Tommy Shelby - przywódca Peaky Blinders. - Scroll

Rozrywka

15.06.2022 11:00

Thomas Shelby – kim jest przywódca Peaky Blinders?

Filmy i seriale
12
0
0
12
0

Thomas Shelby – to na nim skupia się serial Peaky Blinders. W tym wpisie poszukamy odpowiedzi na kilka pytań. Kim jest Tommy Shelby? Kto był jego historycznym pierwowzorem? Kim byli prawdziwi Peaky Blinders? Zapraszam do lektury.

Thomas Shelby oraz serial Peaky Blinders są idealnym dowodem na niemalejące zainteresowanie światem przestępczym. Wystarczy przytoczyć kilka z najbardziej popularnych serii, jak np. Rodzina Soprano, Zakazane Imperium, Breaking Bad czy Synowie Anarchii, a później dołączyli do nich Peaky Blinders. Ewidentnie interesujące są dla nas osoby, które wyłamują się z norm społecznych, a kiedy są portretowane w tak umiejętny sposób jak Tommy Shelby – jest to przepis na sukces.

Kim jest Thomas Shelby?

Thomas Michael „Tommy” Shelby urodził się w 1890 roku w rodzinie z romskimi korzeniami. Jest drugim co do starszeństwa dzieckiem w rodzinie. Jego ojcem jest Artur Shelby Sr, a matka znana jest wyłącznie jako pani Shelby – popełniła samobójstwo w 1909 roku, długo przed akcją serialu. Starszy brat Tommy’ego ma na imię Artur, dwaj młodsi to John i Finn, a jedyną siostrą jest Ada. Rolę matki dla rodzeństwa przejęła ich ciotka Elizabeth „Polly” Gray, która pełni istotną rolę nie tylko w rodzinie, ale też w gangu.

Widzom niewiele jest ujawniane odnośnie młodości Thomasa Shelby’ego. Wiemy, że był zakochany w Grecie Jurossi, która po długiej chorobie zmarła. Ten fakt był główną motywacją młodego mężczyzny do zgłoszenia się na ochotnika do udziału w Wielkiej Wojnie. Podczas służby wykazał się męstwem i często brał udział w najbardziej ryzykownych działaniach. Doświadczenia wojenne spowodowały, że musi się zmagać z zespołem stresu pourazowego, co jest powtarzającym się motywem w serialu.

Sprawdź też: Peaky Blinders sezon 6 – kiedy premiera? Wszystkie informacje o ostatnim sezonie serialu Peaky Blinders

O tym, jaki Thomas Shelby był w przeszłości, dowiadujemy się tylko ze wzmianek w rozmowach i to tylko w początkowych sezonach. Wiemy, że przed śmiercią Grety był bardziej energicznym i czarującym młodym mężczyzną – przekonał tym do siebie jej rodziców. Przez cały czas trwania choroby jego ukochanej, nie opuszczał jej boku i śmierć Grety go złamała. Dodatkowo, doświadczenia wojenne sprawiły, że stracił całą wiarę w ludzi i stał się bardzo chłodną i wyrachowaną osobą. Postanowił też, że wyciągnie swoją rodzinę z biedy robotniczej okolicy, żeby nikt nie mógł im wyrządzić żadnej krzywdy. Te cechy sprawiły, że był idealnym przywódcą gangu, jednak pozostawał dogłębnie nieszczęśliwą osobą.

Thomas Shelby jako gangster

W tej sekcji nie będzie zbyt wielkich spojlerów – raczej kilka przykładów pokazujących ewolucję protagonisty. Pierwszy raz poznajemy Tommy’ego w 1919 roku, kiedy został wypuszczony z wojska i powrócił do rodzinnej okolicy Small Heath w Birmingham. Wraz z braćmi – Arturem i Johnem – przejmuje ponownie kontrolę nad gangiem i nakreśla wizję rozwoju Peaky Blinders. Szybko się dozbrajają w karabiny wojskowe, znacząco podnosząc siłę organizacji. Wykorzystując doświadczenie wyniesione z wojska, rozszerzają swoje wpływy o kolejne źródła dochodu. Pierwsze na celowniku są wyścigi konne, które są bardzo popularną i dochodową formą hazardu. Po zabezpieczeniu dochodów w Birmingham Peaky Blinders postanawiają ustanowić bazę do prowadzenia biznesu w Londynie, który kontrolowany jest przez kilka gangów. Początkowo, wdają się w konflikt z włoską rodziną Sabini, a następnie – udają do przywódcy opozycyjnego gangu – Alfiego Solomons. Przywódca organizacji składającej się głównie z przedstawicieli mniejszości żydowskiej okazuje się osobą, która nie wierzy w trwałe sojusze i równie często zdradza Shelbych, co im pomaga. Tommy musi się na zmianę wdawać w konflikty z rywalizującymi gangami i majorem Campbellem, który wciąż jest na tropie zaginionego transportu karabinów, przejętego przez gangsterów z Birmingham.

Tommy Shelby pali papierosa. - Scroll
W życiu Tommy’ego Shelby’ego niewiele jest momentów, żeby spokojnie zapalić. | Źródło: independent.co.uk

W kolejnych sezonach serii bracia Shelby mają do czynienia z rosyjskimi kontrrewolucjonistami oraz komunistami, gdzie opowiadają się po stronie przeciwników władzy sowieckiej. Tommy raz po raz udowadnia, że jest przebiegłym przywódcą i planuje z dużym wyprzedzeniem, choć nie jest też wszechwiedzący. Kiedy do jego drzwi pukają przedstawiciele włoskiej mafii zza oceanu – przybywający w ramach zemsty za jednego ze swoich reprezentantów – szef gangu musi zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny i zabezpieczenie imperium. Wykazuje się też świetnym wyczuciem i zrozumieniem zależności świata przestępczego, co wykorzystuje na korzyść swoją i rodziny.

Sprawdź też: Najlepsze seriale kryminalne na Netflix – ranking Top10 kryminałów Netflixa

Tommy Shelby jako człowiek

W życiu osobistym, tak jak zawodowym, Thomas Shelby jest osobą opanowaną, spostrzegawczą i bezlitosną dla jakichkolwiek zagrożeń skierowanych przeciw niemu bądź jego rodzinie. Niestety, z czasem liczba ciężkich decyzji, które musiał podjąć, zaczyna się na nim odbijać sprawiając, że z odcinka na odcinek jest coraz bardziej przygnębIony i nieszczęśliwy. Nie jest mężczyzną, który potrafi pokazywać emocje, nawet osobom, które uważa za wyjątkowe – jak Grace, jego pierwsza żona.

Jednak problemy z okazywaniem emocji nie przeszkadzają w budowaniu silnych więzi i zaufania. Wszyscy wokół postrzegają go jako filar podtrzymujący cały rodzinny gang. Nawet poważne różnice zdań między członkami rodziny nie są w stanie zachwiać zaufaniem, jakim się darzą. Tommy potrafi też być wielkoduszny i wybaczyć pomniejsze przewinienia, jednak nigdy ich nie zapomina.

Prawdziwy Thomas Shelby?

Postać Thomasa Michaela „Tommy’ego” Shelby’ego jest całkowicie fikcyjna, jak i pozostałych głównych postaci serialu. Co jednak było prawdą to gang Peaky Blinders, choć było to też trochę nagięte na potrzeby serialu.

Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!

Organizacja Peaky Blinders wywodziła się z klasy robotniczej przemysłowego Birmingham. Historycy początków działalności organizacji doszukują się w latach 80. XIX wieku. Według szacunków gang został rozbity w kilka lat przed I wojną światową, a po wielkim konflikcie mianem Peaky Blinders określano każdą zorganizowaną przestępczość opierającą się głównie na przemocy.

W pierwszych latach istnienia członkowie gangu skupiali się na napadach rabunkowych przechodniów i pobiciach. Z biegiem czasu zakres ich działalności znacząco się rozszerzył o wymuszenia, fałszerstwo, przejęcia posesji, przemyt, porwania i „kreatywną” księgowość. Przestępcy też nie przebierali w środkach i większość ich aktywności była przeprowadzana z użyciem przemocy. Atakowali nie tylko przechodniów – miejsce miały wojny między gangami, które przeradzały się w strzelaniny oraz niejednokrotnie atakowano policjantów, organizując na nich zasadzki.

Dostępne informacje nie potwierdzają istnienia zorganizowanej struktury. Na pewno byli wśród gangsterów bandyci, którzy cieszyli się chwilowo większym szacunkiem i z ich opinią liczono się bardziej. Nic jednak nie wskazuje na poziom organizacji przedstawiony w serialu.

Skoro czytasz ten wpis, to zakładam, że słyszałeś o serialu Peaky Blinders. Lubisz postać Tommy’ego? Podziel się swoją opinią w komentarzach.

Żeby cieszyć się w pełni oglądanymi serialami czy filmami niekoniecznie trzeba wydawać fortunę na telewizor. Projektory, czy też rzutniki są idealną alternatywą pozwalającą na dobrą zabawę, ale też nie zajmującą tyle miejsca – sprawdź bogatą ofertę projektorów.

Źródło obrazu głównego: esquire.com

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *