joaquin phoenix

Rozrywka

12.02.2023 17:22

Joaquin Phoenix: od dziecięcej gwiazdy do laureata Oscara

Filmy i seriale
3
0
0
3
0

Joaquin Phoenix to jeden z najbardziej cenionych i utalentowanych aktorów naszych czasów. Jego kariera ciągle rozwija się oraz zaskakuje. Jakie filmy z tym zdobywcą Oscara koniecznie musisz zobaczyć? Podpowiadamy!

Joaquin Phoenix to aktor, który największą sławę zdecydowanie zyskał w ostatnich latach za sprawą tytułowej roli w filmie „Joker”, która przyniosła mu nawet Oscara, lecz ten aktor na dużym ekranie obecny jest od prawie ponad 40 lat i to pomimo tego, że nie skończył on jeszcze „pięćdziesiątki”. Jego kariera jest niesamowicie długa i pełna zakrętów, które warto poznać. 

Joaquin Phoenix – dzieciństwo w szklanym domu i międzynarodowa sława

Dzieciństwo Phoenixa było, krótko mówiąc, niezbyt normalne i z pewnością nie można powiedzieć, że należy on do typowej amerykańskiej rodziny. Joaquin urodził się stolicy Portoryko, San Juan. Jego rodzina należała wtedy do sekty „Dzieci Boga” znanej między innymi z regularnego przenoszenia się pomiędzy miejscami, a także z dość kontrowersyjnych doktryn wiary, do których można zaliczyć dzielenie się partnerami, czy też traktowanie inicjacji seksualnej jako dość ważnego elementu wtajemniczenia w wiarę, przez co często dochodziło do niej niesamowicie wcześnie, czego świetnym przykładem jest jego brat, River, który zdradził, że do jego inicjacji seksualnej doszło, gdy miał 4 lata. 

W młodości Joaquin Phoenix wraz z rodzeństwem nie uczęszczał do szkoły i zajmował się hodowaniem roślin, takich jak warzywa, czy też owoce. Całą rodzina, czyli Joaquin Phoenix, jego rodzice, a także czwórka rodzeństwa opuściła sektę w 1981 roku i wyprowadziła się do Los Angeles, gdzie zdecydowano, że rodzina Phoenixów ma podbić Hollywood. 

joaquin phoenix
Joaquin Phoenix wsławił się m.in. niezapomnianą rolą w Gladiatorze Ridleya Scotta | Źródło: pl.ign.com

Sam Joaquin w momencie wyprowadzki miał zaledwie 7 lat, a trzy lata później rozpoczął karierę na wielkim ekranie. Jego kariera rozwijała się wraz ze starszym bratem, Riverem, lecz wszystko zostało przerwane bardzo szybko, bo w 1993 roku, gdy River Phoenix zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków, a młody Joaquin zraził się do mediów, które wielokrotnie pokazywały nagranie jego umierającego brata. 

Ewolucja kariery aktorskiej Joaquina Phoenixa

Joaquin Phoenix wrócił na wielki ekran 2 lata po śmierci brata i właśnie to pozwoliło mu na zdobycie międzynarodowej sławy i do tego zrobił to w wielkim stylu. Wtedy właśnie zagrał w filmie “Za wszelką cenę”, gdzie wcielił się w rolę Jimmy’ego Emmetta. Ten występ pozwolił mu na rozpoczęcie wielkiej kariery. W kolejnych latach występował w wielu filmach, a kolejnym wielkim występem była rola cesarza Kommodusa w filmie “Gladiator”. Dzięki temu występowi Pheonix zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu i wielu innych nagród w kategoriach najlepszego aktora drugoplanowego, czy też ulubionego czarnego charakteru. 

Sprawdź też: Tom Hanks – ikona Hollywood i jeden z najlepszych aktorów wszechczasów

Joaquin Phoenix to jednak nie tylko role złoczyńców i antagonistów. Świetnym przykładem jest melodramat “Ona”, gdzie potrafił pokazać się z bardziej wrażliwej strony. Zanim jednak przeszedł do tego etapu kariery, doszło do innego ważnego wydarzenia. W 2008 aktor ogłosił bowiem zakończenie kariery i mówił, że chce poświęcić się muzyce, a także przeprowadzić na wieś. 

Cała ta sytuacja była jednak grą Phoenixa, gdyż w 2010 roku pokazał on swój film „Joaquin Phoenix: Jestem, jaki jestem”, którego celem było zaśmianie się mediom w twarz i pokazanie się jako osoba taka, jakiej oczekują dziennikarze, więc kreował się na pijaka, brutala i osobę, która praktycznie stoczyła się na dno. 

Najnowszy rozdział kariery Phoenixa rozpoczął się w 2019 roku, gdy do kin trafił film „Joker”, w którym Joaquin zagrał tytułową rolę. Aktor niesamowicie się do tej roli przyłożył, gdyż między innymi schudł 20 kilogramów. Za tę rolę został nagrodzony Oscarem, Złotym Globem, nagrodą PETA, a także nagrodą BAFTA. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Od Gladiatora do Jokera. Przegląd najbardziej ikonicznych ról Phoenixa

W trakcie swojej kariery Joaquin Pheonix miał całą masę ikonicznych ról. Jedna z pierwszych to oczywiście postać Kommodusa, amoralnego cesarza, który był znany z krwawych igrzysk, okrucieństwa, a także zamiłowania do występowania jako gladiator i nieuczciwego pokonywania gladiatorów. Ciekawych występów Phoenixa jest znacznie więcej. 

Kolejna wielka rola aktora miała miejsce w filmie „Spacer po linie”. Zagrał on tam Johny’ego Casha, czyli legendarnego piosenkarza, któremu poświęcony był ten biograficzny film. Ten występ zapewnił mu nie tylko sławę, ale też Złotego Globa oraz kolejną nominację do Oscara. 

Joker Phoenixa
Kadr z filmu Joker | Źródło: wyborcza.pl

Chcąc zobaczyć Joaquina Phoenixa z pewnością warto obejrzeć jego mockument „Joaquin Phoenix: Jestem, jaki jestem”. W realizacji go pomógł przyjaciel Phoenixa, Casey Affleck, a sam aktor specjalnie przez dwa lata przed premierą kreował się na osobę staczającą się na dno, by pokazać, że media mogą w niezwykle prosty sposób manipulować publiką. 

Patrząc na listę występów aktora trzeba zobaczyć film “Ona”. W tym melodramacie zagrał on pisarza, który był niezwykle wrażliwy i co ważne samotny, co sprawiło, że zakochał się w systemie operacyjnym. 

Joaquin Phoenix to jeden z najciekawszych aktorów w całym Hollywood i z pewnością warto w swoim życiu zobaczyć kilka filmów z jego udziałem, szczególnie że zapowiedziano już kolejne, w tym kontynuację filmu Joker, która otrzymała nazwę „Joker: Folie a deux”. Phoenix zagra też Napoleona Bonaparte w biograficznym filmie „Kitbag”

Sprawdź też: Główny przeciwnik Batmana — Joker. Wszystko o największym złoczyńcy Gotham

Źródło obrazka głównego: eska.pl

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *