Studio Ghibli jest odpowiedzialne za niektóre z ulubionych filmów wielu osób. - SCROLL

Rozrywka

21.02.2022 15:37

Studio Ghibli – najpopularniejsze wyprodukowane filmy animowane

Filmy i seriale
5
1
0
5
1

Studio Ghibli to jeden z najbardziej rozpoznawalnych towarów eksportowych Japonii. Kultowe animacje zachwycają kolejne pokolenia dzieci i dorosłych na całym świecie. Które wyprodukowane filmy japońskich mistrzów animacji trzeba znać? Podpowiadamy!

Filmy studia Ghibli to kwintesencja dzieciństwa prawie wszystkich Japończyków. Choć produkcje te są mocno zakorzenione w japońskiej kulturze, wierzeniach i obyczajowości, zdobyły popularność na całym świecie. Na pierwszy plan wyłania się wrażliwość i fantazja animatorów, których dzieła urzekają oraz zachwycają wszystkich, bez względu na pochodzenie czy narodowość. Jaka jest historia kultowego studia animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni?

Studio Ghibli powstało w 1985 roku w dzielnicy Koganei w Tokio. Ich najsłynniejszymi twórcami i reżyserami późniejszych filmów są Hayao Miyazaki oraz Isao Takahata. Dwójkę twórców, którzy zaprzyjaźnili się pod koniec lat 60. podczas pracy w Toei Animation, charakteryzują jednak zupełnie inna wizja i stylistyka. Miyazaki to mistrz fantastycznych światów baśniowych, pełnych mitologicznych bóstw i duchów. Takahatę zaś żywo fascynowała codzienność. Jego filmy to czułe i sentymentalne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. W swoich animacjach doszukiwał się piękna w najbardziej prozaicznych rzeczach. Fantazja i urok ekranowych historii obu Japończyków zyskały szerokie grono odbiorców. Największym wyróżnikiem dzieł studia Ghibli jest fakt, że mogą oglądać je zarówno najmłodsi, jak i dorośli.

Klasyki anime – najpopularniejsze filmy studia Ghibli

Działające ponad 35 lat studio wydało do tego czasu wiele zjawiskowych i nagradzanych animacji. Spora część z nich to niekwestionowane klasyki anime, które zdradzają wiele o mieszkańcach Japonii. Które z nich są najpopularniejsze i które trzeba zobaczyć?

Nausicaä z Doliny Wiatru (1984) – film, od którego wszystko się zaczęło

Film z 1984 roku i jego sukces komercyjny stały się przyczynkiem do powstania Ghibli, co stało się rok później. Mimo wszystko uznaje się go za pełnoprawny film studia. Nausicaä z Doliny Wiatru opowiada o tytułowej księżniczce, która stara się uratować swój lud przed zagładą trującego lasu. Już ten krótki wstęp podpowiada, że animacja, choć formalnie powstała pod egidą Ghibli, będzie poruszać jeden z najważniejszych tematów, który później stanie się wyróżnikiem filmów Hayao Miyazakiego. Nausicaä z Doliny Wiatru przestrzega przed zachłannością człowieka, który swoimi działaniami doprowadza do degradacji środowiska naturalnego. Miyazaki kreśli proekologiczną narrację umieszczając swoją opowieść w postapokaliptycznej scenerii. Świat przedstawiony w filmie to świat po zagładzie ekologicznej, z której konsekwencjami walczy plemię głównej bohaterki. Nausicaä z Doliny Wiatru jest więc bajką dla dzieci o dobrodusznej księżniczce w oryginalnym fantastycznym świecie, ale jest też filmem dla dorosłych poruszającym temat egocentryzmu i zachłanności człowieka, przed którymi przestrzega nas twórca.

Studio Ghibli mogło nie powstać, gdyby nie sukces tego filmu. - SCROLL
„Nausicaä z Doliny Wiatru” była dziełem, które stworzyło studio Ghibli. | Źródło: Netflix.com

Laputa – podniebny zamek (1986) – pierwsza animacja Ghibli

Po sukcesie filmu Nausicaä z Doliny Wiatru Hayao Miyazaki zrealizował kolejny projekt i tym samym pierwszy film nowo utworzonego studia Ghibli. Laputa – podniebny zamek to film, którego bohaterowie Sheeta i Pazu chcą odszukać legendarny latający zamek, w którym ponoć kryją się nieprzebrane bogactwa. Laputa zaś to unoszące się na niebie miasto, które niegdyś było tętniło życiem, a jego mieszkańcy żyli w dostatku i harmonii z naturą. Ostatecznie zostali jednak zmuszeni do jego opuszczenia. Widz, razem z bohaterami, wyrusza w niezwykłą, obfitującą w różne przygody podróż. Jednak, jak to u Miyazakiego bywa, historia przeplatana jest także poważniejszymi wątkami, tak, aby film zaangażował w równym stopniu dorosłych. Chociaż jest to pierwszy film studia, do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych w dorobku Hayao Miyazakiego.

Mój sąsiad Totoro (1988) – o przyjaźni ludzi i duchów lasu

Bajka o przyjaznym leśnym stworku to najsłynniejsze dzieło, które wyszło spod skrzydeł japońskiego studia Ghibli. Mój sąsiad Totoro okrył się kultową sławą dla wielu widzów, nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowiada o ucieczce w świat fantazji, ale i manifestuje przywiązanie Japończyków do natury. Siostry Satsuki i Mei czekają na powrót swojej mamy ze szpitala. W tym czasie zaczynają eksplorować przydomowy ogródek, w którym, ku ich zdziwieniu, mieszkają dobre duchy lasu. Jednym z nich jest tytułowy Totoro. Animacja z 1988 roku dobitnie nawiązuje do japońskich wierzeń i tradycyjnej religii Shintō. Japończycy z szacunkiem podchodzą do natury, wierząc, że respektowanie jej harmonii może przełożyć się na życie człowieka. Reżyser Miyazaki pokazuje także, że świat człowieka oraz natury ze sobą współgra, opierając się na wspólnym poszanowaniu. Mój sąsiad Totoro to niezwykle ciepły, czuły film z uniwersalnym przesłaniem.

Podniebna poczta Kiki (1989) – przygody małej czarownicy

Kiki to mała czarownica, która lata na swojej miotle, a towarzystwa dotrzymuje jej kot Jiji. Kiedy osiąga odpowiedni wiek, wyrusza na poszukiwanie miasta, w którym mogłaby rozpocząć dorosłe życie. Kiedy takie znajduje, Kiki postanawia wykorzystać swoje magiczne zdolności, by pomóc mieszkańcom. Jednak dzieło Miyazakiego to nie tylko urocza bajka o czarownicy i magii. To także dojrzała opowieść o trudach dorastania i odpowiedzialności. Kiki pragnie zostać dorosłą czarownicą, która jest w stanie o siebie zadbać i pomóc przyjaciołom w potrzebie. Dlatego więc, jak większość filmów studia Ghibli, Podniebna poczta Kiki jest skierowana do każdego odbiorcy, bez względu na wiek czy pochodzenie.

"Podniebna poczta Kiki" jest ciepłą historią, której seans poprawi humor każdemu. - SCROLL
Przygody Kiki są świetnym seansem dla dzieci i dorosłych. | Źródło: Netflix.com

Szum morza (1993) – kameralna opowieść o miłości

Anime Szum morza to kameralne dzieło w reżyserii Tomomi Mochizukiego, które odbiega od fantastycznych światów i magii, skupiając się na codzienności młodych bohaterów. Głównymi bohaterami filmu są Taku i Rikako. Melodramat skupia się na ich młodzieńczej miłości, która powraca po latach. Reżyser w trafny i autentyczny sposób opowiada o rodzącym się uczuciu i towarzyszącej mu niepewności. Szum morza to jedyne anime Ghibli, która nie miało premiery kinowej, co więcej skierowana jest głównie do starszego widza. Niemniej warto się z nim zapoznać, aby poznać bliżej wrażliwość i nostalgię charakterystyczną dla Japończyków.

Szopy w natarciu (1994) – jenoty w służbie przyrody

Szopy w natarciu to jeden z ciekawszych filmów na koncie Hayao Miyazakiego. Wiele dzieł mistrza japońskiej animacji porusza temat szacunku do przyrody i jej mieszkańców, jednak ten posiada wyjątkowo silny przekaz ekologiczny. W obliczu rozbudzonej świadomości środowiskowej wielu z nas, temat filmu zyskuje na aktualności. Fabuła, wbrew polskiemu tłumaczeniu tytułu, oscyluje wokół jenotów zamieszkujących jeden z japońskich lasów. Według wierzeń Japończyków są to zwierzęta, które potrafią przybierać różne postaci, także ludzkie. Zwierzęta walczą o swoje miejsce do życia, przeciwstawiając się ciągłej degradacji lasów przez ludzi, którzy chcą budować nowoczesne osiedla. Twórca pochwala w filmie ratowanie terenów zielonych, mówi o szacunku do zwierząt. Wszystkiemu towarzyszy barwny japoński folklor.

Księżniczka Mononoke (1997) – manifest ekologiczny Miyazakiego

Kolejny film studia Ghibli, który na tapet bierze temat ekologii i szkodliwego działania ludzi wobec natury. Miyazaki ponownie rysuje zbiorowy portret człowieka, który swoją zachłannością i chęcią niepohamowanej ekspansji doprowadza do zniszczeń środowiska na ogromną skalę. Jednak przyroda w Księżniczce Mononoke jest bohaterem aktywnym, którego moc i wola przerasta chciwość człowieka. Miyazaki przywołuje do życia fantastyczne stworzenia lasu, duchy, które stają w opozycji do działań ludzi. Ich ucieleśnieniem jest tytułowa księżniczka Mononoke, wojowniczka wychowana przez białą wilczycę. Jednak reżyser nie przedstawia wyłącznie ponurej wizji – we wszystkich jego filmach, także i tu, wyłania się nadzieja. Wiele animacji japońskich, szczególnie studia Ghibli, zachwyca czarującym i realistycznym odwzorowaniem piękna natury. Widać to tym bardziej w poszczególnych kadrach filmu z 1997 roku.

"Spirited Away" było dziełem studia, które zostało nagrodzone Oskarem. - SCROLL
Tematyka „Spirited Away: W krainie Bogów” porusza trudne zagadnienia. | Źródło: Netflix.com

Spirited Away: W krainie Bogów (2001) – triumf wyobraźni

Dzieło totalne Miyazakiego, dzięki któremu reżyser zdobył statuetkę Oscara za najlepszy film animowany. Widowiskowa produkcja, która zachwyca dbałością o detale, bogatym bestiariuszem fantastycznych stworzeń oraz barwną i poetycką symboliką. Fabuła krąży wokół postaci Chihiro, która wyrusza w tajemniczą podróż do świata bóstw, aby uratować swoich rodziców. W Spirited Away: W krainie Bogów Hayao Miyazaki udowodnił, że z pomocą animacji można dokonać absolutnie wszystkiego. To przykład dzieła nieskrępowanej fantazji, zawierającego trafny morał, który trafi do każdego widza bez względu na wiek. Spirited Away: W krainie Bogów to nie tylko jeden z najsłynniejszych japońskich filmów w historii, ale i jedna z najważniejszych animacji w ogóle.

Ruchomy zamek Hauru (2004) – fantazja i pacyfizm

Ruchomy zamek Hauru to kolejny wybitny popis Miyazakiego oraz wizualnie zachwycająca ekranizacja powieści Diany Wynne Jones z 1986 roku. Film zadziwia rozmachem i bogactwem świata przedstawionego, co jest charakterystyczne dla rodzimych produkcji studia Ghibli. W filmie z 2004 roku na pierwszym planie jest tytułowy zamek Hauru, którego konstrukcja budzi lęk i fascynację zarazem. W Ruchomym zamku Hauru zawiązuje się mariaż magii oraz technologii. Główna bohaterka Sophie zostaje przeklęta i zamienia się w staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie zaklęcia trafia na czarodzieja Hauru. Film obfituje w barwne wątki fantastyczne, jednak jednym z jego głównych tematów jest wojna. Miyazaki przedstawia to pojęcie dzieciom, pokazując konsekwencje konfliktów oraz zgubną żądzę zniszczenia, wplatając w swoją opowieść widoczne treści pacyfistyczne i antywojenne.

Makowe wzgórze (2011) – o finezji świata Takahaty

Makowe wzgórze to kwintesencja kameralnego, uczuciowego kina w wykonaniu Isao Takahaty. Film opowiada o parze licealistów, Shunie i Umi, którzy starają się uratować przed rozbiórką zabytkowy budynek szkolnych klubów z epoki Meiji. Inicjatywa łączy bohaterów nie tylko na polu aktywistycznym, ale i emocjonalnym. Reżyser z wrażliwością portretuje rodzącą się między uczniami miłość. Pokazuje także ich determinację, ale i szacunek do dziedzictwa przeszłości. Makowe wzgórze jest również ciekawym spojrzeniem na powojenną Japonię i jej industrializację. Takahata udowadnia swoimi produkcjami, że aby opowiedzieć urzekającą i angażującą historię, wcale nie potrzeba widowiskowych zabiegów czy wartkiej akcji.

Studio Ghibli wydało "Makowe wzgórze", jako jeden z ostatnich filmów - SCROLL
Shunie i Umi, główni bohaterowie „Makowego wzgórza” | Źródło: Netflix.com

Filmy studia Ghibli dostępne na platformie Netflix

Chcesz poznać przygody Totoro, księżniczki Mononoke, Chihiro, Hauru czy Kiki? Na szczęście większość produkcji studia Ghibli jest na wyciągnięcie ręki. Fani japońskiej animacji i nie tylko, znajdą je w bibliotece Netfliksa. Oto filmy studia Ghibli, które obejrzysz na platformie: Mój sąsiad Totoro, Nausicaä z Doliny Wiatru, Laputa – podniebny zamek, Podniebna poczta Kiki, Szum morza, Ruchomy zamek Hauru, Makowe wzgórze, Spirited Away: W krainie Bogów, Księżniczka Mononoke, Szopy w natarciu, a także Powrót do marzeń, Narzeczona dla kota, Tajemniczy świat Arrietty, Szept serca, Marnie. Przyjaciółka ze snów, Ponyo, Zrywa się wiatr, Opowieści z Ziemiomorza, Szkarłatny pilot i Księżniczka Kaguya.

Filmy studia Ghibli to klasyki animacji, które przypadną do gustu każdemu, kto ceni sobie historie z istotnym przesłaniem. Są uniwersalne i ponadczasowe, a ich wielowymiarowe historie angażują młodych, jak i starszych widzów. Co więcej, studio może nas jeszcze zaskoczyć! Hayao Miyazaki powrócił z emerytury, aby stworzyć kolejne animacje. Jedna z nich, zatytułowana How Do You Live?, jest już w drodze. Być może niedługo będziemy mogli zobaczyć ją w kinach.

Sprawdź też:

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *