Platforma Netflix posiada szeroką gamę filmów i seriali dokumentalnych, pokrywających szeroki wybór tematów. Przygotowaliśmy dla Was niniejszy tekst, który ma na celu przedstawienie tych najlepszych pozycji dokumentalnych, które warto obejrzeć na Netfliksie.
Najlepsze filmy dokumentalne Netflix — co warto zobaczyć w 2021?
Mając do wyboru ponad 36 000 godzin filmów dokumentalnych dostępnych na Netflix, trudno zdecydować się na to, co warto obejrzeć. Tematyka dostępnych produkcji jest bardzo szeroka, a niektóre z nich są naprawdę godne uwagi. Netflix jest miejscem, gdzie można obejrzeć najlepsze filmy i seriale dokumentalne ostatnich lat — od zdobywców Oscarów takich jak American Factory i My Octopus Teacher po głośne sagi kryminalne jak Murder Among the Mormons i Tiger King. Ciekawych produkcji jest bardzo dużo, dlatego przychodzimy z pomocą. Zawęziliśmy listę najciekawszych filmów dokumentalnych Netflixa, aby ułatwić Ci wybór. Oto nasze propozycje.
Seaspiracy — dowiedz się jaki wpływ na środowisko mają połowy ryb
Seaspiracy to kontrowersyjny film dokumentalny platformy Netflix, który odkrywa, jak wielki wpływ na środowisko ma rybołówstwo. Film przedstawia skutki, jakie mają wyrzucane do mórz i oceanów śmieci czy przełowienia, argumentując, że rybołówstwo komercyjne jest głównym winowajcą niszczenia morskich ekosystemów.
Co ciekawe, po wydaniu tego dokumentu, organizacje morskie, eksperci i widzowie skrytykowali film za „nieścisłości” i odrzucili zarzuty o nadużywaniu kwestii związanych z ochroną praw zwierząt. Nie zmienia to faktu, że film budzi wiele kontrowersji i każdy powinien go zobaczyć.
Jakie zarzuty padają w filmie dokumentalnym Seaspiracy?
W latach 70. i 80. grupy ekologiczne prowadziły kampanię przeciwko metodom połowu tuńczyka, ryby popularnej na rynku konserw. Stosowane sieci rybackie były przyczyną śmierci dużej liczby delfinów i morświnów, które polując na tuńczyka, często podpływały w pobliże ławic. Spowodowało to wielką akcję bojkotowania firm, które sprzedawały tuńczyka w puszce. W rezultacie producenci zaczęli kupować tuńczyka poławianego innymi metodami i oznaczać swój produkt jako „przyjazny delfinom” lub „bezpieczny dla delfinów”. To z kolei skłoniło władze do wprowadzenia przepisów zapewniających, że ryby są rzeczywiście poławiane bez szkody dla tych morskich ssaków.
Zobacz: Netflix – najlepsze filmy romantyczne. TOP 14 filmów o miłości dostępnych na Netfliksie
Seaspiracy, stawia serię zarzutów wobec komercyjnego przemysłu rybnego, który, jak twierdzi reżyser, jest winien nadużyć w zakresie ochrony praw zwierząt. Film odrzuca koncepcję zrównoważonego rybołówstwa, argumentując, że certyfikaty jakości mogą nie być tym, czym się wydają.
Ostatni taniec — idealna pozycja dla fanów sportu i Michaela Jordana
Film przenosi nas do owianego legendami, burzliwego sezonu 1997-1998, który zakończył się drugim z trzech zwycięstw Bullsów w rozgrywkach NBA. W dziesięcioodcinkowym serialu dokumentalnym od Netflixa nie brakuje poruszających historii kolegów Jordana, a także tych „smaczków”, czyli opisów rzeczywistości, z jaką zawodnicy musieli zmagać się w szatni i poza nią. Reżyser poświęcił sporo uwagi genialnemu menedżerowi, Jerry’emu Krause, oraz Scottiemu Pippenowi.
W serialu pojawia się sporo archiwalnych materiałów, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na dużym ekranie. Dodatkowo ESPN rozmawiało z ponad setką osób, które były blisko drużyny, jak i z osobistościami, które doświadczyły największych emocji tego sezonu, analizując wszystkie aspekty fenomenu Michaela Jordana.
Ikar — temat dopingu w sporcie
Dokument zgłębiający kwestię dopingu w sporcie. Ikar opowiada dwie historie. Z jednej strony głupie i nieco egoistyczne dążenie Bryana Fogela, by udowodnić, że doping w kolarstwie jest powszechny i łatwo uchodzi na sucho, a z drugiej strony perspektywę walki o zwycięstwo amatorskim wyścigu, który umykał mu od lat.
W tej historii trudno jest znaleźć powód, by poczuć sympatię do jakiejkolwiek przedstawionej tam osoby. Dlaczego? O tym już warto przekonać się osobiście. Bez wątpienia jest to ciekawy, świetnie wyreżyserowany dokument, który dla wszystkich fanów sportu jest pozycją obowiązkową.
High Score: Złota era gier — poznaj historię gier wideo
Napędzany nostalgią serial dokumentalny Netflixa porusza temat gier wideo, skupiając się na latach 70-tych, 80-tych i wczesnych 90-tych. Dokument opisuje drogę od wczesnej kultury gier zręcznościowych do współczesnego e-sportu, od przygodówek tekstowych do gier fabularnych (RPG), od Space Invaders do Dooma.
Netflix podszedł do tego dokumentu w sposób bardzo praktyczny. Gracze w większości wiedzą, o czym traktuje dana produkcja, na przykład Age of Empires. Aby utrzymać uwagę widza, pojawiły się więc wywiady czy rozmowy z autorytetami z branży gier, co bardzo pozytywnie wpływa na ogólny odbiór High Score’a.
Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego — historia jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców Stanów Zjednoczonych
Serial dokumentalny w reżyserii Joe Berlingera: Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego bada przemoc, ofiary i społeczny kontekst jego zbrodni. Dokument krytykuje wizerunek „przystojnego geniusza” stworzony przez media i skupia się na ukazaniu szkód, jakie Bundy wyrządził społeczeństwu.
Film powstał z ponad 150 godzin materiału z wywiadów z samym Bundym, nagranych w celi śmierci przed jego egzekucją na Florydzie. Szokujące wyznania Bundy’ego, które złożył dziennikarzom, Stephenowi G. Michaudowi i Hugh Aynesworthowi, w ciągu jedenastu godzin, stanowią przerażający obraz pokręconego umysłu najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii Ameryki.
Osądzeni przez media — dokument o tym, jaką siłę na życie jednostki potrafi wywrzeć „czwarta władza”
Serial dokumentalny, który przygląda się różnym słynnym sprawom z ostatnich 40 lat, na które ogromny wpływ miało budowanie wokół nich medialnej otoczki. Dokument ma pokazać, jak media mogą nie tylko wpłynąć na to, jak dana sprawa jest postrzegana, ale także, w jaki sposób media mogą być motorem napędowym, który generuje wydarzenia w danej sprawie. Warto podkreślić, że producentami wykonawczymi są cenieni w branży Jeffrey Toobin, Steven Brill, George Clooney i Grant Heslov.
Jak przeżyć w najcięższych więzieniach świata — zobacz życie w więzieniach o zaostrzonym rygorze na całym świecie
Założenie serialu dokumentalnego Netflixa, Jak przeżyć w najcięższych więzieniach świata, jest proste. Każdy odcinek przedstawia prowadzącego, Rowe’a, który jako więzień i strażnik eksploruje kolejne nieprzyjazne więzienia, niezależnie od tego, czy są one ulokowane na terenie, gdzie prowadzone są działania wojenne czy rządzą nimi lokalne gangi.
Mimo że Rowe ma cały czas za sobą ekipę filmową, często ma się wrażenie, że jego bezpieczeństwo wisi na włosku. To, co sprawia, że Rowe jest tak dobrym prowadzącym dla tego szczególnego rodzaju reality TV, jest jego przeszłość. Spędził 12 lat w więzieniu za morderstwo, którego, jak sam twierdzi, nie popełnił.
Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze — gratka dla fanów historii
Serial dokumentalny, którego narratorem jest Richard Powell. Serial skupia się nie tylko na tych najbardziej znanych wydarzeniach z historii II wojny światowej, ale też obfituje w smaczki, które w Europie mało kto zna. Można tu wskazać na przykład na działania wojenne na terenach Chin oraz na nieznane wydarzenia, które stały za wielkimi zwycięstwami, ale i klęskami na frontach na całym świecie.
Nasza planeta — jedna z najlepiej ocenianych pozycji dokumentalnych na Netfliksie.
Dokument Nasza Planeta został stworzony dla Netflixa we współpracy z WWF i Silverback Films. Przełomowa seria została wspaniale wyrażona przez mistrza opowiadań i znanego przyrodnika, Sir Davida Attenborough.
Trwający cztery lata przełomowy projekt Nasza Planeta został nakręcony w 50 krajach na całym świecie. Ekipa filmowa odwiedziła każdy kontynent na Ziemi. W sumie nakręcenie Naszej Planety zajęło ponad 3500 dni. Ponad 600 członków załogi przybyło na pokład, aby pomóc uchwycić wszystkie niesamowite wydarzenia przy użyciu najnowszej technologii.
Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że obecne pokolenie może być ostatnim na Ziemi, które może uratować planetę przed katastrofą ekologiczną. Razem możemy odwrócić szkody i przywrócić naturę. Nasza Planeta zainspirowała i nadal inspiruje ludzi na całym świecie, a także pomaga w zrozumieniu natury i wyzwań, przed którymi stoimy.
Na Netflixie dostępnych jest wiele filmów i seriali dokumentalnych. Dzięki stworzonej przez nas liście już wiesz, które z nich musisz koniecznie zobaczyć. Daj znać w komentarzu, który z dokumentów na tej platformie VOD jest Twoim ulubionym!