Ted Lasso

Rozrywka

28.08.2023 15:09

Serial Ted Lasso: sezony, fabuła, obsada. Czy będą kolejne odcinki?

Filmy i seriale TV i VOD
6
0
0
6
0

Ted Lasso to produkcja, która okazała się wielkim sukcesem, nie tylko na rynku amerykańskim, ale również w Polsce. W tym artykule poruszymy najważniejsze kwestie dotyczące serialu i odpowiemy na pytanie, które trapi fanów: czy są szanse na kolejny sezon?

Ted Lasso – podstawowe informacje o serialu

Ted Lasso to z pewnością gratka dla fanów piłki nożnej. Produkcja określana jest mianem dramedy (miks komedii z dramatem, z przewagą jednak na tę pierwszą kwestię), podlana przy tym ogromną ilością sportu. A dokładnie piłki nożnej, ponieważ główny bohater zmaga się tu z wyzwaniem prowadzenia niezbyt utytułowanej drużyny z dolnej sekcji tabeli Premier League.

Wszystko zaczęło się w 2013 roku od… reklamy. To prawda – Ted Lasso to bohater wykreowany na potrzeby kampanii reklamowej telewizji NBC Sports. Kanał ten potrzebował solidnej i zapadającej w pamięć reklamy, by dokonać promocji wykupionych uprzednio praw do nadawania rozgrywek English Premier League – najwyższego szczebla piłkarskich rozgrywek na Wyspach. Od początku w Teda Lasso wcielił się Jason Sudeikis, jednak w samej reklamie był on nowym trenerem zespołu Tottenham Hotspur F.C.

Sudeikis, za namową swojej ówczesnej partnerki (Olivia Wilde), postanowił dać szansę Tedowi Lasso na wyjście poza coś więcej niż zwykłą reklamę. Produkcja rozpoczęła się w 2019 roku, a za sterami zasiedli sam Sudeikis, wspomagany przez Billa Lawerence’a, Brendana Hunta oraz Joe Kelly’ego. Show skupia się na postaci tytułowego Teda Lasso, który został przyjęty na stanowisko trenera fikcyjnego klubu AFC Richmond. Problem w tym, że Ted Lasso nie ma wiele wspólnego z piłką nożną.

Ted Lasso
Jason Sudeikis jako Ted Lasso

A już szczególnie taką na najwyższym poziomie sportowym. Główny bohater jest trenerem drużyny futbolu amerykańskiego z collage’u, nie mając przy tym żadnego doświadczenia w piłce nożnej. Przyjęcie go na stanowisku trenera klubu, nawet takiego z dolnej tabeli PL, to jednak celowe zagranie, którego głównym motywem jest chęć doprowadzenia do spektakularnego upadku AFC Richmond. Upadku, którego głównym motorem napędowym jest chęć zemsty.

Czy Ted Lasso zdoła sobie poradzić na zupełnie nieznanych mu wodach? Czy niechętnie nastawieni podopieczni będą w stanie uznać jego autorytet? Wreszcie, czy AFC Richmond ma coś do zaprezentowania w Premier League? Tego wszystkiego dowiesz się z produkcji, która okazała się sporym sukcesem, zgarniając przy tym wiele nagród, jak choćby Emmy lub Złote Globy. 

Sprawdź też: Ted Lasso otrzymał świąteczny odcinek specjalny

Z ilu sezonów składa się Ted Lasso?

Jak dotąd wyemitowano trzy sezony produkcji o przyjacielskim trenerze. Pierwszy sezon miał premierę w 2020 roku na platformie Apple TV+. Sezon ten składał się z dziesięciu odcinków, z których każdy trwa około 30 minut.

Ted Lasso sezon 2 to już wydłużenie czasu emisji poszczególnych epizodów. Wybrane zaczęły nawet już sięgać do 50 minut czasu antenowego. Wydłużeniu uległa również ich liczba, ponieważ zwiększoną ją do dwunastu epizodów. Sezon drugi debiutował w 2021 roku.

Ted Lasso sezon 3 to najbardziej aktualny zestaw odcinków o poczynaniach tego trenera w Premier League. Jego premiera miała miejsce w 2023 roku i podobnie jak sezon drugi, składa się on z 12 odcinków. Oznacza to, że całościowo amerykański serial tworzą 34 odcinki.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ted Lasso – obsada

Jeżeli chcesz zapoznać się z obsadą produkcji Ted Lasso, ponieważ lubisz wiedzieć, kogo możesz zobaczyć w serialu, zanim zaczniesz go oglądać – jesteś w dobrym miejscu. Powody rzecz jasna mogą też być inne, jak np. fenomenalna kreacja aktora, który do tej pory nie był Ci znany. Bez względu na nie, przyjdźmy do konkretów – kogo zobaczymy w produkcji Ted Lasso?

  • Jason Sudeikis – tytułowy Ted Lasso, Amerykanin, który do tej pory zajmował się trenowaniem drużyny futbolu amerykańskiego z collage’u. Pochodzi z Wichita w stanie Kansas, skąd trafia na Wyspy Brytyjskie. Początkowo jest szykanowany ze względu na brak doświadczenia i przesadny optymizm. Z czasem jednak zyskuje wiele w oczach ludzi dzięki byciu uprzejmym, pełnym nadziei oraz oddanym trenerem.
  • Hannah Waddingham – wciela się w rolę Rebbeki Welton, nowej właścicielki klubu AFC Richmond. Jest świadoma braku doświadczenia nowego trenera, jednak jego przyjęcie ma pomóc jej osiągnąć osobistą zemstę.
  • Jeremy Swift – odgrywa rolę Leslie Higginsa, jednego z wyżej postawionych pracowników klubu AFC Richmond.
  • Phil Dunster – jako Jamie Tartt, wschodząca gwiazda piłkarska nowego klubu Teda Lasso.
  • Brett Goldstein – Roy Kent, czyli skała, na której stoi cały klub AFC Richmiond. Początkowo jeden z jej najistotniejszych filarów, kapitan zespołu, który po zakończonej karierze staje się asystentem trenera. Jego nazwisko jest mocno inspirowane prawdziwym piłkarzem Royem Keane.
  • Juno Temple – odgrywa rolę Keeley Jones, modelki, która staje się pracownikiem klubu od marketingu i PR.
  • Brendan Hunt – Trener Beard (znany pod imieniem Willis), który jest asystentem Lasso, a także jego przyjacielem.
  • Cristo Fernández – jako entuzjastyczny piłkarz z Meksyku Dani Rojas.
  • Anthony Head – gra postać Ruperta Manniona, byłego męża Rebbeki. Znany z bycia mściwym i pamiętliwym człowiekiem. Jest również byłym właścicielem AFC Richmond, następnie przejmuje prawdziwy klub West Ham United.
henry
W serialu nie zabrakło ikon brytyjskiego futbolu, jak np. gwiazdor Arsenalu Thierry Henry

Świat piłki nożnej znany jest z wielu wybitnych sportowców oraz trenerów. Ted Lasso jest serialem, w którym udało się przekonać pokaźną liczbę osobistości związanych z angielską piłką nożną do pojawienia się na ekranie. W formie cameo możemy zobaczyć takie osobistości, jak Thierry Henry, Gary Lineker, Peter Crouch, Pep Guardiola czy też Jermaine Pennant. Jak widać, nie zabrakło tu wielu nazwisk, które wywarły ogromny wpływ na światową piłkę nożną. To dobry powód dla każdego niezdecydowanego fana piłki nożne, który waha się przed rozpoczęciem oglądania tej produkcji.

Gdzie oglądać serial Ted Lasso?

Zastanawiacie się, gdzie obecnie oglądać można produkcje o karierze piłkarskiej trenera, który niewiele wie o samej piłce nożnej? Sam Netflix odpada – produkcja nie jest dostępna na tej popularnej w naszym kraju platformie. Obecnie jedynym miejscem, gdzie legalnie można obejrzeć produkcję, jest Apple TV+. Posiadając subskrypcje na platformę od Apple, będziemy mogli obejrzeć wszystkie dostępne obecnie trzy sezony serialu.

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Czy to koniec Ted Lasso? Szanse na 4. sezon produkcji

Trzy sezony produkcji okazały się zbyt małą liczbą dla fanów, którzy pokochali Teda Lasso. Jeżeli jesteś wśród nich, z pewnością zastanawiasz się, czy czwarty sezon Teda Lasso ma szanse na powstanie. W tym akapicie postaramy się na to odpowiedzieć. 

W marcu 2023 roku, jeszcze przed premierą pierwszego odcinka trzeciego sezonu, Jason Sudeikis wypowiedział się na temat produkcji. Stwierdził, że jest to koniec historii, którą twórcy chcieli opowiedzieć i którą kochali opowiadać. Zaznaczył przy tym, że jest świadom tego, że widzowie chcą więcej i są ciekawi tego, co wykracza poza fabułę, której jeszcze nie poznali (mowa rzecz jasna o sezonie trzecim, który dopiero miał zadebiutować). Uznał, że docenia taką formę ciekawości, ale zaznaczył, że być może po ostatnim odcinku uznają, że zakończenie opowieści o trenerze futbolu amerykańskiego jest idealnym rozwiązaniem.

Ted Lasso
Najważniejsi bohaterowie serialu Ted Lasso

Potwierdzają to słowa odtwórcy roli Roya Kenta. Brett Goldstein zaznacza, że serial od samego początku był tworzony z myślą o trzech sezonach. W jednym z wywiadów zaznaczył, że sezon trzeci będzie definitywnie ostatnim i pozwolił sobie zażartować, że „na samym końcu wszyscy giną”, co miało potwierdzać bezcelowość dalszej kontynuacji.

Oznacza to więc, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego paragrafu musi być przecząca… Czy jednak aby na pewno? Jeden z tweetów każe sugerować, że opowieść może być kontynuowana, jednak w delikatnie innej formie. O co zatem chodzi?

Tydzień po emisji ostatniego odcinka serialu Ted Lasso, na oficjalnym kanale Apple TV+ pojawił się tweet z trzema postaciami. Byli to: Trener Beard, Roy Kent oraz Nate, natomiast zdjęcie podpisane zostało „smells like potential” (dosłownie: pachnie jak potencjał). Choć brakuje jeszcze oficjalnego potwierdzenia, fani zaczęli snuć teorie, że w przygotowaniu jest najprawdopodobniej spin-off cenionego serialu.

Sprawdź też: Serial Riverdale – obsada, informacje

Na ten temat wypowiedział się Declan Lowney, choć zrobił to w bardzo zawoalowanych słowach. Ten reżyser kilku odcinków serialu zaznacza, że rozwój serialu mógł być kontynuowany, jednak nie było ku temu sensu – wszystkie cele zostały osiągnięte w trzech sezonach. Zaznaczył, że sam Sudeikis optował za trzema sezonami, po czym dodał, że fanów czeka jeszcze coś innego.

Jego zdaniem każdy wie, iż trzeci sezon jest końcem, ale koniec ten ma miejsce tylko teraz. Przyszłość ewentualnego spin-offu wymagać według niego będzie dwóch lub trzech dodatkowych lat potrzebnych na produkcję, zanim się coś wydarzy (o ile się wydarzy). Oznacza to, że kwestia spin-offu wisi w powietrzu, co potwierdza zachowanie Apple. Właściciele platformy Apple TV+ nigdy jasno nie określili sezonu trzeciego jako finałowego. Hipotetycznie więc oznacza to, że kolejne opowieści z uniwersum Teda Lasso są w przygotowaniu (lub wkrótce będą).

Ted Lasso w FIFA 23

Ted Lasso i FIFA 23 – co te dwie kwestie mogą mieć ze sobą wspólnego? Od razu pomyślicie pewnie o piłce nożnej, jednak same w sobie, obie produkcje są od siebie różne. Wszak to pierwsze to serial a FIFA 23 to jedna z ostatnich odsłon uznanej serii gier piłkarskich. Twórcy jednak zdecydowali się na implementację Teda Lasso i jego fikcyjnej drużyny w swojej grze, co stanowił spory ukłon w kierunku fanów.

Seria gier EA Sports nie jest znana z dodawania fikcyjnych zespołów, piłkarzy czy też trenerów do poszczególnych odsłon – przeczy to idei realizmu, która przyświeca wraz z każdą premierą gier FIFA/EAFC. Twórcy wydają ogromne ilości pieniędzy, by móc legalnie korzystać z nazw klubów, lig i stadionów oraz sylwetek najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z piłką nożną (nie tylko piłkarzy). Ted Lasso okazał się jednak tak udaną produkcją, że postanowiono zrobić dla niej wyjątek.

EA Sports zakomunikowało to zgrabnie zmontowanym trailerem, który udostępniono na oficjalnym koncie na Twitterze. Początkowo prezentował on prawdziwych aktorów z produkcji, by po chwili, gdy akcja przechodzi do meczu, płynnie przejść na silnik gry. Zobaczyliśmy w nim gwiazdę produkcji, czyli samego Teda Lasso oraz Trenera Bearda. Nie zabrakło również uwielbianych piłkarzy AFC Richmond w postaci Roya Kenta, Jamie’ego Tartta, Sama Obisanya oraz Daniego Rojasa.

W zapowiedzi mogliśmy również usłyszeć legendarną już frazę z gier EA Sports, czyli „EA Sports, I’m in the game”, wypowiadaną przez Sudeikisa. W samej grze kierowanie serialową drużyną będzie możliwe w wielu trybach, takich jak tryb kariery, sezony online oraz mecze online z przyjaciółmi. Możliwe będzie również przyjęcie Teda Lasso do swojego ulubionego klubu piłkarskiego lub najęcie innego trenera do kierowania AFC Richmond. Czy jednak fani byliby zdolni do tego? Śmiemy wątpić!

Warto również odnotować, że w grze FIFA 23 nie zabrakło stadionu AFC Richmond. Mowa tu rzecz jasna o Nelson Road, który w rzeczywistości jest stadionem Crystal Palace (Selhurst Park).

To wszystko, co musicie wiedzieć o serialu Ted Lasso. Jeżeli szukacie pasjonującej opowieści o trudach trenerskiego rzemiosła kogoś, kto nie posiada na ten temat odpowiedniej wiedzy – z pewnością będziecie się przy niej bawić wyśmienicie. Ted Lasso to jednak nie tylko salwy śmiechu, ale również ciepła opowieść o konsekwencji i oddaniu. Jeden z najlepszych seriali dostępnych obecnie na Apple TV+ – bez dwóch zdań!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *