Brendan Fraser

Rozrywka

07.12.2021 12:40

Kim jest Brendan Fraser? Najważniejsze informacje o amerykańskim aktorze

Filmy i seriale
10
0
0
10
0

Brendan Fraser to aktor znany każdemu miłośnikowi kina. Mumia z 1999 okazała się najbardziej kultową produkcją z jego udziałem. Nad czym aktualnie pracuje Brendan Fraser? Filmy z aktorem, które koniecznie musisz zobaczyć, omawiamy poniżej.

Brendan Fraser – krótka biografia aktora

Brendan Fraser urodził się 3 grudnia 1968 roku w Indianapolis. Uczył się m.in. w Cornish College of the Arts w Seattle. Jego pasja do aktorstwa zrodziła się podczas pobytu w Londynie. To właśnie tam Fraser pierwszy raz wystąpił w sztuce teatralnej. Planował studia magisterskie z aktorstwa, ale w tym samym czasie jego kariera nabrała rozpędu i ostatecznie wybrał pracę zamiast nauki.

Jego filmowy debiut miał miejsce w 1991 roku w romansie Amerykańskie psy. Fraser wcielił się tam w drugoplanową rolę marynarza, by już rok później zagrać jednego z głównych bohaterów w komedii Jaskiniowiec z Kalifornii. Sporą rozpoznawalność przyniosła mu rola tytułowej postaci w filmie George prosto z drzewa z 1997 roku. Kultową produkcją, w której pojawił się w 1999 roku, była oczywiście Mumia.

Sprawdź też: Debiutancki sukces: Xavier Dolan jako reżyser i aktor

Na początku lat 90. poznał swoją przyszłą żonę, z którą pobrał się w 1998 roku. Małżeństwo rozpadło się dziewięć lat później. Ze względu na liczne kontuzje, których doznawał na przestrzeni lat na planach filmowych, aktor przeszedł kilka operacji. Kilka lat temu wyznał, że w 2003 roku był molestowany seksualnie przez dziennikarza Philipa Berka. Traumatyczne wydarzenia w życiu prywatnym spowodowały, że Fraser zachorował na depresję, w wyniku której jego kariera aktorska znacznie osłabła.

Aktualnie aktor zdaje się odbudowywać swoją kinową passę, a jednym z nadchodzących filmów z jego udziałem jest Killers of the Flower Moon. Fraser wystąpi w kryminale na podstawie powieści Davida Granna obok takich gwiazd jak Leonardo DiCaprio czy Robert De Niro.

Brendan Fraser – najważniejsze filmy z aktorem

Filmografia Brendana Frasera jest pokaźna, jednak nie wszystkie produkcje należą do udanych. Aktor pojawił się w dziesiątkach filmów i seriali, a poniżej przedstawiamy listę tytułów, które koniecznie trzeba znać.

Sprawdź też: David Fincher – najpopularniejsze filmy i nowe produkcje

Mummy (1999) – zemsta starożytnego Egiptu

W 1999 roku Stephen Sommers częściowo napisał scenariusz i wyreżyserował film Mumia, który stał się kultowym obrazem w filmografii Frasera. Akcja przygodowej produkcji fantasy rozgrywa się w Egipcie. Archeolodzy wyruszają do Hamunaptry, gdzie przypadkowo budzą starożytną mumię. Okazuje się, że wskrzeszona istota ma wrogie zamiary i zamierza szukać zemsty za wydarzenia sprzed tysięcy lat. Głównym bohaterem Mumii jest Rick O’Connell, w którego wcielił się właśnie Brendan Fraser. Poza nim na ekranie można zobaczyć m.in. Rachel Weisz, Arnolda Vosloo czy Kevina J. O’Connora. Mumia nie była pomysłem autorskim Stephena Sommersa, ponieważ pierwotna wersja produkcji ukazała się już w 1932 roku. Wtedy jej reżyserem był Karl Freund.

Film Mummy spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i okazał się sporym sukcesem finansowym. Ze względu na to w 2001 roku ukazała się druga część produkcji – Mumia powraca, a w 2008 roku zadebiutował finał trylogii – Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka. W każdej z części w rolę głównego bohatera wcielił się Brendan Fraser, który stał się twarzą serii.

Miasto gniewu (2004) – morderstwo łączy ludzi

Miasto gniewu to nagrodzony trzema Oscarami dramat w reżyserii Paula Haggisa z 2004 roku. Akcja produkcji rozgrywa się w Los Angeles i skupia się na nieznanych sobie mieszkańcach miasta, których losy niespodziewanie łączą się za sprawą morderstwa. Miasto gniewu charakteryzuje przede wszystkim świetna obsada. Na ekranie można zobaczyć bowiem takie postacie jak: Sandra Bullock, Don Cheadle, Jennifer Esposito, William Fichtner, Matt Dillon czy oczywiście Brendan Fraser, który wciela się w rolę Ricka Cabota. Cabot jest prokuratorem, który wraz z żoną Jean (Bullock), tkwią w nieszczęśliwym związku.

G.I. Joe: Czas kobry (2009) – seans pełen akcji

Reżyser Mumii, Stephen Sommers, w 2009 roku stanął za sterami produkcji akcji G.I. Joe: Czas kobry. Film ten zasługuje na uwagę, jednak nie tylko ze względu na obecność w nim Brendana Frasera. Ten pojawił się jedynie epizodycznie i nie został nawet ujęty w napisach końcowych. Wcielił się w rolę sierżanta Stone’a. Produkcja opowiada o elitarnej jednostce wojskowej, G.I. Joe, w której skład wchodzą wyłącznie najlepsi specjaliści. Ich zadaniem jest zlikwidowanie niebezpiecznego handlarza bronią i zmierzenie się z organizacją Kobra. W obsadzie znaleźli się m.in.: Sienna Miller, Channing Tatum, Marlon Wayans czy Ray Park.

Podróż do wnętrza ziemi (2008) – przygodowa rozrywka dla rodziny

Podróż do wnętrza ziemi to film na podstawie powieści autorstwa Juliusza Verne’a. Obraz powstał w 2008 roku, a Brendan Fraser wcielił się w nim w rolę naukowca zajmującego się naukami przyrodniczymi. Jego hipotezy nie cieszą się poważaniem w środowisku naukowym. Bohater udaje się wraz ze swoim bratankiem (w tej roli Josh Hutcherson) na Islandię. Na miejscu wchodzą do głębi Ziemi, odkrywając niesamowite światy pełne nieznanych im wcześniej stworzeń i zjawisk. Reżyserem filmu jest Eric Brevig.

Zakręcony (2000) – diabeł tkwi w szczegółach

W 2000 roku Brendan Fraser pojawił się w roli głównej w romantycznej komedii fantasyZakręcony. Film opowiada o Elliocie, który sprzedał swoją duszę przepięknej kobiecie, będącej wcieleniem diabła. Ta miała spełnić jego siedem życzeń, jednak okazuje się, że nie wszystko jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Reżyserem produkcji został Harold Ramis, a w postać Diablicy wcieliła się Elizabeth Hurley. Aktorkę niedawno można było zobaczyć w świątecznej komedii Netflixa Święta u Christmasów.

Brendan Fraser to aktor, który przeszedł długą i wyboistą drogę zarówno w aktorstwie, jak i w życiu prywatnym. To, czego nie można mu odmówić, to niepodważalna charyzma, talent i uwielbianie wśród widzów. Koniecznie daj znać w komentarzu, która produkcja z Fraserem jest Twoją ulubioną i czy czekasz na kolejne tytuły z aktorem.

Źródło głównego obrazka: filmstories.co.uk

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *