Xavier Dolan

Rozrywka

02.12.2021 14:01

Debiutancki sukces: Xavier Dolan jako reżyser i aktor

Filmy i seriale
8
0
0
8
0

Xavier Dolan, czyli złote dziecko współczesnego kina. Choć ma dopiero 32 lata, może pochwalić się wieloma filmami na koncie, w tym niemałą liczbą festiwalowych sukcesów. Poznaj najsłynniejsze produkcje, które zrodził Xavier Dolan – Zabiłem moją matkę oraz inne.

Xavier Dolan – podstawowe informacje

Xavier Dolan to reżyser oraz aktor z Kanady, który w wieku 32 lat ma za sobą już 9 zrealizowanych filmów. Jest uważany za buntownika i outsidera, który tworzy niezwykle osobiste filmy. Już jako mały chłopiec grywał w filmach krótkometrażowych i reklamach. Po rozwodzie rodziców młody Xavier zaczął zamykać się w sobie, co skłoniło go do przemyśleń i kwestionowania własnej seksualności. W wieku 17 lat porzucił szkołę, aby robić filmy. Sukces artysty zapoczątkował film Zabiłem moją matkę z 2009 roku. Od tamtego czasu Kanadyjczyk tworzy kolejne filmy, a każdy kolejny stanowi duże wydarzenie w świecie autorskiego kina.

Zabiłem moją matkę – debiut reżyserski

Zabiłem swoją matkę Xaviera Dolana to jego połowicznie autobiograficzny debiut, który przyniósł mu rozgłos na całym świecie. Film został obsypany laurami, między innymi trzema nagrodami w Cannes. Publiczność i krytyków na świecie zachwycił nie tylko odważnym sportretowaniem relacji matki i syna – choć nie potrafią się ze sobą porozumieć, to oboje potrzebują czułości oraz bliskości. Kontekst powstania pierwszego filmu Dolana również jest wyjątkowy. Kanadyjczyk wyreżyserował Zabiłem moją matkę mając zaledwie 17 lat. Wcielił się także w główną rolę Huberta Minela. Aby tego dokonać, rzucił szkołę, a za zarobione wcześniej pieniądze i otrzymane dofinansowanie postanowił nakręcić swój film, który szczęśliwie sprawił, że reżyser zaistniał na arenie międzynarodowej. Nowy, niezwykle młody i utalentowany artysta, który pojawił się znikąd, żywo zainteresował wszystkich.

17-letni Xavier Dolan oraz Anne Dorval w scenie z filmu Zabiłem moja matkę

Inne znane filmy wyreżyserowane i zagrane przez Xaviera Dolana

Xavier Dolan znany jest z tego, że swoje filmy tworzy na podstawie osobistych doświadczeń, a poruszane przez niego na ekranie tematy to takie, z którymi sam się zetknął. Niektórzy to w nim cenią, lecz inni mogą uważać go przez to za snoba czy narcyza. Nie ulega jednak wątpliwości, że Kanadyjczyk potrafi w swoich filmach poruszyć nawet najbardziej niekomfortowe i trudne społecznie tematy, zachowując przy tym wyczucie oraz wrażliwość dla swoich postaci. Jak nikt potrafi w wiarygodny sposób ukazać problemy młodych ludzi. Tak było między innymi w przypadku Mamy z 2014 roku. Kanadyjczyk powrócił tu do tematu skomplikowanej relacji matki z synem. Samotna, owdowiała kobieta ma szansę zacisnąć więzi ze swoim agresywnym, zagubionym synem, gdy w ich życiu pojawia się czuła sąsiadka Kyla. Bohaterowie filmów Dolana niosą na swoich barkach doświadczenia reżysera z jego procesu odkrywania własnej tożsamości płciowej i seksualnej. Filmy jak Wyśnione miłości, Tom, To nie koniec świata czy Matthias i Maxime dotykają problematyki homoseksualnej miłości. Inny film – Na zawsze Laurence porusza zaś tematykę transpłciowości, portretując relację kobiety w trakcie korekty płci oraz jej dziewczyny Frederique.

Sprawdź też: Ridley Scott – filmy reżysera. Najlepsze filmy Ridleya Scotta

W swoich filmach Xavier Dolan stara się nie tylko jak najbardziej wiarygodnie oddać emocje i przeżycia swoich bohaterów. Reżyser ma także talent do precyzyjnego konstruowania narracji, zabaw formą oraz świetnego doboru muzyki. Jednak młody reżyser wciąż eksperymentuje ze swoim stylem. Kanadyjczyk rozwija się również na polu aktorskim. Oprócz zagrania głównej roli w Zabiłem swoją matkę wystąpił także w kolejnych swoich filmach, takich jak Wyśnione miłości, Tom czy Matthias i Maxime. Oprócz tego Dolan zagrał w takich produkcjach jak To: rozdział 2, Wymazać siebie czy Pieśń słonia. Rola Michaela Aleena w ostatnim z nich uznawana jest przez wielu za jego najlepszy występ aktorski.

Najnowszy film oraz zapowiedź miniserialu

Najnowszy film Xaviera Dolana, Matthias i Maxime, miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes w 2019 roku. To kolejny estetyczny i uczuciowy film o młodości, wątpliwościach, przyjaźni oraz miłości. Co więcej, jest to pierwszy obraz od 6 lat, w którym Dolan reżyserował sam siebie. Opowiada o przyjaciołach, których planowanie dorosłego życia pokrzyżuje niespodziewane uczucie rodzące się z przypadkowego pocałunku na planie filmowej etiudy. Dolan ponownie opowiada tu o skomplikowanych uczuciach między bohaterami. Jest on o tyle ważny w karierze reżysera, o ile jest to pierwsze, ciepłe przyjęcie przez krytyków po dwóch poprzednich niepowodzeniach Dolana – filmach To nie koniec świata oraz The Death and Life of John F. Donovan.

Obecnie reżyser pracuje nad kolejnym projektem. Wyjątkowo nie jest to film, a miniserialThe Night Logan Wakes Up. Jest to ekranizacja sztuki teatralnej La nuit où Laurier Gaudreault s’est réveillé. Akcja krąży wokół trójki bohaterów: Mireille, jej brata Juliena i ich najlepszego przyjaciela Lauriera. Tworzą oni nierozłączne trio, jednak pewny okrutny incydent położy się cieniem na ich relacji, zmieniając ich życie na zawsze. Serial planowany jest na rok 2022 i ma liczyć 5 odcinków.

Xavier Dolan to autor, który ma szansę zaskoczyć jeszcze niejednym. Choć po latach wielkiej sławy i popularności reżyser spotkał się w końcu z ostrą krytyką, nie złamało go to. Powrócił do łask swoją ostatnią produkcją, udowadniając, że nie stracił dawnego zacięcia. Teraz znów amatorzy kina czekają na jego kolejną, tym razem serialową, produkcję, która zapowiada się naprawdę interesująco.

Źródło obrazka głównego: dafilms.com

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *