnia wieczerza

Listę najlepszych polskich filmów otwiera Ostatnia Wieczerza reżyserii Bartosza Kowalskiego. To horror, którego akcja rozgrywa się w 1987 roku, a miejscem akcji jest odcięty od świata klasztor zakonników, którzy prowadzą klinikę dla opętanych. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Historia skupia się na milicjancie Marku, który pewnego dnia trafia do tego upiornego miejsca w celu wyjaśnienia zniknięcia kilku pensjonariuszy. Niestety, duchowni szybko rozpracowali plan funkcjonariusza i uniemożliwili mu ucieczkę z klasztoru i wkręcili go w jedną z największych swoich intryg od lat. Chodzi bowiem o… ożywienie prastarej legendy.

Sprawdź też: Najlepsze filmy świąteczne – co obejrzeć na święta?

Ostatnia Wieczerza spotkała się z ogólnie pozytywnym odbiorem, choć wielu internautów niepochlebnie wypowiada się o samym zakończeniu produkcji. Mimo wszystko jest to kawał dobrego, polskiego horroru. Kowalski bawi się konwencją i kilkoma scenami potrafi zaskoczyć. Świetnie też buduje napięcie i poczucie grozy. Film dostępny jest na platformie Netflix. 

W rolach głównych Piotr Żurawski (Kamper, Miasto 44), Olaf Lubaszenko (W lesie dziś nie zaśnie nikt, e=mc2), Sebastian Stankiewicz (Listy do M., Świat według Kiepskich), czy też Lech Dyblik (Kiler, Wesele)

Apokawixa

Pozostajemy w klimacie horrorów, ale tym razem w nieco innym wydaniu. Drugą produkcją na liście najlepszych polskich filmów w 2024 roku jest Apokawixa, którego reżyserią zajął się Xawery Żuławski. To kino grozy wymieszane z komedią, którego historia skupia się na grupie maturzystów ewidentnie zmęczonych lockdownami. Z tego powodu organizują nad morzem wielką imprezę, która ostatecznie kończy się kacem stulecia – a dokładniej epidemią zombie.

Sprawdź też: Najlepsze bajki – jakie fajne filmy dla dzieci obejrzeć?

Brzmi absurdalnie? To dobrze, bo taka właśnie jest Apokawixa. To film, który jest w pełni świadomy tego, czym jest, niczego nie udaje i jest czystą rozrywką. Żuławski też dość odważnie podszedł do tematu pandemii, co niekoniecznie podobało się wszystkim internautom. Osobiście uważam, że warto dać tej produkcji szansę, bo to jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Niestety aktualnie nie jest on dostępny na żadnej z platform streamingowych.

W obsadzie takie osobistości, jak Mikołaj Kubacki (Kler, Fanatyk), Waleria Gorobets (Pod Wiatr, Bejbis), Alicja Wieniawa-Narkiewicz (Oko za oko, Przyjaciółki) czy też Mariusz Urbaniec (Układ, Legiony).

Strzępy

Pora wyjść spoza obszaru horrorów! Strzępy to dramat reżyserii Beaty Dzianowicz, który opowiada historię rodziny Pateroków. Wiodą oni spokojne i wesołe życie, aż nagle coś zaburza ich codzienną rutynę. Zachowanie dziadka zaczyna być dziwne, wychodzące poza „schemat” tej jakże utopijnej rodziny. Okazuje się, że staruszka dopada choroba alzheimera. Taka zmiana statusu quo rodziny prowadzi do wielu napiętych sytuacji oraz odkrywania skrywanych od lat pretensji. 

Strzępy to niezwykle emocjonujące dzieło, które mocno chwyta za serce. Mnóstwo w nim emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i niezbyt przyjemnych. Jest miłość, strach i cierpienie. Dzianowicz nie tylko ukazuje tragizm choroby, którą jest alzheimer, ale też eksponuje problemy, z którymi zmaga się niejedna rodzina. Jeden z najlepszych polskich filmów, który też zgarnął już trzy nagrody – zasłużenie. Niestety nie jest on jeszcze dostępny na platformach streamingowych.

W rolach głównych Michał Żurawski (Miasto 44, PitBull), Grzegorz Przybył (Wataha, Jesteś Bogiem), Agnieszka Radzikowska (Odnajdę cię, Gejsza), Pola Król (Otwórz oczy, Ciemno, prawie noc) oraz Dariusz Chojnacki (Rojst, Chrzest).

Jak pokochałam gangstera

Prawdopodobnie spora część internautów już wyciąga widły, widząc ten tytuł na liście najlepszych polskich filmów w 2024 roku, ale nic nie poradzę na to, że Jak pokochałam gangstera po prostu mi się podobało. Produkcja reżyserii Macieja Kawulskiego to kontynuacja Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa, która przedstawia historię inspirowaną życiem NIkodema Skotarczaka, aka Nikosia. Chłopak jest głodny sukcesu, a jego specjalizacją jest import samochodów do Polski. Pieniądze, piękne auta, czy ucieczka z więzienia – zdecydowanie ma o czym opowiadać, ale jak ta opowieść wypada w oczach kobiety?

Sprawdź też: Najlepsze filmy 2022 – co będzie warto obejrzeć w tym roku?

Jak pokochałam gangstera jest przede wszystkim rozrywką. Nie zawsze przemyślaną, ale jednak odmóżdżającą i po prostu przyjemną. To kawał solidnej gangsterskiej opowieści, która może i jest nieco przydługa, ale jeśli masz akurat ochotę na jakieś typowo męskie kino, to produkcja Kawulskiego powinna zaspokoić Twoje potrzeby. Film dostępny jest w serwisie Netflix. 

W rolach głównych Tomasz Włosok (Boże ciało, 1983), Antoni Królikowski (Miasto 44, Pętla), Agnieszka Grochowska (Obce niebo, Upperdog), Janusz Chabior (Bartkowiak, Ślepnąc od świateł), Sebastian Fabijański (Jeziorak, Belfer) czy też Julia Wieniawa-Narkiewicz (Small World, W lesie dziś nie zaśnie nikt).

Negatyw

Kolejną produkcją na liście najlepszych polskich filmów jest Negatyw reżyserii Roberta Wichrowskiego. To dramat, którego głównym bohaterem jest Karol Weber – pasjonata fotografii. Produkcja przedstawia historię jego życia, ale przede wszystkim skupia się na jego 25-leciu pracy fotoreportera. Po jubileuszowej wystawie Karola, ten dowiaduje się o śmierci swojego ojca. Wyrusza w podróż, aby go pochować. Po drodze czeka na niego sporo niespodzianek, gdyż umysł zaczyna mu płatać figle. Okazuje się też, że wiele wydarzeń z przeszłości, które wydawałoby się, że pamięta, potoczyły się zupełnie inaczej.

Sprawdź też: Najlepsze filmy o miłości. Filmy romantyczne – ranking

Negatyw to zupełnie jak Strzępy jedna, wielka emocjonalna podróż. To dość kameralna, intymna produkcja, która zapewne u niejednego wywoła poczucie nostalgii do starych czasów. Wprawdzie dzieło Wichrowskiego spotkała się z mieszanym odbiorem, tak osobiście mocno mnie poruszył i nieco odkopał z emocjonalnego dołka. Może też spróbuj? Film dostępny jest na Netfliksie.

Jeśli chodzi o obsadę, to mowa o takich osobach, jak Michał Gadomski (Drogówka, Kler), Anita Jancia (Wataha, M jak miłość), Wojciech Chorąży (Dreamland, Listy do M.), czy Dawid Ściupidro (Wielka Woda, Wataha).

Słoń

Pora na nieco melodramatu, bo tym właśnie jest Słoń, czyli produkcja Kamila Krawczyckiego. Film opowiada niejakim Bartku – młodym właścicielu małego gospodarstwa, które przejął po zmarłym ojcu. Pewnego dnia umiera jego sąsiad, na którego pogrzeb przyjeżdża jego syn – Dawid. Od tego momentu życie Bartka wywraca się do góry nogami – czy tylko aby jest gotowy, aby stać się wolnym? 

Sprawdź też: Najlepsze filmy familijne. Sprawdź filmy dla całej rodziny

Dlaczego moim zdaniem Słoń zasługuje na miejsce w rankingu najlepszych polskich filmów 2024 roku? Z prostego powodu. Z produkcji bije autentyczność. Emocja czy ludzkie więzy wydają się naprawdę prawdziwe. To piękne przeżycie, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i wizualnym. Wprawdzie film nie posiadał wielkiego budżetu, ale ujęcia potrafią zachwycić. Dzieło Krawczyckiego można jeszcze obejrzeć w mniejszych kinach. 

W filmie występują m.in. Jan Hrynkiewicz (Boże ciało, Carte Blanche), Paweł Tomaszewski (Miasto 44, Wymyk), Ewa Skibińska (Ślepnąc od świateł, W głębi lasu), Ewa Kolasińska (Galerianki, Wielka woda), czy też Wiktoria FIlus (Sweat, Sala samobójców. Hejter).

Lombard

Kolejną produkcją na liście najlepszych filmów w 2024 jest…dokument! Lombard to dzieło Łukasza Kowalskiego, którego akcja toczy się w Bytomiu i skupia się na historii jednego z największych lombardów w Europie. Prowadzony jest on przez niejaką Jolę i Wieśka. Tak, jak kiedyś interes ten przynosił im kokosy, tak teraz podupada. Czy uda im się uratować nie tylko interes, ale też swój związek? 

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Lombard Kowalskiego to opowieść o tym, żeby się nie poddawać. Całość jest nieco szara i ponura niczym późne lata 80. i wczesne 90. Niemniej sama produkcja nie jest osadzona w konkretnym okresie czasowym i to nadaje jej trochę uniwersalny charakter – wszakże takich placówek dalej jest pełno. Jeśli powyższy opis Cię zachęcił, to film obecnie grany jest w mniejszych kinach. 

Johnny

Po dokumencie, czas na film biograficzny. Johnny reżyserii Daniela Jaroszka opowiada historię Patryka Galewskiego – podopiecznego już ś.p. Jana Kaczkowskiego. Życie nie rozpieszczało tego chłopaka, cały czas rzucało mu kłody pod nogi, ale ostatecznie przezwyciężył wszystkie trudności. 

Bez wątpienia jeden z najlepszych polskich filmów wydanych w 2024 roku. To inspirująca i wzruszająca historia, która zupełnie jak ksiądz Kaczkowski, uczy empatii, bliskości i czułości. Wszystko to jeszcze ze sporą dawką humoru. Film dostępny jest w serwisie Player.

Sprawdź też: Gdzie oglądać filmy za darmo? Strony z filmami za free

W rolach głównych Dawid Ogrodnik (Jesteś Bogiem, Cicha noc), Piotr Trojan (Rojst, Wielka woda), Magdalena Czerwińska (Kret, Belfer), czy też Michał Kaleta (Ślepnąc od świateł, Wataha)

Marzec ’68

Zestawienie najlepszych filmów w 2024 roku zamyka Marzec ‘68 reżyserii Krzysztofa Langa. To melodramat, którego akcja osadzona jest w Warszawie z lat 60. Był to czas wielkich protestów, a brali w nich udział m.in. Hania i Janek. To właśnie na tej zakochanej w sobie dwójce skupia się historia. Wszystko byłoby piękne, gdyby nie to, że ich rodziny stoją po dwóch stronach barykady.

Sprawdź też: Najlepsze filmy Disneya – które bajki warto obejrzeć?

Polskie Romeo i Julia! Tak pokrótce można nazwać dzieło Langa. Film naładowany jest emocjami, podczas seansu, aż człowieka rwie od środka. Naprawdę nie jest trudno poczuć się „obecnym” w środku tych wydarzeń. To nie tylko historia miłosna. To też opowieść o buncie. Produkcja dostępna jest w serwisie Canal+ Online.

W rolach głównych Ignacy Liss (Otwórz oczy, Erotica 2022), Vanessa Aleksander (Rojst, The Office PL), Ireneusz Czop (Jack Strong, Wołyń), Edyta Olszówka (Lejdis, Pół serio), czy też Mariusz Bonaszewski (Pakt, Bartkowiak).

Najlepsze stare polskie filmy, które warto zobaczyć w 2024 roku

Nie samymi nowościami człowiek żyje! Warto czasem sobie przypomnieć jakieś starocie. Jakie są najlepsze stare polskie filmy, które warto obejrzeć w 2024 roku? Poniżej wybrałem pięć produkcji, do których zawsze chętnie wracam. Prawdopodobieństwo, że o którejś słyszysz po raz pierwszy, jest niewielkie, ale może po lekturze też Cię najdzie ochota na seans! 

Vabank

https://www.youtube.com/watch?v=1jzNJp5uGds

Listę klasyków otwiera Vabank Juliusza Michalskiego! Pomimo upływu ponad czterdziestu lat, tę komedię kryminalną dalej ogląda się z przyjemnością. Historia skupia się na dwójce złodziei – Kubie i Franku. Razem planują skok na bank, a za skradzione pieniądze chcą uciec z kraju.

Świetna, zabawna i lekka komedia – to właśnie Vabank. Jedno z najważniejszych i najlepszych dzieł nie tylko samego Machulskiego, ale też ogólnie polskiego kina sensacyjnego. Film wprawdzie nie jest dostępny na platformach streamingowych, ale dość często emitowany jest w telewizji. 

Kiler

Kolejną produkcją na liście najlepszych starych polskich filmów jest ponownie dzieło Machulskiego. Tym razem jest to jednak Kiler, którego po prostu uwielbiam. Tak samo, jak jego kontynuację. Historia skupia się na tytułowym Kilerze – nieudacznym taksówkarzu, którego pomylono z płatnym zabójcą, co skutkuje jego aresztowaniem.

Kiler to jedna z moich ulubionych komedii wszechczasów. Fenomenalny humor i jeszcze lepsza obsada. Do tego jeszcze intrygujący wątek, a reżysersko Machulski ponownie pokazał klasę. Film można obejrzeć w ramach abonamentu na Canal+ albo wypożyczyć za darmo na 35mm.online.

Seksmisja

https://www.youtube.com/watch?v=PglZaetByzI

Obiecuję, że to już ostatnia produkcja Machulskiego na tej liście. Cóż mogę uczynić – reżyser ten stworzył wiele nieśmiertelnych klasyków! Seksmisja to kolejne kultowe dzieło, które wyszło spod jego ręki. Akcja filmu rozgrywa się w 2044 roku. Głównymi bohaterami są Lech i Jerzy, którzy właśnie wyszli z hibernacji. Okazuje się, że są oni ostatnimi przedstawicielami płci męskiej, co powoduje chaos w utopijnym świecie rządzonym przez Ligę Kobiet. Jak odnajdą się w tej nowej rzeczywistości?

Seksmisja to przede wszystkim genialny komentarz na temat ról płciowych oraz krytyka braku równouprawnienia kobiet. Wszystko oczywiste ubrane w szaty komedii, aby w prześmiewczy sposób wyśmiać konserwatywne podejście ówczesnego społeczeństwa. Niestety film nie jest dostępny na żadnej platformie streamingowej, ale zupełnie jak Vabank – dość często emitowany jest w telewizji. Essa!

Dzień świra

https://www.youtube.com/watch?v=K6ClZ-pyOJc

To be or not to be…” – trudno by taki klasyk nie trafił na listę najlepszych starych polskich filmów. Dzień Świra reżyserii Marka Koterskiego opowiada historię Adasia Miauczyńskiego. To człowiek, którego irytuje wszystko. Łącznie z samym sobą. Wszystko wywołuje w nim agresję i nic mu się nie udaje. W jednym wielkim skrócie – to facet przeżywający kryzys wieku średniego.

Dzień Świra z każdą kolejną wiosną staje się dla mnie coraz bardziej bolesnym filmem. Dlaczego? Bo pod tym płaszczem komedii kryje się prawdziwy i pełen realizmu dramat. Dzieło Koterskiego to emocjonalny rollercoaster. Świetnie obrazuje nasz zawistny naród.

Psy

https://www.youtube.com/watch?v=XRiYMxEUtbE

Ranking najlepszych starych polskich filmów zamykają Psy od Władysława Pasikowskiego, czyli produkcja, która opowiada historię Franza Maurera – byłego funkcjonariusza UB, który rozpoczyna pracę w policji. Mężczyzna teraz musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i stając do walki z przestępczością, odkrywa, że po tej drugiej stronie stoją jego dawni koledzy po fachu. Co z tego wyniknie? 

Psy to absolutny klasyk polskiego kina akcji. Nieco przygnębiające, ale iście intrygujące dzieło. Wpływa na to wiele czynników – ciekawy scenariusz, znakomita obsada, a także świetna reżyseria. Zdecydowanie warto go obejrzeć, szczególnie że dostępny jest w ramach abonamentu Canal+

Mam nadzieję, że dzięki powyższej liście najlepszych polskich filmów udało CI się znaleźć seans dla siebie. Oczywiście całość opierałem na swoich osobistych odczuciach, także jak masz jeszcze jakieś propozycje, to śmiało – zachęcam do dyskusji! 

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *