Tom Hanks

Rozrywka

18.01.2023 13:41

Tom Hanks – ikona Hollywood i jeden z najlepszych aktorów wszechczasów

Filmy i seriale
3
0
0
3
0

Tom Hanks to jeden z najbardziej lubianych i cenionych aktorów Hollywood. Poznaj najważniejsze etapy jego kariery i dowiedz się, które filmy z nim warto obejrzeć. Co dziś robi ten utalentowany aktor? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

9 lipca 1956 roku w amerykańskim mieście Concord położonym w stanie Kalifornia urodził się Thomas Jeffrey Hanks, który lata później zdobył ogromną sławę jako Tom Hanks, stając się jednym z najlepszych aktorów nie tylko przełomu XX i XXI wieku, ale też wszechczasów. Droga do stania się świetnym aktorem, który jest szanowany za różnorodne role trwała jednak dość długo. Oto jak Tom Hanks budował swoją pozycję w Hollywood. 

Jak Tom Hanks został jednym z największych gwiazdorów Hollywood?

Tom Hanks swoją karierę aktorską rozpoczynał jeszcze w szkole, choć nie był to jednak dla niego łatwy okres. Hanks w młodości większość czasu spędził bowiem nie ze swoimi rodzicami, a w rodzinach zastępczych. Nie udało mu się też zdobyć roli w przedstawieniu szkolnym, na swojej uczelni, co sprawiło, że zdecydował się rzucić studia i ruszyć po swoje marzenia do miasta Cleveland w Ohio. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku. 

To właśnie w Nowym Jorku rozpoczął swoją karierę aktorską, grając między innymi w niskobudżetowych produkcjach, czy też w programach telewizyjnych. Udział w programie Make Me Laugh pozwolił mu przenieść się do Kalifornii, a dokładniej do Los Angeles, czyli stolicy amerykańskiego przemysłu filmowego. 

Na początku Hanks dał się poznać jako aktor świetnie sprawdzający się w rolach komediowych, przez co nie był aż tak poważnie traktowany. Stał się już jednak dość rozpoznawalną gwiazdą, która nie miała problemów z pieniędzmi oraz ze zdobywaniem ról w produkcjach. Został nawet nominowany do Oscara za rolę w amerykańskiej komedii Duży, gdzie grał Josha Baskina, czyli nastolatka w ciele 35-latka, który musiał nagle poradzić sobie z dorosłym życiem. Ta rola przyniosła mu także nagrodę na gali Złotych Globów w 1988 roku,  Następnie rozpoczęły się lata 90. XX wieku, które przyniosły mu największą sławę. 

Tom Hanks filmy
Aktor znany jest przede wszystkim z wszechstronnego talentu

Wszystko dzięki dwóm produkcjom z pierwszej połowy lat 90. XX wieku, które pozwoliły mu na zdobycie Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Pierwszym filmem była Filadelfia z 1993 roku, a rok później zdobył kolejnego Oscara za swoją najbardziej znaną do dziś rolę, czyli Forresta z filmu Forrest Gump. Tym samym Tom Hanks stał się drugim w historii aktorem, który mógł się pochwalić zdobyciem dwóch Oscarów z rzędu. Dzięki temu Tom Hanks stał się jedną z największych gwiazd Hollywood, gdzie cieszy się sporym szacunkiem aż do dziś. 

Najlepsze filmy z udziałem Toma Hanksa, które koniecznie musisz zobaczyć!

Każdy miłośnik filmów powinien w trakcie swojego życia zobaczyć kilka produkcji, w których Tom Hanks grał główne role. Oto pięć naszych propozycji, które warto znać – wśród których znajdą się między innymi role, za które Hanks był nominowany lub zdobywał Oscara, a także był nagradzany na gali Złotych Globów. 

Sprawdź też: Kim jest Brendan Fraser? Najważniejsze informacje o amerykańskim aktorze

Forrest Gump — Forrest Gump

Nie sposób nie rozpocząć najlepszych filmów Hanksa od Forresta Gumpa, w którym Hanks zagrał tytułowego bohatera. Postać Gumpa do dziś uznawana jest za jedną z najlepiej wykreowanych oraz zagranych w całej historii i Hanks miał w tym spory udział. W tym filmie Hanksa będziemy oglądać jako tytułowego Gumpa, czyli chłopca, a następnie mężczyznę, którego charakteryzował niedowład nóg, a także niezbyt wysoki iloraz inteligencji. Mimo tego, jego wielkie marzenia, a także wielkie serce pozwoliło mu osiągnąć rzeczy wielkie. Nic dziwnego, że Tom Hanks został nagrodzony Oscarem za tę rolę.

Tom Hanks
Hanks w swojej kolekcji posiadał m.in. Fiata 126p | Źródło: motor1.com

Paul Edgecomb — Zielona Mila

W tym filmie Tom Hanks gra Paula Edgecomba, strażnika więziennego, który odpowiada za blok śmierci w więzieniu Cold Mountain. Odprowadzał on tam skazanych na karę śmierci do celi, w której dokonywano wyroku specjalnym korytarzem, który przez strażników nazywany był „Zieloną milą” ze względu na to, że był cały wyłożony zielonym dywanem. Jego życie zmienił jednak John Coffey, czyli czarny skazaniec, który trafił do tego więzienia. 

Kapitan John H. Miller — Szeregowiec Ryan

W Szeregowcu Ryanie po raz kolejny mogliśmy zobaczyć Toma Hanksa w wojennym otoczeniu. Wcześniej było to możliwe na przykład w Forreście Gumpie. Hanks jako kapitan John H. Miller musiał wyruszyć za linie wroga, by ocalić tytułowego szeregowca Ryana. 

Sprawdź też: Elvis (2022) – wszystko, co wiemy o filmie

Andrew Beckett — Filadelfia

Filadelfia była pierwszą oscarową rolą Hanksa. W tym filmie zagrał on młodego prawnika, który został zwolniony, gdy jego pracodawcy dowiedzieli się o tym, że grany przez Hanksa Andrew Beckett jest nosicielem wirusa HIV. W filmie walczy on o swoje prawa i pozywa swoją byłą firmę z pomocą adwokata, w którego wcielił się Denzel Washington. 

Chuck Noland — Cast away – poza światem

Kolejna rola, dzięki której Hanks mógł być nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”. Chuck Noland, którego zagrał amerykański aktor to inżynier zatrudniony w firmie kurierskiej. Nagle musiał on sobie poradzić samemu z dala od cywilizacji po tym, jak w wyniku katastrofy lotniczej wylądował na bezludnej wyspie. 

kody rabatowe morele

Zobacz, co dziś robi Tom Hanks i jakie ma plany na przyszłość

Tom Hanks zdecydowanie nie jest już młodym aktorem. W tym momencie ma już 66 lat na karku i z tego powodu raczej wycofuje się z grania w wielkich produkcjach. Hanks przyznał też, że dziś nie podjąłby raczej roli w swoich starych filmach, w tym w np Filadelfii. Aktualnie Hanks musi się bardzo pilnować, gdyż niebawem minie dziesięć lat, od kiedy wykryto u niego cukrzycę typu drugiego. 

W kolejnych latach możemy się raczej spodziewać tego, że Tom Hanks będzie powoli wycofywał się z Hollywood i rezygnował z częstego grania w filmach. Wciąż jednak będzie mógł liczyć na spory szacunek ze strony wszystkich, którzy interesowali się w swoim życiu branżą filmową.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *